2016 Junior Regatta
GIYS | July 20, 2016

420 (16 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 20, 2016 1:25:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21      Iain Shand /
Chris Trentham  
NERYC/    [6]   1   2   1   4   8T  
1  
2  
Ayc2      Sam Bruce    Ayc   1   3   1   [5]   3   8T  
2  
3  
8   Will Power   william cornell /
jake van gieson  
Annapolis Yacht Club/    2   [6]   3   6   1   12  
3  
4  
CSC3      Michael Bisson /
Caitlyn Rosner  
YCCSC/    5   11   [13]   3   2   21T  
4  
5  
AYC6   AYC C420   Peter Lobaugh    Annapolis Yacht Club   3   7   4   7   [14]   21T  
5  
6  
AYC3      Ethan Schrand /
William McCollum  
Annapolis Yacht Club/    [10]   2   5   8   8   23  
6  
7  
7      Max Shapiro    Annapolis Yacht Club   4   5   8   [10]   9   26  
7  
8  
1375      Zadoc Bond /
William Cook  
Tred avon yacht club/    7   9   [12]   2   12   30  
8  
9  
2419      Sander Miller /
Bridget McElwee  
YCCSC/    [12]   4   11   12   5   32T  
9  
10  
3733      Wade Anthony /
Stephen Cropper  
Rock Hall Yacht Club/    8   [12]   9   9   6   32T  
10  
11  
AYC 1      ryan wahba /
Beckett Kumler  
AYC/    13   10   10   4   [15]   37  
11  
12  
GI3      Jack McDonnell /
Stephen Palencar  
GIYS/    [14]   13   6   14   7   40  
12  
13  
AYC4      Caroline Hugo    AYC   9   8   [14]   13   11   41  
13  
14  
11      Tommy Dolan /
Adelle Marcic  
Maryland Yacht Club/    11   14   [15]   11   10   46  
14  
15  
AYC5      Ronny Weed    AYC   [15]   15   7   15   13   50  
15  
16  
4114      Max Penders /
Wade Anthony  
RHYC/    [17/DNC]   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   68  
16  
 



Laser Radial (24 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 20, 2016 1:52:46 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
177329   Laser   Gannon Troutman [Junior]   FBYC   1   3   2   1   [6]   7  
1  
2  
203642   laser radial   GARRETT LEVY [Open]   FBYC   2   1   1   4   [7]   8  
2  
3  
197618      Jackson Montague [Junior]   FBYC   [14]   2   4   5   3   14  
3  
4  
200622      Luke Hayes [Junior]   Fishing Bay Yacht Club   3   [12]   8   3   2   16  
4  
5  
170331      Magnus Weissenberger [Junior]   GIYS   15   4   [19]   2   1   22  
5  
6  
177298      Luke Dufour [Open]   Tred Avon Yacht Club   8   6   9   [11]   4   27  
6  
7  
203629   laser radial   Ralph Levy [Junior]   fbyc   10   5   6   8   [14]   29T  
7  
8  
199180      Colin Ward [Junior]   TAYC   6   8   5   10   [15]   29T  
8  
9  
203640      Nicolas Lennarz [Junior]   Fishing Bay Yacht Club   4   7   [13]   9   10   30T  
9  
10  
171633      Coleman Walker [Open]   TAYC   5   [11]   10   6   9   30T  
10  
11  
208760   none   Jordan Bendura [Junior]   FBYC   7   17   3   7   [18]   34T  
11  
12  
19938      Matthew Yost [Junior]   MRYC   9   10   7   [13]   8   34T  
12  
13  
162171      Nicholas Kellogg [Junior]   TAYC   11   9   15   12   [17]   47  
13  
14  
178575      Madison Norris [Junior]   TAYC   [16]   16   11   16   13   56  
14  
15  
191980      Amanda Almany [Junior]   FBYC   20   [21]   12   20   5   57T  
15  
16  
184618      Charles Anderson [Junior]   WRSC   [21]   15   16   14   12   57T  
16  
17  
164214      Kiki Harris [Junior]   RHYC   18   18   17   [23]   11   64T  
17  
18  
199200   laser radial   Morey Levy [Junior]   fbyc   12   14   18   [21]   20   64T  
18  
19  
17      Paul Dyer, Jr. [Junior]   Miles River Yacht Club   19   13   [24]   15   21   68  
19  
20  
132899      Alex Walters [Junior]   North East River Yacht Club   17   [22]   14   19   19   69  
20  
21  
194027      William Cropper [Junior]   RHYC   [23]   20   21   18   16   75  
21  
22  
183756      Nathan Dunker [Junior]   MRYC   22   19   20   17   [23]   78  
22  
23  
15      Morgan Essex [Junior]   NERYC   13   [24]   23   22   22   80  
23  
24  
143980      Emily Ranson [Junior]   TAYC   [24]   23   22   24   24   93  
24  
 



Optimist (65 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 20, 2016 2:08:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
20271   Cam Neely   Thomas Sitzmann [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   1   1   2   9   13  
1  
2  
17778      Bailor Goldthwaite [Blue]   Fishing Bay   5   2   4   8   19  
2  
3  
19976   Orion   Skylor Sweet [Blue]   North East River Yacht Club   2   6   7   5   20  
3  
4  
16621      Joshua Bendura [Blue]   FBYC   3   3   3   13   22  
4  
5  
18485      Nicholas Budington [Red]   Annapolis Yacht Club   4   4   26   2   36  
5  
6  
19788      Matthew Budington [Red]   Annapolis Yacht Club   32   5   1   1   39  
6  
7  
14144   Orange Crush   Andrew Witter [Red]   TAYC   8   17   12   4   41  
7  
8  
8467   Seabiscut   Adison Parish [Red]   TAYC   7   22   13   7   49  
8  
9  
19505      Xavier Shattuck [Red]   SSA   24   16   10   6   56  
9  
10  
16321      Logan Hayes [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   11   26   6   19   62  
10  
11  
20128   Opti   Alice Leather [Blue]   NERYC   10   36   8   16   70T  
11  
12  
14917      Robby Meek [Blue]   Annapolis Yacht Club   31   13   15   11   70T  
12  
13  
16064      Philip Ralph [Blue]   TAYC   22   15   11   23   71  
13  
14  
20811      Chase Conway [Blue]   Severn Sailing Association   25   19   5   26   75  
14  
15  
15924      Willem DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   9   25   17   25   76  
15  
16  
20194   Squid   Dylan Paglee [Blue]   AYC   26   11   21   21   79T  
16  
17  
14590      ian ronald [Red]   NERYC   16   31   14   18   79T  
17  
18  
15136   Porculus   Will Dickinson [Blue]   Annapolis Yacht Club   18   8   39   15   80  
18  
19  
17412   Speedy Gonzales   Spencer Parish [White]   TAYC   6   42   9   33   90T  
19  
20  
18608      Michael Mason [Red]   FBYC   19   23   19   29   90T  
20  
21  
16114      Robert Shand [Red]   NERYC   23   9   31   28   91  
21  
22  
11618   Nic Nak   Nicole Witter [Blue]   TAYC   15   39   16   22   92  
22  
23  
16237   Brown Eyed Girl   ava cornell [White]   Severn Sailing Association   12   44   20   17   93  
23  
24  
12947      Anthony Marcic [Blue]   Maryland Yacht Club   29   7   40   27   103T  
24  
25  
18706      Will Donald [Blue]   Tayc   21   33   35   14   103T  
25  
26  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Blue]   TAYC   35   12   24   35   106  
26  
27  
11532      Brooke Bogdan [Blue]   NERYC   14   35   51   10   110  
27  
28  
18361   aspire II   Ryan Stephens [Red]   TAYC   66/DNF   21   27   3   117  
28  
29  
21353      Robert Wolf [Blue]   SSA   20   20   25   53   118  
29  
30  
2413      Maddison Carew [Blue]   SSA   13   14   44   49   120  
30  
31  
18961   Winner   Hayes Peterson [Blue]   TAYC   48   27   23   24   122  
31  
32  
7740      Walter Ralph [Red]   TAYC   27   43   28   37   135  
32  
33  
13139   Anchor Management   Isabella Webb [Red]   NERYC   34   34   34   36   138  
33  
34  
18442      Tucker Andrews [Red]   tayc   40   46   22   31   139  
34  
35  
17630      Nick Garcia [Blue]   Annapolis Yacht Club   39   10   45   52   146T  
35  
36  
17162   Spark   Graeleigh Jones [Red]   TAYC   28   49   57   12   146T  
36  
37  
21360      Katie Yost [Blue]   MRYC   17   29   50   51   147  
37  
38  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   37   50   41   20   148  
38  
39  
17424      Benjamin Moody [Red]   FBYC   53   18   38   42   151  
39  
40  
11911   Spice   Jamie Cottage [Blue]   North East Yacht Club   36   48   29   40   153  
40  
41  
12930      Anna Groszkowski [Blue]   SSA   30   51   18   56   155T  
41  
42  
16400   Force 5   Liam Edgell [White]   TAYC   43   41   30   41   155T  
42  
43  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher [White]   TAYC   46   30   36   46   158  
43  
44  
19137      Gavin Bogdan [Red]   NEYRC   52   24   32   60   168T  
44  
45  
6964      Graham Richards [Blue]   TAYC   41   38   59   30   168T  
45  
46  
7884      Edward Schaefer [Blue]   MRYC   33   47   46   45   171  
46  
47  
18207      Joshua Almany [Blue]   FBYC   50   28   61   34   173T  
47  
48  
18457   opti   Quintin Levy [Blue]   fbyc   49   32   60   32   173T  
48  
49  
11239      Bridget Bisson [Blue]   YCCSC   55   37   42   48   182  
49  
50  
1064      Alden Smallwood [White]   MRYC   56   40   43   44   183  
50  
