ILCA-NA Atlantic Coast Laser Championship
Bellport Bay Yacht Club | June 10-12, 2016

Laser Standard (29 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 12, 2016 2:41:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
206606   Luke Ruitenberg [Open]   Royal Nova Scotia Yacht Squadron   4   2   1   1   3   [5]   11   11  
1  
2  
196087   Ross Murdoch [Open]   Kingston YC/OST   3   [9]   5   5   5   4   22   22  
2  
3  
208410   Richie Gordon [Junior]   Cedar Point Yacht Club   9   4   7   2   [30/RET-BF]   2   24   24  
3  
4  
203918   Forrest Wachholz [Junior]   Barrie Yacht Club   2   7   2   6   [11]   10   27   27  
4  
5  
199583   Matthew Goetting [Open]   Sailorcise / TRYC   5   3   8   [10]   7   6   29   29  
5  
6  
198363   Andrew Puopolo [Open]   Marsh Creek Sailing Club   6   5   3   7   10   [30/DSQ]   31   31  
6  
7  
209071   Jack Marshall [Open]   Georgetown University Sailing   7   6   [10]   4   6   9   32   32  
7  
8  
175233   Steve Kirkpatrick [Master]   Sail Newport   [16]   10   9   3   4   1   27   37  
8  
9  
209075   Gord Welsh [Open]   Stony Lake Yacht Club   10   8   [17]   15   2   3   38   38  
9  
10  
195930   Kevin Wiersma [Open]   RHYC/NSST   [12]   12   6   8   9   8   43   43  
10  
11  
204077   Brendan Aulthouse [Open]   Kingston Yacht Club   1   17   [30/DNS]   30/DNS   1   7   56   56  
11  
12  
204428   Mike Russom [Open]   Brant Beach Yacht Club   11   [13]   11   12   12   11   57   57  
12  
13  
209289   Peter Hurley [Master]   Mantoloking   8   1   4   13   [30/DNC]   30/DNC   56   66  
13  
14  
199156   Preston Duclos [Open]   Roger Williams University Sailing Team   15   14   [21]   14   13   13   69   69  
14  
15  
182764   Nicholas Burroughs [Open]   Scuttlebutt YC   13   [19]   12   19   15   14   73   73  
15  
16  
199139   Dennis Russom [Grand Master]   Brant Beach Yacht Club   [24]   23   14   16   8   12   73   78  
16  
17  
194505   Eric Reitinger [Open]   Brant Beach YC   14   16   13   11   [30/DNC]   30/DNC   84   84  
17  
18  
194063   Glen Dickson [Master]   Bay Head Yacht Club   18   11   18   9   [30/DNC]   30/DNC   86   96  
18  
19  
209694   Brendan Gilman [Junior]   Bay Head Yacht Club   23   21   20   20   [30/DNC]   15   99   99  
19  
20  
156666   Dylan Farrell [Open]   Madison Beach Club   [30/OCS]   28   23   24   14   16   105   105  
20  
21  
159785   Jon Deutsch [Open]   Fishing Bay Yacht Club   17   20   16   23   [30/DNC]   30/DNC   106   106  
21  
22  
189772   Rob Hallawell [Master]   YCYC   [30/OCS]   18   15   18   30/DNC   30/DNC   111   121  
22  
23  
162020   Ted Cremer [Grand Master]   Sayville YC   19   24   22   22   [30/DNC]   30/DNC   117   122  
23  
24  
101606   Rick Wood [Master]   Nyack Boat Club   21   22   24   17   [30/DNC]   30/DNC   114   124  
24  
25  
175520   Brian Raney [Master]   Cedar Point YC   [30/DNS]   15   19   21   30/DNC   30/DNC   115   125  
25  
26  
190513   Eric Bennung [Open]   Corinthian Yacht Club Cape May   20   25   [30/BFD]   25   30/DNC   30/DNC   130   130  
26  
27  
194060   Ryan Wood [Open]   Nyack Boat Club   26   26   27   26   [30/DNC]   30/DNC   135   135  
27  
28  
200603   Emerson Cowart [Junior]   Savannah YC   25   29   26   27   [30/DNC]   30/DNC   137   137  
28  
29  
199560   Frank Seckler [Master]   District 8   22   27   25   [30/DNS]   30/DNC   30/DNC   134   144  
29  
 



