Annual Junior Regatta
Tred Avon Yacht Club | July 12, 2016

Club 420 (7 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2016 2:51:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
7712      Gray Benson    tred avon yacht club   [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
021      Iain Shand    NERYC   2   2   2   2   2   [3]   2   12  
2  
3  
4114      Max Penders    RHYC   [3]   3   3   3   3   2   3   17  
3  
4  
7297   420   Sander Miller    SSA   4   [6]   5   6   4   5   4   28  
4  
5  
7289      CONNOR VOGEL    SSA   5   [7]   4   4   7   6   5   31  
5  
6  
7298   Hi mom   Cole Canuel    Ssa   6   5   7   5   6   4   [8/OCS]   33  
6  
7  
16   Shakedown Street   William Cook    TAYC   7   4   6   7   5   7   [8/OCS]   36  
7  
 



Laser Radial (21 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2016 2:59:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
203642      GARRETT LEVY    FBYC   1   1   [8]   2   1   4   9  
1  
2  
177329   Laser   Gannon Troutman    Fishing Bay YC   4   4   1   3   [5]   2   14  
2  
3  
203640      Nicolas Lennarz    Fishing Bay Yacht Club (FBYC)   3   2   4   [5]   3   3   15  
3  
4  
169629   THE DOOR   Tyler Mowry    Annapolis Yacht Club   2   6   7   1   2   [22/OCS]   18  
4  
5  
171633      Coleman Walker    TAYC   [7]   3   2   4   7   7   23  
5  
6  
200622      Luke Hayes    Fishing Bay Yacht Club   5   7   [9]   6   6   1   25  
6  
7  
208760   none   Jordan Bendura    FBYC   8   5   5   7   [10]   6   31  
7  
8  
203629      Ralph levy    fbyc   [13]   9   10   10   4   10   43  
8  
9  
197995   197995   Noah Kullman    TAYC   [22/DNF]   22/DNS   3   8   8   5   46  
9  
10  
191980      Amanda Almany    FBYC   6   8   [14]   13   12   11   50  
10  
11  
177298   177298   Luke Dufour    Tred Avon Yacht Club   [11]   11   11   9   11   9   51  
11  
12  
162171      Nicholas Kellogg    TAYC   10   10   12   12   [14]   13   57  
12  
13  
140768      Colin Ward    TAYC   9   12   [18]   14   9   14   58  
13  
14  
157845      Morgan Essex    NERYC   [17]   15   6   15   15   8   59  
14  
15  
178575      Madison Norris    TAYC   12   14   13   11   [18]   15   65  
15  
16  
190519      Lucas Orta    BCSC   14   13   15   [16]   13   12   67  
16  
17  
140769      Robert Ranson    TAYC   16   17   19   [20]   16   16   84  
17  
18  
143980      Emily Ranson    TAYC   [18]   18   17   17   17   17   86  
18  
19  
10      Sarah Rosa    TAYC   19   16   16   18   19   [22/DNF]   88  
19  
20  
1      Kai Tsurumaki    Rock Hall Yacht Club   15   19   [20]   19   20   18   91  
20  
21  
197618      Jackson Montague    FBYC   [22/DNC]   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   110  
21  
 



Opti (59 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2016 4:12:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
21487      Guthrie Braun [Red]   Fishing Bay Yacht Club   7   1   3   4   1   [60/BFD]   16  
1  
2  
11191      mark bourdin [Red]   TRED AVON YACHT CL   6   [10]   1   3   5   2   17  
2  
3  
20662   Bullitt   John Vail [Red]   FBYC   [8]   6   2   5   6   1   20  
3  
4  
19976   Orion   Skylor Sweet [Blue]   North East River Yacht Club   2   [22]   5   7   7   5   26  
4  
5  
20380      Reed Mcallister [Blue]   FBYC   4   4   4   [11]   8   8   28  
5  
6  
USA-20271   Cam Neely   Thomas Sitzmann [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   1   14   25   1   3   [60/BFD]   44  
6  
7  
11618   Nic Nak   Nicole Witter [Blue]   TAYC   [37]   17   8   2   2   18   47  
7  
8  
16621   none   Joshua Bendura [Blue]   FBYC   17   2   18   [32]   4   10   51  
