US Sailing's 2014 Chubb U.S. Junior Sailing Championship for the Sears, Bemis and Smythe Trophies
Grand Traverse Yacht Club and Traverse Area Community Sailing | August 04-08, 2014

Byte CII (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 08, 2014 12:57:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
Henry Marshall   FAST Sailing Foundation   1   1   1   1   [3]   1   1   1   7  
1  
Alexander Hanna   Fishing Bay Yacht Club-us sailing#100088M   2   2   [5]   3   4   2   4   3   20  
2  
sam morrell   St Thomas Yacht Club   3   3   4   5   2   4   3   [8]   24  
3  
Drake Lyon   Bayview Yacht Club   6   5   2   2   10   [12]   2   4   31  
4  
Hannah Steadman   St. Petersburg Yacht Club   4   4   6   6   1   3   [13]   11   35  
5  
Jack Bitney   Minnetonka Yacht Club   5   7   3   9   7   7   5   [13]   43  
6  
Emily Wright   St. Petersburg Yacht Club   8   6   9   11   5   5   [15]   2   46  
7  
Will Dana   San Francisco Yacht Club   11   8   12   4   [17]   10   7   5   57  
8  
Jared Gaynes   American Yacht Club   7   [12]   10   8   8   6   12   7   58  
9  
Isabella Loosbrock   Chicago Yacht Club   9   9   7   12   [13]   11   9   6   63  
10  
Cameron Feves   Cabrillo Beach YC   12   10   8   10   9   14   10   [16]   73  
11  
Paul Didham   San Diego Yacht Club   17   13   11   [21/DSQ]   11   9   8   9   78  
12  
Lenox Butcher   Texas Corinthian Yacht Club   15   17   [19]   7   6   8   16   10   79  
13  
Reese Guerriero   Texas Corinthian Yacht Club   13   11   13   17   [20]   16   6   20   96  
14  
Gabrielle Rizika   Wianno Yacht Club   10   15   [18]   14   16   13   14   18   100  
15  
Craig Ramsdell   Grosse Pointe Yacht Club   16   16   16   13   15   15   11   [19]   102  
16  
Aaron Helmly   Tred Avon Yacht Club   [20]   14   20   15   12   17   17   12   107  
17  
Michael Levy   Santa Cruz Yacht Club   19   11/RDG   14   18   19   [20]   20   14   115  
18  
Michael Magnussen   Waikiki Yacht Club   18   18   15   16   14   18   [19]   17   116  
19  
Blake Bentzen   Corinthian Yacht Club of Seattle   14   [19]   17   19   18   19   18   15   120  
20  

Club 420 (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, August 07, 2014 6:21:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
Cassie Obel/
Annika Garrett  
Del Rey Yacht Club/ Del Rey Yacht club   2   5   2   1   2   [8]   3   15  
1  
Augie Dale/
Gavin Burkhart  
Pewaukee Yacht Club/ Nagawicka Lake Yacht Club   [21/OCS]   1   3   2   3   5   8   22  
2  
Roberto Stevens/
Sydney Avitia-Jacques  
Del Rey Yacht Club/ Del Rey Yacht Club   3   2   6   5   [14]   7   1   24  
3  
Kristopher Swanson/
Alexander Ron  
San Francisco Yacht Club/ San Francisco Yacht Club   6   4   4   [7]   5   2   4   25  
4  
Timothy greenhouse/
Oliver Parsons  
Wadawanuck Club/ Wadawanuck   4   7   1   8   6   1   [18]   27  
5  
zane tinnell/
Tyler Killion  
corpus christi yacht club/ Rush Creek Yacht Club/Corinthian Sailing Club   1   3   13   4   9   6   [14]   36T  
6  
Matthew Kaplan/
Sean Walsh  
Larchmont Yacht Club/ American Yacht Club   10   6   8   6   1   [11]   5   36T  
7  
Sarah deSilva/
Julia fuller  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   8   [16]   5   3   7   13   2   38  
8  
Andrew Sheerin/
Taylor Kirkpatrick  
Ida Lewis Yacht Club/ Sail Newport/NYYC   [21/OCS]   11   14   13   4   9   6   57  
9  
John Mastrandrea/
Michael Mastrandrea  
Rochester Yacht Club/ Rochester Yacht Club   12   12   [20]   10   11   4   9   58  
10  
Jackson Wagner/
Mark Power  
Peninsula Youth Sailing Foundation/ Peninsula Youth Sailing Foundation   5   21/DNE   9   12   10   3   [20]   60T  
11  
Porter Kavle/
Gray Benson  
Annapolis Yacht Club/ Tred Avon Yacht Club   7   8   11   14   13   [15]   7   60T  
12  
Kyle Mergenthaler/
Andrew Dodd  
lake norman yacht club/ lake norman yacht club   11   17   10   [18]   8   12   10   68  
13  
Meredith Morran/
Michael Morran  
Austin Yacht Club/ Austin Yacht Club   13   10   12   [16]   15   10   13   73  
14  
Dylan DiMarchi/
Mason Comerford  
Waikiki Yacht Club/ Waikiki Yacth Club   9   14   15   11   [16]   14   12   75  
15  
Connor Bayless/
Jake Vickers  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   14   15   7   [21/DSQ]   12   16   16   80  
16  
Kelly Milliken/
Shaynah True  
Lake Norman Yacht Club/ Lake Norman Yacht Club   16   13   16   15   [18]   17   17   94  
17  
Lily Loosbrock/
Ally Frank  
Minnetonka Yacht Club/ Lake Minnetonka Sailing School   18   9   17   [19]   17   19   15   95  
18  
Alexa Ripple/
Dylan Brady  
Willamette Sailing Club/ Willamette Sailing Club   15   19   18   9   [20]   20   19   100T  
19  
Emma Mendenhall/
Venice Aureli  
Rochester YC/ Rochester YC   17   18   [19]   17   19   18   11   100T  
20  

