Oxford Regatta One Design - Junior and Adult
Tred Avon Yacht Club | August 13-14, 2016

Junior Club 420 (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 1:15:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
5825      Casey Cabot    AYC   3   1   1   [15/DNS]   4   2   11T  
1  
2  
4769      Harrison Koller    AYC   [8]   3   3   2   2   1   11T  
2  
3  
AYC 4      Jordan Bruce    Annapolis YC   1   5   5   1   1   [9]   13  
3  
4  
7054      Phillip Schofield    Annapolis Yacht Club   2   2   [4]   3   3   4   14  
4  
5  
AYC 6      Sam Bruce    Annapolis YC   4   6   2   [7]   5   3   20  
5  
6  
6267      Emma Snead    Severn Sailing Association   9   4   6   4   [12]   5   28  
6  
7  
7579   Jenny   Marley Hillman    Severn Sailing Association   7   7   8   [15/OCS]   7   7   36  
7  
8  
AYC 5      William McCollum    AYC   6   9   [14]   5   11   6   37  
8  
9  
21      Iain Shand    NERYC   [10]   8   9   6   6   10   39  
9  
10  
7449      Mary Katherine Riley    AYC   5   [10]   10   8   9   8   40  
10  
11  
AYC 2      Caroline Hugo    AYC   [13]   12   11   11   8   11   53  
11  
12  
7702   boat 8   Cole Canuel    SSA   11   11   12   9   [14]   12   55  
12  
13  
AYC 3      Ronny Weed    Annapolis Yacht Club   12   [14]   13   10   10   13   58  
13  
14  
5      Jack Irvin    Severn Sailing Association   [15/DNS]   13   7   12   13   15/DNF   60  
14  
 



Junior Laser Radial (18 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 1:00:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
169629      Tyler Mowry    Annapolis Yacht Club   1   1   [3]   1   1   1   5  
1  
2  
197995   Kullman   Noah Kullman    TAYC   3   2   1   2   5   [7]   13T  
2  
3  
177298   177298   Luke Dufour    Tred Avon Yacht Club   [7]   3   2   3   2   3   13T  
3  
4  
204069      Caroline Bayless    Annapolis Yacht Club   2   4   [5]   5   3   2   16  
4  
5  
187959      David Manley    Rock Hall Yacht Club   5   5   4   4   [7]   6   24  
5  
6  
199938      Matthew Yost    MRYC   4   7   7   6   6   [13/TLE]   30  
6  
7  
171633      Coleman Walker    TAYC   6   11   [12]   8   4   4   33  
7  
8  
13      Alex Walters    North East River Yacht Club   10   6   6   7   9   [11]   38  
8  
9  
168278   No Name   Luke Koerschner    SSA   12   8   9   11   [15]   8   48  
9  
10  
194512   Zugzwang   Thomas Johnson    SSA   13   [17]   8   10   13   5   49  
10  
11  
155315      Jasper Frazee    Severn Sailing Association   8   12   [13]   9   11   13/TLE   53  
11  
12  
199180      Colin Ward    TAYC   9   9   [18]   17   12   12   59  
12  
13  
15      Morgan Essex    NERYC   [16]   10   11   14   16   9   60  
13  
14  
58226      Paul Dyer, Jr.    MRYC   [15]   15   14   12   8   13/TLE   62  
14  
15  
48888      Henry Proud    NERYC   14   14   15   [16]   10   10   63  
15  
16  
178575      Madison Norris    TAYC   11   13   [17]   15   14   13/TLE   66  
16  
17  
143980      Emily Ranson    Tayc   [17]   16   10   13   17   13/TLE   69  
17  
18  
128142      Harry Harp    Tred Avon Yacht Club   18   18   16   [19/DNF]   19/DNS   13/TLE   84  
18  
 



