28th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta® and Sail-a-thon for Ovarian Cancer Awareness
Lakewood Yacht Club | October 09-11, 2014in

Sail-a-thon Virtual Boat (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 19, 2014 12:38:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1, Moonstruck, Joyce Maxwell, Lakewood Yacht Club, 6/DNC- ; 6T   
1. None, Coral Caye, Don Mitchell, Lakewood Yacht Club, 6/DNC- ; 6T   
1. 0, Pirate, Tom Collier, Lakewood, 6/DNC- ; 6T   
1. 52107, CENTURION, Jim WintonCindy Winton, Lakewood Yacht Club, 6/DNC- ; 6T   
1. 266, Dixie Apple 3, Glenn Robinson, Lakewood Yacht Club, 6/DNC- ; 6T   
 



PHRF Bacardi (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 19, 2014 12:38:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A-Sprit (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 145, Rebecca, Glenn Gault[A-Sprit], LYC, 6- ; 6   
2. USA74, Second Star, J.D. Hill[A-Sprit], LYC, 11- ; 11   
3. 75, Gold Rush, Gregory Way[A-Sprit], LYC, 12- ; 12   
4. 12039, Aeolus, James Liston[A-Sprit], HYC, 14- ; 14   
5. US 52899, Cyrano, Jens KaalstadHarris Knecht[A-Sprit], HYC, 16- ; 16   
6. 162, Leading Edge, Tom Sutton[A-Sprit], LYC/HYC/GBCA, 20- ; 20   
7. 1009, RENEGADE, Joseph A Salinas IIIMarianne W Salinas[A-Sprit], GBCA, 24- ; 24   
 



Division: B-J105 (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 624, ViCi, John Barnett[B-J105], lyc, 2- ; 2   
2. 226, Horny Toad, Greg Turman[B-J105], Corpus Christi Yacht Club, 3- ; 3   
3. 430, Kinderspel2, John Bell[B-J105], CCYC, 7- ; 7   
4. 649, Radiance, Bill Lakenmacher[B-J105], LYC, 8- ; 8   
5. 296, Stinger, J B Bednar[B-J105], LYC/GBCA, 9- ; 9   
 



Division: C (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 46864, Joyride, Greg A Casamayor[C], GBCA, 5- ; 5   
2. USA007, Parrot Tales, Larry Blankenhagen[C], LYC, 13- ; 13   
3. 87572, Millennium Express, Christopher Dees[C], GBCA/LYC, 19- ; 19   
4. 32887, $iphon, Peter vanOosten[C], GBCA, 22- ; 22   
 



Division: D (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 135, Happy Ending, Osmond Young[D], LYC, 1- ; 1   
2. 15, Mystique, Allan Garvin[D], GBCA, 10- ; 10   
3. 52295, Chinook, Hugh Irvine[D], Lakewood YC, 15- ; 15   
4. 42570, Phoenix, David / Karen Atkinson / Penrose[D], GBCA/HYC, 18- ; 18   
 



Division: OakHeart (3 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 130, Andiamo, John MastroianniJohn Mastroianni[OakHeart], HYC, 17- ; 17   
2. 60397, Isabelle, Daniel BendigNone[OakHeart], Watergate, 25- ; 25   
3. 1, Bay Girl, Paul Francis[OakHeart], HYC, 28/DNC- ; 28   
 



Division: Superior (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 13, Aloha, Don LemkeDoug Weekly[Superior], na, 4- ; 4   
2. 32111, Passion, Steve HastingsWilliam Liles[Superior], CCYC, 21- ; 21   
3. USA 14, Rented Mule, Bryan Taylor[Superior], SAYC, 23- ; 23   
4. 69, Ono, Jeff KittermanGhormley / Tyer[Superior], GBCA, 28/DNC- ; 28   
 



Multihull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 19, 2014 12:38:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 129, Gimme Samoa, John Williams[A], Rockport Yacht Club, 1- ; 1   
2. 276, Abandoned Assets, Bo Kersey[A], Austin Yacht Club, 2- ; 2   
3. 88, Bucket List, Scott Self[A], Chandlers Landing YC, 6- ; 6   
4. 215, Tribology, Doug Casey[A], Austin Yacht Club, 8- ; 8   
5. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo[A], Longview Yacht Club / TOMA, 18/DNF- ; 18T   
5. 273, Condor, Chris Croninger[A], LCYC, 18/DNC- ; 18T   
 



Division: B (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 122, Quiklee 5, Brett Lee[B], CC MORF, 5- ; 5   
2. 30, Tritium, Steve Frick[B], Austin Yacht Club, 18/DNC- ; 18T   
2. 8, Pachuco, William Loving[B], william loving, 18/DNF- ; 18T   
2. 14, ground effect, Martin Hamilton[B], Houston Yacht Club, 18/DNF- ; 18T   
 



