ILYA Annual Championship Regatta
Oshkosh Yacht Club | August 13-17, 2014

A Scow Fleet (20 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 17, 2014 1:42:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  2   3   4   5  Total Pos
1  
I- 1   Eagle   Vincent Porter   Geneva   1   3   3   5   12  
1  
2  
M- 8   Instigator   Tom Burton   Minnetonka   7   2   2   9   20  
2  
3  
I- 7   MadCap   Tom Freytag   Geneva   5   17   1   1   24  
3  
4  
V- 57   Fast Forward   Brian Henke   Pewaukee   3   13   4   6   26  
4  
5  
I- 96   White Magic   Chuck Lamphere   Geneva   9   8   6   4   27  
5  
6  
M- 1   Cosmic Warrior   Rob Evans   Minnetonka YC   18   1   8   2   29  
6  
7  
I- 49   Full Throttle   John Porter   Geneva   8   9   5   11   33  
7  
8  
H-714   Split Decision   Lon Schoor   Mendota   2   11   7   14   34T  
8  
9  
M- 2   Lucky   John Dennis   Minnetonka   4   7   16   7   34T  
9  
10  
M- 4   Catapult   Mark Christensen   Minnetonka   10   6   13   8   37  
10  
11  
I- 55   Ajax   Mike Keefe   Geneva   6   12   17   3   38T  
11  
12  
M- 35   AMAZINN   Carl Zinn   Minnetonka   13   4   11   10   38T  
12  
13  
W- 25   Euphoria   Lee S. Alnes   White Bear   11   5   10   16   42  
13  
14  
J- 25   A-AWAY   Tom Castle   Oshkosh   14   20   9   13   56  
14  
15  
J-311   Adrenaline   Jay Yaeso   Oshkosh   12   18   12   15   57  
15  
16  
M- 64   Champosa   Jonathan McDonagh   Minnetonka   17   10   15   18   60  
16  
17  
M- 10   Animal House   Peter Strothman   Minnetonka   16   14   19   12   61  
17  
18  
J- 5   Legacy   Bill Wyman   Oshkosh   15   15   20   17   67  
18  
19  
V-999   Valkyrie   Todd Haines   Pewaukee   19   16   18   19   72  
19  
20  
J- 22   No Regret   John Lenz   Oshkosh   20   19   14   20   73  
20  

E Scow Fleet (36 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 17, 2014 10:45:04 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
I- 2   Wide Open   Vincent Porter   Geneva   1   6   7   3   1   5   23T  
1  
2  
I- 49   Full Throttle   Brian Porter   Geneva   7   3   3   7   2   1   23T  
2  
3  
I- 9   Rooster   Pete Strothman   Geneva   5   1   2   13   4   2   27  
3  
4  
M- 9   Intrepid   Tom Burton   Minnetonka   4   15   1   19   6   8   53  
4  
5  
M- 11   Meatballs   Erik Bowers   Minnetonka   15   4   26   4   11   4   64  
5  
6  
KG-111   Freedom   Kevin Jewett   Kegonsa   17   9   16   2   12   9   65  
6  
7  
BH- 8   Shimmer   Russell Lucas   Bay Head   6   23   8   10   13   7   67  
7  
8  
M- 2   Flyer   Tom Meyer   Minnetonka   13   8   12   14   14   14   75  
8  
9  
V- 37   Wagon   August Barkow   Pewaukee   25   12   10   1   18   15   81  
9  
10  
M- 10   Ballistic   David Strothman   Minnetonka   8   29   15   18   7   6   83  
10  
11  
H- 7   Mirage   Lon Schoor   Mendota   19   14   4   24   3   20   84  
11  
12  
M- 87   Provocatrix   Derek Packard   Minnetonka   2   18   24   12   9   25   90  
12  
13  
I- 1   White Heat   Harry Melges II   Geneva   16   22   20   25   8   3   94  
13  
14  
V-511   Glory   Tobin Tornehl   Pewaukee   24   2   9   15   28   17   95T  
14  
15  
X- 20   Maash Pit   Peter Maas   Pine   11   10   17   9   29   19   95T  
15  
16  
V- 15   Silver Bullet   Eric Good   Pewaukee   12   31   21   16   5   12   97  
16  
17  
M- 17   Vertigo   Jason Ostbye   Minnetonka   20   7   5   8   37/DNF   24   101  
17  
18  
