Registrants For
Sarasota One Design Midwinters

March 17-19, 2017
94 people have registered for this event

Albacore
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Michael Heinsdorf

Albashizzlerizzledizzle 8125 Albacore Washington, DC PRSA
2. Paul Clifford

Fire and Ice 8184 Albacore Toronto, ON Westwood
3. Marty Minot

Tonno Veloce' 7971 Albacore Forest, VA Miles River YC
4. Rolf Zeisler

Cooler Runnings 8122 Albacore Pasadena, MD WRSC
5. Chris Gorton

8256 Albacore Alexandria, VA PRSA
6. Barney Harris

Jet Rider 8258 Albacore Arlington, VA prsa
7. James Stanley

Squint the Rocket Ship 8198 Albacore Shelburne, NS SHYC/USSC Martin County
8. Robert Bear

Indefatigable II 8123 Albacore Rockville, MD WRSC
 


E Scow
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Sean Bradley

Smoke MC 2 E Scow Point Pleasant, NJ Metedeconk River YC
2. Richard Elsishans

Newbie SF-3 E Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
3. Jim Barr

Nautigirle Sf 1 E Scow Sarasota, FL Sss
4. Ted Weihe

Picardy SF2 E Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
5. Robert Cole

Encore LE4 SF9 E Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
6. John Gallick

