2015 Florida Laser Masters Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 14-15, 2015

Laser (54 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 15, 2015 3:10:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195425   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport   5   2   3   2   [12]   1   2   15   21.1  
1  
2  
207143   Ernesto Rodriguez [Master]   Miami Sailing Center   4   1   2   3   [6]   2   1   13   25.1  
2  
3  
203918   Andrew Roy [Grand Master]   SSC   3   3   4   4   9   3   [55/DNC]   26   32.1  
3  
4  
187687   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   1   [11]   5   1   1   6   9   23   35.1  
4  
5  
173988   Jorge Abreu [Grand Master]   Avela   2   5   [13]   8   8   5   5   33   39.1  
5  
6  
193281   Mike Matan [Master]   RYA   9   4   7   5   [25]   4   6   35   47.1  
6  
7  
191958   Philip Karcher [Master]   Sarasota Sailing Squadron   6   12   14   [32]   2   7   4   45   57.1  
7  
8  
204462   Patrick Wachholz [Master]   Barrie Yacht Club   10   9   8   [17]   3   13   13   56   68.1  
8  
9  
208592   John MacCausland [Master]   Cooper River YC   17   7   6   11   [24]   9   7   57   69.1  
9  
10  
170756   Lars Hansen [Grand Master]   Wayzata Yacht Club   [28]   16   1   14   4   26   3   64   70.1  
10  
11  
199572   Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   19   6   12   6   [22]   10   14   67   73.1  
11  
12  
207152   Mike Hecky [Grand Master]   Riverton YC   13   [17]   10   16   7   17   8   71   77.1  
12  
13  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   7   [35]   20   7   14   23   18   89   89  
13  
14  
182787   scott pakenham [Apprentice Master]   Island Heights YC, Fleet 413   8   13   16   13   [20]   11   10   71   89.2  
14  
15  
183886   James Evans [Grand Master]   STC   20   [33]   11   20   5   15   20   91   97.1  
15  
16  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   [25]   10   9   9   19   21   12   80   98.2  
16  
17  
158778   Howard Thorburn [Master]   MYA   12   [19]   19   12   18   18   17   96   108.1  
17  
18  
166047   John Dawson-Edwards [Great Grand Master]   DTPYC   18   18   17   [35]   34   12   11   110   110  
18  
19  
192097   phil paxton [Grand Master]   CYC   14   24   15   10   [30]   20   27   110   116.1  
19  
20  
199911   Michelle Davis [Master]   USSC Miami   15   20   31   15   13   [32]   23   117   129.1  
20  
21  
199552   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach Yacht Club   [35]   21   26   19   23   19   16   124   130.1  
21  
22  
158670   Ron Thompson [Master]   Hampton YC   26   25   22   27   11   14   [55/DNC]   125   137.1  
22  
23  
185957   Steve Phillips [Master]   S. Muskoka S.C.   23   14   21   18   [29]   24   26   126   138.1  
23  
24  
195478   Mike Moore [Grand Master]   Diego Garcia YC   30   [34]   23   22   15   22   21   133   139.1  
24  
25  
199937   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   11   [29]   27   23   17   29   22   129   141.1  
25  
26  
GBR 203313   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   [55/DNF]   8   29   21   55/DNC   8   15   136   142.1  
26  
27  
175529   paul wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   29   27   25   29   [31]   25   19   154   154  
27  
28  
13222   Dwight Escalera [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   16   [37]   24   30   26   27   28   151   157.1  
28  
29  
194567   Timothy Millhiser [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   27   31   28   [34]   27   28   25   166   166  
29  
30  
148392   Erik Langendal [Apprentice Master]   NBIBCLRA   22   26   [40]   28   33   16   31   156   174.2  
30  
31  
155200   Philip Swanton [Master]   Harlem Yacht Club   24   30   30   25   [32]   30   24   163   175.1  
31  
32  
187735   Joe Van Rossem [Great Grand Master]   Water Rats   21   15   32   39   16   [55/DNC]   55/DNC   178   178  
32  
33  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Assoc   37   [44]   34   24   21   35   30   181   181  
33  
34  
199259   Jeff Fullerton [Master]   Water Rats   33   23   18   26   35   [55/DNC]   55/DNC   190   202.1  
34  
35  
203751   Bill McKenzie [Great Grand Master]   Couchiching YC   32   32   39   31   [40]   36   33   203   203  
35  
36  
194621   Marc Carre [Master]   PRSA   36   39   35   [40]   10   38   35   193   205.1  
36  
37  
188874   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary Yacht Club   [42]   28   38   37   42   34   34   213   213  
37  
38  
156389   Geir Sunde [Grand Master]   Drøbaksund seilforening   39   36   36   36   41   37   [55/DNC]   225   231.1  
38  
39  
194508   Kevin Cowley [Master]   PRSA   44   41   33   33   38   40   [55/DNC]   229   241.1  
39  
40  
184547   Eric Robbins [Grand Master]   Davis Island YC   34   [55/DNF]   55/DNC   55/DNC   28   33   32   237   243.1  
40  
41  
183923   EDWARD JOHN [Grand Master]   SEVERN SAILING ASSOCIATION   [46]   43   42   42   44   39   36   246   252.1  
41  
