Michelob Light One Design Midwinter Regatta
Sarasota Sailing Squadron |

E Scows (8 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 22, 2015 1:24:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
LA-11      Bill Nolden   ?   [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
I 26   E ticket   Jim Barr   sss   2   [4]   3   2   2   3   4   16  
2  
3  
LE3   Infinity   Bill Kimbell   SSS   3   6   2   4   [9/DNS]   2   2   19  
3  
4  
CR50      William Misenheimer   SSS   [4]   3   4   3   3   4   3   20  
4  
5  
CH9   Ego   Robert Blomquist   SSS   6   5   5   5   4   [9/DNC]   9/DNC   34  
5  
6  
CR10   Synergy   John Gallick   Sarasota Sailing Center   5   2   6   6   [9/DNS]   9/DNC   9/DNC   37  
6  
7  
CH-5   Wild Thing   Mont Echols   Southern Yacht Club   7   7   8/DNF   8/DNS   [9/DNS]   5   5   40  
7  
8  
W9   Big Fresh   Charles Igo   White Bear Yacht Club   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNS   9/DNC   9/DNC   54  
8  
 



VX One (18 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 22, 2015 1:22:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
103      Brian Bennet   SSS   2   1   3   4   3   [8]   2   1   1   4   6   27  
1  
2  
175      Jeff Eiber [1][2][3]      [9]   3   2   1   1   2   3   3   4   6   4   29  
2  
3  
185   Flash Rider   Michael Norris [1][2][3]      1   [6]   4   5   6   1   5   5   6   1   3   37  
3  
4  
159   Rosebud   Justin Howard [1][2][3]      3   8   5   6   [12]   4   6   4   8   3   2   49  
4  
5  
Can222   Wild deuces   Paul Currie [1][2][3]      8   [10]   8   2   4   7   4   7   3   5   9   57  
5  
6  
152   Satisfaction   Jim Myers [1][2][3]      5   2   7   8   [9]   6   8   8   9   9   5   67T  
6  
7  
111   Milkoway   Paulo Milko [1][2][3]      6   5   6   3   7   9   7   [11]   5   11   8   67T  
7  
8  
106      Doug Fisher [1][2][3]      4   4   1   7   2   [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   2   1   78  
8  
9  
135   BobSled   Robert Bilthouse   Davis Island YC   11   7   [12]   10   5   3   9   6   10   10   11   82  
9  
10  
158   Water Rat   Mark Witte   Southern Maryland Sailing Association   [13]   9   9   12   10   11   10   10   11   8   7   97  
10  
11  
116   Commando   Andrew Walford [1][2][3]      7   11   11   9   8   10   11   9   7   [19/DNC]   19/DNC   102  
11  
12  
ISV 178   Blue Flame   Timothy Pitts [1][2][3]      [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   5   1   2   2   7   10   103  
12  
13  
167   BLUE LOBSTER   Bob Maccini [1][2][3]      10   12   10   11   11   12   12   13   13   [19/DNC]   19/DNC   123  
13  
14  
USA145   Sforzando   Don Winston [1][2][3]      12   13   13   13   13   13   13   12   12   [19/DNC]   19/DNC   133  
14  
15  
187   vx One   John Potter [1][2][3]      [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   190T  
15  
15  
188      Sam Padnos [1][2][3]      [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   190T  
15  
15  
169   Animal   Jeff Jones [1][2][3]      [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   190T  
15  
15  
153   VICTORY   Christian Koppernaes [1][2][3]      [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   190T  
15  
 



Daysailer (5 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 22, 2015 12:52:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
13   Swamp Thing   Christine Kelly   Dunedin Boat Club   1   1   1   1   1   2   1   1   1   [3]   10  
1  
2  
61   Bad Aft   Mark Rother   Boca Ciega Yacht Club   2   2   2   2   [4]   3   4   3   4   1   23  
2  
3  
13156   Jamaican Me Crazy   Robert Damon   Greater Richmond Sailing Assoc   3   3   [6/RET]   4   3   1   3   2   3   4   26  
3  
4  
996   Last Laugh   Bob Holsinger   Daysailer Fleet 123   4   [6/DNF]   6/RET   3   2   4   2   4   2   2   29  
4  
5  
14024   Janna   Janet Kreutzer   DBC   5   4   3   5   5   5   5   [6/DNF]   6/DNC   5   43  
5  
 



