Annual Junior Regatta
Tred Avon Yacht Club | July 14, 2015

Club 420 (16 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 14, 2015 3:49:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
3617      Gray Benson    Tred Avon Yacht Club   1   [2]   1   2   1   5  
1  
2  
7702      Nicholas Papadopoulos    SSA   3   1   2   3   [13]   9  
2  
3  
7703      Trevor Davis    Ssa   [9]   3   5   1   5   14  
3  
4  
5571      Katherine Bennett    SSa   [17/RET]   6   3   8   2   19T  
4  
5  
6987   Anarchy   Harrison Reisinger    SSA   2   7   4   6   [14]   19T  
5  
6  
AYC2      Michael Bisson    AYC   4   5   8   4   [10]   21T  
6  
7  
AYC5      Tyler Mowry    Annapolis Yacht Club   5   4   6   [11]   6   21T  
7  
8  
3733      Martin LeJune    Rock Hall Yacht Club   [12]   8   7   10   3   28T  
8  
9  
AYC 3      Stan Galloway    AYC   6   [12]   9   5   8   28T  
9  
10  
AYC6      Lindsay Harrison    Annapolis Yacht Club   8   10   [13]   9   4   31  
10  
11  
2171      Matthew Yost    MRYC   10   9   10   [12]   7   36  
11  
12  
7579   Jenny   Marley Hillman    Severn Sailing Association   7   11   [17/RET]   7   15   40  
12  
13  
2880      Whitney Kopp    ssa   11   13   11   [14]   12   47  
13  
14  
7289      Connor Vogel    Severn Sailing Association   14   [16]   15   13   9   51  
14  
15  
8      John Brezinski    BCSc   [15]   15   12   15   11   53  
15  
16  
3021      Brad White    Lewes Yacht Club   13   14   14   16   [17/DNF]   57  
16  
 



Laser Radial (29 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 14, 2015 3:31:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
206106      Christian Filter    Severn Sailing Association   1   1   1   [2]   1   4  
1  
2  
200404      Jake Vickers    SSA   2   2   2   1   [30/OCS]   7  
2  
3  
193990      Bryan Bay    SSA/WRSC   3   3   [4]   4   2   12  
3  
4  
200622      Luke Hayes    FBYC   [8]   6   3   3   7   19  
4  
5  
VOLVO   laser radial   GARRETT LEVY    FBYC   [11]   5   8   5   3   21  
5  
6  
199200   laser radial   Trent Levy    FBYC   4   [9]   7   9   4   24T  
6  
7  
182425      Rachel Grace    SSA   7   4   6   7   [11]   24T  
7  
8  
203629   laser radial   Ralph Levy    FBYC   12   8   5   6   [30/OCS]   31T  
8  
9  
105201      Luke DuFour    TAYC   6   7   10   [12]   8   31T  
9  
10  
186464      Daniel Resio    FBYC   5   13   12   8   [14]   38T  
10  
11  
197995      Noah Kullman    TAYC   [13]   10   9   13   6   38T  
11  
12  
171633      Coleman Walker    TAYC   14   11   [30/RET]   10   5   40  
12  
13  
190238   none   Jordan Bendura    FBYC   10   [14]   11   11   12   44  
13  
14  
155315      Jasper Frazee    SSA   9   15   13   17   [18]   54  
14  
15  
162171   Orange Crab   Nicholas Kellogg    TAYC   15   [16]   16   14   13   58  
15  
16  
191980      Amanda Almany    FBYC   16   20   [22]   15   9   60  
16  
17  
165187   Shipleys Choice   Robert Schnabel    SSA   19   12   14   16   [30/DNF]   61  
17  
18  
175258      Thomas Leffingwell    Tred Avon Yacht Club   17   17   15   [19]   15   64  
18  
19  
132899   Wind Dancer   Alex Walters    NERYC   21   18   17   [22]   10   66  
19  
20  
17366      Brock Diaz    Lewes Yacht Club   20   [21]   21   18   16   75  
20  
21  
138710      Elizabeth Hauschild    Lewes Yacht Club   18   22   18   21   [24]   79  
21  
22  
187349      Andrew Malinowski    Lewes Yacht Club   [25]   19   19   24   23   85T  
22  
23  
190519      William Dryer    BCSC   22   [29]   20   23   20   85T  
23  
24  
156685      Colin Ward    TAYC   26   [27]   26   20   17   89  
24  
25  
143980   RAMBLIN' RANSON   Emily Ranson    Tred Avon Yacht Club   [28]   24   25   25   22   96  
25  
26  
297      Ethan Rushlow    BCSC   24   23   23   27   [30/DNF]   97  
26  
27  
71591      Nicholas Woel-Nogueira    BCSC   27   25   27   [28]   19   98  
27  
28  
178575      Madison Norris    TAYC   [29]   28   24   26   21   99  
28  
29  
166167      Frank Carter    Lewes Yacht Club   23   26   [30/RET]   30/DNF   30/DNF   109  
29  
 



Opti (63 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 14, 2015 4:00:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
14252      Boyd Bragg [Red]   FBYC   1   2   2   [3]   1   6T  
1  
2  
17990      Benton Amthor [Red]   FBYC   2   1   1   2   [5]   6T  
2  
3  
11191   sea bird   mark bourdin [Red]   TAYC   3   [5]   4   4   2   13  
3  
4  
19470   Fast   Nathan Smith [Red]   FBYC   5   4   3   [8]   8   20  
4  
5  
14730   Schnappi   Guthrie Braun [Blue]   FBYC   4   3   9   [10]   6   22  
5  
6  
20662   Bullitt   John Vail [Blue]   FBYC   [19]   9   8   12   4   33T  
6  
7  
USA 21073   Swell   Edward Cromwell [Red]   AYC/LISOT   6   [11]   10   7   10   33T  
7  
8  
14590      Ian Ronald [Red]   NERYC   [13]   13   6   5   11   35  
8  
9  
19788      Matthew Budington [Blue]   AYC   12   8   5   13   [24]   38  
9  
10  
19505      Xavier Shattuck [Blue]   AYC   10   [21]   11   9   9   39  
10  
11  
18485      Nicholas Budington [Blue]   AYC   [43]   7   12   1   22   42  
11  
12  
14144   Orange Crush   Andrew Witter [Red]   TAYC   8   17   [26]   16   3   44  
12  
13  
16621   none   Joshua Bendura [Blue]   FBYC   18   6   18   6   [20]   48  
13  
14  
8   Cam Neely   Thomas Sitzmann [White]   Severn Sailing Association   [20]   10   13   18   16   57  
14  
15  
18361   Aspire2   Ryan Stephens [Red]   Tayc   11   12   7   [64/OCS]   33   63  
15  
16  
14702   Orion   Skylor Sweet [Blue]   NERYC   [29]   15   25   19   7   66  
16  
17  
17778      Baylor Goldthwaite [Blue]   FBYC   9   25   [31]   21   17   72T  
17  
18  
19147   opti   Morey Levy [Red]   fbyc   [25]   23   14   14   21   72T  
18  
19  
8467   Seabiscut   Adison Parish [Blue]   TAYC   16   30   [39]   11   18   75  
19  
20  
15512      Madeline Amthor [Blue]   FBYC   21   28   16   17   [35]   82  
20  
21  
16064      Philip Ralph [White]   TAYC   22   26   24   [33]   14   86T  
21  
22  
18821      Reed McAllister [White]   FBYC   15   18   27   26   [32]   86T  
22  
23  
17424      Ren Moody [Blue]   FBYC   17   16   30   25   [38]   88  
23  
24  
18608      Michael Mason [Blue]   FBYC   [53]   36   21   22   12   91  
24  
25  
16321      Logan Hayes [White]   FBYC   34   14   [60]   20   29   97  
25  
26  
19805      Alex Resio [Red]   FBYC   46   19   15   24   [64/DNF]   104  
26  
27  
15683   blue thunder   magnus weissenberger [Blue]   GIYS   32   39   19   15   [64/DNF]   105  
27  
28  
15924      Willem DeSimone [White]   TAYC   24   31   [37]   32   19   106  
28  
29  
18706      Will donald [White]   tayc   42   20   17   28   [64/DNF]   107  
29  
30  
20863   ORANGE CRUSH   BLAKE VOGEL [Blue]   SSA   38   29   28   [40]   13   108  
30  
31  
4180      Chris Trentham [Red]   NERYC   30   35   22   23   [37]   110  
31  
32  
8847   Robyn Zgorski   SarahGrace Clifton [Blue]   Robyn Zgorski   28   22   [42]   29   34   113  
32  
33  
6966      lauren oneill [Red]   NERYC   23   24   33   36   [64/DSQ]   116  
33  
34  
20955      Kyle Reinecke [White]   Annapolis Yacht Club   [45]   38   40   27   15   120  
34  
35  
18207      Joshua Almany [Blue]   FBYC   7   32   46   38   [64/DNS]   123T  
35  
36  
12923      Tyler Hughes [Blue]   SSA   27   27   20   49   [64/DNF]   123T  
36  
37  
13975   Scoot   William Wrightson [Blue]   TAYC   35   34   [36]   31   28   128  
37  
38  
7678      Jack Grace [White]   SSA   [44]   37   35   30   27   129  
38  
39  
11556      Graydon Dinsel [Blue]   NERYC   26   [48]   34   48   26   134  
39  
40  
20618      Greta Schneider [Blue]   Tred Avin Yacht Club   33   42   29   39   [64/DSQ]   143  
40  
41  
20194      Dylan Paglee [White]   AYC   14   40   48   43   [64/DNF]   145  
41  
42  
18663      Sarah Grace [Blue]   SSA   37   44   [63]   44   23   148  
42  
43  
311   Betsy Greene   Angus Gatlin [Blue]   BCSC   41   [50]   43   35   30   149  
43  
44  
19137      Gavin Bogdan [Blue]   North East River Yacht Club   [49]   45   41   37   31   154  
44  
45  
127933   Porculus   William Dickinson [Blue]   Annapolis Yacht club   31   43   32   51   [64/DSQ]   157  
45  
46  
16024      Alden Smallwood [White]   MRYC   40   33   47   41   [64/DNF]   161  
46  
47  
3438      Tucker Andrews [Blue]   Tayc   57   46   23   42   [64/DNF]   168  
47  
48  
1171      Colin DuBose [Blue]   BCSC   47   49   49   [55]   25   170  
48  
49  
20537   Neverland   Nicholas Savage [Blue]   Gibson Island Yacht Squadran   [59]   56   45   34   36   171  
49  
50  
3021      Bailey Fletcher [White]   Lewes Yacht Club   36   51   44   45   [64/DNF]   176  
50  
51  
15345   DYER STRAITS   Paul Dyer, Jr. [Blue]   MRYC   54   41   38   53   [64/DNF]   186  
51  
52  
556      Hailey Austin [Red]   BCSC   48   47   50   46   [64/DNF]   191  
52  
53  
007      Reese Meyers [Blue]   BCSC   50   52   59   47   [64/DNF]   208  
53  
54  
18457   opti   Quintin Levy [Blue]   fbyc   51   55   53   50   [64/DNF]   209  
54  
55  
18369   EZ Breezy   Katie Yost [Blue]   MRYC   55   54   51   52   [64/DNF]   212  
55  
56  
11036   Wave Wizard   Tad Clifton [White]   SSA   39   57   58   [64/DNS]   64/DNS   218  
56  
57  
6735   Mischief   Alex Hergan [Blue]   North East River YC   52   62   56   56   [64/DSQ]   226  
57  
58  
341   XLR8   Evan Coleman [White]   BCSC   60   53   54   [64/DNS]   64/DNS   231  
58  
59  
11660      Ellie Hasenberg [Blue]   MRYC   56   58   61   57   [64/DNF]   232  
