Registrants For
SPERRY TOP-SIDER MARBLEHEAD NOOD REGATTA
Hosted by Eastern Yacht Club

July 23-December 31, 1969
162 people have registered for this event

    Skipper/Crew Boatname Bow/Sail# Class/Division Hometown Yacht Club
1. Mark King

Pastis 55 Alerion Express 28(Sat & Sun) Boston, MA USA Corinthian (Marblehead)
2. George Spiecker

airtha 227 Alerion Express 28(Sat & Sun) north hampton, NH. USA Piscataqua Sailing Association
3. Whitney Saidla

Never Never 362 Alerion Express 28(Sat & Sun) Stratham, New Hampshire USA PSA and Portsmouth YC
4. DeWitt Brown

Lumen Solare 77 Alerion Express 28(Sat & Sun) Nahant, MA USA Nahant Dory Club
5. Scott Bryant
*
Tumbler 65 Alerion Express 28(Sat & Sun) *, * USA Corinthian

1. Bob Meyer

USA 1071 1071 Etchells(Fri-Sun) Arlington, MA USA Boston Yacht Club
2. David Genovese

Endorphin 664 Etchells(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Boston Yacht Club
3. Peter Sulick

Lakota 1174 Etchells(Fri-Sun) Naples, FL USA Naples Yacht Club
4. Don Miller

Valkyrie 63 Etchells(Fri-Sun) North Reading, MA USA Boston Yacht Club
5. Wade / Justin Edwards / Muller

Riva US1221 Etchells(Fri-Sun) Concord, MA USA Corinithian YC
6. Mark Toso

Hat Trick 1328 Etchells(Fri-Sun) Wenham, MA USA Corinthian Yacht Club
7. Mark Luckes

Perezoso 575 Etchells(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian Yacht Club
8. Patricia Stadel

Crapshoot USA1111 Etchells(Fri-Sun) San Diego, CA USA Corinthian YC + San Diego YC
9. Paul McLaughlin

Panache USA 1061 Etchells(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian YC Marblehead
10. Michael Jobin

743 Etchells(Fri-Sun) Boston, MA USA Boston Yacht Club
11. Stephen Gaynor

Jewel 846 Etchells(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian Yacht Club
12. Paul Laflamme

Still Lostboys CAN 321 Etchells(Fri-Sun) St-Lazare, Quebec CAN Hudson Yacht Club
13. Russ Hancock

Sour Mash 495 Etchells(Fri-Sun) Boston, MA USA Corinthian YC
14. Eugene Ho

HO,G 46 Etchells(Fri-Sun) Newton, MA USA Marblehead Boating Center
15. Robert Hitchcock

Chemical Imbalance 1105 Etchells(Fri-Sun) Dorchester, MA USA New Bedford Yacht Club
16. David Rose

FAIR BUMP PLAY ON AUS1362 Etchells(Fri-Sun) Tingalpa, Qld AUS R.Q.Y.S.
17. Robert Ferro

Hoffmann 922 Etchells(Fri-Sun) marblehead, ma USA cyc

1. Ian Morrison

Tango 16 IOD(Thurs-Sun) Swampscott, MA USA Marblehead Yacht Club
2. Matt Lindblad

Javelin 130 IOD(Thurs-Sun) Cambridge, MA USA MIT Nautical Association
3. Greg Mancusi-Ungaro

ELEKTRA 2 IOD(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA EYC
4. Bob Lyons/ Fred Callori

Pompano 45 IOD(Thurs-Sun) Tyngsborough, MA USA CYC
5. Peter Stahle

Spirit 76 IOD(Thurs-Sun) Georgetown, MA USA CYC
6. Richard Levine

Rythm 136 IOD(Thurs-Sun) Salem, MA USA Dolphin YC
7. Timothy Dittrich

Sagacious 51 IOD(Thurs-Sun) Swampscott, MA USA CYC
8. Api Rudich

Kalliste 4 IOD(Thurs-Sun) Charlestown, MA USA Eastern
9. Herb Maher

baleia 1 IOD(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Boston Yacht Club
10. Matthew Emans

Small Hotel 33 IOD(Thurs-Sun) Boston, MA USA (with Lori Bate CYC)
11. Herb Motley

Kungsornen 49 IOD(Thurs-Sun) Nahant, MA USA Dolphin

1. George Lowden

DarkHorse 2 50754 J/105(Fri-Sun) Marblehead, Ma USA Eastern
2. William Gratrix

enerJ USA415 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Boston YC
3. Warren Hudson

Eclipse 345 J/105(Fri-Sun) Belmont, Ma. USA Jubilee Y.C.
4. Jon Wales

Bantry 189 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern Yacht Club
5. Kevin Colcord

