Registrants For
2018 Lowcountry Regatta

June 23-24, 2018
86 people have registered for this event

420 (under 19)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Thomas Mazzeo
*

7280 420 (under 19)
*, * South Carolina Yacht Club
2. Jacob Lawson


4 420 (under 19)
Hardeeville, Sc BHS sailing
3. Robert Soares
*

29 420 (under 19)
*, * SCYC
4. T Harrison Parker


12 420 (under 19)
Bluffton, South Carolina South Carolina Yacht Club
 


JY 15
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Michal Brzezicki


3063 JY 15
Cary, NC Tbd
2. Alexander Mazzeo


4 JY 15
Beaufort, SC SCYC
3. Pawel Brzezicki


8 JY 15
Cary, NC TBD
 


Laser 4.7 Jr (under 18)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Bradlee Anderson
*

187307 Laser 4.7 Jr (under 18)
*, * SCYC
 


Laser Full Rig
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Lester Stern


197615 Laser Full Rig
Savannah, GA BYSC
2. Eli Putnam


184634 Laser Full Rig
Appling, GA Augusta Sailing Club
3. James Kinghorn


197568 Laser Full Rig
Seattle, WA BYSC
4. Eric Norman


175140 Laser Full Rig
HILTON HEAD ISLAND, SC South Carolina Yact Club
5. Creighton Stuckart


8284 Laser Full Rig
Hilton Head Island, SC SCYC
 


Lightning
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Sam Cabiness


13941 Lightning
Johns Island, SC Sea Island Yacht Club
 


MC Scow
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Frank Pontious


2488 MC Scow
Beaufort, SC Beaufort Yacht & Sailing Club
2. Everett Ballenger


1940 MC Scow
Beaufort, SC BYSC
3. Paul Keyserling


1531 MC Scow
Beaufort, SC BYSC
4. Sean Quigley


1905 MC Scow
Beaufort, SC BYSC
5. Jim Ward


1893 MC Scow
Hilton Head Island, SC BYSC
6. Steven North


1922 MC Scow
Sandy Springs, GA Lake Lanier Sailing Club
7. Kurt Stadele


2067 MC Scow
Alpharetta, GA LLSC
8. John McIntosh


2705 MC Scow
Savannah, GA BYSC
9. Stefan Schulze


2369 MC Scow
Gainesville, GA Lake Lanier Sailing Club
 


Open Bic Midget (under 13)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Kaitlyn Bagnoni
*

9167 Open Bic Midget (under 13)
Under 18
*, * Augusta Sailing Club
2. Reid Poteet
*

9203 Open Bic Midget (under 13)
*, * Augusta Sail Club
3. Alex Bagnoni
*

9205 Open Bic Midget (under 13)
Under 18
*, * Augusta Sailing Club
4. Gaines Johnson
*

9154 Open Bic Midget (under 13)
Under 18
*, * Augusta Sailing Club
5. Aidan Manahan
*

9133 Open Bic Midget (under 13)
Under 18
*, * Augusta Sailing Club
6. alice leroux
*

9076 Open Bic Midget (under 13)
Under 18
*, * Halifax Youth Sailing Daytona Beach
7. Dane Turner
*

7293 Open Bic Midget (under 13)
*, * WBSC
8. Hudson Monts
*

9061 Open Bic Midget (under 13)
*, * South Carolina Yacht Club
9. Everett Nason
*

9089 Open Bic Midget (under 13)
*, * Beaufort
10. Ben Gambla
*

7626 Open Bic Midget (under 13)
*, * BYSC
11. Oscar Oberle
*

8379 Open Bic Midget (under 13)
*, * James Island Yacht Club
 


Optimist
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. William Wilkening
*

18280 Optimist
White
*, * Coral Reef Yacht Club
2. Arabella Duer
*

13352 Optimist
Blue
*, * BYSC/Doyle Development Team
3. Nolte Dukes
*

8643 Optimist
White
*, * Carolina Yacht Club (SC)
4. wyatt Norman
*

22442 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yact Club
5. Sawyer Norman
*