Division: C (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5855, JEDICCO, Fred Pounds[C], LYC, 3- ; 3   
2. 853, Vivace, Scott Weaver[C], none, 4- ; 4   
3. 379, The Family Cat, Scott Moore[C], Lakewood Yacht Club, 7- ; 7   
4. 410A, jaja, Oliver MaxwellRebecca Maxwell[C], none, 9- ; 9   
5. 22, CatNap, Richard Wheeler[C], HYC, 10- ; 10   
6. 47, Heart To Heart, Frank Ecklesnone[C], None, 11- ; 11   
7. 3A, Sailawaycat, Dave LiggettMatt Ceviker[C], GBCA, 18/DNF- ; 18   
 



Cruising Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 19, 2014 12:38:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1145, Nachtwacht, Thomas Caskey[A], Lakewood yacht club, 2- ; 2   
2. A122, easy does it, Uzi Ozeri[A], LYC, 3- ; 3   
3. 40707, SHAKEN NOT STIRRED, Walter Caldwell[A], GBCA, 7- ; 7   
4. 28422, Chiron, Greg Gladden[A], GBCA, 12- ; 12   
5. 40, Ruthless, Donald H. Anderson[A], Corpus Christi Yacht Club, 13- ; 13   
6. 83, Karma, Robert Moore[A], GBCA, 15- ; 15   
 



Division: B (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 27, Soy Un Gatito JPB, Bob Brindley[B], BGSU Sailing Club, 5- ; 5   
2. 40860, Tomfoolery 2, Tom Meeh[B], gbca, 9- ; 9   
3. 40645, Texas Ranger II, Chuck WielchowskyRoss Birdsong[B], GBCA, 10- ; 10   
4. 155, Gizmo, Robin Rice[B], Watergate yachting center, 17- ; 17   
5. 109, Cool Breeze II, Richard Robinson[B], Watergate Yacht Club, 18- ; 18   
6. 166, Menage a Trois, Jeff Harding[B], Waterford Yacht Club, 21- ; 21   
 



Division: C (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 30957, Wings, Michael Welch[C], HYC, 4- ; 4   
2. 584, Big D, Jim Foster[C], GBCA, 6- ; 6   
3. 46, Makan Angin, Jill Hughes[C], LYC, 8- ; 8   
4. 1326, Le Fay, Erik Jansson[C], None, 19- ; 19   
5. 9, Longhawk, Sam Crowder[C], LYC &TMCA & FLYSWATTER STEEL PAN TEMPERANCE SOCIETY, 20- ; 20   
 



Division: D (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 52, Sodalis, Jim Demarest[D], LYC, 1- ; 1   
2. 60184, Moondance, Randy Pike[D], LYC, 11- ; 11   
3. 111, Fiddler, Taylor Smith[D], Lakewood, 14- ; 14   
4. 602A, Tracen J, Charles Singstad[D], none, 16- ; 16   
5. 19A, Spiritus Ventus, David Cathcart[D], Waterford Harbor, 22- ; 22   
6. 31A, Man Cave, Robert O'Bryant[D], Galveston Yacht basin, 24/DNF- ; 24   
 



Cruising without Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, October 23, 2014 4:45:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A-PHRF (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 001, Other Woman, Brantly Minor[A-PHRF], GBCA, 9- ; 9   
2. 1152, Seute Deern, Hans Knickrehm[A-PHRF], LYC, 11- ; 11   
3. 12440, Tenacious, Jim Apple[A-PHRF], GBCA, 20- ; 20   
4. 334, Cache', Robert Giles[A-PHRF], LYC, 39- ; 39   
5. 34, Overdraft, John Cashin[A-PHRF], Galveston Yacht Basin, 100/DNF- ; 100   
 



Division: B-B%26R (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. h450, Transcend, CD SharpCharles Sharp[B-B&R], None, 42- ; 42   
2. 45, DagEli, Dag O Calafell II[B-B&R], Waterford, 45- ; 45   
3. 29A, The Gail Mary, Daniel Knierien[B-B&R], Optima Marine, 49- ; 49   
4. 38109, Wandering Star, Thomas Sherrill JrJanet Sherrill[B-B&R], GBCA, PHYC, TMCA, 54- ; 54   
5. 12A, Seafari, Kent Sick[B-B&R], Windward SeaVenture, 57- ; 57   
6. 162, Tarah Shell, Bill McbrideWindward SeaVenture Charters[B-B&R], Windward SeaVenture Charters, 60- ; 60   
7. 74A, Vortex, Steve Stoever[B-B&R], ??, 61- ; 61   
 



