Registrants For
SPERRY TOP-SIDER SEATTLE NOOD REGATTA
SEATTLE YACHT CLUB and CORINTHIAN YACHT CLUB

May 14-16, 2010
178 people have registered for this event

    Skipper/Crew Boatname Bow/Sail# Class/Division Hometown Yacht Club
1. Paul Osullivan

kd wavedragon usa028 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) grass valley, ca USA folsom lake yacht club
2. Ken Austin

Raven Can 39 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Calgary, Alberta CAN Glenmore Sailing Club
3. Lisa Renehan

48 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Seattle Yacht Club
4. Chris Wickham

Blue Moon USA074 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Olympia, WA USA South Sound Sailing
5. Chris Maas

Angel of Attack USA 242 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Anacortes, WA USA CIYC
6. Pieter Versavel

Musto Performance Skiff 277 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Palo Alto, CA USA San Franciso bay, California
7. Hays Clark

Kracken USA278 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club of Seattle
8. Kate Shaner

293 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Kirkland, WA USA Seattle Yacht Club
9. Ron Radko

Rusty Stiff 335 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Kirkland, WA USA CYC Seattle
10. Round Jessica

29er 417 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Victoria, BC CAN Royal Victoria Yacht Club
11. Andrew Colebrook

The Malarkinator USA 457 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Seattle Yacht Club
12. Katy Cenname

Langtime USA 678 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club
13. Sam Gustin

707 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) vancouver, british columbia CAN royal victoria yatch club
14. Paul Andrepont

Quantum Sails Seattle USA860 29er/Open Skiff(Sat & Sun Only) seattle, WA USA Seattle Yacht Club

1. Christian Pittack

Watery Tart 8554 505(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA CYC-Seattle
2. Carol Buchan

Yellow Jacket 8792 505(Sat & Sun Only) Medina, Washington USA SeattleYachtClub/CorinthianofSeattleYC
3. Angus Brackett

8799 505(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA SYC
4. Dalton Bergan

Wing'in It 8815 505(Sat & Sun Only) Seattle, wa USA Seattle YC
5. Jen Morgan Glass

Gummy North 8824 505(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Seattle Yacht Club
6. Bruce Van Deventer

Sharkbait 8960 505(Sat & Sun Only) Lynnwood, WA USA Corinthian Yacht Club of Seattle

1. Randall Nikolai

n/a 23 A-CAT(Sat & Sun Only) Seattle, wa USA A-Cat
2. Eric Marshack

USA 77 A-CAT(Sat & Sun Only) Portland, OR USA VLSC
3. Ken Marshack

192 A-CAT(Sat & Sun Only) Ridgefield, WA USA Vancouver Lake Sailing Club
4. Stan Breed

USA197 A-CAT(Sat & Sun Only) Clackamas, OR USA Vancouver Lake Sailing Club
5. Morgan Tedrow

USA247 A-CAT(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA SAYC
6. Kim Alfreds

USA249 A-CAT(Sat & Sun Only) Blaine, WA USA Bellingham

1. Carl , Kevin / Freund , Swackhamer

Veloce 171 Beneteau 36.7 Oak Harbor, WA USA WINSA
2. Amy Little

Bird of Prey 239 Beneteau 36.7 Seattle, WA USA CYC
3. David Steffen

Vitesse 240 Beneteau 36.7 Bellingham, WA USA Bellingham Yacht Club/CYC Bellingham
4. L Mackenzie Skene

The Black Knight 79048 Beneteau 36.7 Mercer Island, WA USA Seattle Yacht Club

1. Geoff Buck

TBA TBA Deception Mini 12(Sat & Sun Only) Victoria, BC CAN Victoria YC
2. Frank Lawrence
*
Frankly BS 1 Deception Mini 12(Sat & Sun Only) *, * USA Seattle Yacht Club
3. Chuck Lowry

Mini Magic 4 Deception Mini 12(Sat & Sun Only) Beaux Arts, WA USA Seattle Yacht Club
4. Gerry Porter

Popeye CAN 4 Deception Mini 12(Sat & Sun Only) Victoria, B.C. CAN Royal Victoria Yacht Club
5. Stacey Wilson