Opti (41 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 1:26:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
15924      Willem DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   1   4   6   [42/DSQ]   1   5   1   4   22  
1  
2  
8467   Seabiscut   Adison Parish [Red]   TAYC   3   3   9   2   4   [17]   2   3   26  
2  
3  
14590      Ian Ronald [Red]   NERYC   2   2   1   5   [23]   6   7   5   28T  
3  
4  
17273      George Carty [Blue]   SSA   7   6   3   1   3   [18]   6   2   28T  
4  
5  
20811      Chase Conway [Blue]   SSA   [22]   7   8   9   8   1   3   6   42T  
5  
6  
18361   Aspire II   Ryan Stephens [Red]   tayc   8   5   2   3   [11]   11   5   8   42T  
6  
7  
13975   Scoot   William Wrightson [Blue]   Tred Avon Yacht Club   [13]   12   7   4   10   8   9   1   51  
7  
8  
16237   Brown Eyed Girl   Ava Cornell [White]   SSA   4   8   18   7   9   [29]   11   12   69  
8  
9  
8847   Sea Monkey   SarahGrace Clifton [Red]   SSA   11   17   [21]   10   12   20   4   7   81  
9  
10  
18706      Will Donald [Blue]   Tayc   10   9   12   6   [16]   16   15   14   82  
10  
11  
20194      Dylan Paglee [Blue]   AYC   5   1   10   [42/DSQ]   2   9   28   34   89  
11  
12  
17162   Spark   Graeleigh Jones [Red]   TAYC   15   18   [22]   15   13   15   10   9   95  
12  
13  
11556      Graydon Dinsel [Red]   NERYC   9   [21]   20   12   5   21   18   13   98  
13  
14  
16114      Robert Shand [Red]   NERYC   6   13   4   [42/DSQ]   18   30   19   10   100T  
14  
15  
12930      Anna Groszkowski [Blue]   SSA   14   16   11   13   [20]   14   16   16   100T  
15  
16  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   16   11   15   17   [27]   7   25   18   109  
16  
17  
18961      Hayes Peterson [Blue]   Tred Avon Yacht Club   12   26   14   16   24   22   8   [29]   122  
17  
18  
17692      Harris Hilfiker [Red]   Shrewsbury Sailing Yacht Club   23   24   5   8   14   31   26   [42/DNF]   131  
18  
19  
11532      Brooke Bogdan [Blue]   NERYC   24   19   23   14   15   [28]   12   25   132  
19  
20  
21353      Robert Wolf [Blue]   SSA   21   10   40   [42/DSQ]   22   4   24   15   136  
20  
21  
20618      Greta Schneider [Red]   TAYC   27   15   19   11   [42/OCS]   10   27   30   139  
21  
22  
6964      Graham Richards [Blue]   TAYC   [28]   27   16   18   26   23   22   11   143T  
22  
23  
19137      Gavin Bogdan [Red]   NERYC   26   25   17   22   19   [33]   13   21   143T  
23  
24  
16559   Keith Farley   Ava Farley [Red]   Keith Farley   29   20   13   [42/DSQ]   6   34   21   24   147  
24  
25  
13139   anchor Management   Isabella Webb webb [Red]   NERYC   [33]   32   29   23   29   3   17   17   150  
25  
26  
8666      Jon Jon Weed [Blue]   Annapolis YC   30   23   31   19   7   27   [40]   20   157  
26  
27  
11862      Liam Edgell [White]   TAYC   25   22   25   [42/DSQ]   25   12   23   31   163  
27  
28  
9550      Andrew Tollefson [Blue]   AYC   18   14   27   21   21   [40]   36   28   165  
28  
29  
19467   Pounce   Alexander Adams [Blue]   Annapolis Yacht Club   17   30   24   28   17   35   [39]   19   170  
29  
30  
11036   Wave Wizard   Tad Clifton [Blue]   SSA   19   28   28   20   30   [36]   31   26   182  
30  
31  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher [White]   TAYC   [42/DNS]   42/DNS   42/DNS   33   33   2   14   22   188  
31  
32  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Blue]   TAYC   [38]   34   30   27   28   13   29   36   197  
32  
33  
17412   Speedy Gonzales   Spencer Parish [White]   TAYC   20   29   26   30   [42/DNF]   32   34   40   211  
33  
34  
15811   Flossie   Hayden Gibbons-Neff [White]   TAYC   35   [36]   33   25   35   24   35   33   220  
34  
35  
17630      Nick Garcia [Blue]   AYC   32   35   36   26   [38]   38   20   37   224  
35  
36  
8714      Christopher McCollum [White]   AYC   34   31   34   [42/DSQ]   36   25   30   38   228  
36  
37  
147505   Sea Jordan   Luca Webb [White]   NERYC   31   33   [37]   31   31   37   33   35   231  
37  
38  
6735   Mischief   Alex Hergan [Blue]   North East River Yacht Club   37   [39]   32   29   34   39   38   23   232  
38  
39  
6   Fin's Up   Wynne Williams [Blue]   AYC   36   38   38   24   39   19   [41]   39   233  
39  
40  
21294   shark bait   Lilliana Webb [Blue]   NERYC   40   [42/DNF]   39   34   32   26   37   27   235  
40  
41  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi [White]   TAYC   39   37   35   32   37   [41]   32   32   244  
41  
 