Hang Ten 22 22 E Scow North Port, FL Sarasota Sailing Center
7. Mont Echols

Wilder NO-1 E Scow New Orleans, LA Southern Yacht Club
8. William Misenheimer

SF-5 E Scow Sarasota, FL SSS
9. Bill Kimbell

BollesE W1 E Scow Longboat Key, FL SSS
10. Robert Blomquist

SF 4 E Scow Sarasota, FL SSS
11. Bill Nolden

None LA-11 E Scow Venice, FL Lavallette
12. Daniel Fodera

II1 E Scow Evans, GA Augusta Sailing Club
13. Mark Grinder

SF5 E Scow Orchard Park, NY Sarasota Sailing Squadron
14. Emily Oltrogge

Z-3 E Scow Clear Lake, IA Clear Lake, IA
15. Joel Derby

LE 4 E Scow New Orleans, LA Southern Yack Club
 


I-20
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Patrick Kirkland

Mistral equipe windsurfer longboard 1 I-20 Port Richey, FL None
 


MC Scow
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Randy Scott

2315 MC Scow Venice, FL Sarasota Sailing Squadron
2. Lynn Scott

2308 MC Scow Venice, FL sarasota Sailing Squadron
3. Rich Elsishans

MC 2483 MC Scow Sarasota, FL SSS
4. Theodore Wye

Chickadee 2581 MC Scow Sarasota, FL SSS
5. R Cole

Game Board 1851 MC Scow Sarasota, FL Sarasota
6. John Tarrant

2400 MC Scow Cleverdale, NY SSS
7. Stephan Austin

1702 MC Scow Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
8. James Byrne

Banter 1386 MC Scow Jersey City, NJ Lake Hopatcong Yacht Club
9. MW Grinder

Bozo ? ? MC Scow Orchard Park, NY Sarasota Sailing Squadron
10. ANDY HODGSON

Chicken Dinner 2610 MC Scow Sarasota, FL SSS
 


Melges 14
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. David Drushler

DemoOne 538 Melges 14 Williamson, NY Sodus Bay Yacht Club
2. Coye Harrett

41 Melges 14 Sioux Falls, SD Lake Geneva Yacht Club
3. Jack Jennings

Pied Piper 000 Melges 14 Niles, IL CMRC
4. Jon Mann

528 Melges 14 Norfolk, VA Norfolk Yacht and Country Club
5. Nels Curnow

N41 Melges 14 Rice Lake, WI Pikes Bay
6. Steve Cameron

5 of 5 552 Melges 14 Richmond, CA Richmond Yacht Club
7. Roger Link

511 Melges 14 Annapolis, MD SSA
8. Angie Liebert

551 Melges 14 Richmond, CA Berkeley Yacht Club
9. Chapman Petersen

USA 25 25 Melges 14 *, * Lake Geneva Yacht Club
10. Daniel Thielman

Kuai 531 Melges 14 San Francisco, CA Corinthian
11. Michael Gillian

534 Melges 14 Glen Ellyn, IL garage
12. Mitchell Rogers

512 Melges 14 Saint Petersburg, FL St Petersburg Yacht Club
13. Sean Wagner

Abhaya 23 Melges 14 White Bear Lake, MN White Bear Yacht Club
14. Dan Guidinger

Guiddyup 518 Melges 14 White Bear Lake, MN White Bear Yacht Club
15. Bob Little

580 Melges 14 Long Beach, CA Cal YC
16. Tony Prizzi

579 Melges 14 South Dennis, MA Hyannis Yacht Club
17. Christian Oertel

520 Melges 14 Denver, CO White Lake Yacht Club
18. James Gillian

527 Melges 14 Chicago, IL Lake Michigan
19. Owen Szafran

USA 566 566 Melges 14 Williams Bay, WI Lake Geneva Yacht Club
20. Matt Woodworth

6 Melges 14 Glenview, IL Cyc
21. Carson Hillier

568 Melges 14 Lake Geneva, WI Lake Geneva Yacht Club
22. Sean Fidler

Kick Ass Blaster 523 Melges 14 Brighton, MI Lansing Sailing Club
23. Charlie Buckingham

5 Melges 14 Haiku, HI NHYC/LYC
24. Matthias Busch

Sailfast 51 Melges 14 Honolulu, HI HKBC
25. David Hillmyer

567 Melges 14 Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
 


Weta
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Knox Rodgers

1010 Weta Marietta, GA Lake Lanier Sailing Club
2. Mike Wright

Weta - Biscuit 745 Weta Mercer Island, WA NWMA
3. Norm Hansen

527 Weta Highland Beach, FL CABB
4. Alan Taylor

Stephalicious 937 Weta Greensboro, NC Lake Townsend Yacht Club
5. Clifford Peshek

WETA 508 Weta Bradenton, FL Sarasota Sailing Squadron
6. John Adams

Kerfuffle 1005 Weta Flowery Branch, GA Lake Lanier Sailing Club
7. Philip Styne

Super Bee 506 Weta Orlando, FL none
 


Windmill
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Chris Demler

SPEEDBUMP 5705 Windmill Lebanon, OH Hoover sailing club
2. Ralph Sponar

Go Blue 5060 Windmill Pasadena, MD Rockhall Yacht Club
3. Colin Browning

Bella 5252 Windmill Tampa, FL N/A
4. Lin Robson

Sojourner 5706 Windmill Saint Petersburg, FL SPSC
5. Allen Chauvenet

Beauty & The Beast 5586 Windmill Arlington, VA Rock Hall YC
6. PATRICK Huntley

Graffiti 57070 Windmill Erie, PA Erie Yacht club
7. Lon Ethington

Pig Headed 5070 Windmill Saint Petersburg, FL st petersburg sailing center
8. James Watson

Silly Wabbit 5700 Windmill Gloucester, MA CCA
9. nathaniel plant

windmill 5701 Windmill Saint Petersburg, FL St. Pete. Sailing Center
10. Rob Woithe

Kraken Waketh 4481 Windmill Palmetto, FL Bradenton Yacht Club/Sarasota Youth Sailing
11. Joel Heyne

Sea Scouts 4049 Windmill *, * Boca Ciega Yacht club
12. Tye Belcher

Sea Scouts 4886 Windmill Gulfport, FL Boca Ciega Yacht Club
13. Bob Poston

Maria 3650 Windmill Hawthorne, FL Rudder club of Jacksonville
14. Phillip Durand

Caliente 5399 Windmill Shawnee, KS Jacomo Sailing Club
15. Lisa Fath

ELVIS 4028 Windmill Palmetto, FL MRPF
 


Windsurfer(Formula)
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Ron Kern

Patrik Formula V4 USA K Windsurfer(Formula) Fort Lauderdale, FL US Sailing
2. Rick Martin

NA 19 NA Windsurfer(Formula) Richland, WA nwwindsurfing.org
3. Seth Whitehead

Patrik Formula V2 7562 Windsurfer(Formula) Sarasota, FL US Windsurfing
4. John Cerchio

285 Windsurfer(Formula) Miami, FL Tillo International
 


Windsurfer(Kona)
    Skipper Boat Name Sail# Bow# Class Hometown Yacht Club
1. Jerome Samson

3074 Windsurfer(Kona) Clearwater, FL US Windsurfing
2. Thomas Stokes

199 Windsurfer(Kona) Michigan City, IN MOWIND
3. Cody Steward

KonaOne 3053 Windsurfer(Kona) Orlando, FL US Windsurfing
4. Jack Thompson

1878 Windsurfer(Kona) Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
5. Joshua Temko

2645 Windsurfer(Kona) Palm Harbor, FL CCSC
6. steve gottlieb

kona 2368 Windsurfer(Kona) Daytona Beach, FL hsa
7. steve campbell

2672 Windsurfer(Kona) Seneca, SC sc
8. britt Viehman

3076 Windsurfer(Kona) Saint Petersburg, FL CCSC
9. Theresa Clark

2991 Windsurfer(Kona) Saint Petersburg, FL CCSC
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network