Great 48 Regatta
Lake Norman Yacht Club | May 02-03, 2015

Flying Scot (42 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 02, 2015 4:55:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
5870   Jon Skoog    DCYRA   2   3   5  
1  
2  
4952   Ken Gorni    Lake Norman Yacht Club   7   2   9  
2  
3  
5971   Charlie Buckner    CSC   4   12   16T  
3  
4  
6060   Frank Gerry    Clinton Lake, IL   5   11   16T  
4  
5  
6020   Bill Ross    LNYC   8   8   16T  
5  
6  
5214   Bane Shaw    LNYC   17   1   18  
6  
7  
6040   Robert Whittemore    Fishing Bay YC   15   4   19  
7  
8  
5757   Don Smith    Lake Norman Yacht Club   11   9   20  
8  
9  
6077   Ben Williams    Clinton Lake Sailing Association   1   20   21  
9  
10  
5171   Sean O'Donnell    NC Community Sailing   6   16   22  
10  
11  
4586   Richard Worthen    LNYC   12   14   26  
11  
12  
LMSA2   Zachary Rue    Lake Murray Sailing Club   20   7   27  
12  
13  
5248   Tyler Andrews    Eagle Creek Sailing Club   10   18   28  
13  
14  
6098   Harry Carpenter    Deep Creek YRA, Maryland   26   6   32  
14  
15  
4282   Edie Sullivan    LNYC   13   21   34  
15  
16  
5673   Ryan Gaskin    Lake Murray Sailing Club   25   10   35  
16  
17  
2848   Chuck Cline    LNYC   3   36/TLE   39  
17  
18  
2070   Charles Gise    LNYC   35   5   40T  
18  
19  
5085   larry vitez    lnyc   14   26   40T  
19  
20  
5866   Elizabeth Elden    LNYC   9   32   41  
20  
21  
24   David Lawrence    NC Community Sailing   19   23   42  
21  
22  
2   Tommy Weaver    LAKE MURRAY SAILING CLUB   21   22   43  
22  
23  
3933   Larry Lewis    LNYC   31   13   44T  
23  
24  
5295   Thomas Bews    Lake Townsend   29   15   44T  
24  
25  
6022   Cain Goettelman    EYC   28   17   45  
25  
26  
3500   Steve Morris    LTYC   16   31   47  
26  
27  
1280   Jake Barnhardt    Lake Norman Yacht Club   18   30   48  
27  
28  
5022   Dave Safirstein    LNYC   24   25   49  
28  
29  
2048   steven jones    ltyc   22   28   50  
29  
30  
4485   John Rue    Lake Murray Sailing Club   32   19   51  
30  
31  
3853   BOB HOFFMAN    LTYC   23   33   56  
31  
32  
5310   John Kreidler    WCSC   36   24   60  
32  
33  
5963   Robert Fields    lnyc   27   36/TLE   63  
33  
34  
LMSA-3   Ben Connor    LMSA/LMSC   30   34   64  
34  
35  
3501   Peter Beam    LNYC   38   27   65  
35  
36  
5642   Allan Gowans    LMSC   37   29   66  
36  
37  
5615   Walter Rothschild    LNYC   33   36/TLE   69  
37  
38  
4842   Mark Evans    LNYC   34   36/TLE   70  
38  
39  
6038   Jeff Blum    LNYC   40   36/TLE   76  
39  
40  
4202   Robert Quinn    LNYC   39   43/DNS   82  
40  
41  
4349   Fred Rutledge    LNYC   43/DNF   43/DNS   86T  
41  
41  
5566   Jim Signor    UKSC / CGSC   43/DNC   43/DNC   86T  
41  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network