2014 Laser District 13 Championship
Sarasota Sailing Squadron | December 06-07, 2014in

Laser (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 07, 2014 2:47:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (36 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
181191   Tom Ramshaw   Stony Lake Yacht Club   3   1   3   [37/OCS]   4   1   3   15  
1  
2  
NOR 204758   Kristian Ruth   Asker Seilforening   5   5   [8]   4   2   2   1   19T  
2  
3  
201382   Mathias Mollatt   Moss SF   1   2   4   3   6   3   [10]   19T  
3  
4  
207130   Robert Davis   Kingston YC / Royal Canadian YC   4   4   [9]   2   3   4   5   22  
4  
5  
201111   Hermann Tomas   Norway   2   7   2   1   7   5   [11]   24  
5  
6  
197731   Evert McLaughlin   RCYC   7   9   1   [37/OCS]   1   11   4   33  
6  
7  
197116   Matthew Ryder   Stony Lake Yacht Club   [20]   3   6   6   5   7   8   35  
7  
8  
197160   Alexander Heinzemann   Royal Vancouver Yacht Club   6   6   10   [37/OCS]   11   10   2   45  
8  
9  
Nor 205733   Henrik Begby   KNS   13   12   [14]   8   8   6   9   56  
9  
10  
197120   Justin Norton   BYC   11   8   15   [19]   9   12   6   61  
10  
11  
206123   Bryant Wood   RNSYS   9   11   13   7   15   13   [22]   68  
11  
12  
173939   Ernesto Rodriguez   Miami   [27]   10   17   15   18   9   7   76  
12  
13  
203918   Forrest Wachholz   Barrie Yacht Club   8   16   7   [37/OCS]   12   26   13   82  
13  
14  
187687   David Hiebert   USSMC/FWBC   16   14   11   10   [17]   17   17   85  
14  
15  
206606   Luke Ruitenberg   RNSYS   18   24   [37/OCS]   9   16   8   14   89  
15  
16  
191958   Philip Karcher   Sarasota Sailing Squadron   15   17   12   [25]   10   21   19   94  
16  
17  
195469   Dave Chapin   LESC   12   18   5   21   [23]   20   20   96T  
17  
18  
194540   William Heausler   DIYC   10   [29]   16   12   28   18   12   96T  
18  
19  
188150   James Pulsford   Lauderdale Yacht Club   17   [27]   27   26   13   14   15   112  
19  
20  
204462   Patrick Wachholz   Barrie Yacht Club   19   23   [26]   16   20   24   18   120  
20  
21  
201285   Christopher Douglas   Team FOR   [24]   21   19   23   21   15   23   122  
21  
22  
203944   James Stanley   USSMC/OHCC   31   20   22   5   [34]   19   27   124T  
22  
23  
170673   James Liebl   CGSC   21   19   25   11   25   23   [28]   124T  
23  
24  
196117   monica wilson   usscmc   14   13   20   20   [33]   31   29   127  
24  
25  
199334   John Hench   Lauderdale Yacht Club   23   15   24   [37/OCS]   24   27   16   129  
25  
26  
199912   David Hillmyer   SSS   25   26   28   14   [29]   25   21   139T  
26  
27  
204771   Roberto Porter   USSC Miami   [33]   22   31   17   22   22   25   139T  
27  
28  
199916   David Hartman   NOMAD   [29]   25   23   27   26   16   24   141  
28  
29  
194253   kevin ratigan   SSS   26   31   21   18   14   34   [37/DNS]   144  
29  
30  
169553   Nicholas Lovisa   SYS   28   [34]   32   13   27   28   26   154  
30  
31  
173187   Joshua Temko   Sailfit   22   32   18   24   30   [33]   31   157  
31  
32  
201288   Per Nordstrom   ASKSS   32   28   30   22   19   30   [33]   161  
32  
33  
199911   Michelle Davis   USSC Miami   30   30   29   28   [31]   29   30   176  
33  
34  
203751   Bill McKenzie   Couchching YC   [34]   33   33   29   32   32   32   191  
34  
35  
184547   Eric Robbins   DavisIsland YC   [38/DNS]   38/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   223T  
35  
35  
182399   Tim landt   timc3@verizon.net   [38/DNS]   38/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   223T  
35  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, December 09, 2014 8:47:49 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (42 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
195445   Jensen McTighe   Lauderdale Yacht Club   4   6   2   [19]   5   8   1   26  
1  
2  
199355   Hannah Steadman   SPYC   2   1   11   1   7   11   [13]   33T  
2  
3  
204411   Jack Gower   ESC   3   10   3   [15]   1   6   10   33T  
3  
4  
204417   Gage Wilson   Edison Sailing Center   7   2   4   4   [22]   10   14   41  
4  
5  
176997   Nic Baird   St. Petersburg YC   14   8   [22]   2   4   3   12   43  
5  
6  
182368   Conner Harding   Lauderdale Yacht Club   8   15   [21]   5   8   1   7   44  
