2017 ILYA E Scow Invitational Regatta
Pewaukee Yacht Club | July 13-16, 2017

E Scow (41 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 16, 2017 1:43:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. M-9, Cygnet, Tom BurtonTom Burton/Harrison Burton
Bruce Martinson
Terry Kerber, Minnetonka, 1-1-1-4-6-5-6- ; 24   
2. V-37, Wagon, August BarkowJeffrey Niedziela/Jeff Niedziela
AJ Schweda
Heidi Schweda, Pewaukee, 5-2-3-2-3-10-1- ; 26   
3. W-66, Marvin, Eddie CoxEddie Cox/Will Crary
Kate Cox
Ed Cox, White Bear, 12-4-11-1-4-6-5- ; 43   
4. I-49, Full Throttle, RJ Porter/Will Huerth
Kyle Navin, Lake Geneva, 6-8-10-8-10-1-4- ; 47   
5. M-87, Port Approach, Derek Packard/Gavin Potts
Matt Hanson
Paige Begeman, Minnetonka, 8-13-14-3-2-7-3- ; 50   
6. M-20, ICEBURG, Tim KrechBen Burgum/Ben Burgum
Matt Resch
Bre Krech, Minnetonka, 2-5-20-12-13-12-2- ; 66   
7. I-9, Rooster, Peter Strothman/Bri Porter Grady Strothman
Corbett Porter, Geneva, 9-17-2-14-1-8-25- ; 76   
8. V-511, Glory, Tobin TornehlPeter Friend/Max Schieble
Red Tornehl
Peter Friend
Ella Schieble, Pewaukee, 15-12-12-16-7-3-16- ; 81   
9. M-53, China Cat, David Chute/Nick Chute
Chris Thompson
Sam Chute, Minnetonka, 18-6-4-5-18-23-8- ; 82   
10. H-7, Mirage, Lon Schoor/Heidi Rosenbaum
Soren Huges
Kelsea Kierstead, Mendota, 10-19-7-22-8-11-13- ; 90   
11. V-736, Unruly Platypus, Matt Schmidt/Beccah Schmidt
Eric Price
Christine Malcolm, Pewaukee, 24-9-29-9-5-4-11- ; 91   
12. V800, White Knuckles, Doug Mills/Ty Gutenkunst
Glen Ackley
Glen Ackley, Pewaukee, 16-7-13-7-11-24-14- ; 92   
13. M12, E=MC^2, Jeff Solum/Hal Roberts
David Wier
Jenna Galegher, Minnetonka, 21-3-8-19-26-2-20- ; 99   
14. H - 13, Wild Turkey, Patrick HeaneyPatrick Heaney/RV Dubs
Scott Walker
Pam , Mendota, 13-10-9-23-20-26-9- ; 110T   
15. V11, Rockhopper, JP Friend/Gavin Burkhart
Alec Bischoff
Lizzy Friend, Pewaukee, 11-22-18-10-9-14-26- ; 110T   
16. J80, Whiteaway, Jon Schloesser/Ed Hansen Jack Sherer
Korbin Kierstad, Oshkosh, 17-20-16-13-25-29-10- ; 130   
17. X-20, maasch pit, Peter Maas, Pine, 7-14-24-18-12-20-38- ; 133   
18. V955, Ohana, Bill GogginsBill Lieber/Bill Lieber
Dave Decker
Jack Schweda, Pewaukee, 3-16-19-26-24-18-28- ; 134   
19. W-25, Euphoria, Lee Alnes/Andy Kruse
Mark Dunsworth
Olivia Staruck, White Bear, 23-18-22-17-36-15-7- ; 138   
20. W99, Zamboni, Charlie IgoCharlie Igo/Chad Carson
Jack Zweber, White Bear, 26-32-17-11-28-13-15- ; 142   
21. V-27, E-pete, Matt Peterson/Charlotte Peterson
Miles Clark, Pewaukee, 28-24-5-30-16-16-27- ; 146   
22. V-36, Bullet, Mitch MoylanDavid Perrigo/David Perrigo
Craig Heinze
Ethan Heinze, Pewaukee, 19-30-27-15-23-21-18- ; 153   
23. V-220, Fins Up, Joe Biwer/Andy Biwer
Sam Kultgen, Pewaukee, 4-15-31-42/DSQ-27-19-17- ; 155   
24. V66, Route 66, Christian Spencer/Sam Spencer
Carl Spencer
Sarah Spencer, Pewaukee, 30-26-23-6-15-39-22- ; 161   
25. H8, Gr8 Expect8ions, Tim SugarHugh Sugar/Darby Sugar
Annie Sugar
Hugh Sugar, Mendota, 31-28-36-20-19-17-19- ; 170   
26. X4, Windhover, Marek Valasek/Ollie Luebker
Ellie Harned
Kit Harned
Stella Marban, LGYC, 14-35-39-24-17-22-21- ; 172   
27. M-16, , Danielle Lindeman/Pete Kulenkamp
Annika Ekholm
Sara Affias, Minnetonka, 22-40-15-35-33-9-24- ; 178   
28. V-7, Whale'n, David Driscoll/Tom Driscoll
JP Burkwald, Pewaukee, 42/DSQ-11-6-32-31-27-30- ; 179   
29. V-61, Sneak-E, Nicholas ClemenceChris Allen/Susie Sternkopf
Charlie Allen
Meredith Allen, Pewaukee, 20-23-26-36-42/DNF-38-12- ; 197   
30. V-15, Still Buzzinn, Eric GoodEric Good/Mike Boland
Fritz Good
Lindsay Good, Pewaukee, 29-27-21-39-35-30-23- ; 204   
31. V23, KrEature, PJ Feichtmeier/Jordan Fritz
Alex Deguire
Molly Gden, Pewaukee, 32-34-33-28-21-31-31- ; 210   
32. D-1, Poole Party, Leslie Poole/Greg Gifford
Ed Kearns
Ron Poole, Delavan, 33-21-32-37-22-34-32- ; 211   
33. J-8, Desparado, Will Wyman/Max Wyman
Rex Whealon, Oshkosh, 27-38-35-27-14-40-34- ; 215   
34. D-44, White Lightning, Shaun Sherry/Jay Goethel
Chusten Guye
Kyla Sherry, Delavan, 25-31-40-33-30-25-33- ; 217   
35. Z-23, Loon, Emily Oltrogge/Dave Haugerud
Stuart Oltrogge
Deb Tesar, Clear Lake, 34-33-25-25-42/DNF-35-29- ; 223   
36. H-88, CrazE Eights, Phil Zalog/Emma Zalog
Alex Campbell
Carolyn Keck, Mendota, 35-25-38-31-32-28-36- ; 225   
37. TO-50, Shamrock V, Sherman Thompson/Mitchell Thompson
Eley Thompson
Michael Phlamn, Torch Lake, 42/DNF-37-30-21-42/DNF-32-39- ; 243   
38. I - 0, Skeleton Krew, John Lyon/James Lyon
Mark Lyon
Kate Lyon, Geneva, 38-39-28-34-34-33-42/DSQ- ; 248T   
39. V-102, , Mark IsabellPeter Ogden/Peter Ogden
Steven Boemer, Pewaukee, 42/DNF-29-34-38-29-41-35- ; 248T   
40. I-5, Untamed, Paul Lyon/Jesica Lyon
Thomas Lyon
Steven Lyon, Geneva, 37-41-41-29-42/DNF-36-37- ; 263T   
41. Z-9, Invictus, Bradley Price/Will Price
Stuart Schurtz
Kelly Purviance, Clear Lake, 36-36-37-40-37-37-40- ; 263T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network