Three Stooges USA 6 Deception Mini 12(Sat & Sun Only) Bainbridge Island, WA USA Seattle Yacht Club
6. Paul Thorlakson

MeterMaid USA 15 Deception Mini 12(Sat & Sun Only) Bellevue, WA USA Seattle Yacht Club

1. Ian Sloan

Tiger 1732 1732 International Formula 18(Sat & Sun Only) Anacortes, WA USA AYC
2. Ben Colwell

Barely 18 1799 International Formula 18(Sat & Sun Only) Stanwood, Wa USA Fleet 95
3. Eric Thor

Cat-a-strophic 2215 International Formula 18(Sat & Sun Only) Vancouver, BC CAN JSCA
4. Brian Hunt

Team Storm 2384 International Formula 18(Sat & Sun Only) Vacouver, BC CAN JSCA
5. Don Atchley

Highly Catfeinated 2507 International Formula 18(Sat & Sun Only) Mill Creek, Washington USA Sail Sand Point
6. Bryan Colwell

Laser Tag 2538 International Formula 18(Sat & Sun Only) Stanwood, WA USA uff da racing team
7. John Hoag

2554 International Formula 18(Sat & Sun Only) Normandy Park, Wa USA Seattle Yacht Club/ CYC Seattle
8. Mark Jones

Nauti Gear 2587 International Formula 18(Sat & Sun Only) North Vancouver, BC CAN JSCA

1. Erik Kristen

Jubilee 114 J/105 Bellevue, WA USA CYC Seattle
2. John 'JP' Peterson

Last Tango 212 J/105 Medina, WA USA CYC Seattle, SBYC
3. Gerald Hirschler

Jaded 299 J/105 kirkland, wa USA cyc seattle
4. Christopher Murray

Pegasus 403 J/105 Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club
5. Robert Blaylock

Usawi 475 J/105 Seattle, WA USA SBYC
6. James Collins

Vanguard 525 J/105 Seattle, WA USA Sloop Tavern YC
7. Lorenzo Migliorini

Allegro Vivace ITA-89 J/105 Seattle, WA USA CYC Seattle

1. Dave / Rick Dack / Nordquist

J-Tripper us36 J/109 Seattle, WA USA seattle yacht club
2. Robert Arney

It's Only Rock n Roll 43 J/109 Seattle, WA USA cyc
3. Jerry Woodfield

Shada 44 J/109 Bellevue, WA USA CYC-Seattle
4. Edward Pinkham

Jeopardy 161 J/109 Tacoma, WA USA CYC Tacoma
5. Stuart Burnell

Tantivy 248 J/109 Seattle, Washington USA CYC Seattle
6. David MacLean

Illusionist 309 J/109 Seattle, wa USA CYC-Seattle

1. John Rahn

Rubber Ducky 226 J/24 Seattle, WA USA CYC Seattle
2. Patrick Cirillo

Sabawind 662 J/24 Helena, MT USA Canyon Ferry Yacht Club
3. Scott Milne

Tremendous Slouch USA 1238 J/24 Seattle, WA USA CYC Seattle
4. Steve Travis

Eagle 1776 J/24 Mercer Island, WA USA CYC Seattle
5. Pat Toole

3 Big Dogs USA 2160 J/24 Santa Barbara, CA USA Santa Barbara Yacht Club
6. Lydia Volberding

Jailbreak 2171 J/24 Fox Island, Washington USA CYC Seattle
7. Remmert Wolters

Seepaert 2395 J/24 Redmond, WA USA CYC of Seattle
8. Will Blakemore

Jubilant USA 2505 J/24 Bothell, WA USA CYC Seattle
9. Harry Dursch

Self Abuse 2845 J/24 bellevue, wa USA CYC
10. Noel Morgan

Joss 2950 J/24 Tacoma, wa USA cyc seattle
11. John Polglase

Celerity 2983 J/24 Canada, British Columbia CAN Royal Vancouver YC
12. Graham Kirby

BLURRRR CAN3373 J/24 Vancouver, BC CAN WVYC
13. Eric Sanderson

Suspence 3421 J/24 Seattle, Washington USA Corinthian Yacht Club Seattle
14. Nojan Moshiri