51  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi [White]   TAYC   51   58   37   38   184  
51  
52  
12923   Riot 2   Tyler Hughes [Blue]   SSA   38   52   53   43   186  
52  
53  
147505   Sea Jordan   Luca Webb [White]   NERYC   54   55   33   54   196  
53  
54  
10586   Sugar   Elizabeth Cottage [Red]   North East River Yacht Club   59   53   47   39   198  
54  
55  
21294   Shark Bain   Lilliana webb [Blue]   NERYC   44   57   52   47   200  
55  
56  
17      Ellie Hasenberg [Blue]   MRYC   45   59   48   55   207  
56  
57  
10641      Libby Heckler [Blue]   MRYC   47   60   49   58   214  
57  
58  
6735   Mischief   Alex Hergan [Blue]   North East River Yacht Club   42   56   58   59   215  
58  
59  
20537   Neverland   Nick Savage [Blue]   Gibson Island Yacht Squadran   57   45   56   61   219  
59  
60  
17111   Andiamo   Marco Welch [White]   SSA   58   54   55   57   224  
60  
61  
20891      Ivan Marcic [Blue]   Maryland Yacht Club   66/DNF   62   54   50   232  
61  
62  
9272      Nicholas Stroble [Blue]   MYC   60   61   62   62   245  
62  
63  
10784      Alex Treff [Blue]   Maryland Yacht Club   61   66/DNS   66/DNS   66/DNS   259  
63  
64  
13975   Scoot   William Wrightson [Blue]   Tred Avon Yacht Club   66/DNC   66/DNC   66/DNC   66/DNC   264T  
64  
64  
20618      Greta Schneider [Red]   TAYC   66/DNC   66/DNC   66/DNC   66/DNC   264T  
64  
 



Opti Green Fleet (33 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 20, 2016 2:02:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
12352   Firebolt   Meredith Werblow    AYC   2   9   2   3   16  
1  
2  
18251   Calculated   Alexander Adams    AYC   3   7   9   1   20  
2  
3  
4730   Jimmys Boat   Jimmy Flake    SSA   9   1   4   7   21  
3  
4  
15345   Dyer Straits   Vincent Dyer    Miles River Yacht Club   4   3   10   6   23  
4  
5  
9550      Andrew Tollefson    AYC   1   12   13   2   28  
5  
6  
X   Riptide   John Thomas Mason    FBYC   12   2   11   5   30T  
6  
7  
8666      Jon Jon Weed    AYC   14   5   7   4   30T  
7  
8  
8714      Christopher McCollum    AYC   6   16   5   8   35  
8  
9  
14      Owen MacWilliams    AYC/SSA   11   6   6   16   39  
9  
10  
8761   Why Knot   Wynne Williams    AYC   13   15   1   11   40  
10  
11  
14370   Sea Star   Campbell Conway    Annapolis Yacht Club   5   19   8   9   41  
11  
12  
12276      John Tilton    SSA   17   8   3   14   42  
12  
13  
20491      Keegan Clifford    SSA   8   4   21   15   48  
13  
14  
18046      Maggie Mohler    Annapolis Yacht Club   10   20   12   13   55  
14  
15  
18432      Grace McDonnell    GIYS   20   11   15   10   56  
15  
16  
118      Declan McDonnell    GIYS   22   18   14   19   73  
16  
17  
6916   Blue Angel   Ryan Becker    SSA   18   10   20   26   74T  
17  
18  
2801      JT Lizewski    MRYC   19   14   16   25   74T  
18  
19  
18369   EZ Breezy   Michael Yost    MRYC   21   25   17   12   75  
19  
20  
2966      molly jethwa    GIYC   24   17   18   20   79  
20  
21  
11      Nora Hinsch    SSA   23   21   19   17   80  
21  
22  
20626      Trey Burman    SSA   7   24   24   28   83  
22  
23  
6261      Sarah Bain    Maryland Yacht Club   16   29   25   18   88  
23  
24  
81   Opti   David Bodner    Gibson Island   28   13   22   27   90  
24  
25  
18924   Savage Beast   Molly Savage    GIYS   29   28   23   22   102T  
25  
26  
SMV3      Gregory Kosmowski    Gibson island   27   26   26   23   102T  
26  
27  
25      Oliver Buntin    Gibson Island   30   23   27   24   104  
27  
28  
4317      Aidan Treff    Maryland Yacht Club   15   22   34/DNS   34/DNS   105T  
28  
29  
6      Katherine Bodner    Gibson Island Yacht Squadron   26   30   28   21   105T  
29  
30  
1      Tyler Stroble    MYC   25   27   34/DNS   34/DNS   120  
30  
31  
11643      Roberts Wilmer    Annapolis Yacht Club   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   136T  
31  
31  
15369      Tatiana Marcic    Maryland Yacht Club   34/DNF   34/DNS   34/DNS   34/DNF   136T  
31  
31  
16001   Stormbreaker   John Gibson    TAYC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   136T  
31  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network