Open Orange Bowl Regatta
Coconut Grove Sailing Club | December 27-30, 2015

29ER (15 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 30, 2015 12:22:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 2311, Ryan RATLIFFE/Samuel MERSON, MBYC / CISA, 2-2-1-1-[3]-1-1-1-1-2-2-1- ; 15   
2. 2299, Max BRILL/Ian BRILL, Mission Bay Yacht Club/CISA, 1-1-2-2-1-3-2-4-2-[6]-1-6- ; 25   
3. 1998, David EASTWOOD/Wells DRAYTON, SBYC/NHYC/CISA, 3-4-4-3-[5]-2-3-2-3-1-5-2- ; 32   
4. 447, Louis RIEL-BROCKIE/Sam BONIN, Royal Canadian Yacht Club, 5-6-6-6-4-4-5-6-6-[7]-3-5- ; 56   
5. 2185, Harry MELGES/Finn ROWE, Lake Geneva Yacht Club, [9]-5-3-8-9-7-4-3-4-5-7-3- ; 58   
6. 1260, Cameron SHAW/Henry LOCKYEAR, Royal NS Yacht Squadron, [12]-9-10-7-2-5-8-5-7-4-9-4- ; 70   
7. 9, Geronimo NORES/Nicolas MULLER, Miami Yacht Club, 4-3-7-5-6-6-[11]-10-5-8-8-9- ; 71   
8. 2001, Lucy WILMOT/Sally WLMOT, San Francisco YC / Richmond YC, 8-11-5-10-[12]-10-7-9-10-3-4-7- ; 84   
9. 22, Charlie HIBBEN/CJ McKENNA, Barnstable YC, 6-7-8-4-[13]-8-9-7-9-11-10-8- ; 87   
10. 1131, Ripley SHELLEY/Shane RIERA, CRYC, 7-8-9-9-7-9-6-8-11-12-6-[14]- ; 92   
11. 1844, Severin GRAMM/Ben KERN, US Sailing Center, 10-10-11-11-8-11-[14]-12-8-9-11-10- ; 111   
12. 5253, Hannah STEADMAN/Gabrielle RIZIKA, St Pete, 13-13-13-12-10-13-12-11-12-10-[14]-11- ; 130   
13. 2294, Chase SABADASH/Cameron GRUBB, Lauderdale Yacht Club, 11-12-12-[13]-11-12-10-13-13-13-13-13- ; 133   
14. 925, Scott McKENZIE/Sean HENNESSY, St. John Yacht Club, [14]-14-14-14-14-14-13-14-14-14-12-12- ; 149   
15. 1473, Justin LOUDEN/Martin NORES, MYC, 15-15-[16/DNF]-16/DNS-16/DNF-16/DNF-15-15-15-15-16/DNF-16/DNS- ; 170   
 