Djinn 3732 J/24 Seattle, WA USA CYC Seattle
15. Michael L Johnson

Hot Pursuit USA 3747 J/24 Edmonds, WA USA SYC / CYC
16. Brian Manske

Dead Beat 4124 J/24 Lake Oswego, Oregon USA SYSCO
17. John Mason

Rylah USA 4339 J/24 Bellevue, WA USA CYC/SYC
18. Michael Whitfield

TMC Racing USA 4906 J/24 Orinda, CA USA Berkeley Yacht Club
19. Hidetuki Miyagawa

Siesta JPN 5179 J/24 Wakayama, Wakayama JPN Wakayama Sailing Club
20. Brad Miller

Bull Moose 5354 J/24 Seattle, WA USA CYC Seattle
21. Hans Spiller

and your little dog too! 5358 J/24 Redmond, WA USA Seattle CYC

1. Sarah Mackey

SYC 23 17523 Laser (Sat & Sun Only) Bellevue, WA USA Seattle Yacht Club
2. Mark Ross

Soulomate 91009 Laser (Sat & Sun Only) Bellevue, WA USA NA
3. Dave Watt

152203 Laser (Sat & Sun Only) Seattle, Washington USA Corinthian Yacht Club of Seattle
4. James Mackey

155558 Laser (Sat & Sun Only) Bellevue, WA USA L
5. Stephen Van Dyck

174980 Laser (Sat & Sun Only) SEATTLE, WA USA CYC
6. Alexis Aird

BOSS 175236 Laser (Sat & Sun Only) Seattle, Wa USA SYC / CYC
7. David Brink

La Bailean 177163 Laser (Sat & Sun Only) Seattle, WA CAN SYC
8. Miles Mcfall

no name 181183 Laser (Sat & Sun Only) issaquah, wa USA Corinthian Yacht Club
9. Joe Burcar

183741 Laser (Sat & Sun Only) Bellevue, Washington USA CYC-Seattle
10. Michael Poulos

Black Dynamite 194597 Laser (Sat & Sun Only) Bellingham, wa USA Bellingham Yacht Club
11. Henry Drotning

196118 Laser (Sat & Sun Only) Portland, Oregon USA Willamette Sailing Club

1. Paul Bennett

Goose n' Duck USA 66 Melges 24 Seattle, WA USA Queen City Yacht Club
2. Tom Greetham

Distraction USA96 Melges 24 Gig Harbor, Washington USA STYC
3. Jeff Vernon

Filosa 151 Melges 24 Bellingham, WA USA Bellingham Yacht Club
4. Marv Toland

Puttanesca USA 161 Melges 24 Kirkland, WA USA Seattle Yacht Club
5. Matt Wagstaffe

Sawlty Trowsers can181 Melges 24 north Vancouver, BC CAN West Vancouver yacht club
6. Glenn Klute

Trophy Wife 243 Melges 24 Seattle, WA USA CYC Seattle
7. Abbey Norris

Gravy 246 Melges 24 Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club
8. Jason Rhodes

Suspicious Behavior 330 Melges 24 Vancouver, BC CAN CYA
9. Brenda Stuntz

Cool Beans 347 Melges 24 Lake Tapps, Washington USA CYC
10. Peter Graves

CHAOS 352 Melges 24 Post Falls, Idaho USA Lake PendOreille Yacht Club
11. Dan Kaseler

pTeron USA 379 Melges 24 Port Angeles, WA USA port madison yacht club
12. Chris Johnson

Wiggle Room 456 Melges 24 Seattle, WA USA CYC, Seattle
13. Jeremy Wallace

Clumsy Ninjas 458 Melges 24 Vancouver, BC CAN Royal Vancouver Yacht Club
14. Keith Hammer

Junk Shot 498 Melges 24 Seattle, WA USA The Seattle Yacht Club
15. Tad Fairbank

Fast Forward 520 Melges 24 Bainbridge Island, WA USA EHYC
16. Michael Bond

Recidivator CAN 591 Melges 24 Vancouver, BC CAN WVYC
17. Dave Brede

12happythoughts USA675 Melges 24 Seattle, WA USA CYC Seattle

1. Y Ken Chin

Kowloon 17 Performance 30 Seattle, WA USA STYC/SBYC
2. Grady Morgan

SLINGSHOT 30112 Performance 30 Seattle, WA USA Grady Morgan
3. Laney Gale

Blue Martini 41279 Performance 30 Hood River, Oregon USA Sloop Tavern Yacht Club
4. Lance Staughton

