Halloween Howler Regatta
COCONUT GROVE SAILING CLUB | October 29-30, 2016

Optimist Green (59 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 30, 2016 1:15:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 20401, Avinash RAVAL, Coral Reef YC, 2-1- ; 3   
2. 20411, Brody WOOD, Coral Reef YC, 3-2- ; 5   
3. 18294, James ASTURIAS, Coconut Grove SC, 1-5- ; 6   
4. 19092, Somak SHIVLANI, Coconut Grove SC, 7-6- ; 13   
5. 20402, Will BARNHART, Coral Reef YC, 4-11- ; 15   
6. 21482, Angel LAPADULA, Coral Reef YC, 8-8- ; 16   
7. 201, Sophie DE LEON, Coconut Grove SC, 14-3- ; 17   
8. 17224, Aidan NORVELL, Palm Beach SC, 10-9- ; 19   
9. 15756, Ian FOX, Coral Reef YC, 6-15- ; 21   
10. 21438, Isabela KELLETT, Coconut Grove SC, 18-4- ; 22   
11. 600, Veer RAVAL, Coral Reef YC, 9-14- ; 23   
12. 5436, Garrett FOX, Coral Reef YC, 11-13- ; 24   
13. 9676, Ryan KEENAN, Coral Reef YC, 5-21- ; 26T   
14. 18478, Sara ORTIZ VEY, Coconut Grove SC, 16-10- ; 26T   
15. 21225, Elena GRAHAM, Coral Reef YC, 21-12- ; 33   
16. 19294, Edwin GUESS-STOLLMAN, Key Biscayne YC, 13-23- ; 36   
17. 21200, Isaac MARTINEZ, Coconut Grove SC, 17-20- ; 37T   
18. 1539, Pedro ESPANOL, Key Biscayne YC, 19-18- ; 37T   
19. 21308, Maximilian SEUSS, Coral Reef YC, 12-27- ; 39T   
20. 11, Teddy McCORMICK, Key Biscayne YC, 15-24- ; 39T   
21. 31, Alfonso LANSEROS, Key Biscayne YC, 26-16- ; 42   
22. 13, David COATES, Key Biscayne YC, 24-22- ; 46   
23. 46, William WARDLAW, Coconut Grove SC, 20-28- ; 48   
24. 1466, Orson SWIFT, Coral Reef YC, 22-30- ; 52T   
25. 19309, Daniel GUESS-STOLLMAN, Key Biscayne YC, 27-25- ; 52T   
26. 147474, Juliana HAWLEY, Key Biscayne YC, 25-32- ; 57   
27. 1298, Holland RAMOS, Coral Reef YC, 31-31- ; 62   
28. 15695, Roberto RODRIGUEZ, Coconut Grove SC, 60/DNC-7- ; 67   
29. 13084, Marea CASCIOLA, Coconut Grove SC, 60/RET-17- ; 77   
30. 4156, Jack GONZALEZ, Coconut Grove SC, 60/RET-19- ; 79   
31. 22, Francisco PORRATA, Palm Beach SC, 23-60/DNF- ; 83   
32. 18316, Cole CREP, Coconut Grove SC, 60/DNS-26- ; 86   
33. 18299, Carlos ROIG, Coral Reef YC, 28-60/DNS- ; 88   
34. 11437, Dylan MARTINEZ, Coconut Grove SC, 60/DNS-29- ; 89T   
35. 157271, Aleksandr JURADO, Coral Reef YC, 29-60/RET- ; 89T   
36. 2040, Roman PADIERNE, Coral Reef YC, 30-60/DNS- ; 90   
37. TBD 04, Lucia MARTINEZ-MOURE, Coconut Grove SC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
38. 21753, Jake JULIEN, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
39. 1126, Carolina ZAGER, Coconut Grove SC, 60/DNF-60/DNS- ; 120T   
40. 19635, Keith GRUPENHOFF, Coconut Grove SC, 60/DNF-60/DNS- ; 120T   
41. 14, Aden WEINBERG, Coconut Grove SC, 60/DNS-60/RET- ; 120T   
42. 21924, Miles JULIEN, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
43. 645, Sebastien DE LEON, Coconut Grove SC, 60/DNS-60/DNS- ; 120T   
44. 17785, Jillian GIORDANO, Coral Reef YC, 60/DNS-60/DNS- ; 120T   
45. 20812, Joseph BUTTRICK, Key Biscayne YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
46. TBD 12, Charlotte KENNEDY, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
47. ESP, Mateo Erick BECKMANN, Coconut Grove SC, 60/RET-60/RET- ; 120T   
48. 18242, Jacob POLGA, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
49. TBD 20, Natalia FREYRE, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
50. 3484, Remi LASTRA, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
51. 1543, Nicholas LLANOS, Coral Reef YC, 60/RET-60/RET- ; 120T   
52. 7824, Alexa LEON, Coral Reef YC, 60/DSQ-60/DSQ- ; 120T   
53. 16465, Kyla BENESCH, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
54. 204, William WILKENING, Coral Reef YC, 60/RET-60/DNF- ; 120T   
55. 1372, Ava HALPERN, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
56. 9341, Michael FRATANGELO, Coral Reef YC, 60/RET-60/RET- ; 120T   
57. 08, Cadance OSWALD, Palm Beach SC, 60/DNS-60/DNS- ; 120T   
58. 4320, Nicholas FRATANGELO, Coral Reef YC, 60/DNC-60/DNC- ; 120T   
59. 757, Marcos RODRIGUEZ, Coconut Grove SC, 60/DNS-60/DNS- ; 120T   
 



Optimist RWB (61 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 30, 2016 3:13:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17848, Mateo FARINA[Red], Coral Reef YC, 1-1-1-1- ; 4   
2. 20900, Enzo MENDITTO[Blue], Coral Reef YC, 2-4-4-5- ; 15   
3. 20965, Chiara BRUZZI[Red], Coral Reef YC, 7-3-3-6- ; 19T   
4. 20793, Javier GARCON[Red], Coral Reef YC, 4-6-5-4- ; 19T   
5. 17717, Sammy CLARK[Red], Key Biscayne YC, 3-5-8-7- ; 23   
6. 21870, John WOOD[Blue], Coral Reef YC, 6-8-10-9- ; 33   
7. 19836, Zachariah SCHEMEL[Red], Coral Reef YC, 11-10-7-8- ; 36   
8. 21787, Santiago DILLON[Blue], Key Biscayne YC, 12-7-9-14- ; 42   
9. 21857, Constantine J. SCURTIS[Blue], Coral Reef YC, 5-13-15-10- ; 43   
10. 20898, Bautista ABERASTURY[Red], Key Biscayne YC, 17-9-12-11- ; 49   
11. 20780, Jorge GUTIERREZ[Red], Key Biscayne YC, 9-39-6-3- ; 57   
12. 20467, Charlotte LEIGH[Red], Coconut Grove SC, 21-14-11-15- ; 61   
13. 20834, Lauren RUSSLER[Blue], Coral Reef YC, 22-12-17-16- ; 67   
14. 17358, Chapman PETERSEN[Red], Lake Geneva YC, 62/RET-2-2-2- ; 68   
15. 20796, Jackson McALILEY[Blue], Coral Reef YC, 13-24-18-19- ; 74   
16. 21325, David (Cort) SNYDER[Blue], Coral Reef YC, 25-18-25-12- ; 80   
17. ECU 17663, Alfredo ESCOBAR[Red], Salinas YC / KBYC, 8-15-30-29- ; 82T   
18. 15510, Daniel CALDERON[Blue], Coral Reef YC, 14-17-29-22- ; 82T   
19. 21037, Tyler MORRIS[Blue], Coral Reef YC, 18-21-13-31- ; 83   
20. 21815, Maya CONWAY[Blue], Coconut Grove SC, 23-29-19-13- ; 84   