Division: C-CTR (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 167, Snowflake, James Bradley[C-CTR], LYC, 6- ; 6   
2. 14, Ilean, Jonathon DavisNEAL GITHENS[C-CTR], DILLON, 10- ; 10   
3. 40175, Ananda, John Frederick[C-CTR], LYC, 40- ; 40   
4. 25, Wave Dancer, Edmund LowrieCindy Lowrie[C-CTR], gbca, 50- ; 50   
5. 35A, Kulani, Francis Garrigues[C-CTR], None, 67- ; 67   
6. 2, Candace Ann, John Walsh[C-CTR], Waterford Yacht Club, 100/DNF- ; 100   
 



Division: D-CTR (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 38, Talmid, Greg StandardWindward SeaVenture Charters, LLC[D-CTR], Windward SeaVenture, 8- ; 8   
2. 06, Low Keys, Ed Bush[D-CTR], n/a, 33- ; 33   
3. 11A, Stardust, Wayne Alderman[D-CTR], Watergate, 73- ; 73   
4. 24, Cimboco, Phil Pierce[D-CTR], None, 100/DNF- ; 100T   
4. 86, Company, Dave Miller[D-CTR], Southern Yacht Club, 100/DNC- ; 100T   
4. 514, Morning Sun, Todd Johnson[D-CTR], TMCA/GBCA, 100/DNF- ; 100T   
 



Division: E (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 60187, Sea Nymph, Joan van RavenswaayBill van Ravenswaay[E], Houston Yacht Club, 22- ; 22   
2. 1650, Starfish, Ken Weatherford[E], none, 26- ; 26   
3. 158, Force Majeure, John Lehman[E], none, 31- ; 31   
4. 168, Osprey, Walter Barnett[E], GBCA, 56- ; 56   
5. us7150, Terrorist, Paul Tullos[E], gbca, 100/DNC- ; 100T   
5. 376, Big Fun, Michael Sharp[E], not affiliated, 100/DNF- ; 100T   
 



Division: F (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 307, Good Leif, Mike Montgomery[F], Lakewood Yacht Club, 7- ; 7   
2. 14641, Bianca, Marc Bruderer[F], none, 12- ; 12   
3. 849, Dutch Boy, Hans Treu[F], Non affiliated, 19- ; 19   
4. 1311, Booty Ful, Tom Miller[F], CSC, 32- ; 32   
5. 34, Sailscall, Dave Allen[F], Watergate, 68- ; 68   
6. 4096, Mary O, Adele Molloy[F], Lets Go Sailing Sailing School, 100/DNF- ; 100   
 



Division: G (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1005, Jonre, Douglas ByerlyDane Byerly[G], LYC, 1- ; 1   
2. 019, Blanca Luna, Mark ZimmermanDiann Scarborough[G], none, 48- ; 48   
3. 1984, Chakota Red, Carl Curtiss[G], Unaffiliated, 52- ; 52   
4. 39, Sea Esta, Suzy BradfordSuzy Bradford[G], Galveston Yacht Basin, 69- ; 69   
5. 425A, Bradna Rose, John Vardiman[G], johnvardiman@gmail.com, 100/DNF- ; 100T   
5. 50, Hot Fudge, Scott Perry[G], G.Y.B., 100/DNF- ; 100T   
5. 6, Indian Summer, Pat Cunningham[G], Lakewood, 100/DNF- ; 100T   
 



Division: H-B%26R (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 444, Escape Hatch, GILBERT GARCIA[H-B&R], gbca, 38- ; 38   
2. 23A, Shiraz, Robert Best[H-B&R], NauticShare, 44- ; 44   
3. 20, Family Ties, Bill Jorgensen[H-B&R], Waterford Yacht Club, 75- ; 75   
4. 413A, Carpe Diem, Robert Rolf[H-B&R], None, 100/DNF- ; 100T   
4. 217A, Bright Spot, Keith Kaiser[H-B&R], NauticShare, 100/DNC- ; 100T   
 



Division: I-CV (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 650 jib, French Kiss, John Broderick[I-CV], lyc, 3- ; 3   
2. 169, Pamplona, Randolph Lopez[I-CV], LYC, 5- ; 5   
3. 35, Tipsea, Dennis Kokkinis[I-CV], GBCA, 24- ; 24   
4. 422A, Rapide, Don Pearson[I-CV], Waterford, 35- ; 35   
5. 306, Josephine, Joe Powers[I-CV], Houston Yacht Club, 37- ; 37   
6. 13, Cayenne, Mike Nodier[I-CV], none, 41- ; 41   
7. 1, Nauti Girl, Shannon Hicks[I-CV], Watergate, 70- ; 70   
 



