MRYC Annual Junior Regatta
Miles River Yacht Club | August 06, 2015

Club 420 (4 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, August 06, 2015 3:08:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
2171      Nathan Dunker /
Devon Deerin  
MRYC/ MRYC   1   1   1   5/DSQ   8T  
1  
2  
3022      Liz Hauschild /
Brock Diaz  
LYC/ LYC   2   2   2   2   8T  
2  
3  
3021      Brad White /
Will Hearn  
LYC/ LYC   3   3   4   1   11  
3  
4  
2419      Nick Phelan /
Vicot Cook  
YCSC/ YCSC   5/DSQ   4   3   3   15  
4  
 



Laser Radial (17 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, August 06, 2015 3:09:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
171633      Coleman Walker    TAYC   1   2   2   1   6  
1  
2  
197995      Noah Kullman    TAYC   2   1   1   5   9  
2  
3  
105201      Luke DuFour    tayc   3   3   3   2   11  
3  
4  
162171      Nicholas Kellogg    TAYC   6   7   4   3   20  
4  
5  
RH 2      Wade Anthony    Rock Hall Yacht Club   9   5   5   4   23  
5  
6  
199938      Matthew Yost    MRYC   4   6   6   8   24  
6  
7  
164214      William Sunkler    Rhyc   5   8   8   6   27  
7  
8  
48888      Henry Proud    NERYC   10   4   7   7   28  
8  
9  
156685      Colin Ward    TAYC   7   11   9   10   37  
9  
10  
132899   Wind Dancer   Alex Walters    NERYC   8   9   10   12   39  
10  
11  
178575      Madison Norris    TAYC   11   10   11   9   41  
11  
12  
187349      Andrew Malinowski    LYC   13   14   12   11   50  
12  
13  
157945      Morgan Essex    NERYC   14   13   13   14   54  
13  
14  
169617      Emma Johnson    TAYC   12   12   15   16   55  
14  
15  
2009      christopher murray    neryc   17   17   14   13   61  
15  
16  
143980      Emily Ranson    TAYC   15   16   16   15   62  
16  
17  
82924      Alexis Fulton    MRYC   16   15   17   17   65  
17  
 



Green Fleet Opti (33 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, August 06, 2015 1:20:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
20616   Seaglass   Ava Arepally    TAYC   4   1   2   7   14  
1  
2  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher    TAYC   1   2   1   14   18  
2  
3  
15113      Tyler focht    MRYC   3   7   9   1   20  
3  
4  
8484   Roadrunner   Nathan Jensen    NERYC   9   6   4   2   21  
4  
5  
16510      Ahmed Ezzaki    MRYC   5   5   10   4   24  
5  
6  
16039      Sydney Astle    TAYC   6   18   3   3   30  
6  
7  
10417      Russell DeLashmutt    TAYC   7   8   7   11   33  
7  
8  
11532      Brooke Bogdan    NERYC   2   12   12   8   34  
8  
9  
18996      Benny Hasenberg [White]   MRYC   13   3   14   5   35  
9  
10  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi    TAYC   11   4   19   6   40  
10  
11  
15811   FLossie   Hayden Gibbons-Neff    TAYC   8   10   18   13   49  
11  
12  
11      Jake Dinsel    NERYC   17   15   8   16   56T  
12  
13  
9340   Danger Mouse   Anastasia Wrightson    TAYC   15   11   15   15   56T  
13  
14  
341      Katrina Surcel-Debes    BCSC   10   21   16   10   57  
14  
15  
9499      jOSEPH COALE    myrc   14   14   21   9   58  
15  
16  
3      Isabela Hillmann    MRYC   12   25   5   23   65  
16  
17  
15202   Jaws   Spencer Parish    TAYC   21   20   6   20   67  
17  
18  
15521      Nate Coates    MRYC   24   17   17   12   70  
18  
19  
14714   Opti-Goose   Tara Randall    MRYC   16   19   11   27   73  
19  
20  
302      Luca Miller    LYC   23   16   13   22   74  
20  
21  
4137   spar wars   James Ronayne    miles river yacht club   25   9   22   19   75  
21  
22  
7028      Graham Richards    TAYC   26   13   20   21   80  
22  
23  
12215   Zoo Jr   Chiara Kalinski    Tayc   19   23   26   24   92  
23  
24  
2801   OPTI   Sofia Flynn    MRYC   20   22   25   26   93  
24  
25  
19740   OPTI   Isabel Flynn    MRYC   22   27   27   18   94T  
25  
26  
8040      Julia Kozlowski    BCSC   18   28   23   25   94T  
26  
27  
1      J.T. Lizewski    MRYC   29   26   24   17   96  
27  
28  
12272   11   Michael Yost    MRYC   28   29   28   28   113  
28  
29  
3932   Freedom   James Deerin    MRYC   30   30   29   29   118  
29  
30  
1224      Finlay Proud    NERYC   27   24   34/DNF   34/DNF   119  
30  
31  
1      Kiki Harris [Red]   RHYC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   136T  
31  
31  
5436   Opti Green   Christopher (CJ) Burger    MRYC   34/DNF   34/DNF   34/DNF   34/DNF   136T  
31  
31  
11218   Sizzle   Graeleigh Jones    TAYC   34/DNC   34/DNC   34/DNF   34/DNF   136T  
31  
 