Flying Scot (1 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 22, 2015 12:52:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Albacore (39 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 22, 2015 2:42:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
7363      Darren Monster   OHCC   1   1   1   1   2   6   4   3   1   [40/DNC]   20  
1  
2  
8200      Barney Harris   PRSA   2   4   4   4   [6]   4   6   1   2   1   28  
2  
3  
8184      Paul Clifford   Westwood Sailing Club   5   [16]   14   7   7   7   2   2   3   3   50  
3  
4  
8198      James Stanley   OHCC   10   3   [11]   6   1   2   11   7   10   2   52  
4  
5  
8199   Vegvísir   Ian Duncan   West River Sailing Club   8   6   10   3   10   5   [15]   8   5   4   59  
5  
6  
8150      Christine Kelly   Mooredale Sailing Club   3   7   [24]   5   8   1   16   11   6   9   66  
6  
7  
6731      Adam Nicholson   RCYC/OHCC   6   [14]   13   2   12   10   1   4   13   7   68T  
7  
8  
8209      Judy Armstrong   Scalind Dam Sailing Club   11   11   7   8   5   8   5   6   7   [12]   68T  
8  
9  
7243      Ian Brayshaw   Outer Harbour Centreboard Club   9   10   12   9   9   [14]   7   5   4   5   70  
9  
10  
8185      Almir Tavares   none   4   2   19   11   3   23   [24]   12   8   13   95  
10  
11  
8120      Pasquale Leone   St Jamestown Sailing Club   21   8   5   13   4   3   10   21   [27]   18   103  
11  
12  
8183      Jude Brown   none   12   5   16   10   19   16   [23]   19   14   6   117  
12  
13  
8128      Jeremy Rook   Lyme Regis S C   13   9   2   16   18   [25]   22   14   12   14   120  
13  
14  
8125      Michael Heinsdorf   PRSA   17   [29]   6   24   13   13   8   17   11   23   132T  
14  
15  
8220      Jeff Krause   Mooredale   19   18   8   17   11   [24]   20   16   15   8   132T  
15  
16  
CAN 7700      Chris Gorton   Shelbourne YC   15   [24]   22   18   17   11   14   9   16   11   133  
16  
17  
8191      Sterling Spruill   Hampton YC   7   12   20   [23]   20   19   13   10   21   20   142  
17  
18  
7419      Ken Clarke   OUTER HARBOUR CENTREBOARD CLUB   [33]   15   18   14   25   33   3   18   19   16   161  
18  
19  
8013      Tim Woodford   queens recreational boating association   14   27   [32]   20   26   12   9   20   22   15   165  
19  
20  
7971      Marty Minot   None   27   20   [31]   12   21   26   17   22   9   21   175  
20  
21  
8167      Ken Yamazaki   J-Town   16   13   26   28   24   27   [36]   25   18   10   187  
21  
22  
8201      Brock munro   Westwood Sailing Club   [29]   21   23   27   22   17   18   24   23   19   194  
22  
23  
8195      Michael Williamson   TISC   28   32   3   15   15   9   26   32   [40/DNC]   40/DNC   200  
23  
24  
7984      Khin Thein   -   18   25   33   19   16   15   12   [40/DNF]   40/DNC   40/DNC   218  
24  
25  
8123      Robert Bear   West River Sailing Club   24   31   21   [36]   23   32   25   28   20   22   226  
25  
26  
8149      David Provan   OHCC/RCYC   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   40/DNC   14   21   19   13   17   24   228  
26  
27  
8155      Matthew Thompson   Tewkesbury Cruising and Sailing Club   30   23   9   26   31   18   28   26   [40/DNC]   40/DNC   231T  
27  
28  
8178      Chris Masloski   none   20   17   25   [38]   27   20   32   30   28   32   231T  
28  
29  
8133      Mike Banner   Leigh and Lowton   25   [36]   36   30   30   22   31   15   31   17   237T  
29  
30  
8069      Barry Wicks   Maidenhead Sailing Club   22   22   27   22   [35]   31   30   31   24   28   237T  
30  
31  
8122      Rolf Zeisler   WRSC   23   26   15   32   36   36   [37]   33   25   25   251T  
31  
32  
GBR 7987      Howard Witt   Maindenhead Sailing club UK   35   [37]   28   21   28   28   29   27   26   29   251T  
32  
33  
8023      Nicholas Allen   PRSA   32   19   17   33   34   29   33   [37]   32   30   259  
33  
34  
8083      Lloyd Leonard   PRSA   34   30   [37]   29   29   34   21   34   34/OCS   31   276  
34  
35  
6959      Richard Smith   Benfleet Yacht Club   31   [35]   34   35   33   30   34   29   30   26   282  
35  
36  
6504      Stephen Bailey   The Nottingham Sailing Club   [40/DNC]   33   29   37   32   35   27   36   29   27   285  
36  
37  
8000      Trevor Smith   Parkstone Yacht Club   26   34   30   31   37   [40/DNF]   38   23   40/DNC   40/DNC   299  
37  
38  
8134      Kenneth Richards   SCALING DAM SAILING CLUB   36   28   35   25   38   37   35   35   [40/DNC]   40/DNC   309  
38  
39  
8154      Hazel Smith   Tewkesbury Cruising and Sailing Club   37   38   38   34   39   38   39   38   [40/DNC]   40/DNC   341  
39  
 



S2 7.9 (3 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 21, 2015 3:21:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
496   Rebel   John Spierling   Sarnia   [1]   1   1   1   1   1   1   1   7  
1  
2  
508   ALZYK   AL Wolczyk jr   DCSC   2   2   2   2   [3]   3   2   3   16  
2  
3  
518   STRAIGHT UP   Michael Gregg   DERBY CITY SAILING CLUB   [3]   3   3   3   2   2   3   2   18  
3  
 



Windmill (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 21, 2015 3:21:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
5527   Toothless   Arthur Anosov   Seneca Yacht Club   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
5070   Pig Headed   Lon Ethington   st petersburg sailing center   2   [3]   3   3   3   11  
2  
3  
5252   Bella   Colin Browning   N/A   3   4   [6]   2   4   13  
3  
4  
5586   Beauty & The Beast   Allen Chauvenet   Rock Hall YC   [6]   6   2   4   2   14  
4  
5  
5060   Hummingbird   Ralph Sponar III   Rockhall Yacht Club   4   2   [5]   5   5   16  
5  
6  
4028   Elvis   Lisa Fath   MRPF   5   5   4   [6]   6   20  
6  
 



Other (2 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 22, 2015 1:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
CH19   Bozo   Mark Grinder   SSS   [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
KU - 9   System-E   Donald Fancher   Sarasota Sailing Squadron   2   2   2   [3/DNF]   3/DNS   3/DNC   3/DNC   15  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network