Circe's Cup 51306 J/105(Fri-Sun) marblehead, ma USA BYC / EYC
6. Jon/Mike/Robert Samel/Royer/Mann

Blown Away 398 J/105(Fri-Sun) Andover, MA USA Jubilee
7. Charlie Garrard

Merlin 635 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA BYC
8. Jim Flanagan

Achiever V 442 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA BYC
9. Vernon Polidoro

Vigilante 51563 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Boston / Eastern YCs
10. Henry/Stewart Brauer/Neff

SCIMITAR 526 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern Yacht Club
11. Steven Goldberg

Air Express 485 J/105(Fri-Sun) Beverly, MA USA Jubilee Yacht Club
12. Peter & Doug Morgan

Steelaway III 620 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Boston YC, EasternYC
13. Laurie Willard

SHOOTING STAR 444 J/105(Fri-Sun) MARBLEHEAD, MA USA NONE
14. Ken Bowden

Knotless 579 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian
15. Steve Hollis

Sirocco 51459 J/105(Fri-Sun) BEVERLY, MA USA Jubilee YC
16. Ernie Hardy

Jaguar 102 J/105(Fri-Sun) Winthrop, MA USA Cottage Park YC
17. Matthew Pike

Got Qi 317 J/105(Fri-Sun) Hull, MA USA Hingham Yacht Club
18. Brian Harrington

Uproar III 55 J/105(Fri-Sun) Hampton, NH USA Piscataqua Sailing
19. Mark Lindquist

Sterling 456 J/105(Fri-Sun) Kingston, MA USA Beverly Yacht Club, Marion, MA
20. John Sledge

V Max 565 J/105(Fri-Sun) Marblehead, MA USA EYC

1. Frank McNamara

ZOT 4202 J/24(Fri-Sun) Wenham, MA USA Boston YC
2. Robert Kraemer

Xingu USA1587 J/24(Fri-Sun) Athol, MA USA Boston Yacht Club
3. John Denman

Airodoodle 2109 J/24(Fri-Sun) Beverly, MA USA Jubilee Yacht Club
4. Jeff Earl

Usual Suspect USA 4119 J/24(Fri-Sun) Beverly, MA USA Jubilee Yacht Club
5. Matthew Herbster

High Five 3760 J/24(Fri-Sun) Gloucester, MA USA Corinthian Yacht Club
6. Christopher Lund

Whomper 3954 J/24(Fri-Sun) Portsmouth, NH USA PSA
7. Martin Gallagher

Shifty 1359 J/24(Fri-Sun) Scituate, MA USA Scituate Harbor
8. Jack Miller

"5000" 5000 J/24(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Marblehead Boating Center
9. John Wells

IrukandJii 4183 J/24(Fri-Sun) Weston, MA USA Marblehead Yacht Club
10. John Caldwell

Blue Fox 1021 J/24(Fri-Sun) Charlestown, MA USA Jubilee Yacht Club
11. Ian Rex

Prodrome II 629 J/24(Fri-Sun) Beverly, MA USA Beverly/Jubilee YC
12. Robert Pruyn

Chaos 3276 J/24(Fri-Sun) Eliot, ME USA Kittery Point Yacht Club
13. David Carlson

Mojo 3726 J/24(Fri-Sun) Boston, MA USA Boston Sailing Center

1. Luke Buxton

Evelyn 23742 J/30(Fri-Sun) Salem, Ma USA Palmers Cove
2. David Bows

Mallorca 32397 J/30(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Boston Yacht Club
3. Jon Lacks

VIVA 31283 J/30(Fri-Sun) Hull, MA USA Hull Yacht Club
4. Robert Cunningham

Ruffian 23801 J/30(Fri-Sun) Cohasset, MA USA Hull YC
5. Kenneth Deyett

496 J/30(Fri-Sun) chester, nh USA myc
6. Justin Byrne

Mithril 495 J/30(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern Yacht Club

1. Tom Despres

Tactics 1429 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Marblehead Yacht Club
2. Raisides/ Pendleton

Bight Me 1217 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Eastern/Corinthian
3. David Rubin

David Rose 2495 Rhodes 19(Thurs-Sun) Lexington,, MA USA n/a
4. Jim Taylor

Jabberwock 1926 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, ma USA orinthian Yacht Design
5. Kim Pandapas

Mo Hotta Mo Betta 982 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian YC
6. Stephen Uhl

Woodstock 2585 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA CYC
7. Douglas Trees

Swingroom 1680 Rhodes 19(Thurs-Sun) Hamilton, MA USA MRA
8. Kent Hallawell

Interlude 2435 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian
9. Nick Cann

