Geneva Lake Sailing School Dinghyfest - X Boats
Buddy Melges Sailing Center | July 11-12, 2017

X-Boat (58 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 10, 2017 1:34:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. V-213, Simonized, Meta Simon/Fritz Simon, Pewaukee Yacht Club, 1-3- ; 4   
2. I-25, ALL IN, Chapman Petersen/Caroline Holland, Lake Geneva Yacht Club, 5-1- ; 6T   
3. B6, Barr-B-Que, Brigit Barr, LBYC, 2-4- ; 6T   
4. W20, Shake n Bake, Owen Harrod/Hank Seum, White Bear Sailing School, 6-5- ; 11   
5. V-10, Wally's Warriors, Jack Schweda/John Lieber, Pewaukee Yacht Club, 3-11- ; 14   
6. J13, Superstition, Emily Scherer/Ally Hansen, Oshkosh, 4-12- ; 16   
7. A-17, Shezawiz, Ali Vollmar/Kelsey Vollmar, CLYC, 11-7- ; 18   
8. I-11, 5 Star, Kyle Navin/Mya Burdick, LGYC, 17-2- ; 19T   
9. B-3, Komonster, Ryan Komas, Lake Beulah, 9-10- ; 19T   
10. V-61, Chuck Wagon, Charlie Allen/Kit Harned, Pewaukee, 13-14- ; 27   
11. OO -144, LandShark, Jackson Walker/Dylan Hopwood, LaBelle Yacht Club, 19-9- ; 28   
12. D30, Penguin Too, Nathan Hetzler/Graham hetzler, Delavan Lake Yacht Club, 24-6- ; 30   
13. I-0, Red Wing, James Lyon/Adam Lyon, Lake Geneva, 18-15- ; 33   
14. V511, Aderyn, Red Tornehl/Grayson Bruss, Pewaukee Yacht Club, 15-22- ; 37   
15. I-33, Experiment, Mark Lyon/Kate Lyon, Lake Geneva, 8-30- ; 38   
16. A-136, Not Too Sh-Abby, Abby Eckert/Allison Heimsch, West Bend, 31-8- ; 39   
17. V71, Ajax Express, Jack Steiner/Johnny Dempsey, PYC, 16-24- ; 40   
18. X-4, , Ellie Harned, Pine Lake, 27-16- ; 43   
19. J 60, Hulk Splash, Abe Weston/Levi Morris, Oshkosh Yacht Club, 10-36- ; 46   
20. X8, Portofino, Luca Marban/Alec Harned, Pine Lake Yacht Club, 28-19- ; 47   
21. B-11, Boaty McBoatface, Jonah Boykin, Beulah, 12-37- ; 49   
22. B 7, Little Schmidt, Annie Cate Schmidt/Anneliese Leroy, Beulah, 14-38- ; 52T   
23. I 45, Blue Lightning, Finn Burdick/Henrique Lowe, LGYC, 23-29- ; 52T   
24. A-25, Loose Cannon, Austin Jaessing/Max Jaessing, Cedar Lake Yacht Club, WI, 26-26- ; 52T   
25. A12, Spitzfire, Gabrielle Spitz/Linsey Vollmar, CLYC, 30-23- ; 53   
26. NO - 617, , Will Michels/Harrison Koss, North Lake Yacht Club, 25-32- ; 57   
27. A5, CLASSIFIED, Brittany Shabino/Sam Eckert, CLYC, 20-40- ; 60   
28. I17, Shock Squad, Quin Frazier, Lake Geneva Y, 21-43- ; 64T   
29. W42, Widgeon, Owen Reding, White Bear, 33-31- ; 64T   
30. I 35, JPOWER, Jared Plummer/Joey Plummer, Lake Geneva Yatch Club, 7-59/DNF- ; 66T   
31. M-11, LOCHNESS, Kate Ness/Martha Hughes, Minnetonka Yacht Club, 49-17- ; 66T   
32. V19, Full Tilt, Quinn Kaiser/Charlie Bruss, Pewaukee Yacht Club, 46-20- ; 66T   
33. P19, Red Fox, Bradley Wagner/TJ Ascherl, Okoboji Yacht Club, 32-34- ; 66T   
34. OO-17, Rush, Sean Mihelich/Jackson Brockman, Lac La Belle Yacht Club, 51-18- ; 69   
35. A 86, R8E, Owen Bailey-Waltz/Tess Laforest, CLYC, 22-48- ; 70T   
36. B99, UNSB, Augie Jarecki/William Webber, Lake Beulah Yacht Club, 29-41- ; 70T   
37. I-30, Starburst, Lauren Crannell/Matthew Sexton, LGYC, 44-27- ; 71   
38. V88, Haulin Donkey, Sam Spencer, Pewaukee Yacht Club, 59/OCS-13- ; 72   
39. P-7, Breakaway, David Wagner/Max Holmes, Okoboji Yacht Club, 48-25- ; 73T   
40. A-13, Triskaidekaphobia, Charlie Eckert/Carson Boemer, West Bend, 34-39- ; 73T   
41. I-12, G Force, Thomas Whowell/Sailor Whowell, LGYC, 38-35- ; 73T   
42. D-51, Papa's Pride, Ian McClenathan/Ethan Yarmo, Delavan Lake Yacht Club, 43-33- ; 76   
43. B-5, Sassy Sailor, Izzy Rietz/Callie Smith, Lake Beulah Yacht Club, 59/OCS-21- ; 80   
44. D19, Tacktics, Keaton Sperling, DLYC, 37-47- ; 84   
45. J1, Summer Snowboard, Bailey Lira/Talia Sheehan, OYC, 35-50- ; 85T   
46. X-88, Cap'n Poodle, Simon Rolfs/Laney Soto, Pine, 39-46- ; 85T   
47. I-34, Sweetness, Blake Deger/Morgan Deger, LGYC, 40-45- ; 85T   
48. I-1, Shimmer, Monroe Melges/Annie Rowe, LGYC, 59/OCS-28- ; 87   
49. V-102, Cool Sailing, Henry Ogden/Anders Beckes, Pewaukee, 47-42- ; 89T   
50. A3, Captain Kirk, Sophia Kirk/Ava Kirk, Cedar Lake, 45-44- ; 89T   
51. B-24, Eat My Wake, Alex Rietz/Alex Mueller, Lake Beulah Yacht Club, 41-51- ; 92   
52. I20, World Traveller, Kate Crannell/Ava Novak, LGYC, 42-52- ; 94   
53. B-14, Air on sail, Aaron LeRoy, Beulah, 36-59/DNF- ; 95   
54. D21, Breez-E, Emmett Clair/Anna Clair, DLYC, 53-49- ; 102   
55. J11, Dominus Venti, Mateo Lira/Olivia Sheehan, OYC, 52-53- ; 105   
56. I40, X Flight, Devon Belsley, Lake Geneva, 50-59/DNF- ; 109   
57. D527, Neptune, Reed Alness, DLYC, 59/DNC-59/DNC- ; 118T   
58. X-40, , Kit Harned, Pine lake, 59/DNC-59/DNC- ; 118T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network