Byte
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Ann Lewis

Richmond Yacht Club 3178 Byte / Zim / Byte 0 11/27/2017
2. Eugenia Harris

RYC 1511 Byte / / Byte 0 11/29/2017
3. Deirdre Collins
Deirdre Collins
RYC 3220 Byte / Zim / Byte CII 0 11/29/2017
4. Deby Mcfadyen

RYC 3138 Byte / Zim / Byte 0 11/30/2017
5. Caryl Woulfe

CSC 3191 Byte / Zim Sailing / Byte CII 0 12/01/2017
6. Michele Logan
Michele Logan
RYC 3059 Byte / PS 2000 / Byte C2 91.4 11/30/2017
7. Laurie Davis
Laurie Davis
RYC 3187 Byte / PS2000 / Byte CII 91.4 11/30/2017
8. Virginia Thackwell
Virginia Thackwell
Richmond Yacht Club 3432 Byte / Zim / Byte CII 91.4 12/02/2017
 


El Toro Jr
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Joseph Marlett
*
RYC, LMSC 11765 El Toro Jr / Gordie / El Toro 0 11/25/2017
2. Evan Sullivan
*
Richmond 11657 El Toro Jr / Moore / el toro 0 11/27/2017
3. Wesley Seifers
*
Richmond 11511 El Toro Jr / Ron Moore / El Toro 0 11/27/2017
4. Elsa Simenstad
*
RYC 11460 El Toro Jr / Moore / el Toro 0 11/28/2017
5. Lia Reilly
*
Richmond 10370 El Toro Jr / Caballero / El Toro 0 11/29/2017
6. Victoria Chen
*
RYC 11880 El Toro Jr / / 0 11/30/2017
7. Chase Englehart
*
RYC 11450 El Toro Jr / Moore / El Toro 0 11/30/2017
8. Aidan Shahin
*
RYC unknown El Toro Jr / / El Toro 0 12/01/2017
9. Samuel Nash
*
RYC 11500 El Toro Jr / moore / el toro 0 12/02/2017
10. Jack Holden
*
richmond yacht club 11793 El Toro Jr / / El Toro 0 12/02/2017
11. Alex Bussey
*
RYC 11558 El Toro Jr / Moore / El Toro 0 12/02/2017
12. Ethan Young
*
RYC 10100 El Toro Jr / / 0 12/03/2017
13. Sam Smith
*
RYC 1127 El Toro Jr / / El Toro 126.6 11/20/2017
14. Kate Mitchell
*
Richmond Yacht Club 11416 El Toro Jr / Moore / El Toro 126.6 11/26/2017
15. Jacob Bauman
*
Richmond YC 11830 El Toro Jr / Moore / El Toro 126.6 12/02/2017
16. Rebecca Bauman
*
Richmond YC 11504 El Toro Jr / Moore / El Toro 126.6 12/02/2017
 


El Toro Sr
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Tom Burden

SSS 11477 El Toro Sr / Moore / 0 11/13/2017
2. Fred Paxton
Fred Paxton
RYC 11649 El Toro Sr / Moore / el toro 0 11/13/2017
3. Rowena Carlson

RYC 11650 El Toro Sr / Moore / El Toro 0 11/20/2017
4. Mark Marlett

RYC, LMSC 12121 El Toro Sr / Gordie / El Toro 0 11/25/2017
5. Jennifer McKenna

RYC 649 El Toro Sr / Moore / El Toro 0 11/26/2017
6. Vaughn Seifers
Wesley Seifers
Richmond 12021 El Toro Sr / Lim / El Toro 0 11/27/2017
7. Gordie Nash

RYC 12000 El Toro Sr / Yellow / El Toro 0 11/28/2017
8. Arthur Lange

FSC, HPSC 11783 El Toro Sr / Moore / 8 0 11/28/2017
9. Jim Bilafer

RYC 11746 El Toro Sr / Moore / El Toro 0 11/29/2017
10. Mike Bilafer

RYC H746 El Toro Sr / Moore / El Toro 0 11/29/2017
11. Nick Nash

RYC 115001 El Toro Sr / uncle gordy / el toro 0 12/02/2017
12. Vickie Gilmour

RYC/LMSC 11714 El Toro Sr / Moore / El Toro 0 12/02/2017
13. Chris Klein
Chris Klein
RYC 10787 El Toro Sr / Caballero / El Toro 0 12/02/2017
14. Chris Straub

