2007 Laser Masters North Americans
presented by Laser Fleet 22 | June 01-December 31, 1969

Laser (38 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 03, 2007 1:35:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
177033      Scott Young [Master (M)]   Austin Yacht Club   2   1   1   2   [3]   2   2   10  
1  
2  
182901      Matt Romberg [Apprentice Master (M)]   AYC   1   6   8   [21]   8   5   1   29T  
2  
3  
174020      Eric Faust [Apprentice Master (M)]   AYC   [7]   7   4   3   7   1   7   29T  
3  
4  
141531   none   John Kolius [Grand Master (M)]   Houston Yacht Club   5   11   7   [16]   5   3   6   37  
4  
5  
171007   Higgs Boson   Tracy Usher [Master (M)]   St Francis Yacht Club   16   9   2   4   4   [24]   3   38  
5  
6  
149482      Doug Peckover [Grand Master (M)]   CSC   4   3   6   5   [16]   13   12   43  
6  
7  
175002      Fred Schroth [Master (M)]   AYC   13   4   13   6   1   [31]   10   47  
7  
8  
175948      Allan Clark [Master (M)]   Royal Vancouver   3   2   3   1   [39/DNF]   23   16   48  
8  
9  
181854   Dirty White Boy   David Morgan [Master (M)]   Seabrook Sailing Club   6   8   11   7   12   [15]   5   49  
9  
10  
185888      Mike Matan [Apprentice Master (M)]   Cedar Point Yacht Club   11   5   5   8   [39/OCS]   9   20   58  
10  
11  
176263   David Grogono   David Grogono [Apprentice Master (M)]   Austin Yacht Club   12   [18]   12   15   11   8   4   62  
11  
12  
189811      Peter Seidenberg [Great Grand Master (M)]   Sail Newport   8   10   14   19   [39/DSQ]   6   11   68  
12  
13  
169529   Yellow Belly Bunny   mark salih [Apprentice Master (M)]   AYC   10   13   16   9   18   12   [19]   78  
13  
14  
167437      Bruce Braly [Grand Master (M)]   Humboldt Yacht Club   15   [21]   19   13   10   16   8   81  
14  
15  
187305      Keith Cruickshank [Master (M)]   LYC Columbus   [19]   17   18   17   17   4   13   86  
15  
16  
113062      David Maguire [Master (M)]   AYC   9   12   9   14   [29]   17   27   88  
16  
17  
172061      Charles Rudinsky [Grand Master (M)]   fira   23   15   10   10   14   [39/DNF]   25   97  
17  
18  
173228      Claude Welles [Grand Master (M)]   Austin Yacht Club   20   16   25   [39/DNC]   13   10   21   105  
18  
19  
188139      Bill Mitchell [Master (M)]   Austin Yacht Club   [28]   19   15   23   25   14   14   110  
19  
20  
10224   Lady Marmalade   Tony Collins [Apprentice Master (M)]   Corinthian Sailing Club   22   [25]   20   12   15   20   22   111  
20  
21  
138699   Emu's Renal   Ravi Subramanian [Apprentice Master (M)]   Austin Yacht Club   14   14   22   20   24   18   [34]   112  
21  
22  
161089   Das Boat   Mike Eichwald [Great Grand Master (M)]   Whiskeytown Sailing Club   24   20   24   26   2   21   [30]   117  
22  
23  
174350      Jim Christopher [Great Grand Master (M)]   Humboldt Y. C.   21   24   17   22   20   [25]   18   122  
23  
24  
181275   Stellaluna   Doug Kern [Apprentice Master (M)]   Austin Yacht Club   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   11   6   11   17   123  
24  
25  
185485      Andy Buller [Master (M)]   Lake Charles Yacht Club   26   [30]   28   30   9   30   9   132  
25  
26  
166856      Ed Henkel [Grand Master (M)]   Dallas Corinthian Y.C.   18   22   21   18   22   [39/DNC]   39/DNC   140  
26  
27  
185852      Charlie Buller [Master (M)]   Lake Charles Yacht Club   [29]   23   23   29   19   28   23   145  
27  
28  
162453   Skipper Dipper   Renee Ruais [Apprentice Master (F)]   AYC   17   31   30   [39/DNC]   26   22   26   152T  
28  
29  
172091      Bernard "Deke" DeKeyser [Great Grand Master (M)]   AYC   25   26   26   25   23   27   [29]   152T  
29  
30  
162374      Barry Bowden [Grand Master (M)]   Austin Yacht Club   27   28   27   24   27   26   [33]   159  
30  
31  
7427      Tex Poor [Grand Master (M)]   Denver Sailing Association   31   29   29   28   21   32   [35]   170  
31  
32  
158787      John Bartlett [Master (M)]   AYC   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNF   7   15   178T  
32  
33  
181090   Sindbad   David Jessich [Master (M)]   Austin Yacht Club   30   27   31   27   32   [33]   31   178T  
33  
34  
187694      David Bass [Master (M)]   Oklahoma City Boat Club   32   32   [39/DSQ]   31   31   29   28   183  
34  
35  
181157   Skuldugery   Mike Mashl [Master (M)]   Wandering gypsie   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   28   19   24   188  
35  
36  
143296      Robert Kasischke [Grand Master (M)]   SAYC   33   [39/DNF]   39/DNC   39/DNC   33   34   32   210  
36  
37  
138880      Richard Hlista [Grand Master (M)]   AYC   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   30   39/DNC   39/DNC   225  
37  
38  
178883      Peter Crew [Grand Master (M)]   Seabrook Sailing Club   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   234  
38  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network