Registrants For
USA JUNIOR OLYMPIC MID-ATLANTIC SAILING FESTIVAL 2017
Island Heights Yacht Club

July 24-25, 2017
257 people have registered for this event

Club 420
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. Charlie McKenzie
Ethan Kelly
1393 Club 420 MYC
Mantoloking Yacht Club
2. Thomas Daniels
Gavin Kelly
MA 1 Club 420 Mantoloking Yacht Club
Mantoloking Yacht Club
3. Eva Fortunato
Elizabeth Fortunato
6609 Club 420 Metedeconk River Yacht Club
Metedeconk River Yacht Club
4. Sean Caricich
Nick Hark
3652 Club 420 OCYC
OCYC
5. Patrick Modin
Matthew Bell
3463 Club 420 Shrewsbury Sailing and Yacht Club
Shrewsbury Sailing and Yacht Club
6. jenna Lebbing
Whitney Lebbing
5266 Club 420 SPYC
SPYC
7. John Whelan
Maddy Akersten
MA 2 Club 420 Mantoloking Yacht Club
MYC
8. Miya Preyer
Mercedes Escandon
2605 Club 420 Metedeconk River Yacht Club
Metedeconk
9. Liam Preyer
Alexander Plaskon
413 Club 420 Metedeconk River Yacht Club
MCYC
10. Caroline Maher
Anna Schwartz
3608 Club 420 Normandy Beach Yacht Club
Normandy Beach Yacht Club
11. Sean Groskoph
Jake Bennett
7717 Club 420 Avalon Yacht Club
Avalon Yacht Club
12. Garrett Roach
Justin Roach
7827 Club 420 Yacht Club of Stone Harbor
Yacht Club of Stone Harbor
13. Jake Haug
Justin Ayres
1819 Club 420 Ocean Gate
Ocean Gate
14. Hannah Cane
Dillan Smith
CYCCM3 Club 420 CYCCM
CYCCM
15. Will Forbes
Mary Daniels
4491 Club 420 MYC
MYC
16. Cole Wernoch
Curtis Holick
4133 Club 420 Metedeconk River YC
Metedeconk River Yacht Club
17. Molly Meehan
Julianne Brinton
1773 Club 420 SSYC
SSYC
18. Taylor Warwick
Nate Ciak
2736 Club 420 island heights yact club
Island Heights Yacht club
19. Peter Taboada
Jane McKenzie
4848 Club 420 Island Heights / Mantoloking
Mantoloking
20. Benjamin Bredin
William Pruitt
4572 Club 420 Myc
Myc
21. Annabel Bornebusch
Paige Lubrano
6599 Club 420 Island Heights Yacht Club
Island Heights Yacht Club
22. Alissa Kapp
Nina Sigety
6949 Club 420 Mantoloking Yacht Club
Mantoloking Yacht Club
23. Talia Cohen-Fette
Isabella Scala
MA 6 Club 420 Mantoloking YC
Mantoloking yacht Club
24. ian wurch
aris condos
55101 Club 420 seaside park
seaside park
25. Alexandra Savin
Chloe Shanebrook-Wein
3552 Club 420 SSYC
SSYC
26. Duncan Hathaway
Gavin Richetti
7582 Club 420 Mantoloking
Mantoloking
27. Leo Brickner
Aidan Ryder
5819 Club 420 Cooper River Yacht Club
Cooper River Yacht Club
28. Lacey Wernoch
Matthew Miceli
3681 Club 420 Metedeconk
Metedeconk
29. Ceci Muller
Cece Kelly
5437 Club 420 NBYC
Normandy Beach yacht club
30. Gabby Woerner
Edward Gittines
5465 Club 420 Keyport Yacht Club
Keyport Yacht Club
31. Alexander Liu
Madison Liu
8233 Club 420 Keyport Yacht Club
Keyport Yacht Club
32. Fritz Sellig
Will Karmen
5735 Club 420 Bay Head Yacht Club
Bay Head Yacht Club
33. Tess Sutter
Claire Hamlet
3898 Club 420 Bay Head YC
Bay Head YC
34. Patrick Cashin
[Pending]
3991 Club 420 Shrewsbury Sailing and Yacht Club
35. Madeleine Cook
Reagan Wimsatt
6152 Club 420 Bay head yacht club
Bay Head Yacht Club
36. Elizabeth Pfister
Sophia Bilancia
3464 Club 420 SSYC
SSYC
 


Laser 4.7
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. Stephanie Maulshagen