Laser Radial (42 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 12, 2016 2:48:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
157851   Leo Boucher [Junior]   Severn Sailing Association   5   1   [43/DSQ]   2   1   6   15   15  
1  
2  
206050   Chase Burwell [Open]   Lauderdale Yacht Club - Carlouel   [10]   6   2   6   3   1   18   18  
2  
3  
198678   Corinne Peters [Open]   RNSYS   1   5   7   [9]   5   3   21   21  
3  
4  
204789   Benn Smith [Junior]   Spanish Point Boat Club   [9]   7   1   4   8   2   22   22T  
4  
5  
209313   Sophia Reineke [Open]   Lauderdale Yacht Club   3   4   5   1   [15]   9   22   22T  
5  
6  
207233   Matti Muru [Open]   OST   2   [43/OCS]   4   16   4   4   30   30  
6  
7  
209620   Jake Vickers [Junior]   Annapolis Yacht Club   15   [43/OCS]   8   8   2   5   38   38  
7  
8  
195960   Ted Bjerregaard [Junior]   Bristol Yacht Club   8   8   3   [20]   11   13   43   43  
8  
9  
131019   Conrad Vandlik [Open]   MYC   [22]   10   12   10   6   8   46   46  
9  
10  
209705   Liam Bruce [Junior]   Ontario Sailing Team   11   3   14   [18]   9   10   47   47  
10  
11  
194166   Gerard Eastman [Open]   Seawanhaka Corinthian YC   12   9   13   [24]   7   7   48   48  
11  
12  
181855   John Kirkpatrick [Junior]   Sail Newport   13   2   11   22   10   [43/DNC]   58   58T  
12  
13  
193945   Nicholas Stefanoni [Open]   LISOT / Surf City Yacht Club   16   [43/OCS]   10   5   16   11   58   58T  
13  
14  
208388   Claire Havig [Open]   Naples Community Sailing Center   14   13   9   7   [20]   18   61   61  
14  
15  
206608   Ben Ruitenberg [Junior]   Royal Nova Scotia Yacht Squadron   4   12   25   14   [43/DNF]   19   74   74  
15  
16  
182757   Giovanni Ronco [Open]   Cedar Point Yacht Club   26   [43/OCS]   17   11   14   12   80   80  
16  
17  
186572   Michael Ehnot [Junior]   Spray Beach Yacht Club   6   [43/OCS]   15   25   19   16   81   81  
17  
18  
203914   Alexander Ellis [Junior]   Seawanhaka Corinthian Yacht Club   19   14   20   15   [22]   20   88   88  
18  
19  
198670   Claire Sears [Open]   RNSYS/Rothesay Yacht Club   24   [43/OCS]   26   12   13   15   90   90  
19  
20  
190443   Matthew Priebe [Junior]   Orient YC / LISOT   28   19   18   13   23   [43/DNC]   101   101  
20  
21  
204824   Matt Doherty [Grand Master]   CPYC   21   11   [43/DNS]   43/DNS   12   14   101   106  
21  
22  
105813   Rudolph Ratsep [Grand Master]   Three Mile Harbor Sailing Center   7   [43/DNS]   6   3   43/DNC   43/DNC   102   107  
22  
23  
195889   Elizabeth Shanahan [Junior]   Stamford Yacht Club   20   [43/OCS]   23   31   17   17   108   108  
23  
24  
205459   Chase Reynolds [Junior]   Pequot Yacht Club/LISOT   23   16   30   19   21   [43/DNC]   109   109  
24  
25  
204841   Alex Fasolo [Junior]   Bay Head Yacht Club   17   18   16   21   [43/RET-AF]   43/DNC   115   115  
25  
26  
205470   Alexander Morgan [Junior]   American Yacht Club / LISOT   [44/OCS]   22   24   28   24   21   119   119  
26  
27  
206155   Collin Porter [Junior]   Savannah Yacht Club   [44/OCS]   21   19   27   18   43/DNC   128   128  
27  
28  
206134   Jessica Lietz [Open]   X   27   20   22   26   [43/RET-AF]   43/DNC   138   138  
28  
29  
185509   David Grace [Junior]   Severn Sailing Association   [44/OCS]   15   21   23   43/DNF   43/DNC   145   145T  
29  
30  
182425   Rachel Grace [Junior]   Severn Sailing Association   32   [43/OCS]   28   17   25   43/DNC   145   145T  
30  
31  
200130   Zachary York [Junior]   Cooper River Yacht Club   29   24   32   30   [43/DNC]   43/DNC   158   158  
31  
32  
173716   Rachel Bennung [Open]   Sailorcise / CYCCM   33   23   31   32   [43/DNC]   43/DNC   162   162  
32  
33  
194528   Sloane Kratzman [Junior]   New York YC   25   [43/OCS]   29   29   43/DNC   43/DNC   169   169  
33  
34  
199953   Patrick York [Junior]   Cooper River Yacht Club   34   26   33   35   [43/DNC]   43/DNC   171   171  
34  
35  
125045   Lauren Thompson [Junior]   Northport Yacht Club   36   27   35   34   [43/DNC]   43/DNC   175   175  
35  
36  
209335   Madeline Langdon [Junior]   Pequot Yacht Club   [44/OCS]   25   34   33   43/DNC   43/DNC   178   178  
36  
37  
188886   Ryosuke Sakai [Apprentice Master]   Cedar Point   [44/OCS]   17   27   43/RET-BF   43/DNC   43/DNC   173   188  
37  
38  
187959   David Manley [Junior]   Rock Hall Yacht Club   30   [43/OCS]   43/DNS   43/DNS   43/DNC   43/DNC   202   202  
38  
39  
131614   Rachel Gruzen [Apprentice Master]   Breakwater Yacht Club   18   [43/DNS]   43/DNS   43/DNS   43/DNC   43/DNC   190   205  
39  
40  
153102   Sterling Thompson [Junior]   Northport Yacht Club   35   [43/DNS]   43/DNS   43/DNS   43/DNC   43/DNC   207   207  
40  
41  
208095   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   [44/OCS]   43/DNS   43/DNS   43/DNS   43/DNC   43/DNC   215   215  
41  
42  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   Cpyc   31   [43/DNS]   43/DNS   43/DNS   43/DNC   43/DNC   203   218  
42  
 



Laser 4.7 (1 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 12, 2016 2:48:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total W/ Masters Handicap Pos
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network