Symbiosis 50491 Performance 30 Hood River, OR USA Hood River Yacht Club
5. Mel Marshel

Rubicon 69320 Performance 30 Edmonds, WA USA Corinthian Yacht Club - Seattle

1. Michael Dukes

No Excuse 16+1 San Juan 21 Non Spinnaker Auburn, WA USA Fleet 1
2. Paul Von Stubbe

Scout 52 San Juan 21 Non Spinnaker Granite Falls, WA USA San Juan 21 fleet 1
3. Jim Altice

Parveen 366 San Juan 21 Non Spinnaker Seattle, WA USA SJ21 Fleet 1
4. Timothy Lynch

Coir Jaot 843 San Juan 21 Non Spinnaker Lewiston, ID USA Lewis-Clark Sailing Association
5. Mary McCollum

YellowJacket 1623 San Juan 21 Non Spinnaker Clarkston, WA USA Lewis-Clark Sailing Assoc.

1. Bill Jenks

BoB 19 San Juan 21 Spinnaker Kapowsin, WA USA San Juan 21 Association Fleet 1
2. Bob Abelin

Blue Pearl 714 San Juan 21 Spinnaker Helena, Montana USA Canyon Ferry YC
3. David Garman

MIZU 897 San Juan 21 Spinnaker Federal Way, Wa USA TTPYC
4. Chris Popich

Wooglin 986 San Juan 21 Spinnaker Federal Way, WA USA National SJ21 Assoc
5. Alan Bock

Bullseye 1008 San Juan 21 Spinnaker Helena, MT USA Canyon Ferry Yacht Club
6. Marc Vander Schalie

Kermit 1033 San Juan 21 Spinnaker Wenatchee, WA USA Lake Chelan Sailing Association
7. Sean Randle

Ospray 1515 San Juan 21 Spinnaker north bend, or USA Coos Bay Yacht Club
8. Stephen Jensen

Charmed Juan 1524 San Juan 21 Spinnaker Bothell, WA USA San Juan 21, Fleet 1 and National Assn.
9. Jim Miller

Jessie 2063 San Juan 21 Spinnaker Shoreline, WA USA National SJ21 assoc

1. Ryan Forbes

Ekono Juan 442 San Juan 24 Leavenworth, Wa USA OIYC
2. Kenneth Johnson

Grauer Geist 39160 San Juan 24 Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club of Seattle
3. Mark Bradner

Return 39166 San Juan 24 Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club of Seattle
4. Michael Irish

Manhatten Transfer 39508 San Juan 24 Renton, WA USA CYC Seattle
5. Gil Lund

snappy tom 39608 San Juan 24 bellevue, wa USA cyc seattle
6. John Schwab

Fancy 49516 San Juan 24 Bellevue, WA USA Corinthian - Seattle
7. Steven Felton

Wiki Wiki 79126 San Juan 24 Tacoma, Wa USA Tacoma Yacht Club

1. Evert Slijper

Bob 115 Santana 20 Eugene, OR USA Eugene Yacht Club
2. James Hill

Tenacity 586 Santana 20 Springfield, or USA Eugene Yacht Club
3. Gordon Mattatall

H20 Boa 649 Santana 20 eugene, oregon USA eugene yacht club
4. Ronald Fish

Giddy Up 779 Santana 20 Eugene, Oregon USA EYC and TYC
5. Lyle Mayer

Guano Happens 906 Santana 20 Eugene, OR USA Triton Yacht Club
6. Stephen Orsini

Inferno 918 Santana 20 Anacortes, WA USA Anacortes Yacht Club

1. Jack Christiansen

Persistence 131 Sport Boat Seattle, WA USA Sloop Tavern
2. Joe Williams

Habit 132 Sport Boat Mercer Island, WA USA Seattle Yacht Club
3. Peter Lane

Brick House 148 Sport Boat Park City, UT USA StFYC
4. Mike Mechaelis

SLUT 2201 Sport Boat Edmonds, WA USA STYC
5. Paul Kalina

Redfish Bluefish 2208 Sport Boat Seattle, WA USA Sloop Tavern YC
6. Marlene Bolster

schmendrick 3455 Sport Boat Bellingham, wa USA Bellingham Yacht Club
7. Charlie Guildner