6  
7  
204424   Scott Rasmussen   Lauderdale Yacht Club   1   9   9   [34]   10   4   15   48  
7  
8  
204421   Louisa Nordstrom   Team FOR/SYSP   5   21   1   3   15   [30]   9   54  
8  
9  
197571   Liam McCarthy   St. Petersburg Yacht Club   19   18   15   [27]   2   2   4   60T  
9  
10  
180087   Christina Sakellaris   LYC   24   3   6   9   [28]   16   2   60T  
10  
11  
177265   Connor Nelson   DIYC   13   4   [18]   11   14   14   5   61  
11  
12  
188663   Anna Weis   lauderdale yacht club   22   7   7   7   [24]   12   24   79  
12  
13  
195892   Sophia Reineke   Lauderdale Yacht Club   25   [27]   12   10   11   9   17   84  
13  
14  
195889   Patrick Shanahan   SPYC/LYC   10   14   [35]   20   19   7   16   86  
14  
15  
185453   Claire Havig   Lauderdale Yacht Club   20   5   [30]   14   23   22   6   90  
15  
16  
184427   Hallie Schiffman   Sarasota Sailing Squadron   6   25   5   [36]   12   25   21   94  
16  
17  
178298   Gage Schoenherr   Sailfit / Clearwater Community Sailing Center   [43/OCS]   17   14   8   31   21   8   99  
17  
18  
199944   Andrew Widmeier   Brant Beach YC   28   [29]   27   18   3   13   11   100  
18  
19  
204409   SAM TOBIO   Sarasota Youth Sailing   11   16   17   12   21   [27]   27   104  
19  
20  
177111   Drew Hayward   DIYC   18   [37]   25   32   6   5   28   114  
20  
21  
207144   Chase Carraway   Lauderdale Yacht Club/ CYC-NC   15   13   28   [33]   33   26   3   118T  
21  
22  
166913   Emmet Ward   Team FOR   [27]   22   10   13   26   24   23   118T  
22  
23  
177328   Kyle Dochoda   St Petersburg Yacht Club   16   11   24   28   20   [33]   19   118T  
23  
24  
206097   Chase Burwell   Team FOR - Carlouel YC   17   12   19   17   [35]   31   25   121  
24  
25  
187979   LILLIAN MYERS   SYSP   [43/OCS]   32   34   6   9   19   30   130T  
25  
26  
190464   Carly Broussard   Ocean Reef Yacht Club   32   [35]   23   29   13   15   18   130T  
26  
27  
199402   Ciara Dorsay   Team FOR/SYS   26   19   20   [30]   18   23   29   135  
27  
28  
203631   Grant Boicheff   St Petersburg Yacht Club   23   26   [40]   35   17   18   20   139  
28  
29  
184546   Courtney Purcell   Sailfit/ESC   [43/OCS]   31   8   25   25   32   22   143  
29  
30  
190471   ANGELO MEHTALA   SYSP   29   23   33   16   27   17   [43/DNS]   145  
30  
31  
197579   Stephen Streater   Lauderdale YC   21   28   13   26   29   37   [43/DNS]   154  
31  
32  
191997   Luke Welker   Lauderdale YC   9   36   [39]   24   36   29   26   160  
32  
33  
206103   Andrew Douglas   Team FOR   33   33   31   22   16   [40]   33   168  
33  
34  
194543   Isabella Lemole   SYS   30   20   [38]   21   32   38   32   173  
34  
35  
199574   Katie Freeley   Sarasota Youth Sailing Program   [36]   30   26   23   34   28   34   175  
35  
36  
131019   Conrad Vandlik   Team FOR/Minnetonka Yacht Club   34   34   32   [38]   30   20   36   186  
36  
37  
PUR173397   Andre Reguero   SAILFIT/CCSC   12   24   29   [43/DNS]   43/DNS   43/DNS   43/DNS   194  
37  
38  
95916   Brett Putnam   Sailfit   31   39   16   37   [41]   34   38   195  
38  
39  
166872   Trevor Stone   SYS   37   40   36   [41]   37   36   31   217  
39  
40  
195899   Elizabeth Shanahan   SPYC   35   41   [42]   31   40   39   35   221  
40  
41  
194084   Jonathan King   Team FOR/SYS   38   [42]   41   40   38   35   37   229  
41  
42  
105583   Julie Stewart   USSMC / OHCC   39   38   37   39   39   [43/DNS]   43/DNS   235  
42  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 07, 2014 3:05:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
197571   Blaire McCarthy   St. Petersburg Yacht Club   [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
204911   Tanner Wilson   Edison Sailing Center   2   2   [4]   4   3   2   2   15  
2  
3  
170626   Maya Kwasniewski   Sarasota Youth Sailing   [3]   3   2   3   2   3   3   16  
3  
4  
204917   Sydney Monahan   Edison Sailing Center   [4]   4   3   2   4   4   4   21  
4  
5  
165991   Paul Gray   DIYC   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   42T  
5  
5  
180070   KATIE LOUNSBURY   TEAM FOR/USSCMC   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   42T  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network