Division: J-CV (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 101, FRAYED KNOT, Ted Greak[J-CV], LYC, 2- ; 2   
2. 22, Sun Runner, Ralph UnglaubeRalph Unglaube[J-CV], Lake Charles Yacht Club, 15- ; 15   
3. 28A, Rodeless Traveler, Evan MacalusoPaul S Britton[J-CV], Sail Ventures USA, 17- ; 17   
4. 655, Royal Crescent, Bob Crosby[J-CV], Lakewood Yacht Club, 23- ; 23   
5. 412A, Arianna, Edwin D'Artois[J-CV], NauticShare, 30- ; 30   
6. 201, Coho, Jason MacInnis[J-CV], None, 59- ; 59   
 



Division: K-KCH (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17, Patriot, Carl Drechsel[K-KCH], LYC, 4- ; 4   
2. 48, Island Jade, Bill E. Nowlin[K-KCH], Portofino Yacht Club, 62- ; 62   
3. Y50, Mermaid III, William Young[K-KCH], Seabrook Shipyard, 63- ; 63   
4. 102, Vive Tu Vida, Lonny Doss[K-KCH], Lake Charles Yacht Club, 100/DNC- ; 100T   
4. 22102, Gypsy North, Christopher Kemp[K-KCH], GYC, 100/DNF- ; 100T   
 



Division: L-CV (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 800, Bumboat, Chip Spence[L-CV], Bay Yacht Club, 13- ; 13   
2. 135A, Shell Seaker, David Glascock[L-CV], Tmca, 14- ; 14   
3. 89, Max Mare, Kevin FoleyWindward SeaVenture Charters[L-CV], Windward SeaVenture, 18- ; 18   
4. 760, Island Time, Jimmy Jones[L-CV], TMCA, Portofino, 21- ; 21   
5. 63, Fresh Aire, Gene Wallin[L-CV], TMCA, 43- ; 43   
 



Division: M-CV (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 41749, SSTV Gremlin, Rob Freas[M-CV], Sea Scouts, BSA / LYC, 16- ; 16   
2. 133, Stellar of Course, Ron Eddleman[M-CV], TMCA, GBCA, 25- ; 25   
3. 52846, Susanne B, D Slack[M-CV], Houston Yacht Club, 51- ; 51   
4. 32, Windrose, Harold Yoesel[M-CV], none, 74- ; 74   
5. 41C, La Vie Dansante, Ron Hebert[M-CV], BYC, 100/DNF- ; 100   
 



Division: N-CV (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 505, St. Somewhere, David Comeaux[N-CV], LYC, 29- ; 29   
2. 371, Caya, Kent Little[N-CV], Lakewood, 34- ; 34   
3. 777A, Mary Jane, Mike Wilkinson[N-CV], Lavon Yacht Club, 46- ; 46   
4. 21, Medicinal Purpose, Eric Heinz[N-CV], None, 53- ; 53   
5. 26A, OUTCOME, Kevin MitchellMike Watkins[N-CV], Lakewood Yacht Club, 55- ; 55   
6. 16A, Moon Shadow, Terry Godbold[N-CV], Rockport Yacht Club, 72- ; 72   
7. 18A, Midnight Star, Richard McBride[N-CV], Seabrook Marina, 100/DNF- ; 100   
 



Division: O-CV (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21335, Firewater, Walter Horton[O-CV], GBCA, 27- ; 27   
2. 31630, Leopard, Robert Hunkins[O-CV], Lakewood Yacht Club, 28- ; 28   
3. 84, Dram Buoy, Peter Larabee[O-CV], None, 64- ; 64   
4. 25, Oread, Doug Kelley[O-CV], None, 100/DNF- ; 100T   
4. 21, Sugar Bean, Roland Mann[O-CV], None, 100/DNF- ; 100T   
4. 53, Astarte, Cheryl Morvillo[O-CV], Waterford Yacht Club, 100/DNF- ; 100T   
 



Division: P-CV (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 828, Sanctuary, Mike Tyson, II[P-CV], HYC, 36- ; 36   
2. 208A, Lady Melinda, Terry Hollar[P-CV], waterford, 58- ; 58   
3. 472, Breezing Up, William Howze[P-CV], None, 65- ; 65   
4. 55, Gemini, James Lee HammondCharles Scott[P-CV], USPS/GBCA, 71- ; 71   
5. 710, Skimmer, Rick Henegar[P-CV], Portofino Harbor Yacht Club, 100/DNF- ; 100   
 



Division: Q-CV (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 376, Moonlighter, Travis Smith[Q-CV], Brazosport Yacht Club, 47- ; 47   
2. 5981, Compulsion II, Edward Hughes[Q-CV], none, 66- ; 66   
3. 144, Joan III, Maarten van Hasselt[Q-CV], HYC, 100/DNF- ; 100T   
3. 1945, Gypsy Soul, William King[Q-CV], Island Moorings, 100/DNF- ; 100T   
3. 321, Eivissa (former Unicorn), Ramon Sanchez[Q-CV], Galveston Boat Club, 100/DNF- ; 100T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network