172068 Laser 4.7 Toms River Yacht Club
2. Mack Totman
175588 Laser 4.7 IHYC
3. Jack Leahy
207152 Laser 4.7 Ocean Gate Yacht Club
4. Skye Mada
200161 Laser 4.7 Cooper River Yacht Club
5. Beck Crabbe
175531 Laser 4.7 Island Heights Yatch club
6. Daniel Chaplick
201245 Laser 4.7 IHYC
7. RILEY APPLEGATE
179510 Laser 4.7 Ocean Gate Yacht Club
8. Mikaela Walsh
212609 Laser 4.7 Seaside Park Yacht Club
9. sarah ward
127211 Laser 4.7 OGYC
10. Payton Kliesch
187214 Laser 4.7 BBYC
11. Luke Zylinski
185779 Laser 4.7 Lavallette Yacht Club
 


Laser Radial
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. Emmett Nevel
170073 Laser Radial Chicago
2. Jack Baldwin
207120 Laser Radial Chicago yacht club
3. Leif Sigmond
212232 Laser Radial Chicago Yacht Club
4. Owen Patterson
201273 Laser Radial Chicago Yacht Club
5. Susan Munger
191922 Laser Radial Shrewsbury Sailing & Yacht Club
6. Stephen McGlynn
196011 Laser Radial LEHYC
7. Quinn Collins
209318 Laser Radial IHYC
8. Rishab Nayar
IND 208918 Laser Radial Chicago Yacht Club
9. Charles Anderson
184618 Laser Radial WRSC / SSA
10. Grant Harm
148880 Laser Radial Ocean City Yacht Club
11. Michael Pinto
184647 Laser Radial Surf City yacht club
12. Nikolas Chambers
187686 Laser Radial Chicago Yacht Club
13. Claire Considine
182737 Laser Radial Chicago YC
14. Cameron Giblin
209688 Laser Radial Surf City Yacht Club
15. Joseph laplaca
209617 Laser Radial OGYC
16. Patrick York
199953 Laser Radial Cooper River Yacht Club
17. Zachary York
200130 Laser Radial Cooper River Yacht Club
18. MICHAEL EHNOT
209692 Laser Radial Surf City Yacht Club
19. LAUREN EHNOT
176228 Laser Radial Surf City Yacht Club
20. Mark Koerner
206129 Laser Radial TRYC
21. Aidan Sharpe
177010 Laser Radial OGYC
22. Thomas Quinn
195967 Laser Radial Bay Head Yacht Club
23. Carson Lubrano
206137 Laser Radial IHYC
24. Sam Martin
199137 Laser Radial IHYC
25. Brendan Gilman
209694 Laser Radial Bay Head Yacht Club
26. Carrter Pearce
195664 Laser Radial SCYC
27. Matthew Rossignol
159948 Laser Radial Surf City Yacht Club
28. William Lusty
161053 Laser Radial Surf City Yacht Club
29. Alex Fasolo
204841 Laser Radial Bay Head Yacht Club
30. Christopher Araujo
185491 Laser Radial Surf City Yacht Club
31. Jack Fisher
181855 Laser Radial NYYC
32. Dane Brazinski
200535 Laser Radial Mantoloking Yacht Club
33. Abby Brooks
180488 Laser Radial OGYC
34. Joshua Becker
169389 Laser Radial Severn Sailing Association
35. Thomas Johnson
38776 Laser Radial SSA
36. Dino Nicastro
158627 Laser Radial Ocean gate Yacht Club
37. Barron Cohen
178913 Laser Radial toms river yacht club
38. Tyler Mowry
169629 Laser Radial Annapolis Yacht Club/ Severn Sailing Association
 


Optimist Gold
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. John (Jack) Reynolds
18273 Optimist Gold Blue Mantoloking Yacht Club
2. Reese Zebrowski
PUR5023 Optimist Gold Red BBYC
3. Tyler Lamm
19458 Optimist Gold Blue TRYC
4. Andrew Lamm
21958 Optimist Gold White TRYC
5. Matthew Laufer
18381 Optimist Gold Blue MRYC
6. James Kopack
19781 Optimist Gold Blue MYC/CERT
7. Griffin Lapham
21281 Optimist Gold Red MYC/CERT
8. Teddy McKenzie
21952 Optimist Gold White MYC
9. Blake Taranto
4811 Optimist Gold Blue MYC
10. Teddy Martin
22382 Optimist Gold Blue Mantoloking
11. William McGlynn
15871 Optimist Gold Red LEHYC
12. Addison Dunn
9750 Optimist Gold Blue IHYC
13. Gabriella Fontana
20929 Optimist Gold Blue MYC
14. Roberto Fontana
12236 Optimist Gold White MYC
15. Harrison Hubbard
21305 Optimist Gold Blue Brant Breach YC
16. Ella Demand
19597 Optimist Gold Blue MCYC/TRYC
17. Jaxon DePaul
17065 Optimist Gold Blue Barnegat Light YC
18. James O'Gwen
22199 Optimist Gold Blue MYC
19. Lindsey Byer
22404 Optimist Gold Blue MYC/CERT
20. Jake Witkowski
14647 Optimist Gold Red Mantoloking MYC
21. Drew D'Orsi
20109 Optimist Gold Blue LEHYC
22. Pilar Cundey
17633 Optimist Gold Blue Mantoloking Yacht Club
23. Michael Meehan
19080 Optimist Gold Red MYC/CERT
24. Jason Boekholt
21772 Optimist Gold Red MYC/CERT
25. James Burns
7663 Optimist Gold Blue MRYC
26. Carol Davis
20323 Optimist Gold Red CYCCM
27. Bridger Espinosa
19185 Optimist Gold Red Mantoloking Yacht Club
28. Lucas Escandon
9730 Optimist Gold Red MCYC
29. Aidan Millar
12761 Optimist Gold Blue LEHYC
30. Teresa iorio
13281 Optimist Gold Blue Brant Beach Yacht Club
31. James Iorio
16243 Optimist Gold Red Brant Beach Yacht Club
32. Sara Davis
5126 Optimist Gold White IHYC
33. jack kane
16245 Optimist Gold Blue IHYC
34. RYAN EHNOT
20736 Optimist Gold Red Surf City Yacht Club
35. Iliana Vasslides
18894 Optimist Gold Blue TRYC
36. Dillon Millar
12842 Optimist Gold Blue LEHYC
37. John Bishop
17349 Optimist Gold Red LEHYC
38. Ben DeFonzo
21276 Optimist Gold Red Toms River Yacht Club
39. Samantha Manogue
17255 Optimist Gold Red BHYC
40. Phineas Manogue
19033 Optimist Gold Blue BHYC
41. Aidan Cunningham
20971 Optimist Gold Red Barnaget Light Yacht club-team LBI
42. Sophia DeLucca
14950 Optimist Gold White TRYC
43. William Kernan
21760 Optimist Gold Blue MYC-CERT
44. Connor McHugh
21058 Optimist Gold White SBYC
45. Briana Hummel
14299 Optimist Gold Blue IHYC
46. Geoffrey Dougherty
16616 Optimist Gold Blue Bay Head Yacht Club
47. Charlie Sarlund
14409 Optimist Gold Red Bay Head Yacht Club
48. Jack Bolton
18523 Optimist Gold Blue Avalon Yacht Club CERT
49. Jamie Lynch
20715 Optimist Gold Blue Avalon Yacht Club
50. Dyer Chaplick
9813 Optimist Gold White IHYC
51. Hadley Rand
17009 Optimist Gold Blue BHYC
52. Kip Rand
14565 Optimist Gold Blue BHYC
53. Sebastian Spinelli-Sax
20818 Optimist Gold Blue SCYC
54. Patrick Kunz
22268 Optimist Gold Blue BLYC
55. Kearney Spillane
20300 Optimist Gold Blue MYC
56. Henry Brickner
20227 Optimist Gold Blue Cooper River Yacht Club
57. Bridget Green
20960 Optimist Gold Red SCYC
58. Everett Botwinick
15463 Optimist Gold Blue SCYC
59. Samantha Mercurio
16328 Optimist Gold Blue Surf city yacht club
60. Max Naseef
12328 Optimist Gold Blue MYC
61. Jack Cunningham
6847 Optimist Gold Blue BHYC
62. Aidan Welch
20974 Optimist Gold Blue SSYC
63. Sophie Fisher
21449 Optimist Gold Red NYYC
64. Grace Boudreau
6856 Optimist Gold Blue SSYC
65. Michael Poskay
15343 Optimist Gold White TRYC
66. Lucas Savin
17890 Optimist Gold Blue SSYC
67. DD Dittenhofer
5552 Optimist Gold Blue OGYC
68. Tanner Curtis
21296 Optimist Gold Red Bay Head Yacht Club
69. Dylan Applegate
16437 Optimist Gold White Ocean Gate Yacht Club
70. Maggie Whelan
20164 Optimist Gold Blue Mantoloking Yacht Club
71. Bryce Vitiello
15336 Optimist Gold Blue Metedeconk river Yacht Club
72. victor des Clers
40 Optimist Gold Blue Manhattan Yacht Club
73. Ella Gonzalez
21928 Optimist Gold Blue MYC
74. Esme Gonzalez
21945 Optimist Gold Blue MYC
75. gunnar schwartz
7132 Optimist Gold Blue tryc
76. Sydney Stoldt
18124 Optimist Gold Blue LEHYC
77. Xavier Stoldt
15030 Optimist Gold Red LEHYC
78. Hunter Olenyik
10941 Optimist Gold Red MRYC
79. Colin Guerrera
11235 Optimist Gold Red SSYC
80. Ayden O'Keefe
4192 Optimist Gold Blue SSYC
81. Tyler Katt
21741 Optimist Gold Blue SSYC
82. Jake Mullins
10184 Optimist Gold Blue Metedeconk River Yacht Club
83. Anastasia Wudzki
21430 Optimist Gold Blue TRYC
84. Thacher McCoy
20669 Optimist Gold Blue bay head yacht club
85. TJ Smith
11072 Optimist Gold Red Bay Head Yacht Club
86. thomas wagner
15287 Optimist Gold Blue Mantoloking yacht club
87. Charlie Weinstein
21304 Optimist Gold Blue Brant Beach Yacht Club
88. Alexander Kunz
18196 Optimist Gold Blue Barnegat Light Yacht Club
89. Connor Demming
20570 Optimist Gold Blue Barnegat Light Yacht Club
90. Marnie Todd
10589 Optimist Gold Blue BHYC
91. Anna Outcalt
9622 Optimist Gold Blue BHYC
WAITLISTED
92. Sloane Nelson
15677 Optimist Gold Red IHYC
 


Optimist Silver
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. Kyleigh Martin
17456 Optimist Silver White Mantoloking
2. Cole Martin
6839 Optimist Silver White Mantoloking
3. Meghan Carpentier-Kiernan
9613 Optimist Silver Blue TRYC
4. John Donnelly
11747 Optimist Silver White TRYC
5. Weston Walker
14632 Optimist Silver White Manasquan River Yacht Club
6. Michael Bukosky
14422 Optimist Silver Blue SPYC
7. Jack Wasik
11860 Optimist Silver White OGYC
8. Logan Connolly
13673 Optimist Silver Blue Toms River Yacht Club
9. Sadie Sitar
10280 Optimist Silver White Manasquan River Yacht Club (MRYC)
10. David Junkin
15323 Optimist Silver Blue CYCCM
11. Aly Breckenridge
8815 Optimist Silver White MYC/CERT
12. Rex Salzer
13035 Optimist Silver White TRYC
13. Miles Kelly
1967 Optimist Silver Blue Mantoloking YC
14. Maria Iorio
2694 Optimist Silver White Brant Beach Yacht Club
15. Mackenzie Smith
5086 Optimist Silver Red CYCCM
16. Ethan Cane
14637 Optimist Silver Blue CYCCM
17. Devin Smith
15086 Optimist Silver Red CYCCM
18. Luke Koerner
19576 Optimist Silver Blue TRYC
19. Matthew Wilhelm
19093 Optimist Silver Blue Seaside Park
20. Meghan Sharpe
8089 Optimist Silver Blue OGYC
21. Matthew Black
20182 Optimist Silver White LEHYC
22. Jack Rinderer
10241 Optimist Silver White OGYC
23. Grace Hummel
18073 Optimist Silver White Island Heights Yacht Club
24. Katie Martin
20507 Optimist Silver White IHYC
25. Emma Wegner
21423 Optimist Silver Red Lavallette yacht club
26. Edward Huneke
19314 Optimist Silver White BHYC
27. Maggie DeFonzo
20058 Optimist Silver White Toms River
28. Drew DeFonzo
21276 Optimist Silver White Toms River Yacht Club
29. Renee Wilkins
14083 Optimist Silver Blue IHYC
30. Alexander Moeder
15641 Optimist Silver White Bay Head Yacht Club
31. Gannon Botwinick
19792 Optimist Silver White SCYC
32. Liam Hurley
1978 Optimist Silver Blue MYC
33. Callahan Mahoney
20989 Optimist Silver Blue Seaside Park Yacht Club
34. Morgan Poskay
7090 Optimist Silver White TRYC
35. Lochlan Mahoney
11326 Optimist Silver White Seaside park yacht club
36. Greyson Colman
15239 Optimist Silver White Seaside Park
37. Charlotte Cundey
21303 Optimist Silver White Bay Head Yacht Club
38. William Walsh
21114 Optimist Silver White Seaside Park Yacht Club
39. GABRIEL PASQUALE
10001 Optimist Silver White LYC
40. emily tierney
7204 Optimist Silver White LYC
41. Avery Hoffman
20713 Optimist Silver White Bay Head Yacht Club
42. Andrew Scuorzo
15675 Optimist Silver Blue LYC
43. Seamus Carolan
16751 Optimist Silver White MCYC
44. Nicholas Wudzki
3054 Optimist Silver White TRYC
45. Maxwell Palaza
11578 Optimist Silver Blue Surf City Yacht Club
46. Marthinus Ebersohn
20391 Optimist Silver Blue SCYC
47. teague walker
21379 Optimist Silver White MRYC
48. Mia Albano
4839 Optimist Silver Red SPYC
49. Eliza Todd
11892 Optimist Silver White BHYC
50. Natalie Todd
11024 Optimist Silver White BHYC
51. Michael Kotarski
9530 Optimist Silver Blue Scyc
52. Christian Kotarski
13105 Optimist Silver White Scyc
53. Katherine Bukosky
15672 Optimist Silver Blue SPYC
54. Sadie Bolton
17036 Optimist Silver White Avalon Yacht Club
55. Matteo Pasqualicchio
7852 Optimist Silver Blue Ogyc
56. Michael Yorke
12103 Optimist Silver White Toms River Yacht Club
 


RS Feva
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. Gabriel Anama
Shawn Tivone
6335 RS Feva OGYC
OGYC
2. Arianna Weber
Caroline Davis
6789 RS Feva IHYC
IHYC
3. Owen DeSanto
Hayden Warwick
6340 RS Feva Island Heights
Island Heights
4. Leila Cavanaugh
Nora Ciak
6337 RS Feva Island Heights Yacht Club
Island Heights Yacht Club
5. Alexa Whitman
Sydney Gusmer
6341 RS Feva Metedeconk
MCYC
6. Jack Whitman
Noah Kuzloski
6356 RS Feva Metedeconk
Metedeconk River Yacht Club
7. Tierney Esler
Katie Penque
6426 RS Feva LYC
LYC
8. Violet Hadian
Maeve Esler
6895 RS Feva Lavallette Yacht Club
Lavallette Yacht Club
9. Owen Carolan
Andrew Abeal
6343 RS Feva MCYC
MCYC
 


Sunfish
    Skipper Sail Boat Name Fleet Yacht Club Notes
1. Gabrielle Kendrick
1123 Sunfish Ocean Gate
2. Patrick Quan
7829 Sunfish Toms River
3. Loring Dunton
TR11 Sunfish TRYC
4. Luke Dunton
001 Sunfish TRYC
5. Amanda Foster
81239 Sunfish YCSH
6. Ian Ziomek
71 Sunfish Ocean Gate Yacht Club
7. Michael Anama
1971 Sunfish OGYC
8. Rudy Rinderer
4 Sunfish OGYC
9. Kailyn Sinnett
IH4 Sunfish island heights
10. Owen Bogart
80765 Sunfish Island Heights Yacht Club
11. Michael Frankovich
79022 Sunfish Island Heights
12. Sarah Maes
11 Sunfish Metedeconk River Yacht Club
13. craig ambrosio
40613 Sunfish tryc
14. Zachary brooks
416 Sunfish OGYC
15. Alice Kilkelly
4052 Sunfish Cooper River Yacht Club
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network