8  
9  
17990      Madeline Amthor [Blue]   FBYC   5   [33]   13   8   27   6   59  
9  
10  
17778   Baylor Goldthwaite   Baylor Goldthwaite [Blue]   Carlton Goldthwaite   3   26   10   [27]   21   7   67  
10  
11  
17273      George Carty [Blue]   SSA   [31]   12   9   18   22   11   72  
11  
12  
18361   Aspire II   Ryan Stephens [Red]   TAYC   16   15   6   17   23   [60/BFD]   77  
12  
13  
16321      Logan Hayes [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   11   9   12   28   20   [60/BFD]   80  
13  
14  
20955   Opti   Kyle Reinecke [Blue]   SSA   21   [60/DNS]   19   15   25   4   84T  
14  
15  
18100      Walker ANGUS [Blue]   FBYC   25   [45]   15   9   14   21   84T  
15  
16  
18706      will donald [Blue]   tayc   [60/DNS]   16   11   16   18   25   86  
16  
17  
8467   Seabiscut   Adison Parish [Red]   TAYC   15   11   32   20   [38]   15   93  
17  
18  
13975   Scoot   William Wrightson [Blue]   TAYC   24   [31]   7   22   15   26   94  
18  
19  
20128      Alice Leather [Blue]   NERYC   13   32   21   [33]   13   17   96  
19  
20  
14590      Ian Ronald [Red]   NERYC   30   18   [45]   37   12   3   100  
20  
21  
17412   Speedy Gonzales   Spencer Parish [White]   TAYC   33   [40]   16   14   11   28   102  
21  
22  
14144   Orange Crush   Andrew Witter [Red]   TAYC   10   [39]   27   26   31   9   103  
22  
23  
2   SeaMonkey   SarahGrace Clifton [Red]   SSA Severn Sailing Assoc   9   25   [43]   21   35   14   104  
23  
24  
20618      Greta Schneider [Red]   TAYC   18   52   17   6   19   [60/BFD]   112  
24  
25  
15924      Willem DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   23   5   [37]   34   17   35   114  
25  
26  
17162   Spark   Graeleigh Jones [Red]   TAYC   20   7   47   13   29   [60/BFD]   116  
26  
27  
11556      Graydon Dinsel [Red]   NERYC   28   29   20   25   [36]   19   121  
27  
28  
16114      Robert Shand [Red]   NERYC   32   [35]   30   31   16   16   125  
28  
29  
20863   ORANGE CRUSH'D   BLAKE VOGEL [Red]   SSA   27   8   23   [42]   28   41   127  
29  
30  
19470   Force 5   Liam Edgell [White]   TAYC   39   [48]   35   23   10   23   130  
30  
31  
12930      Anna Groszkowski [Blue]   SSA   [46]   3   41   36   43   20   143T  
31  
32  
19147   Opti   Morey Levy [Red]   FBYC   36   42   29   12   [47]   24   143T  
32  
33  
13139   Anchor Management   Isabella Webb [Red]   NERYC   29   36   24   [48]   24   31   144  
33  
34  
18961      Hayes Peterson [Blue]   TAYC   26   21   54   10   34   [60/BFD]   145T  
34  
35  
11532      Brooke Bogdan [Blue]   NERYC   35   37   [53]   35   26   12   145T  
35  
36  
18608      Michael Mason [Red]   FBYC   14   [60/DNS]   26   41   51   13   145T  
36  
37  
20616   Holly Greene   Ava Arepally [Blue]   TAYC   51   13   28   30   37   [60/BFD]   159T  
37  
38  
16064      Philip Ralph [Blue]   TAYC   19   28   42   24   46   [60/BFD]   159T  
38  
39  
11911   Spice   Jamie Cottage [Blue]   North East River Yacht Club   [60/DNS]   20   14   50   39   37   160T  
39  
40  
19137      Gavin Bogdan [Red]   NERYC   34   27   40   29   [42]   30   160T  
40  
41  
6093   QE2   Mae Wallace Angus [Red]   FBYC   44   23   [60/OCS]   45   30   29   171  
41  
42  
20811      Chase Conway [Blue]   SSA   41   [46]   31   38   45   22   177  
42  
43  
11036   Wave Wizard   Tad Clifton [Blue]   SSA Severn Sailing Assoc   12   47   [60/OCS]   59/BFD   9   60/BFD   187  
43  
44  
2413      Morgan Carew [Red]   SSA   47   51   39   19   33   [60/BFD]   189  
44  
45  
88782      Maddison Carew [Blue]   SSA   43   44   [48]   39   32   32   190  