I420 (36 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 30, 2015 12:49:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 55162, Wiley ROGERS/Jack PARKIN, LYC/TCYC/Riverside Yacht Club/Lisot, 1-1-1-1-1-1-1-1-1-[37/RET]- ; 9   
2. 53962, Jack JOHANSSON/Ian ROBINSON, CRYC, 7-4-[16]-6-10-11-2-2-4-9- ; 55   
3. 55918, Henry BURNES/Peter BARRON, Wianno Yacht Club, [20]-2-13-2-2-6-16-7-3-7- ; 58T   
4. 55873, Kathryn HALL/Ashton BORCHERDING, LISOT, 8-12-5-4-11-2-[37/OCS]-4-7-5- ; 58T   
5. 55917, Dylan ASCENCIOS/Hunter SKINNER, Lakewood Yacht Club/LISOT, 5-[18]-2-5-7-16-18-3-2-3- ; 61   
6. 55147, AnaClare SOLE/Sophia SOLE, Texas Corinthian Yacht Club/GCYSA, 3-3-[23]-12-5-4-7-17-11-6- ; 68   
7. 55447, Matt LOGUE/Cameron GIBLIN, CRYC/RYC?LISOT, 2-13-[19]-11-8-3-9-5-6-12- ; 69   
8. 55173, Shawn HARVEY/James WESTERBERG, Coral Reef Yacht Club/LISOT, 14-11-6-3-3-5-10-10-[15]-8- ; 70   
9. 55116, Alex ABATE/Marcus ABATE, Lakewood yacht Club, 4-8-3-14-[21]-10-13-14-5-4- ; 75   
10. 55494, Anna-Luisa BRAKMAN/Grace AUSTIN, Noroton Yacht Club, [16]-9-4-10-9-14-6-15-9-1- ; 77   
11. 55916, Emma KANETI/Cate MOLLERUS, Larchmont YC, 17-5-9-7-4-12-11-[18]-16-2- ; 83   
12. 55341, Eli BURNES/J. Noble REYNOSO, Wianno Yacht Club/LISOT, 12-6-12-8-[14]-7-3-13-14-11- ; 86   
13. 54069, Dane BYERLY/Robert NICHOLLS, Lakewood Yacht Club/ Gulf Coast Youth Sailing Association, 6-19-[21]-18-6-15-12-8-12-10- ; 106   
14. 55876, Carmen COWLES/Emma COWLES, LISOT/Larchmont YC, 11-7-7-25-20-8-[33]-6-13-13- ; 110   
15. 55317, Thomas RICE/Walter HENRY IV, LIMA/Seawanhaka Corinthian Yacht Club, 18-[37/DSQ]-15-13-16-9-8-12-8-22- ; 121   
16. 53961, Josh DOCHODA/Maxwell VITTIMBERGA, St. Petersburg Yacht Club, 13-15-11-15-15-13-5-23-[29]-21- ; 131   
17. 55172, Payton THOMPSON/Meghan GONZALEZ, NHYC/LISOT, 25-26-[28]-17-18-18-15-9-19-14- ; 161   
18. 55874, Catherine KERNER/Anne SIDAMON-ERISTOFF, LISOT/Manhattan Yacht Club, 9-21-26-20-12-23-19-19-[35]-25- ; 174   
19. 55143, Macey McCANN/Ciara RODRIGUEZ-HORAN, Texas Corinthian Yacht Club, 24-14-20-21-26-33-4-27-10-[37/OCS]- ; 179   
20. 55617, Joseph HERMUS/Christopher BYRNES, Bellport Bay Yacht Club, 10-23-25-9-19-32-[37/OCS]-16-18-30- ; 182   
21. 55616, Madeleine RICE/Catherine Beatrix LINDSAY, LIMA/Seawanhaka Corinthian Yacht Club, 22-17-8-23-[29]-25-14-26-22-26- ; 183   
22. 53629, Timothy DANILEK/Pierce ORNSTEIN, Noroton YC / LISOT, 19-22-22-16-13-27-26-[34]-25-17- ; 187   
23. 53964, Julian MARTIN/Nicolas MARTIN, Seabrook Sailing Club/Royal Vancouver Yacht Club, 27-10-10-22-22-[37/DNF]-24-29-17-37/OCS- ; 198T   
24. 55339, John MASTRANDREA/Michael MASTRANDREA, Rochester Yacht Club, 21-20-[32]-19-28-26-17-22-26-19- ; 198T   
25. 55997, Connor MRAZ/Rhett ULLMAN, Chester YC, [35]-27-14-28-24-19-25-11-28-27- ; 203   
26. 55988, Sam GAVULA/Richard VON WALDOW, Bay Head YC / LISOT, 26-16-18-33-[34]-17-27/ZFP-21-31-23- ; 212   
27. 55146, Zane TINNELL/Reese GUERRIERO, corpus christi yacht club, 15-[37/OCS]-30-26-25-28-23-28-24-18- ; 217   
28. 55877, Stan PICARD/William MacDONALD, LISOT, 23-25-24-31-[35]-31-22-20-23-24- ; 223   
29. 55912, Emily HAIG/Julia ZALESKI, Little Egg Harbor Yacht Club/LISOT, 29-[37/OCS]-17-27-23-30-27-30-33-16- ; 232T   
30. 54063, Griffin SEGALLA/Pete DUNAY, Stamford YC / LISOT, 28-29-[35]-24-27-21-31-25-27-20- ; 232T   
31. 54067, Julia REYNOLDS/Taylor KIRKPATRICK, Pequot Yacht Club/LISOT, [34]-24-27-29-32-20-30-31-21-29- ; 243   
32. 55999, Alyson Sebby TURNER/Virginia ALEX, Chautauqua Lake Yacht Club, 30-[37/OCS]-31-32-17-24-21-32-20-37/OCS- ; 244   
33. 53963, James PAUL/Nicholas CHISARI, Stamford YC/LISOT, 32-[37/DNS]-33-34-31-22-28-24-32-15- ; 251   
34. 55296, Teagan CUNNINGHAM/Alexandra TILLINGHAST, BLYC, 31-30-29-[35]-33-34-29-35-30-28- ; 279   
35. 55621, Scott McKINNEY/Natasha SCOTT MORTON, Orient Yacht Club/LIMA, 33-28-[34]-30-30-29-32-33-34-31- ; 280   
36. 5484, Iagor Franco SIMÕES/Gabriel LOPES, ICRJ / VDS, [37/DNC]-37/DNC-37/DNC-37/DNC-37/DNC-37/DNC-37/DNC-37/DNC-37/DNC-37/DNC- ; 333   
 