Richmond YC 11760 El Toro Sr / Moore's Sailboat Shop / El Toro 126.6 11/27/2017
 


FJ
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. dane wells
*
RYC TBA FJ / / 0 11/28/2017
2. Noah Sanders
*
Richmond yacht Club 60 FJ / / FJ 0 11/29/2017
3. Caton Woll
*
RYC TBD FJ / FJ / FJ 0 11/29/2017
4. Cole williams
*
Junior Member 61 FJ / / Flying Junior 0 11/30/2017
5. Michael Mannik
*
Richmond 0 FJ / / FJ 0 12/02/2017
6. Neil van der Plas
Neil van der Plas
Fremont Sailing Club 4247 FJ / Sailnetics / IFJ 97.9 12/03/2017
7. Noelle Scheer
*
Richmond Yacht Club tbd FJ / / FJ 98.3 11/15/2017
8. Luc Burkhart
*
Richmond Yacht Club 59 FJ / Zim Sailing / CFJ 98.3 11/26/2017
 


International 14
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. John Gilmour
John Gilmour
RYC 1177 International 14 / Water Rat / I-14 Object 2 -1 11/29/2017
2. Kirk Twardowski

RYC 1186 International 14 / Henderson / International 14 0 12/01/2017
3. James Clappier
Daniel Roberts
RYC 1167 International 14 / Bieker / B5 0 12/02/2017
4. Chad Freitas
Patrick Diola
RYC 1170 International 14 / / I14 0 12/03/2017
5. Gregory Mitchell
James Beninghaus
Richmond Yacht Club 1202 International 14 / Kris Henderson / Bieker 6 50 11/26/2017
6. Rand Arnold

Richmond YC 1143 International 14 / Bieker / Bieker 3 85.3 11/25/2017
7. John Clark
Michael Lazzaro
Richmond Yacht Club 1199 International 14 / Henderson Boat Company / International 14 / Bieker 6 85.3 11/28/2017
8. Dan Zaslavsky
Nick Goyhenetche
CSC 1154 International 14 / Bieker / B3 85.3 11/29/2017
9. James Clarkson
Joshua Leihe
RYC 1176 International 14 / Bieker 3 / B3 85.3 11/29/2017
10. Kris Henderson
Aidan Mobley
Richmond Yacht Club 1195 International 14 / Henderson Boat Company / International 14 / Bieker 6 85.3 12/01/2017
 


Laser
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Toshinari Takayanagi

Toshinari Takayanagi 111908 Laser / Performance Sailcraft / Laser 0 11/12/2017
2. Justin Foox

SFYC 185874 Laser / / 0 11/27/2017
3. Owen Lahr
*
Richmond Yacht Club 158658 Laser / / 0 11/28/2017
4. Will Benedict

RYC 199359 Laser / / Laser 0 11/28/2017
5. Jayden Benedict
*
RYC 138204 or 14 Laser / / Laser 0 11/28/2017
6. Jasper Van Vliet

Van Vliet 175237 Laser / laser / laser 0 11/28/2017
7. Mike Bishop

StFYC 173666 Laser / Laser / Standard laser 0 11/28/2017
8. Roger Herbst
Roger Herbst
SLF 196051 Laser / Vangard / Laser 0 11/29/2017
9. Marcel Sloane

SSC 147035 Laser / / Laser 0 11/29/2017
10. Steven Schmidt

None 196080 Laser / Laser / Laser 0 11/30/2017
11. Emilio Castelli
Emilio Castelli
Richmond YC 167136 Laser / / Laser 0 11/30/2017
12. Robbie O'BRIEN

BYC, CAF, Howth YC 192948 Laser / Laser / Laser 1 0 11/30/2017
13. Stephen Aguilar

L.W.S.C 197594 Laser / Laser / Laser 0 11/30/2017
14. David LaPier

-- 198379 Laser / / 0 11/30/2017
15. Jeff Holder

SFYC 185854 Laser / Laser / The fast kind 0 12/01/2017
16. Bob Gunion

RYC 187405 Laser / Laser / Laser 0 12/01/2017
17. Thomas Rankin

-- 207116 Laser / / Laser 0 12/02/2017
18. Dan Ouellet

Lake Merritt Sailing Club 149074 Laser / Laser / Great Grand Master 0 12/02/2017
19. Tracy Usher

St Francis Yacht Club 898 Laser / Velum / Laser 0 12/03/2017
20. connell Phillipps
*
RYC 180485 Laser / / 0 12/03/2017
21. Simon Bell

RYC 208583 Laser / Laser / Master 91.1 11/27/2017
22. Chris Ganne

BYC 187200 Laser / Vanguard / Laser 96.7 11/30/2017
 


Laser Radial
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Ian Mendius
*
Richmond Yacht Club 161088 Laser Radial / Sunfish Laser Inc / Laser 0 11/12/2017
2. Peter Marlett
*
RYC, LMSC 166840 Laser Radial / / Laser 0 11/25/2017
3. sanjai kohli
sanjai kohli
cyc 198694 Laser Radial / / 0 11/30/2017
4. Joyce Chen
*
RYC 5 Laser Radial / / 0 11/30/2017
5. Raffi Baumann
*
RYC 729 Laser Radial / / Laser 96.7 11/29/2017
 


Mercury
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Lyn Hines
Odile Hines
Richmond Yacht Club 565 Mercury / / 0 11/25/2017
2. Paul Mueller

Island Yacht Club 461 Mercury / nunes / Mercury 0 12/01/2017
3. Scott Easom

San Francisco 417 Mercury / Schock / Mercury 0 12/02/2017
4. david bacci

RYC 548 Mercury / Mcclish / Mercury 103.8 11/14/2017
5. Bill O'Connor

Richmond YC 574 Mercury / Mercury / 103.8 11/20/2017
6. chris lanzafame

none 569 Mercury / ballenger / mercury 103.8 11/26/2017
7. Bill Worden

Richmond 431 Mercury / / Mercury 103.8 11/27/2017
8. David West
David West
RYC 429 Mercury / Nunes / Mercury 103.8 11/27/2017
9. John Hansen

Encinal Yacht Club 562 Mercury / McClish / Mercury 103.8 11/29/2017
 


Moth
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Paul Kilkenny
Paul Kilkenny
SJYC 4352 Moth / McConoughy / Mach 2 Foiling Moth 0 11/30/2017
2. Andrew Kobylinski

StFYC 4316 Moth / McConaghy / Mach2 Moth 110 11/29/2017
 


Potrero/Killer Cove Open Class
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. David Hodges

Richmond 6 Potrero/Killer Cove Open Class / Pyramid Boat Works / Wing Dinghy 92 11/14/2017
2. Larry Nelson
Larry Nelson
RYC 6613 Potrero/Killer Cove Open Class / Banshee / Banshee 93.7 11/21/2017
3. Craig Perez

Richmond Yacht Club 306 Potrero/Killer Cove Open Class / / Banshee 93.7 11/28/2017
4. Isabelle Lawson
*
RYC 8 Potrero/Killer Cove Open Class / ZIM / 420 97.6 12/01/2017
5. Florence Duff
*
RYC 4446 Potrero/Killer Cove Open Class / / 420 97.6 11/30/2017
6. Steve Lowry

RYC 307 Potrero/Killer Cove Open Class / SLI / Day Sailer 98.5 12/01/2017
7. Edwin Niccolls
Edwin Niccolls
RYC 4136 Potrero/Killer Cove Open Class / Schock / Lido 14 99.5 11/21/2017
8. Robert Pierce
Leszek Kotzian
None 33 Potrero/Killer Cove Open Class / RS / Feva 105.2 12/01/2017
9. Russell Klein

Lake Merritt Sailing Club 2231 Potrero/Killer Cove Open Class / Hobie / Holder 12 105.5 12/01/2017
 