42  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMS   38   42   41   41   36   [55/DNF]   55/DNC   253   259.1  
42  
43  
170699   David Roy [Master]   Bedford Basin Yacht Club   40   38   37   38   39   [55/DNC]   55/DNC   247   259.1  
43  
44  
181814   Mark Foster [Grand Master]   Corpus Christi YC   31   22   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   273   279.1  
44  
45  
177153   Patrick McBriarty [Master]   Chicago Yacht Club   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   31   29   280   292.1  
45  
46  
181169   JAMES GREY [Great Grand Master]   PALM BEACH SAILING CLUB   45   [55/DNF]   55/DNC   55/DNC   43   55/DNC   55/DNC   308   308  
46  
47  
197564   William Mulloy [Master]   Calgary Yacht Club   43   [55/DNF]   55/DNC   55/DNC   37   55/DNC   55/DNC   300   312.1  
47  
48  
196080   Steven Schmidt [Master]   Cooper River YC   41   40   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   301   313.1  
48  
49  
193297   James Belfrage [Great Grand Master]   Water Rats S.C.   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   330   330T  
49  
49  
75490   Eero Olenius [Great Grand Master]   Kitsilano Yacht Club   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   330   330T  
49  
49  
208095   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   330   330T  
49  
50  
182399   Tim Landt [Grand Master]   TVYC   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   330   336.1  
50  
50  
204476   Peter Vessella [Grand Master]   Saint Francis   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   330   336.1  
50  
50  
204843   Page Anderson [Grand Master]   Key West Sailing Center   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   55/DNC   330   336.1  
50  

Laser Radial (27 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 15, 2015 3:09:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   4   [5]   3   2   2   3   3   17   17  
1  
2  
189794   Keith Davids [Master]   MBYC   1   1   1   1   1   [28/BFD]   1   6   18.1  
2  
3  
180050   Alden Shattuck [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   2   10   11   3   4   2   [15]   32   32  
3  
4  
196023   Bob Tan [Master]   SSA   3   2   4   [6]   6   1   5   21   33.1  
4  
5  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   [28/OCS]   4   5   8   3   6   9   35   35  
5  
6  
105270   Lewis Oteruelo [Master]   Saskatoon Sailing Club   [11]   8   2   5   8   4   4   31   43.1  
6  
7  
206170   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   12   3   9   4   [17]   10   7   45   51.1  
7  
8  
167514   Barry Tee [Grand Master]   Sylvan Lake Sailing Club   10   9   6   10   [28/DNC]   9   2   46   52.1  
8  
9  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   5   [23]   16   14   5   7   8   55   55  
9  
10  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   13   6   14   [17]   10   8   10   61   61  
10  
11  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   6   14   12   [16]   7   12   13   64   64  
11  
12  
194288   Doug Bell [Great Grand Master]   Royal Victoria YC   7   13   10   15   [16]   11   12   68   68  
12  
13  
207150   William Lawson [Grand Master]   SSA   8   [20]   7   7   9   16   16   63   69.1  
13  
14  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   SSA   [22]   7   17   11   19   5   14   73   73  
14  
15  
201288   Per Nordstrom [Master]   Askrike SS   9   11   13   12   11   [28/BFD]   6   62   74.1  
15  
16  
157767   Steve O'Reilly [Master]   Spanish Point Boat Club   15   15   8   13   [22]   15   20   86   98.1  
16  
17  
196088   Ian Robertson [Grand Master]   RNSA   24   17   15   18   12   21   [28/DNC]   107   113.1  
17  
18  
198655   douglas seeman [Grand Master]   mbyc   16   12   [28/DNC]   28/DNC   21   14   17   108   114.1  
18  
19  
186519   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   19   18   [22]   9   15   18   19   98   116.2  
19  
20  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   20   [24]   20   21   18   20   21   120   120  
20  
21  
193965   James Knab [Grand Master]   Cooper River   18   21   [28/DNC]   28/DNC   13   17   18   115   121.1  
21  
22  
181220   John Weiss [Grand Master]   White Bear Yacht Club   [28/OCS]   19   19   19   20   19   22   118   124.1  
22  
23  
194118   Keith Barron [Grand Master]   Potomac River Sailing Assoc.   17   [26]   18   22   24   22   24   127   133.1  
23  
24  
197107   Dean Carballal [Apprentice Master]   Davis Island Yacht Club   25   [28/DNF]   28/DNC   28/DNC   14   13   11   119   137.2  
24  
25  
181839   Norman Hey [Grand Master]   Sudbury YC, Sudbury, ON, Canada   23   [25]   21   20   23   23   23   133   139.1  
25  
26  
200168   Rick Landell [Grand Master]   Cooper River YC   14   16   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   142   148.1  
26  
27  
194253   kevin ratigan [Grand Master]   sarasota sailing squadron   21   22   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   155   161.1  
27  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network