Optimist (35 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, August 06, 2015 2:14:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
14144   Orange Crush   Andrew Witter [Red]   TAYC   2   1   2   4   9  
1  
2  
11191   sea bird   Mark Bourdin [Red]   TAYC   1   3   1   9   14  
2  
3  
19976   Orion   Skylor Sweet [Blue]   NERYC   6   2   7   1   16  
3  
4  
15924      Willem DeSimone [White]   Tred Avon Yacht Club   3   10   3   5   21  
4  
5  
8   Cam Neely   Thomas Sitzmann [White]   SSA   7   7   13   2   29  
5  
6  
14590      Ian Ronald [Red]   NERYC   8   6   5   11   30  
6  
7  
8467   Seabiscut   Adison Parish [Blue]   TAYC   4   11   8   17   40  
7  
8  
18361   ASIRE II   Ryan Stephens [Red]   TAYC   14   13   12   10   49  
8  
9  
11618   Nic Nak   Nicole Witter [Blue]   TAYC   18   9   4   24   55T  
9  
10  
2      Robert Shand [Blue]   NERYC   21   4   17   13   55T  
10  
11  
14645   JAWS   Paget Kellogg [White]   TAYC   5   14   10   26   55T  
11  
12  
4180   Escpe Velocity   Chris Trentham [Red]   NERYC   12   26   15   3   56T  
12  
13  
7529      Maxwell Hetherington-Young [Red]   MRYC/Winchester Boat Club   15   16   9   16   56T  
13  
14  
16064      Philip Ralph [White]   TAYC   9   20   21   8   58  
14  
15  
3549   TBD   Anna Lesher [White]   MRYC   22   17   6   15   60  
15  
16  
6966      Lauren ONeill [Red]   NERYC   11   5   16   31   63  
16  
17  
6735   Mischief   Alex Hergan [Blue]   NERYC   20   8   11   28   67  
17  
18  
11556      Graydon Dinsel [Blue]   NERYC   23   12   28   6   69  
18  
19  
40      Ellie Hasenberg [Blue]   MRYC   24   15   24   7   70  
19  
20  
16024      Alden Smallwood [White]   MRYC   26   19   14   12   71  
20  
21  
20622      Walter Ralph [Blue]   TAYC   13   18   23   21   75  
21  
22  
11660      Diana Berk [Red]   Miles River Yacht Club   17   23   19   19   78  
22  
23  
19137      Gavin Bogdan [Blue]   NERYC   19   22   26   14   81  
23  
24  
13975   Scoot   William Wrightson [Blue]   TAYC   16   21   18   29   84  
24  
25  
9564   48   Aidan Auel [Red]   MRYC   10   28   22   25   85  
25  
26  
12777   CHOP CHOP   Catherine Langston [White]   MRYC   28   25   20   22   95  
26  
27  
15345   Dyer Straits   Paul Dyer, Jr. [Blue]   MRYC   25   27   32   23   107  
27  
28  
12203   Cookie   Nelson DeVries [Blue]   MRYC   32   29   30   20   111  
28  
29  
18369   EZ Breezy   Katie Yost [Blue]   MRYC   33   30   25   32   120T  
29  
30  
3021      Bailey Fletcher [White]   LYC   30   32   31   27   120T  
30  
31  
3022      Aiden Bowman [Blue]   LYC   34   24   29   34   121  
31  
32  
20618      Greta Schneider [Blue]   TAYC   29   36/DSQ   27   30   122  
32  
33  
7434   ---   Jack Deerin [White]   MRYC   35   36/DSQ   34   18   123  
33  
34  
7884      Edward Schaefer [Blue]   MRYC   31   31   33   33   128  
34  
35  
18706      Will Donald [White]   TAYC   27   36/DNF   36/DNF   36/DNF   135  
35  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network