45  
46  
15811   Flossie   Hayden Gibbons-Neff [White]   TAYC   52   19   36   43   48   [60/BFD]   198  
46  
47  
18457      Quintin Levy [Blue]   fbyc   42   54   33   44   [60/DNS]   27   200  
47  
48  
147505   sea jordan   luca webb [White]   NERYC   40   30   51   [54]   50   34   205  
48  
49  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   45   43   34   49   49   [60/BFD]   220  
49  
50  
18442      tucker andrews [Red]   tayc   54   50   38   40   40   [60/BFD]   222  
50  
51  
6964      Graham Richards [Blue]   TAYC   49   56   22   52   44   [60/BFD]   223T  
51  
52  
14365      Chase Brewer [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   48   24   44   47   [60/DNS]   60/DNS   223T  
52  
53  
17111   Andiamo   Marco Welch [White]   SSA   38   [57]   50   46   53   36   223T  
53  
54  
21294   Shark Bait   Lilliana Webb [Blue]   NERYC   53   [55]   46   53   41   33   226  
54  
55  
6735   Mischief   Alex Hergan [Blue]   North East River Yacht Club   [56]   34   52   51   54   39   230  
55  
56  
17766   None   Aden Keithley [White]   SSA   [57]   41   49   56   52   38   236  
56  
57  
18207      Joshua Almany [Blue]   FBYC   22   49   [60/DNS]   60/DNS   60/DNS   60/DNS   251  
57  
58  
6916   Blue Angel   Ryan Becker [White]   SSA   50   53   56   57   [60/BFD]   40   256  
58  
59  
10586   Sugar   Elizabeth Cottage [Red]   North East River Yacht Club   55   38   55   55   [60/DNS]   60/DNS   263  
59  
 



Opti Green (23 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2016 1:00:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
20928   Tiger III   Lucien Pelsinski    Rock Hall Yacht Club   1   [14]   5   1   4   11  
1  
2  
9550      Andrew Tollefson    AYC   2   4   7   [11]   2   15  
2  
3  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi    TAYC   5   1   3   7   [11]   16  
3  
4  
14888   ORCA   R. Patrick Gallagher    TAYC   4   [12]   1   2   10   17  
4  
5  
18251   Calculated   Alexander Adams    AYC   3   9   2   [16]   5   19  
5  
6  
12352   Firebolt   Meredith Werblow    AYC   8   5   4   [13]   3   20  
6  
7  
12215   Zoo Jr   Chiara Kalinski    TAYC   6   3   [11]   6   7   22  
7  
8  
15625      Scott Lapp    TAYC   [12]   6   9   9   1   25  
8  
9  
18046      Maggie Mohler    Annapolis Yacht Club   9   [10]   8   3   6   26  
9  
10  
8862   Sea Dog   Taylor Price    Tred Avon Yacht Club   [19]   13   6   4   9   32  
10  
11  
11643      Roberts Wilmer    Annapolis Yacht Club   7   11   10   10   [15]   38  
11  
12  
16039   Little Zippy   Luca DeSimone    Tred Avon Yacht Club   13   2   13   12   [17]   40T  
12  
13  
11981      Charlotte Brody    TAYC   10   [24/OCS]   17   5   8   40T  
13  
14  
7028      Nathan Richards    TAYC   11   8   [14]   8   14   41  
14  
15  
10417   Opti   Billy Hunter    TAYC   18   7   [19]   15   13   53  
15  
16  
4180   sea biscuit   Sean Swain    NERYC   15   17   12   [18]   12   56  
16  
17  
X      John Thomas Mason    FBYC   [16]   16   16   14   16   62  
17  
18  
5982   pinkalicious   avery andrews    tayc   17   15   [18]   17   18   67  
18  
19  
2063      Cam Brewer    FBYC   14   18   15   [24/DNS]   24/DNS   71  
19  
20  
3311      EJ Brody    TAYC   20   [22]   20   19   19   78  
20  
21  
11218   SeaLion   Louisa Kalinski    TAYC   [23]   19   21   20   21   81  
21  
22  
1562      Dylan Callahan    Tred avon yacht club   21   20   [23]   21   20   82  
22  
23  
65   Destructor 29   David Ford    tayc   [22]   21   22   22   22   87  
23  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network