M- 35   CREWZINN   Hans Zinn   Minnetonka   10   5   6   29   26   32   108  
18  
19  
J- 25   Dauntless   Thomas Castle   Oshkosh   9   17   11   22   31   21   111  
19  
20  
H- 13   Wild Turkey   Patrick Heaney   Mendota   21   20   23   5   32   13   114T  
20  
21  
W-160   IgoFast   Charlie Igo   White Bear   23   13   13   37/DNF   10   18   114T  
21  
22  
J- 80   Whiteaway   Jon Schloesser   Oshkosh   26   16   27   11   20   16   116  
22  
23  
W- 25   Euphoria   Lee Alnes   White Bear   29   24   31   6   22   11   123T  
23  
24  
M- 12   E = MC2   Jeff Solum   Minnetonka   22   21   18   17   15   30   123T  
24  
25  
W- 66      Eddie Cox   White Bear   3   32   22   21   27   23   128  
25  
26  
M- 20   ICEBURG   Tim Krech   Minnetonka   27   19   29   20   24   10   129  
26  
27  
J- 5   Last Mango   Bill Wyman   Oshkosh   14   26   30   23   23   22   138  
27  
28  
H- 88   CrazE Eights   Phil Zalog   Mendota   30   11   33   27   17   27   145  
28  
29  
M-43   StayThirsty   Danielle Lindeman   Minnetonka   28   28   14   30   25   29   154  
29  
30  
H- 3   Shiva   Phil Morley   Mendota   32   27   28   26   21   33   167  
30  
31  
J- 11   SerindipitE   David Sitter   Oshkosh   18   25   25   31   35   34   168  
31  
32  
J-515   Knot Today   Dave Whealon   Fond du Lac   34   34   19   32   16   35   170  
32  
33  
J-555   Fruitcakes   Will Wyman   Oshkosh   31   30   32   28   34   28   183  
33  
34  
J- 2   Grey Wolf   Brian Peterson   Oshkosh   36   36   35   34   19   31   191  
34  
35  
J- 55   Maximum   Max Wyman   Oshkosh   33   33   37/DNF   33   33   26   195  
35  
36  
J- 4   Big Easy   Mike Karrels   Oshkosh   37/ZFP   35   34   35   30   37/DNS   208  
36  

C Scow Fleet (43 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 16, 2014 1:27:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
E- 88   Ridin' High   Steve Schmidt [Master]   Okauchee   16   3   3   2   8   32  
1  
2  
I- 45   STORMIN   Andy Burdick [Open]   Geneva   1   6   17   11   1   36  
2  
3  
N- 47   Black Cat   Ryan Grosch [Junior]   Nagawicka   11   1   2   5   24   43T  
3  
4  
V-137   kingfisher   Jim Gluek [Master]   Pewaukee   6   12   11   8   6   43T  
4  
5  
A- 14   Irish Navy   Paul Reilly [Master]   Cedar, Wis.   3   10   5   9   22/ZFP   49  
5  
6  
B- 7   Tackycardia   Joe Kutschenreuter [Junior]   Beulah   4   5   18   20   7   54  
6  
7  
A-136   Nemesis   Ed Eckert [Open]   Cedar Lake   2   4   8   7   34/ZFP   55  
7  
8  
E-111   Dead Fish   Matthew Prange [Open]   Okauchee   17   16   12   3   12   60T  
8  
9  
P- 51   PapaHog   Steve Avery [Master]   Okoboji   14   22   10   4   10   60T  
9  
10  
B-317   Cookie   John Porter [Open]   Beulah   29   11   22   1   4   67  
10  
11  
B- 17   Flying High   David Porter [Master]   Beulah   18   7   13   29   18   85  
11  
12  
N-181   Likkity Split   Peter Keck [Open]   Nagawicka   28   30   1   27   5   91  
12  
13  
B- 12   Delusions   Kent Haeger [Master]   Beulah   5   9   23   28   27   92  
13  
14  
E- 8   A.o.Kay   Alex Kay [Junior]   Okauchee   15   17   26   16   19   93  
14  
15  
OO- 5   Fiddy Fiddy   Connor Trepton [Junior]   LaBelle   7   19   7   31   30   94  
15  
16  
B-217   RYOT   Anne Muller [Open]   Beulah   27   13   19   21   15   95  
16  
17  
B- 16   Beulah Beast   George Kutschenreuter [Junior]   Beulah   8   2   38   12   36   96T  
17  
18  
OO- 7   Bondage   Kurt Mihelich [Master]   LaBelle   10   18   35   17   16   96T  