21. 21288, Maddie HUGHES[Blue], Coral Reef YC, 10-19-42-18- ; 89   
22. 18897, Bailey KNIGHT[White], Coconut Grove SC, 15-25-27-25- ; 92   
23. 20958, Bruno WENCELBLAT[Red], Coconut Grove SC, 26-30-21-17- ; 94   
24. 19292, Nicholas AULET[Blue], Coral Reef YC, 19-23-33-21- ; 96T   
25. NZL 4449, Digby EELE[Red], Wakatere Boating Club NZ / CGSC, 28-22-22-24- ; 96T   
26. 16953, Freddie PARKIN[White], Coral Reef YC, 31-11-24-38- ; 104T   
27. 20482, Griggs DIEMAR[White], Coral Reef YC, 16-41-20-27- ; 104T   
28. 20912, Spencer DOMINGUEZ[Blue], Coral Reef YC, 30-16-26-37- ; 109   
29. 20727, Talia GEILEN[Blue], Coral Reef YC, 29-20-16-54- ; 119   
30. 21298, Leopold SEUSS[Blue], Coral Reef YC, 62/RET-31-14-20- ; 127   
31. 21977, Anna VASILIEVA[White], RusSail YC, 24-27-43-40- ; 134   
32. 21256, Nico GARCIA-CASTRILLON[Blue], Coconut Grove SC, 20-36-47-32- ; 135   
33. 21818, Abigail SHARP[Red], Key Biscayne YC, 39-28-37-33- ; 137T   
34. 18293, Umi NORITAKE[White], Coral Reef YC, 37-35-31-34- ; 137T   
35. 20685, Alex CRUZ-BUSTILLO[Blue], Coconut Grove SC, 27-33-40-42- ; 142   
36. 19032, Matias MARTIN[White], Coral Reef YC, 32-37-32-43- ; 144   
37. 19441, Martin HAWLEY[Blue], Key Biscayne YC, 33-32-34-46- ; 145   
38. 16713, Daniel VAN PUFFELEN[White], Coconut Grove SC, 38-42-45-35- ; 160   
39. 2815, Siska DUPONT BERRY[Red], Key Biscayne YC, 62/RET-34-38-28- ; 162T   
40. 21452, Tommy McCORMICK[Blue], Key Biscayne YC, 42-40-44-36- ; 162T   
41. 18673, Martin BARRERA[White], Coconut Grove SC, 35-62/DNF-36-30- ; 163   
42. 19092, Stefan SOSA[Red], Coconut Grove SC, 62/RET-62/DNF-23-23- ; 170   
43. 18309, Brayden BENESCH[White], Coral Reef YC, 41-26-62/RET-62/RET- ; 191   
44. 17405, Karl WALDMAN[Red], Coconut Grove SC, 62/DNC-62/DNC-28-44- ; 196T   
45. 18813, Brian MORRIS[Blue], Coconut Grove SC, 34-38-62/RET-62/RET- ; 196T   
46. 1103, Francisco AGUERREBERE[White], Coconut Grove SC, 62/RET-62/RET-35-41- ; 200T   
47. ECU 110, Juan ESCOBAR[Red], Salinas YC / KBYC, 43-62/DNF-46-49- ; 200T   
48. 13791, Alessandro GREGORI[White], Coconut Grove SC, 62/DNF-62/DNF-39-45- ; 208   
49. 20, Roberto WEISSON[Red], Key Biscayne YC, 36-62/DNF-62/DNF-50- ; 210   
50. 16779, Salvatore CASCIOLA[White], Coconut Grove SC, 62/DNF-62/DNF-48-39- ; 211   
51. 21225, Mathieu GRAHAM[Blue], Coral Reef YC, 62/DNC-62/DNC-62/DNS-26- ; 212T   
52. 971, Carlos BECKMANN[White], Coconut Grove SC, 62/DNS-62/DNF-41-47- ; 212T   
53. 0612, Gustavo ALONSO[White], Key Biscayne YC, 40-62/DNF-62/DNF-62/DNC- ; 226   
54. 20309, Isabella MENDOZA CABEZAS[White], Key Biscayne YC, 62/DNS-62/DNF-62/DNF-48- ; 234   
55. 20078, Liam O'KEEFE[Red], Coral Reef YC, 62/DNC-62/DNC-62/DNS-51- ; 237   