Laser Radial (6 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 30, 2015 11:33:03 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 191954, Daniela RIVERA, EVAV, [1]-1-1-1-1-1-1-1-1-1- ; 9   
2. 199400, Christina PERSSON, Lauderdale YC, Sail Newport, 2-2-2-2-2-2-2-2-[3]-2- ; 18   
3. 206154, Monica WILSON, usscmc, [3]-3-3-3-3-3-3-3-2-3- ; 26   
4. 171880, Steven SCHWARTZ, CGSC, [7/DNC]-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC- ; 63T   
5. 188663, Anna WEIS, Lauderdale Yacht Club, [7/DNC]-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC- ; 63T   
6. 208578, Gage WILSON, Lauderdale Yacht Club, [7/DNC]-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC-7/DNC- ; 63T   
 



Laser (8 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 30, 2015 11:40:55 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 179197, Jose GUTIERREZ, Puerto Azul, [1]-1-1-1-1-1-1-1-1-1- ; 9   
2. 196087, Ross MURDOCH, Kingston Yacht Club/OST, [4]-3-3-3-3-4-3-4-3-3- ; 29   
3. 191493, Eric LAWRENCE, Coral re, 2-2-2-[9/OCS]-2-3-9/OCS-2-2-9/RET- ; 33   
4. 176204, Robert CHRISTIE, CCYC, 3-4-4-4-4-[5]-4-5-5-4- ; 37   
5. 208411, Richard DIDHAM, StFYC, RYC, SDYC, 8-[9/DNF]-8-2-9/DNF-2-2-3-4-2- ; 40   
6. 196859, Tristan LARA, Coconut Grove Sailing Club, [6]-6-6-5-5-6-5-6-6-5- ; 50   
7. 187726, Mitch POLGAR, Chicago Corinthian YC, 5-5-5-6-7-[9/DNF]-6-7-7-6- ; 54   
8. 20375, Armand CANDEA, Chicago Corinthian Yacht Club, 7-7-7-[9/DNF]-6-9/DNF-9/DNF-9/DNF-9/DNC-9/DNF- ; 72   
 



Laser Masters (8 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, December 30, 2015 11:40:06 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 207143, Ernesto RODRIGUEZ, NA, 1-1-1-1-1-1-1-1-1-[9/DNF]- ; 9   
2. 208838, Mike MATAN, RYA, 2-[3]-2-2-2-2-2-2-3-2- ; 19   
3. 101574, Will GLENN, Seawanhaka Corinthian YC, 3-2-5-3-7-[9/DNF]-3-3-2-1- ; 29   
4. 172957, Augie DIAZ, Biscayne Bay Yacht Club, 4-4-3-7-3-3-4-4-4-[9/DNF]- ; 36   
5. 199911, Michelle DAVIS, USSC Miami, 5-5-[6]-5-5-4-6-5-5-5- ; 45   
6. 201288, Per NORDSTROM, Askrike SS, 6-[7]-7-4-4-6-5-6-6-4- ; 48   
7. 209702, Michael PARRAMORE, Severn Sailing Association, 7-6-4-6-6-5-7-[9/DNF]-9/DNF-3- ; 53   
8. 170673, James LIEBL, Coconut Grove Sailing Club, [9/DNC]-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC- ; 81   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network