18  
19  
OO- 44   sicilian messenger boy   Dan Fink [Master]   LaBelle   31   33   24   6   3   97T  
19  
20  
OO- 99   Triton   Dave Keck [Open]   La Belle   12   21   6   30   28   97T  
20  
21  
A- 36   Grumpy Old Men   Tom Eckert [Master]   Cedar, Wis.   30   8   9   13   38   98  
21  
22  
B- 18   #Team Hungover   Brian Brickler [Open]   Beulah   13   14   29   18   26   100  
22  
23  
V - 222      Bob Biwer [Master]   Pewaukee   9   26   4   26   40   105T  
23  
24  
B-6   Barr-Tender-V   Martin Barr [Master]   Beulah   19   31   14   10   31   105T  
24  
25  
A- 25   Barkode   Fred Barkow [Master]   Cedar, Wis.   35   25   16   15   17   108  
25  
26  
B-333   mothership   David Davenport [Master]   Beulah   32/ZFP   15   25   25   22   119  
26  
27  
B- 32   Ginger Fever   Robbie Allen [Junior]   Minnetonka   33   27   20   32   9   121  
27  
28  
B- 22      Glenn McMurray [Master]   Beulah   20   20   27   14   44/DNS   125  
28  
29  
B-303   Fish   Frank Davenport [Master]   Beulah   21   23   31   41   11   127  
29  
30  
D- 6   The Cure   Robert Mahoney [Open]   Delavan   24   37   28   19   20   128  
30  
31  
V- 40   Warpaint   Scott Stroud [Open]   Pewaukee   36   32   15   33   14   130  
31  
32  
B- 19   Splash   Andrea Sullivan [Junior]   Beulah   25   35   32   39   2   133  
32  
33  
WS- 21   Flash   Peter Johnson [Master]   Waubesa   37   36   21   34   21   149  
33  
34  
M- 25   MUD   Chris Andert [Open]   Eustis   22   44/DNF   44/DNS   23   23   156T  
34  
35  
E- 2      Matthew Zea [Open]   Okauchee   26   40   36   22   32   156T  
35  
36  
A 77   Water Heater   Dave Baldus [Master]   Cedar, Wis.   39   24   37   24   34   158  
36  
37  
B-219   Breakaway   David Sullivan [Junior]   Beulah   32   28   30   38   39   167T  
37  
38  
I- 21   Ghetto Fast   Will Huerth [Junior]   Geneva   38   29   34   37   29   167T  
38  
39  
B- 15      Mark Misch [Open]   Beulah   34   34   33   36   33   170  
39  
40  
B- 23   The A-Train III   Andrew Bohl [Open]   Beulah   40   39   40   35   35   189  
40  
41  
W- 23   Abhaya   Sean Wagner [Open]   White Bear   41   38   39   40   37   195  
41  
42  
KC- 111   Illusion   Dwayne Boettcher [Master]   Jacomo   43/TLE   41   41   44/DNF   44/DNS   213  
42  
43  
B-111   Klementine VIII   Kate Klement [Junior]   Beulah   44/DNS   44/DNS   44/DNS   44/DNS   44/DNS   220  
43  

I-20 Scow Fleet (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 17, 2014 1:14:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
J- 11   Grog   Aaron Lynn   Oshkosh   2   2   4   1   1   10  
1  
2  
J- 44   Ice Cubed   John Isom   Oshkosh   1   1   11/DNF   2   2   17  
2  
3  
ID- 4   Taz   Joe Ewing   Indian Lake   3   4   2   8   6   23  
3  
4  
FD- 20   Vertigo   Sam Whealon   Fond du Lac   5   3   3   9   4   24  
4  
5  
FD- 4   Attitude   Jack Boatman   Fond du Lac   9   5   1   5   5   25T  
5  
6  
FD-101   Shake and Bake   Dave Whealon   Fond du Lac   4   9   5   4   3   25T  
6  
7  
M- 11      Phillip Morley   Mendota   6   8   8   3   8   33T  
7  
8  
U- 11   -   Steve Catlin   Neenah Nodaway   7   6   7   6   7   33T  
8  
9  
U- 1   Wave Dancer   Geoff Catlin   Neenah Nodaway   8   7   6   7   9   37  
9  
10  
WA- 5   Match Tires   Justin Bolles   Wawasee   10   10   9   10   11/DNS   50  
10  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network