Interlake (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 08, 2014 1:00:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats)
Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
Liam McCarthy/
Josh Dochoda
Greiner Hobbs  
St. Petersburg Yacht Club/ St Petersburg Yacht Club
/ Davis Island Yacht Club  
2   1   2   5   2   4   1   2   4   8   [9]   31  
1  
Hugh MacGillivray/
nicholas sertl
Peter Barlow  
Ida Lewis Yacht Club/ Conanicut Yacht Club
/ Bristol Yacht Club  
5   6   1   4   1   3   7   6   [12/DSQ]   2   6   41  
2  
Dane Byerly/
Collin Scoville
Howdy Hughes  
Lakewood Yacht Club/ Lakewood Yacht Club
/ Lakewood Yacht Club  
1   4   5   [11]   4   7   4   7   3   4   7   46  
3  
Wade Wagner/
William Curtis
Mark Davies  
Chicago Yacht Club/ Chicago Yacht Club
/ Chicago Yacht Club  
[10]   5   3   3   9   5   6   10   2   1   3   47  
4  
Johannes McElvain/
Rebecca McElvain
Jack McGraw  
San Diego Yacht Club/ San Diego Yacht Club
/ Southwestern Yacht Club  
[9]   7   6   6   7   1   8   3   5   5   2   50  
5  
Kyle Comerford/
Nick Floyd
Willy Comerford  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club
/ Annapolis Yacht Club  
7   10   4   1   [12/DSQ]   2   9   8   6   3   1   51  
6  
Sammy Shea/
Alex Moody
Paloma Palmer  
San Francisco Yacht Club/ SAN FRANCISCO YACHT CLUB
/ Saint Francis Yacht Club  
[11]   2   9   2   3   10   10   5   1   6   8   56  
7  
Dwight Greenhouse/
Collin Alexander
William Gallagher  
Mystic River Mudheads/ Mystic mudheads
/ Mystic river mudheads  
4   8   8   8   6   6   2   1   9   6/RDG   [10]   58  
8  
Zachary Kaan/
Aaron Kiyotoki
Leah Ford  
Kaneohe Yacht Club/ Kaneohe Yacht Club
/ Kaneohe Yacht Club  
3   [11]   11   7   5   9   5   4   10   7   5   66  
9  
Clark Uhl/
Matthew Homa
Emily Croteau  
Pleon/ Pleon
/ Pleon Yacht Club  
6   9   10   9   8   8   3   [11]   8   9   4   74  
10  
Jeffrey Werner/
Liam Hood
Riley Allsop  
Bellingham Yacht Club/ Bellingham Yacht Club
/ Bellingham Yacht Club  
8   3   7   10   10   [11]   11   9   7   10   11   86  
11  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network