21808 Optimist
White
*, * South Carolina Yact Club
6. Turner Jones
*

14 Optimist
White
*, * SYC
7. William Tebrake
*

13344 Optimist
Red
*, * SCYC
8. Bode Snider
*

22449 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club
9. Daniel Nester
*

21474 Optimist
Blue
*, * SCYC
10. John Stutzman
*

21809 Optimist
Blue
*, * SCYC
11. Escher Lucier
*

22297 Optimist
Red
*, * South Carolina Yacht Club
12. Evan Wylly
*

18019 Optimist
Red
*, * SYC
13. Traianus Rota
*

2 Optimist
Blue
*, * CASTRA ROTA/BYSC
14. Reese Myers
*

3 Optimist
Blue
*, * BYSC
15. Isabel Thurlow
*

21807 Optimist
Red
*, * South Carolina Yacht Club
 


Optimist Green
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Lachlan Duer
*

25 Optimist Green
*, * BYSC
2. Noah Dando
*

7 Optimist Green
*, * Beaufort Yacht and Sailing Club
3. Logan Myers
*

19927 Optimist Green
*, * Scyc
4. Marshall Shook


4 Optimist Green
Beaufort, SC BYSC
 


SIOD
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Steven Kopf


111 SIOD
Mount Pleasant, SC JIYC
2. Sam Gervais


91 SIOD
Charleston, SC Sea Island Yacht Club
3. Stan Larocche


SI 60 SIOD
Johns Island, SC SIYC
4. George Durst


SI 94 SIOD
James Island, SC JIYC
5. Kurt Oberle


66 SIOD
Charleston, SC James Island Yacht Club
6. Prentice Brower


89 SIOD
Charleston, SC Sea Island Yacht Club
 


Snipe
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. David Muhlhausen


30323 Snipe
Decatur, GA Atlanta Yacht Club
2. Mike Palazzo


24604 Snipe
Charleston, SC Charleston Yacht Club
3. Lewis Seabrook


26092 Snipe
Mt Pleasant, SC none
4. Christopher Stang


30749 Snipe
Charleston, South Carolina Charleston, SC
5. Tom Henderson


29369 Snipe
Atlanta, GA Atlanta Yacht Club
 


Sunfish
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Andy Kinghorn


3606 Sunfish
Beaufort, SC BYSC
2. Tom Baumfalk


4356 Sunfish
Beaufort, SC BYSC
3. Gordon Sproul


80111 Sunfish
Beaufort, SC BYSC
4. Tommy Smith


81411 Sunfish
Charleston, SC Columbia Sail Club
5. Thomas Gnann
*

42681 Sunfish
*, * BYSC
6. Christopher Roberts
*

41065 Sunfish
*, * Beaufort Yacht and Sailing
7. Nancy Swan


3616 Sunfish
Mount Pleasant, SC Carolina Yacht Club
8. Nathan Akers


42678 Sunfish
Beaufort, SC BYSC
 


VX-Evo
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Chris Hoogenboom


3 VX-Evo
beaufort, SC BYSC
2. David Guggenheim


021 VX-Evo
Savannah, Ga BYSC
3. John Potter


19 VX-Evo
Beaufort, SC BYSC
4. Simon Foweather


018 VX-Evo
Birmingham, AL BSC
5. Simon Jenkins


020 VX-Evo
Beaufort, SC BYSC
6. Chris Hoogenboom Sr.


2 VX-Evo
Beaufort, SC BYSC
7. Emily Potter


94805 Hobie VX-Evo
Beaufort, SC BYSC
8. Christian Koppernaes


14 VX-Evo
Beaufort, SC BYSC
 


Y Flyer
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Bob Turner


2639 Y Flyer
Pawleys Island, SC WBSC
2. Briggs Monteith


1928 Y Flyer
Wadmalaw Island, SC Public Boat Landing Shelter # 3
3. Noah Benton


2692 Y Flyer
Pawleys Island, SC SC
4. Henry McCray


2788 Y Flyer
Johns Island, SC Sea Island Yacht Club
5. Chris Chaplin


2759 Y Flyer
Johns Island, SC Sea Island Yacht Club
6. Chandler Owen


2564 Y Flyer
Mount Pleasant, TN Harbour Island Y C
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network