Wild Cherry 3458 Sport Boat Mount Vernon, WA USA Cruising Club of America
8. John Plut

Pluto 7666 Sport Boat Seattle, WA USA Sloop Tavern Yacht Club

1. Tim Mills

997 997 Thistle(Sat & Sun Only) Portland, OR USA Willamette Sailing Club
2. Wayne Balsiger

Rainbow 3664 Thistle(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Corinthian YC of Seattle
3. Robert Hillebrand

Ospey 3665 Thistle(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Corinthian Yacht Club
4. Dwaine Trummert

Weatherly 3669 Thistle(Sat & Sun Only) University Place, WA USA ALSC
5. Thomas Jones

Masie 3686 Thistle(Sat & Sun Only) Gig Harbor, Wa USA Tacoma Y/C
6. Barry Curtin

Poco Loco 3698 Thistle(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA CYC Seattle
7. Jeffrey Crombie

3703 Thistle(Sat & Sun Only) seattle, wa USA Corinthian Yacht Club
8. Terry Lettenmaier

3922 Thistle(Sat & Sun Only) South Beach, OR USA Yaquina Bay Yacht Club
9. Chip Balough

My Precious 3956 Thistle(Sat & Sun Only) Philomath, OR USA Eugene Yacht Club

1. Jaime Storkman

Fandango 9 Thunderbird Gig Harbor, WA USA Gig Harbor Yacht Club
2. Dale Dunning

Water Torture 20 Thunderbird Mercer Island, WA USA CYC Seattle
3. Kwadwo Copeland

Selchie 101 Thunderbird Seattle, WA USA CYC Seattle
4. Tim Satre

333 333 Thunderbird seattle, WA USA CYC
5. Matt Swalwell

Red Dwarf 1021 Thunderbird Seattle, WA USA CYC
6. Edward Dougherty

Euphoric 1058 Thunderbird Seattle, WA USA Sloop Tavern Yacht Club
7. Martin Godsil

Invader 1244 Thunderbird Kingston, WA USA Corinthian Yacht Club - Seattle
8. Craig Burnell

Predator 1255 Thunderbird Mercer Island, WA USA CYC
9. Duane Emnott

Thunderbaby 1266 Thunderbird Everett, WA USA Milltown sailing Assn.

1. Chris Chambers

BLACK SHEEP 53 Ultimate 20 SANDPOINT, ID USA SANDPOINT SAILING ASSOCIATION
2. Bob Aman

Rogue 71 Ultimate 20 Albany, OR USA Eugene Yacht Club
3. Mark Dobie

Zipper 121 Ultimate 20 Hayward, WI USA DYC
4. Chuck Roberts

Brain Salad Surgery 141 Ultimate 20 Everett, WA USA Chuck Roberts
5. Jeff Carson

Nonsense 143 Ultimate 20 Vashon, WA USA STYC
6. Robert Copeland

Beep Beep! 160 Ultimate 20 Lacey, WA USA South Sound Sailing Society
7. Robert Todd Slind

Maddy O 223 Ultimate 20 Seattle, WA USA STYC

1. Adam Schnitzer

2 Vanguard 15(Sat & Sun Only) Clyde Hill, WA USA SYC
2. Hanne Weaver

5 Vanguard 15(Sat & Sun Only) Gig Harbor, WA USA SYC
3. Teddy Weaver

7 Vanguard 15(Sat & Sun Only) Gig Harbor, WA USA Seattle Yacht Club
4. Jack Toland
*
Tommy 9 Vanguard 15(Sat & Sun Only) *, * USA Seattle Yacht Club
5. Eric Johnson

Dull Boy 10 Vanguard 15(Sat & Sun Only) Mercer Island, WA USA Eric Johnson
6. Alexander Tong

11 Vanguard 15(Sat & Sun Only) Seattle, WA USA Seattle Yacht Club
7. Julian F. Martin

SYC 12 12 Vanguard 15(Sat & Sun Only) Sammamish, WA USA Seattle Yacht Club


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network