Opti Green (31 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 11:28:07 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
13588      William Lindsley    SSA   1   1   2   1   2   2   [7]   4   13  
1  
2  
4730   Jimmys Boat   Jimmy Flake    SSA   5   [11]   1   2   4   1   1   2   16  
2  
3  
15345   Dyer Straits   Vincent Dyer    MRYC   4   2   4   [10]   1   8   6   6   31  
3  
4  
7028   Silent Storm   Nathan Richards    TAYC   8   4   3   4   6   [21]   12   1   38  
4  
5  
4      Owen MacWilliams    SSA   2   [13]   5   13   8   9   2   3   42  
5  
6  
11643      Roberts Wilmer    Annapolis Yacht Club   3   10   6   8   [17]   4   13   7   51  
6  
7  
1866   Fins   Finley Heflin    Annapolis Yacht Club   15   5   11   [19]   10   7   5   8   61  
7  
8  
18408      Benedict Dyer    MRYC   6   3   12   17   5   13   9   [27]   65  
8  
9  
6595   River Ratt   Van Topjian    TAYC   10   6   [29]   6   12   10   8   15   67  
9  
10  
11      Jake Dinsel    NERYC   12   [16]   8   5   9   14   15   5   68  
10  
11  
8862   Sea Dog II   Taylor Price    Tred Avon Yacht Club   9   9   14   9   7   [17]   17   17   82  
11  
12  
11981      Charlotte Brody    TAYC   13   12   13   7   13   [27]   14   13   85T  
12  
13  
415   Coyote   Beylen Gode    Annapolis YC   [19]   8   17   12   14   12   10   12   85T  
13  
14  
16039   Little Zippy   Luca DeSimone    Tred Avon Yacht Club   14   [20]   15   14   20   11   3   10   87  
14  
15  
12276      John Tilton    SSA   7   21   7   3   11   [24]   20   20   89  
15  
16  
18665      Nora Hinsch    SSA   11   7   10   16   18   22   [29]   19   103  
16  
17  
12215   Zoo JR   Chiara Kalinski    Tayc   16   15   [24]   11   3   18   19   24   106  
17  
18  
99   Blue Monster   Annie Sitzmann    SSA   18   26   22   [32/DNS]   32/DNS   5   4   9   116  
18  
19  
18369   Ez Breezy   Michael Yost    MRYC   17   18   18   15   15   16   [22]   22   121  
19  
20  
5982   pinkalicious   avery andrews    tayc   20   [22]   20   22   21   15   11   14   123  
20  
21  
10431   Canvasback Jr.   Hartley Cooper    Tred Avon YC   21   14   9   28   22   [29]   16   16   126  
21  
22  
16001   Stormbreaker   John "Parker" Gibson    TAYC   25   17   16   18   16   20   [27]   21   133  
22  
23  
18251      Nicholas Tollefson    AYC   22   19   [30]   21   19   25   18   18   142  
23  
24  
16070   Triton   Hudson Stewart    TAYC   24   27   27   23   25   3   [28]   26   155  
24  
25  
6   Jelly Fish Express   Calder Lopez    TAYC   27   24   19   20   24   [28]   24   23   161  
25  
26  
9944      Siroon Topjian    TAYC   28   [30]   28   25   26   6   26   25   164  
26  
27  
12448   Sea Salt   Alders Kulynych-Irvin    Annapolis Yacht Club   23   23   25   [32/DNS]   32/DNS   32/DNS   21   11   167  
27  
28  
3311      EJ Brody    TAYC   [29]   25   23   24   23   23   23   29   170  
28  
29  
11218   Sealion   Louisa Kalinski    Tayc   26   29   26   26   28   19   25   [30]   179  
29  
30  
15624   David   Grayson Gibbons-Neff    TAYC   [30]   28   21   27   27   26   30   28   187  
30  
31  
10891      Fiona Harp    Tred Avon Yacht Club   [32/DNF]   32/DNS   32/DNS   32/DNS   32/DNS   32/DNS   32/DNS   32/DNS   224  
31  
 