56. 20240, Robert DIEMAR[Blue], Coral Reef YC, 62/DNC-62/DNC-62/DNC-52- ; 238   
57. 20688, Jake HOMBERGER[White], Palm Beach SC, 62/DNF-62/DNF-62/DNS-53- ; 239   
58. 20812, Joshua BUTTRICK[Blue], Key Biscayne YC, 62/DNC-62/DNC-62/DNC-55- ; 241   
59. 20913, Anthony PACE[Blue], Palm Beach SC, 62/DNF-62/RET-62/DNS-56- ; 242   
60. 21334, Alex GARCON[White], Coconut Grove SC, 62/DNC-62/DNC-62/DNC-62/RET- ; 248T   
61. 21278, Conor KELLETT[Blue], Coconut Grove SC, 62/DNF-62/RET-62/RET-62/RET- ; 248T   
 



Laser 4.7 (12 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, October 31, 2016 3:41:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 91992, Chris PURCELL[Junior], Coconut Grove SC, [2]-1-1-1-1-2-1-1- ; 8   
2. 191717, Nicholas REESER[Junior], Lauderdale YC, 1-2-2-3-[14/RET-AF]-3-4-4- ; 19   
3. 182356, Antonio MIRANDA[Junior], Coconut Grove SC, [14/DNF]-3-3-2-3-4-3-2- ; 20   
4. 184573, Humberto Jr PORRATA[Junior], Palm Beach SC, 5-4-4-6-[7]-6-6-5- ; 36   
5. 156708, Michael MOSS[Junior], Lauderdale YC, 3-[14/DNS]-14/DNS-14/DNS-2-1-2-3- ; 39   
6. 206119, Liam DORSEY[Junior], Lauderdale YC / CGSC, [14/DNF]-14/DNS-5-4-6-8-8-8- ; 53   
7. 207239, Damian MARTINEZ[Junior], Coconut Grove SC, [14/DNF]-5-6-5-10-11-9-9- ; 55   
8. 201416, Jacques RIVE[Junior], Coconut Grove SC, [14/DNF]-14/DNS-14/DNS-14/DNS-4-5-5-7- ; 63   
9. 169318, Emma ASTURIAS[Junior], Coconut Grove SC, [14/DNS]-14/DNS-14/DNS-14/DNS-8-9-7-6- ; 72   
10. 208578, Michael MORLEY[Junior], Lauderdale YC, 4-[14/DNS]-14/DNF-14/DNF-9-10-10-14/DNF- ; 75   
11. 188121, Denver ROZZO[Junior], Lauderdale YC, [14/DNC]-14/DNC-14/DNC-14/DNC-5-7-14/DNF-10- ; 78   
12. 148432, Kiril YAKOVENKO[Junior], Coconut Grove SC, [14/DNC]-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC- ; 98   
 



Laser Radial (9 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, October 31, 2016 3:43:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 210460, Gage WILSON[Open], LYC/ESC, [1]-1-1-1-1-1-1- ; 6   
2. 196117, David PEREZ[Open], Coconut Grove SC, [2]-2-2-2-2-2-2- ; 12   
3. 158730, Daniel O FARRIL[Open], Coconut Grove SC, [5]-3-5-3-4-3-3- ; 21   
4. 184509, Christian EHRNROOTH, Lauderdale YC, 3-4-3-5-3-4-[11/OCS]- ; 22   
5. 199248, Colin DORSEY[Junior], Lauderdale YC / CGSC, 4-[11/DNF]-4-4-5-5-4- ; 26   
6. 191992, Kevin MERTEN[Open], Coconut Grove SC, 6-5-6-[11/DNS]-11/DNC-11/DNC-11/DNC- ; 50   
7. 180136, Ethan HOMBERGER[Junior], Palm Beach SC, [11/DNS]-11/DNS-11/DNS-11/DNS-6-11/DNF-5- ; 55   
8. 156709, Lorenzo GREGORI[Junior], Coconut Grove SC, 7-[11/DNS]-11/DNF-11/DNS-11/DNC-11/DNC-11/DNC- ; 62   
9. 190387, Miguel LOPEZ[Junior], Coconut Grove SC, 8-[11/DNS]-11/DNS-11/DNF-11/DNC-11/DNC-11/DNC- ; 63   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network