Snipe
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. John Kelly

PCYC 291041 Snipe / McLaughlin / Snipe 0 11/30/2017
2. Tom O’Neill

M.B.Y.C. 29539 Snipe / Persson / Snipe 0 12/01/2017
3. Vincent Casalaina

RYC 30569 Snipe / Jybetech / Snipe 92.8 11/13/2017
4. Packy Davis

stfyc 30733 Snipe / Jibetech / snipe 92.8 11/25/2017
5. Doug Howson

SRSC 30652 Snipe / / 92.8 11/26/2017
6. Nabil Shahin
Nabil Shahin
RYC 26615 Snipe / McLaughlin / Snipe 1117 11/29/2017
 


Southampton Open Class
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Kelly Pike

HMBYC 143 Southampton Open Class / Bennett / VX One 77 11/14/2017
2. Steve Cameron
Angie Liebert
Richmond Yacht Club 221 Southampton Open Class / Rondar / K6 79.8 11/09/2017
3. James Goldberg
Lana Chang
SSS 212 Southampton Open Class / Rondar / K6 79.8 11/26/2017
4. Mike Meszaros

Inverness Yacht Club 88 Southampton Open Class / Pacific Flying Dutchman / Flying Dutchman 80.1 11/30/2017
5. Zhenya Kirueshkin-Stepanoff

TISC 1 Southampton Open Class / LINDSEY / Flying Dutchman 80.1 12/01/2017
6. Dan Clark
N/A
Lake Washington Sailing Club 1040 Southampton Open Class / Shock / Thistle 83 11/28/2017
7. Brian Bauman

Fremont SC 3960 Southampton Open Class / NWOD / thistle 83 11/28/2017
8. Jack Sutter
*
St.Francis Yacht Club/Richmond Yacht Club 1271 Southampton Open Class / PS 2000 / 29er 84.5 11/27/2017
9. Jason Akram
*
RYC 512 Southampton Open Class / Zhik / 29er 84.5 11/28/2017
10. Hoel Menard
*
RYC/SFYC 1 Southampton Open Class / / 84.5 11/29/2017
11. James Iskander
*
RYC 181 Southampton Open Class / / 29er 84.5 12/01/2017
12. Kaelin Stock
Will Glasson
RYC/StFYC/SFYC 12 Southampton Open Class / / 29er 84.5 12/02/2017
13. Dale Scoggin
Dale Scoggin
Richmond Yacht Club 281 Southampton Open Class / Open Sailing / Open 5.70 91.86 11/16/2017
 


U-20
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Phil Kanegsberg
Denise Hammond
RYC 155 U-20 / USI / Ultimate 20 79.9 11/15/2017
2. John Wolfe

RYC 180 U-20 / USI / U-20 79.9 11/15/2017
3. David Woodside
David Woodside
csc 176 U-20 / Ultimate / Ultimate 20 79.9 11/20/2017
4. Michael Josselyn
Michael Josselyn
Richmond Yacht Club 62 U-20 / Ultimate Yachts / Ultimate 20 79.9 11/22/2017
5. Donna Womble

Monterey Peninsula YC 22 U-20 / Moore / Ultimate 20 141 12/02/2017
 


Wabbit
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Date Entered
1. Erik Menzel
Effie Ivey
RYC 35 Wabbit / Kim / Wabbit 0 11/27/2017
2. Colin Moore
Colin Moore
Richmond 26 Wabbit / North Coast yachts / Wabbit 0 11/28/2017
3. Michael Lazzaro

Sequoia Yacht Club 611 Wabbit / Wylie / Wabbit 0 11/29/2017
4. james malloy

ryc 16 Wabbit / north coast / wabbit 0 11/29/2017
5. Kim Desenberg
Kim Desenberg
Richmond Yacht Club 8426 Wabbit / North Coast Yachts / Wylie Wabbit 77.6 11/13/2017
6. Tim Russell

SFYC 11 Wabbit / North Coast / wylie wabbit 126 11/15/2017
7. Richard Jarratt

Richmond Yacht Club 15 Wabbit / Wylie / Wabbit 126 12/01/2017
8. Dan Brandt
dan brandt
RYC 8419 Wabbit / / Wabbit 127 11/30/2017
9. Sarah Deeds

RYC 8415 Wabbit / North Coast Yachts / Wylie Wabbit 129 11/29/2017