Adult Laser (11 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 12:45:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
196023      Bob Tan    SSA   1   [2]   2   1   1   1   1   7  
1  
2  
186599      Timothy Desmond    Wadawanuck   4   3   1   2   3   2   [5]   15  
2  
3  
187952      Cole Daitch    SSA   2   1   5   3   2   [7]   3   16  
3  
4  
166163      Brent Barbehenn    New Jersey YC   3   4   [6]   5   4   3   2   21  
4  
5  
186501      Adam Wolnikowski    Susquehanna Yacht Club   [9]   6   4   4   5   5   4   28  
5  
6  
125104      Philip Logan    TAYC   5   7   10   9   [12/RET]   4   6   41T  
6  
7  
170722   Fuu   Csilla Gal    PRSA   7   [10]   8   7   6   6   7   41T  
7  
8  
184383      Jack Leffingwell    TAYC   8   8   [9]   8   7   8   8   47  
8  
9  
9318      Rob Emmet    Storm Trysail   [10]   9   7   6   8   9   9   48  
9  
10  
99      Brandon Flack    Wadawanuck   6   5   3   [12/RET]   12/DNC   12/DNC   12/DNC   50  
10  
11  
182928      Francisco Abriani    PRSA   [12/DNC]   11   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   10   69  
11  
 



Penguin (10 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 12:36:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
9660   Ozzie   Jonathan Bartlett    Annapolis Yacht Club   1   1   [5]   4   1   3   1   11T  
1  
2  
9677   Family Tieas   William Lawson    SSA   2   3   [11/OCS]   1   2   1   2   11T  
2  
3  
9478   Wooden Bucket   Charles Krafft    SSA   3   2   3   2   3   2   [6]   15  
3  
4  
9657   C-Biscuit   Chris Conway    AYC   [7]   4   2   5   4   6   4   25  
4  
5  
9632   SPAX   Sandy McAllister    TAYC   4   7   4   6   [11/DNS]   4   3   28  
5  
6  
9631   RazzBerry   Scott/Stewart Allan    annapolis yc   5   5   1   3   [11/DNS]   11/DNC   11/DNC   36  
6  
7  
965   Pywackette   Jeffrey Cox    Tayc   6   8   6   7   [11/DNS]   5   5   37  
7  
8  
8823   Fox in Socks   David Cox    TAYC   8   6   7   8   [11/DNS]   11/DNC   11/DNC   51  
8  
9  
7702   Blonde Ambition   Elizabeth Wainwright    TAYC   9   9   [11/DNF]   9   11/DNS   11/DNC   11/DNC   60  
9  
10  
9320   Feather   Hank Krafft    PRSA   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   10   11/DNS   11/DNC   11/DNC   65  
10  
 



Snipe (15 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 14, 2016 12:40:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
30629      Gavin OHare    Eastport YC   2   2   [3]   1   2   1   1   9  
1  
2  
29782   Toasted   Zack KELCHNER    Severn Sailing Association   3   1   1   [10]   4   2   2   13  
2  
3  
31313   Snipey McSnipe Face   Lisa Pline    SSA   6   5   5   5   1   [7]   6   28  
3  
4  
30391   Haze   Brett Davis    SSA   1   7   6   4   3   8   [9]   29  
4  
5  
30552      Christian Filter    Severn Sailing Association   8   3   4   [9]   7   4   5   31  
5  
6  
29044   Double Pickel 2B   Sonya Smith    SSA   7   6   7   3   [8]   5   4   32  
6  
7  
29987   A Boat Has No Name   Natalie Burls    SSA   [13]   9   2   2   5   11   11   40  
7  
8  
31007      Henry Filter    Severn Sailing Association   5   4   9   8   [16/DNS]   6   12   44  
8  
9  
29147      Douglas Frazee    Severn Sailing Association   4   10   8   7   [16/DNS]   9   8   46  
9  
10  
30600   Jerry   Maxwell Hetherington-Young    Winchester Boat Club   9   8   11   6   6   [12]   7   47  
10  
11  
30302      Keith Donald    SSA   12   13   10   13   [16/DNS]   3   3   54  
11  
12  
31061   I Dont Know   David Eggleton    SSA   10   11   12   11   [16/DNS]   10   10   64  
12  
13  
31322      Todd Johnson    Severn Sailing Association   11   12   13   12   [16/DNS]   16/DNC   16/DNC   80  
13  
14  
17892   Wren   Adam Podbielski    BCYA   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   96T  
14  
14  
26895      Joseph Hidalgo    SSA   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   96T  
14  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network