35th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta®
Lakewood Yacht Club | October 06-09, 2022

Cruising Non-Spin Classic Canvas, Division A (8 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 06, 2022 14:00:00, Length (NM) = 147, A: 710 B: 550
Sail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
153Cheryl E Morvillo Jose Santin
Russell Pollock
Urs Rathgeb
Terry Bechtel
Vickers Cunningham
AstarteTASS, GBCA, Waterford/
/
/
/
/
145 A 1|11:25:08 21:25:08 -00:27:44 21:52:52 00:00:00 /0.00 1
2306Joe Powers Terry Eukel
Carsan Helm
Harvey Powers
Andy Powers
Mikki Heckman
Jack Yoes
Jeff Techmanski
JosephineHYC/
/
/
/
/
/
/
128 A 1|11:11:25 21:11:25 -01:00:00 22:11:25 00:18:33 /0.00 3
3A106Evan Macaluso Amanda Macaluso
Dean Zenoni
Lorri Zenoni
Rick Senn
Amanda McCintosh
It's About TimeSailTime Houston/
/
/
/
/
143 A 1|11:40:06 21:40:06 -00:31:54 22:12:00 00:19:08 /0.00 4
4777ARob Runnels Jennifer Runnels
Michael Wilkinson
Telva Wallace
Floyd Hodges
GitanaLavon Yacht Club/
/
/
/
115 A 1|10:52:06 20:52:06 -01:24:44 22:16:50 00:23:58 /0.00 5
5USA 60183Charles Austin Lisa Austin
Joshua Austin
Brittany Austin
Alexandrea Austin
Leah Hernandez
Christopher Hernandez
Bailey Hernandez
SV JoyWatergate Marina/
/
/
/
/
/
/
91 A 1|10:23:53 20:23:53 -02:11:45 22:35:38 00:42:46 /0.00 6
6114David McCann Deneen Taylor
Susan Winnitoy
Nick Pehr
Dennis Luvin
PiSeasLakewood Yacht Club/
/
/
/
143 A 1|12:19:15 22:19:15 -00:32:51 22:52:06 00:59:14 /0.00 9
7A105Doug Jaworski Steve Dome
Robert Andrade
Phillip Winner
Good JujuWicked Juju Sailing Club/
/
/
140 A 1|13:11:31 23:11:31 -00:40:20 23:51:51 01:58:59 /0.00 11
8A205Matt Baker Jim Bell
Nick Bigney
Fabien Lagoutte
Topo TimeSailTime Houston/
/
/
148 A 1|14:36:56 24:36:56 -00:25:23 25:02:19 03:09:27 /0.00 15

Race Information: Start Date/Time = October 06, 2022 14:00:00, Length (NM) = 147, A: 710 B: 550
Principal Race Officer: David Comeaux

Information is provisional and subject to modification


Cruising Non-Spin Classic Canvas, Division B (7 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 06, 2022 14:00:00, Length (NM) = 147, A: 710 B: 550
Sail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
1A203ron acierno Greg Johnson
Mike Marzluff
Alan Prossin
David Loev
jeff temple
Sapphirenone/
/
/
/
/
174 B 1|13:14:49 23:14:49 00:26:58 22:47:51 00:00:00 /0.00 8
2A104Brad Brown Bruce Brown
Rebecca New
Asa Potter
Perry Barboza
GallivantSailTime Houston/
/
/
/
160 B 1|14:17:09 24:17:09 00:00:00 24:17:09 01:29:18 /0.00 12
3612Dale Stokes Amber Vice
Paul Kaler
Susan Kaler
Eric Bechtel
Glenn Kimball
LunaSeaSailTime Houston/
/
/
/
/
160 B 1|15:26:11 25:26:11 00:00:00 25:26:11 02:38:20 /0.00 17
4A101Jay Medlin Thomas Bellar
Taylor Grieger
Ash Lawless
Leslie Farmer
Bella vitaSailTime Houston/
/
/
/
168 B 1|16:48:40 26:48:40 00:17:55 26:30:45 03:42:54 /0.00 18
5A301Edward Teitel Cynthia Teitel
Edward Teitel
Dick Morton
Lamy Chopin
The Teitel WaveTMCA/
/
/
/
156 B 1|17:04:59 27:04:59 -00:09:12 27:14:11 04:26:20 /0.00 20
6A11Christopher Ring David Embry
Colin Caughran
Kevin Grey
Sophie ScottLakewood Yacht Club/
/
/
181 B 1|18:38:04 28:38:04 00:49:21 27:48:43 05:00:52 /0.00 21
7A107Michael Clark Chandler Self
Maggie Sheridan
Matthew Tinley
Rick Stegner
Kemah TherapySailTime Houston/
/
/
/
151 B 1|17:49:07 27:49:07 -00:21:26 28:10:33 05:22:42 /0.00 22

Race Information: Start Date/Time = October 06, 2022 14:00:00, Length (NM) = 147, A: 710 B: 550
Principal Race Officer: David Comeaux

Information is provisional and subject to modification


Cruising Non-Spin Classic Canvas, Division C (8 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 06, 2022 14:00:00, Length (NM) = 147, A: 710 B: 550
Sail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
14398Jim Miller Barry Brewer
Brent Walker
Daniel Mangum
Vlad Yushakov
Larry Brown
RenaissanceGBCA/
/
/
/
/
199 C 1|13:20:42 23:20:42 01:12:56 22:07:46 00:00:00 /0.00 2
21068David Gohlke Joshua Gohlke
Andrew Macoit
David Passarelli
Patrick Scales
Dmitry Rachuk
LibertyNone/
/
/
/
/
226 C 1|14:50:04 24:50:04 02:06:44 22:43:20 00:35:34 /0.00 7
3409-422-9757Ricardo Arguelles Travis Lee
Chris Kemp
Dan Duepner
John Durban
QueridaGhetto Yacht Club/
/
/
/
186 C 1|14:20:57 24:20:57 00:51:37 23:29:20 01:21:34 /0.00 10
4472William Howze Nick Stepp
Laura Mayo
Ann Stout
Danielle Wilson
Greg Bayles
Breezing UpNonsuch Owners/
/
/
/
/
195 C 1|16:05:45 26:05:45 01:13:34 24:52:11 02:44:25 /0.00 13
5A16ryan young shalia roberts
jared roberts
richard McKee
RafikiGYB/
/
/
233 C 1|17:28:26 27:28:26 02:33:41 24:54:45 02:46:59 /0.00 14
6260kenneth womack William Turner
Paul Sparkman
Jay Mcmurrey
SANCTUARYTCYC/
/
/
191 C 1|16:22:03 26:22:03 01:06:11 25:15:52 03:08:06 /0.00 16
7163Justin Erickson SHANNON ERICKSON
DARBY BYRD
MARLEE BYRD
NymeriaNone/
/
/
218 C 1|18:50:30 28:50:30 02:10:41 26:39:49 04:32:03 /0.00 19
8272Bartholomew Timm Marc Vital
Graham Pettinga
Adam Lerner
Lonny Masterson
Stella MarisWaterford Yachting Center/
/
/
/
200 C 1|23:59:59 33:59:59 01:47:48 32:12:11 10:04:25 RET/0.00 24

Race Information: Start Date/Time = October 06, 2022 14:00:00, Length (NM) = 147, A: 710 B: 550
Principal Race Officer: David Comeaux

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2023 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network