Yngling North American Championship 2018
USYA and Sail Sheboygan | August 01-05, 2018

Yngling (21 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, August 04, 2018 2:35:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 316, , Luke Ingalls/Ian Nannig
Dakota Northrup, Sakonnet Yacht Club, [7]-4-1-2-2-2-1-1-1-1-1-2- ; 18   
2. 348, , Ellie Field/John Ingalls
Sam Ingalls, Sakonnet Yacht Club, 1-1-2-1-1-3-3-2-3-[13]-11/SCP-1- ; 29   
3. USA-302, Grani, Bruce Chafee/Sean Beaulieu
Katie Travers, Sakonnet YC, 2-6-3-3-[22/OCS]-1-2-4-4-2-2-5- ; 34   
4. 41, Snork Maiden, