Oxford Regatta One Design - Junior and Adult - CBYRA Qualifier for Mid Atlantic Midget Championship
Tred Avon Yacht Club | August 08-09, 2015

Junior Club 420 (5 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 08, 2015 2:31:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
AYC5      Tyler Mowry /
John Floerseimer  
AYC/    2   1   2   1   6T  
1  
2  
6392      Jack Irvin /
Jack Stump  
SSA/    1   2   1   2   6T  
2  
3  
2171      Devon Deerin /
Nathan Dunker  
MRYC/    3   3   3   3   12  
3  
4  
7299      Emma McGrady /
Allison Gingerich  
Severn Sailing Association/    6/DNS   4   4   4   18  
4  
5  
5525      Madison Larson /
James Cesare  
SSA/    4   6/DNF   5   5   20  
5  
 



Junior Laser Radial (19 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2015 12:08:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
196168      Aaron Helmly    TAYC   1   1   1   [3]   1   3   7  
1  
2  
171633      coleman walker    TAYC   2   3   [8]   2   3   1   11  
2  
3  
193990      bryan b    wrsc   [5]   2   3   1   4   5   15T  
3  
4  
197995      Noah Kullman    TAYC   3   4   [5]   4   2   2   15T  
4  
5  
194573      Christopher Gibbs    TAYC   4   7   2   [20/OCS]   6   4   23  
5  
6  
105201      Luke DuFour    TAYC   [7]   5   7   5   5   7   29  
6  
7  
162171      Nicholas Kellogg    TAYC   8   [10]   4   6   10   6   34  
7  
8  
155315      Jasper Frazee    SSA   9   9   6   7   [15]   9   40  
8  
9  
199938      Matthew Yost    MRYC   10   8   9   8   7   [12]   42  
9  
10  
165187      Robby Schnabel    Severn Sailing Association   6   6   11   [13]   11   10   44  
10  
11  
48888      Henry Proud    NERYC   12   [14]   10   9   14   8   53  
11  
12  
156685      Colin Ward    TAYC   11   12   [16]   10   8   13   54  
12  
13  
178575      Madison Norris    TAYC   [14]   13   14   11   12   14   64  
13  
14  
153369      Katherine Gonzalez    SSA   [16]   11   13   12   16   15   67  
14  
15  
140769      Emma Johnson    TAYC   15   [20/DNF]   15   15   9   16   70  
15  
16  
143980      Emily Ranson    Tayc   13   15   12   14   17   [18]   71  
16  
17  
150935      Natalie Schmidt    none   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNC   13   11   84  
17  
18  
82924      Alexis Fulton    Miles River Yacht Club   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNC   18   17   95  
18  
19  
348   Blue laser   Harry Harp    Cyc   17   [20/DNF]   20/DNS   20/DNS   20/DNF   19   96  
19  
 



Opti (38 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2015 1:44:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
11191   sea bird   mark bourdin [Red]   TRED AVON YACHT CLUB   1   2   1   1   1   2   [39/DSQ]   8  
1  
2  
19976   Orion   Skylor Sweet [Blue]   NERYC   5   3   8   [10]   3   1   2   22T  
2  
3  
8   Cam Neely   Thomas Sitzmann [White]   Severn Sailing Association   4   1   [7]   3   5   5   4   22T  
3  
4  
14590      Ian Ronald [Red]   NERYC   2   4   4   [11]   4   3   6   23  
4  
5  
21325   SWELL   Edward Cromwell [Red]   AYC LISOT   6   9   2   2   [18]   14   5   38  
5  
6  
16064   Julie Ralph   Philip Ralph [White]   TAYC   9   11   [16]   5   2   6   7   40  
6  
7  
14144   Orange Crush   Andrew Witter [Red]   TAYC   14   7   5   6   [15]   9   1   42  
7  
8  
8467   Seabiscut   Adison Parish [Blue]   TAYC   8   8   11   7   [22]   15   3   52  
8  
9  
7740      Walter Ralph [Blue]   TAYC   13   5   6   9   6   19   [25]   58  
9  
10  
13975   Scoot   William Wrightson [Blue]   TAYC   11   14   13   4   9   [18]   16   67  
10  
11  
15924      Willem DeSimone [White]   TAYC   3   15   3   8   23   [28]   20   72T  
11  
12  
20811   OPTI   Max Shapiro [Red]   Annapolis Yach Club   15   [19]   12   16   11   7   11   72T  
12  
13  
18251   Becketts buckett   Beckett Kumler [Red]   Annapolis yacht club   12   10   15   15   [27]   4   17   73  
13  
14  
2      Robert Shand [Blue]   NERYC   7   13   10   [31]   26   8   14   78  
14  
15  
18664      Caroline Hugo [Red]   Annapolis Yacht Club   20   17   23   [25]   8   13   8   89  
15  
16  
18361   ASPIRE II   Ryan Stephens [Red]   TAYC   [27]   22   19   13   20   11   9   94  
16  
17  
14370      Chase Conway [Blue]   AYC   [29]   6   24   20   16   22   10   98  
17  
18  
11618   Nic Nak   Nicole Witter [Blue]   TAYC   [21]   18   18   21   14   16   12   99  
18  
19  
20194      Dylan Paglee [White]   AYC   [30]   16   26   22   12   10   29   115T  
19  
20  
7529      Maxwell Hetherington-Young [Red]   Miles River Yacht Club / Winchester Boat Club   10   12   [30]   29   24   21   19   115T  
20  
21  
2413      Morgan Carew [Blue]   SSA   25   [26]   22   12   17   25   15   116  
21  
22  
20955      Kyle Reinecke [White]   AYC   16   23   20   14   28   [32]   21   122  
22  
23  
15345   Dyer Straits   Paul Dyer, Jr. [Blue]   MRYC   23   21   [29]   24   7   27   28   130  
23  
24  
18706      Will Donald [White]   TAYC   [36]   25   21   17   30   17   24   134  
24  
25  
95641      Ellie Hasenberg [Blue]   MRYC   18   [33]   31   26   10   24   27   136  
25  
26  
20618      Greta Schneider [Blue]   TAYC   22   31   14   28   32   12   [39/OCS]   139  
26  
27  
3438      Tucker Andrews [Red]   Tayc   28   24   9   18   29   [39/DNS]   39/DNS   147T  
27  
28  
11660      Diana Berk [Red]   MRYC   26   27   28   19   25   [29]   22   147T  
28  
29  
10180      Kathleen Hale [Blue]   blackbeard yacht club   24   29   [36]   32   34   20   13   152  
29  
30  
19740      Benny Hasenberg [White]   MRYC   [37]   32   32   37   13   23   18   155  
30  
31  
6735   Mischief   Alex Hergan [Blue]   North East River YC   [39/DSQ]   34   17   23   33   31   23   161  
31  
32  
10586   Sugar   Elizabeth "Bizzy" Cottage [Blue]   North East Yacht Club   19   36   27   30   19   [39/DNS]   33   164  
32  
33  
16269      Noah Macielag [White]   rock hall yacht club   17   20   33   [39/OCS]   31   34   32   167  
33  
34  
9564   48   Aidan Auel [Red]   MRYC   31   30   [37]   34   21   26   31   173  
34  
35  
16559   The Ava E   Ava Farley [Blue]   SSA   [35]   28   25   27   35   30   30   175  
35  
36  
7884      Edward Schaefer [Blue]   MRYC   32   35   34   [36]   36   33   26   196  
36  
37  
2801   Opti   Karin Flynn [Blue]   MRYC   33   38   35   35   37   [39/DNS]   39/DNS   217  
37  
38  
12777   CHOP CHOP   Catherine Langston [White]   MRYC   34   37   [39/DSQ]   33   38   39/DNS   39/DNS   220  
38  
 



Opti Green (29 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2015 12:35:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher    TAYC   1   1   4   [20]   3   5   8   4   2   28  
1  
2  
9550      Andrew Tollefson    AYC   5   3   8   3   13   1   10   6   [16]   49  
2  
3  
12930      Anna Groszkowski    SSA   [16]   13   1   2   12   4   6   8   6   52T  
3  
4  
11218   Sizzle   Graeleigh Jones    TAYC   9   5   6   5   6   10   9   2   [13]   52T  
4  
5  
20616   Seaglass   Ava Arepally    TAYC   15   17   3   7   4   2   4   [20]   1   53  
5  
6  
16400      Liam Edgell    TAYC   [18]   16   12   1   1   12   2   3   11   58  
6  
7  
4730   Jimmy's Boat   Jimmy Flake    SSA   7   6   7   11   8   6   [13]   13   8   66  
7  
8  
8484   Roadrunner   Nathan Jensen    NERYC   4   11   [16]   9   10   8   14   11   4   71  
8  
9  
88782      Maddison Carew    SSA   12   2   11   6   11   [17]   1   14   15   72  
9  
10  
21353      Robert Wolf    SSA   [24]   14   2   8   17   14   5   1   20   81  
10  
11  
11911   Spice   James "Jamie" Cottage    North East River Yacht Club   6   8   9   10   15   15   16   [25]   7   86  
11  
12  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi    TAYC   19   [20]   20   17   2   13   12   10   3   96T  
12  
13  
5811   Cole   Cole Canuel    Severn Sailing Association   14   12   [17]   13   14   7   15   7   14   96T  
13  
14  
17649      David Irvin    SSA   10   [22]   5   18   5   9   19   19   12   97T  
14  
15  
15202   JAWS   Spencer Parish    TAYC   13   10   15   14   9   11   [23]   16   9   97T  
15  
16  
7028      Graham Richards    TAYC   11   [23]   13   19   19   21   7   5   19   114  
16  
17  
15811   Flossie   Hayden Gibbons-Neff    TAYC   17   9   19   15   18   20   [22]   12   5   115  
17  
18  
96577   Riptide   Elizabeth Schult    Annapolis Yacht Club   [22]   21   14   4   7   22   17   21   10   116  
18  
19  
14702   Warp Speed   Alex Adams    AYC   2   15   18   16   16   16   [21]   15   21   119  
19  
20  
17630      Nick Garca    AYC   21   7   10   12   22   3   18   [30/DNS]   30/DNS   123  
20  
21  
12215   Zoo Jr   Chiara Kalinski    Tayc   3   4   22   [25]   21   18   20   24   25   137  
21  
22  
9340   Danger Mouse   Anastasia Wrightson    TAYC   [23]   19   21   23   20   19   11   18   22   153  
22  
23  
11255   The Sea Urchin   Evelyn Murphy    Groton Long Point Yacht Club   26   [30/DNS]   30/DNS   30/DNF   30/DNS   25   3   9   17   170  
23  
24  
10431   Canvasback Jr.   Hartley Cooper    Tred Avon YC   27   26   [30/OCS]   22   24   23   24   22   18   186T  
24  
25  
9503   Little Sailer   Robbie Wilmer    Annapolis YC   20   24   23   24   23   [30/DNF]   25   23   24   186T  
25  
26  
74   Sea Star   Luca DeSimone    TAYC   25   25   24   21   [30/DNS]   24   30/DNS   17   23   189  
26  
27  
12022   Hurricane   Joshua Schmidt    none   8   18   [30/DNC]   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   206  
27  
28  
16648      William Schmidt    none   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   240T  
28  
28  
1224      Finlay Proud    NERYC   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   30/DNS   240T  
28  
 



Adult Laser (4 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2015 11:42:37 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
196023      Bob Tan    SSA   1   [3]   1   3   1   2   2   10  
1  
2  
125104      Philip Logan    TAYC   2   2   [3]   2   3   1   1   11  
2  
3  
190462      Kyle Swenson    AYC   4   1   2   1   2   [5/DNS]   5/DNS   15  
3  
4  
183826   Bedazzler   Gretchen Esbensen    SSA   3   [4]   4   4   4   3   3   21  
4  
 



Penguin (11 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2015 12:08:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
9660      Jonathan Bartlett /
Annie Bartlett  
Annapolis Yacht Club/    1   1   [3]   1   1   1   5  
1  
2  
9677   Family Ties   William Lawson /
Colette Lawson  
SSA/    2   5   1   3   [7]   2   13T  
2  
3  
9478   Wodden Bucket   Charles Krafft /
Donna McKenzie  
SSA/    [6]   2   4   2   2   3   13T  
3  
4  
8823   Fox in Socks   David Cox /
Cathy Kramer  
TAYC/    3   4   2   [6]   4   4   17  
4  
5  
9631   RazzBerry   Scotty/stewart Allan    Ayc   [8]   6   6   4   6   5   27  
5  
6  
9632   Spax   Sandy McAllister    TAYC   4   7   7   5   8   [12/DNF]   31  
6  
7  
8960   C-Biscuit   Chris Conway /
Campbell Conway  
AYC/    [9]   8   8   7   3   7   33  
7  
8  
9140   Cheshire Cat   Bill Lane /
Charlotte Cook  
CBYC/TAYC/    7   3   5   [12/DNF]   12/DNS   12/DNS   39T  
8  
9  
9576      Paget Kellogg    TAYC   [10]   10   9   9   5   6   39T  
9  
10  
9575   BLOND AMBITION   Elizabeth Wainwright /
Wendy Grubbs  
TAYC/    5   9   [12/DNF]   8   12/DNF   12/DNS   46  
10  
11  
9168   Air Head   Paul Bellezza    Cambridge   [12/DNS]   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   60  
11  
 



Snipe (7 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 08, 2015 3:17:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
30391   Haze   Brett Davis /
Dorian Halderman  
SSA/    1   1   4   2   8  
1  
2  
30928   Murda Bizness   Chris Jankowski /
Jimmy Jankowski  
SSA/    2   2   1   4   9  
2  
3  
29044   Rascal   Sonya Smith /
Steve Pickel  
SSA/    3   3   2   5   13  
3  
4  
29147      Doug Frazee /
Paula Schnabel  
Severn Sailing Association/    4   4   5   1   14  
4  
5  
30301      Christopher Ryan /
Nicole Ryan  
SSA/    8/DNF   5   3   3   19  
5  
6  
26109      Randy Holl /
Mo Gatto  
Severn Sailing Association/    5   6   8/DNS   8/DNS   27  
6  
7  
30857      Steve Jahnige /
Sean Jahnige  
SSA/    6   8/RET   8/DNS   8/DNS   30  
7  
 



Comet (4 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 08, 2015 2:20:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
3406   Bully   Elliott Oldak /
Barbara Best  
SSA/    1   1   1   1   4  
1  
2  
4069   Manu'Iki   Art Silcox /
Deborah Brown  
Severn Sailing Assn/    2   2   2   3   9  
2  
3  
4031   Tipsy   Andrew Devlin /
Cory Devlin  
TAYC/    3   3   3   2   11  
3  
4  
4131   Grapes of Wrath   Charles Roth /
Colin Kriswox  
CRYC/    5/DNF   5/DNS   5/DNS   5/DNS   20  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network