Jouster 3225 Rhodes 19(Thurs-Sun) Rockport, ma USA Marblehead
10. John Thompson

Hall Pass 1210 Rhodes 19(Thurs-Sun) marblehead, ma USA EYC
11. Jan Paul Zonnenberg

Clewless 3299 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian Yacht Club
12. Alex and Conway Felton

Seguin 1299 Rhodes 19(Thurs-Sun) Hamilton, MA USA MYC
13. Kathryn Pevear

Peppermint 1782 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Eastern YC
14. Pete Kaznoski/Peebles

WIMM 2648 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, Ma USA Corinthian
15. Mike Lane

Harm's Way 3038 Rhodes 19(Thurs-Sun) Middleton, MA USA Corinthian
16. Rick Berliner

Marjorie Ann 2590 Rhodes 19(Thurs-Sun) Malden, MA USA -
17. Jeff/Dave Shoreman/Reynolds

McLovin 722 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA None
18. Henry Peper

Chili 1819 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Boston Yacht Club
19. Larry Coffin

Thumper 3273 Rhodes 19(Thurs-Sun) Westwood, MA USA Marblehead Yacht Club
20. William Heffernan

Sweep 2692 Rhodes 19(Thurs-Sun) Dover, Ma USA Corinthian Yacht
21. Gary Cohen

985 Rhodes 19(Thurs-Sun) Cohasset, Ma USA Hull YC
22. Bruce Bolen

Q 1392 Rhodes 19(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA EASTERN YACHT CLUB
23. Jim Lidington

The Present Dance 3194 Rhodes 19(Thurs-Sun) Needham, MA USA Sandy Bay (Rockport)
24. Jamie Holley

Manikiki 3183 Rhodes 19(Thurs-Sun) Manchester, MA USA Mhead Boating Center
25. Jerry Blouin

spot 123 Rhodes 19(Thurs-Sun) marblehead, ma USA none

1. Scott Whitman

What now USA 5 Skud 18(Fri-Sun) Brick, NJ USA Metedeconk River Yacht Club
2. Maureen McKinnon-Tucker

www.SailChallengeInspire.org 004 Skud 18(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Jubilee YC & Balboa YC
3. Alexandra Rickham

006 Skud 18(Fri-Sun) Epsom, Surrey GBR Queen Marry Sailing Club
4. Sarah Everhart Skeels

Nick's Karma USA 022 Skud 18(Fri-Sun) Tiverton, RI USA Sail Newport

1. Rick / Dru Myers / Slattery

Perfect Timing 544 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern
2. Brent Larlee

Goat 480 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian
3. Peter Frisch

PennPacket 547 Sonar(Fri-Sun) Swampscott, MA USA Eastern YC
4. William Critch

lucky dalmation 587 Sonar(Fri-Sun) Nashua, NH USA eastern
5. Debbie/Chris Noble

Vixen 686 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern
6. Jeremy Bloxham

Jumbly 773 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern YC
7. Sam Altreuter

Resonance 787 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern
8. John Fisher

Jazzed 624 Sonar(Fri-Sun) Boston, MA USA Eastern YC
9. Ramsay Hoguet

625 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA BYC
10. Joan Thayer

Follow Me 538 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian
11. Lee Morrison

blank 619 Sonar(Fri-Sun) Darien, CT USA Noroton YC
12. Skip Shumway

For Sale USA 1 Sonar(Fri-Sun) Rochester, NY USA Rochester Yacht Club
13. William Rothwell

Touch of Gray 585 Sonar(Fri-Sun) Lynnfield, MA USA UCYC
14. Peter DeWolfe

(PD)2 374 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Boston YC
15. Larry Ehrhardt

Rallie 690 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA EYC
16. Bill Lynn/ Ed Keller

653 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern
17. David Franzel

Spring 369 Sonar(Fri-Sun) Lexington, MA USA Boston Sailing Center
18. Sarah Sheldon

Shearwater 566 Sonar(Fri-Sun) Brookline, MA USA Eastern YC
19. David & Gretchen Curtis

Mumbo Jumbo USA 394 Sonar(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern
20. Andrew Crocker

Back Seat Driver 425 Sonar(Fri-Sun) Charlestown, MA USA ppyc
21. Scott Harrison

Crusher 772 Sonar(Fri-Sun) Darien, CT USA Noroton YC
22. Rick Doerr

Valiant USA 674 Sonar(Fri-Sun) Clifton, N.J. USA Noroton YC
23. Tyler Doyle

564 Sonar(Fri-Sun) marblehead, ma USA BYC
24. Eric Snavely

US 7 7 Sonar(Fri-Sun) Rochester, NY USA Rochester Yacht Club
25. Keith Burhans

USA 671 Sonar(Fri-Sun) Rochester, New York USA Rochester Yacht Club

1. Scott Rosen

Kalypso US7101 Star (Sat & Sun) Swampscott, MA USA Cottage Park YC
2. Joe Zambella

BRILLO XV 8245 Star (Sat & Sun) WINTHROP, MA USA COTTAGE PARK YACHT CLUB
3. Tomas Hornos

Pampero 8067 Star (Sat & Sun) Marblehead, MA. USA Cottage Park Y. C.
4. Peter Costa

owl 7621 Star (Sat & Sun) winthrop, ma. USA cottage park
5. Ken Woods

7629 Star (Sat & Sun) Newburyport, MA USA Sandy Bay YC
6. Josh Phypers

More Pressure! 7265 Star (Sat & Sun) Rowley, MA USA Sandy Bay Y.C. Rockport, MA
7. John MacCausland

Erin USA8195 Star (Sat & Sun) Cherry Hill, New Jersey USA Cooper River YC
8. Jud Smith

USA 8177 Star (Sat & Sun) Marblehead, MA USA Eastern YC

1. Arthur Tip O'Neill

Frolic 2049 Town Class(Thurs-Sun) Swampscott, MA USA Marblehead Yacht Club
2. James Cooke

Elusive 00 Town Class(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian Yacht Club
3. Jane R Cooke

Aufblitzen 3 Town Class(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian
4. Dave Anderson

Wabi Sabi 2091 Town Class(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA None
5. Berit Solstad

Lille Venn 2074 Town Class(Thurs-Sun) Marblehead, MA USA Corinthian YC
6. Peter Maitland

Jean 77 Town Class(Thurs-Sun) Salem, MA USA Marblehead Yacht Club
7. Martha Martini
*
PATIENCE 558 Town Class(Thurs-Sun) *, * USA Corinthian Yacht Club

1. Daniel Tucker

Rattler 50 Viper 640(Fri-Sun) Marblehead, MA USA SAYC
2. Paul Zimmerman

Playstation usa55 Viper 640(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Marblehead Boating Center
3. Duncan McIntyre

Geronimo 41 Viper 640(Fri-Sun) Boston, MA USA EYC
4. Andrew Burton

Red Handed 44 Viper 640(Fri-Sun) Marblehead, MA USA EYC
5. William Freeborn

Greenthumb 85 Viper 640(Fri-Sun) Portsmouth, RI USA Sail Newport
6. Matthew/Mark Rowlinson

Grendel CAN 70 Viper 640(Fri-Sun) London, ON CAN Bronte Harbour YC
7. Chip Schwartz

Timi's Sun 45 Viper 640(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Parkers Yachting Center
8. Antony Chapman

Hydra 71 Viper 640(Fri-Sun) Phoenix, AZ USA Arizona Yacht Club
9. Charles Goodrich

El Toro (Viper #81) 81 Viper 640(Fri-Sun) Rowayton, CT USA Stamford Yacht Club
10. Dave Nickerson

3 Grins 18 Viper 640(Fri-Sun) Noank, CT USA Mystic River Mudheads
11. Kay VanValkenburgh

Lo.Qi 98 Viper 640(Fri-Sun) Boston, ma USA none
12. Fletcher Boland

Business Time 52 Viper 640(Fri-Sun) sudbury, ma USA MBC
13. Ben Steinberg

22 Viper 640(Fri-Sun) CENTERVILLE, MA USA none
14. David Guggenheim

Black Mamba 109 Viper 640(Fri-Sun) Savannah, GA USA Savannah Yacht Club
15. Jason Weisberg

USA 82 USA 82 Viper 640(Fri-Sun) ny, NY USA Stamford YC
16. Justin Scott

Mamba Kings 54 Viper 640(Fri-Sun) Greenwich, CT USA Royal Thames YC
17. Daan Goedkoop

Patched Up 39 Viper 640(Fri-Sun) Marblehead, MA USA Eastern Yacht Club
18. Harvey Barnes

String Theory 87 Viper 640(Fri-Sun) Ottawa, ON CAN Nepean Sailing Club
19. Brad Dumas

77 Viper 640(Fri-Sun) Plattsburgh, NY USA Mallets Bay Boat Club
20. Lee Shuckerow

Free Boat Ride for 3 unknown Viper 640(Fri-Sun) chesterfield, mi USA PHYC
21. Brian Bennett

Vindshield Viper usa 74 Viper 640(Fri-Sun) Newport, RI USA Sail Newport


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network