59  
60  
16269      noah macielag [White]   rock hall yacht club   63   [64/DNS]   52   54   64/DNF   233  
60  
61  
3022      Aiden Bowman [White]   Lewes Yacht Club   62   59   55   60   [64/DNF]   236  
61  
62  
7434   n/a   Jack Deerin [White]   MRYC   61   61   57   59   [64/DNF]   238T  
62  
63  
11555      John Halpin [Red]   BCSC   58   60   62   58   [64/DNF]   238T  
63  
 



Opti Green (28 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 14, 2015 2:12:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
11618   Nic Nak   Nicole Witter    TAYC   [7]   5   1   1   1   1   9  
1  
2  
19470      Liam Edgell    TAYC   3   1   4   2   [8]   5   15  
2  
3  
10586   Sugar   Elizabeth "Bizzy" Cottage    NERYC   1   7   3   [11]   2   3   16  
3  
4  
4730   Jimmys Boat   Jimmy Flake    SSA   8   3   2   5   7   [10]   25  
4  
5  
12865      Nolan Corson    SSA   [29/OCS]   6   7   10   5   2   30  
5  
6  
20128      Alice Leather    NERYC   [12]   10   5   9   4   4   32  
6  
7  
20616   Seaglass   Ava Arepally    TAYC   2   13   [14]   6   6   7   34  
7  
8  
11218   Sizzle   Graeleigh Jones    TAYC   [14]   4   6   7   10   9   36  
8  
9  
11532      Brooke Bogdan    North East River Yacht Club   [18]   12   11   3   3   11   40  
9  
10  
7028      Graham Richards    TAYC   5   2   10   13   [15]   12   42  
10  
11  
9278      Hayes Peterson    TAYC   13   11   [16]   4   16   8   52  
11  
12  
8484   Roadrunner   Nathan Jensen    NERYC   11   9   13   12   13   [29/DNS]   58  
12  
13  
5811   Flossie   Hayden Gibbons-Neff    TAYC   10   [14]   8   14   14   13   59  
13  
14  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi    TAYC   [20]   19   9   8   11   15   62  
14  
15  
15202   JAWS   Spencer Parish    TAYC   6   16   [27]   27   9   6   64  
15  
16  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher    TAYC   9   8   17   17   [21]   19   70  
16  
17  
12777   Chop Chop   Catherine Langston    MRYC   15   [23]   12   23   17   18   85  
17  
18  
302      Elsa Yelk    Lewes Yacht Club   17   15   [19]   19   18   17   86  
18  
19  
11255   Sea urchin   Scotty Lapp    TAyc   4   20   24   21   24   [25]   93T  
19  
20  
8040   3   Jacob Grossman    BCSC   19   21   15   18   20   [22]   93T  
20  
21  
11911   Spice   James "Jamie" Cottage    NERYC   16   17   21   [22]   19   20   93T  
21  
22  
10417      Russell Delashmutt    Tayc   22   [25]   22   16   12   23   95  
22  
23  
12215   Zoo Jr   Chiara Kalinski    Tayc   24   18   18   15   [29/DNF]   26   101  
23  
24  
9340   Danger Mouse   Anastasia Wrightson    tAYC   21   22   23   [26]   22   16   104  
24  
25  
1   TBD   Grace Hamilton    MRYC   25   [27]   20   20   23   24   112  
25  
26  
41   Optimist Green Fleet   Carter Spalding    Miles River Yacht Club   23   [26]   26   25   26   14   114  
26  
27  
4859      Luca Miller    Lewes Yacht Club   [26]   24   25   24   25   21   119  
27  
28  
303      Nick Holmon    Lewes Yacht Club   [29/DNC]   29/DNC   29/DNC   29/DNC   29/DNC   29/DNC   145  
28  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network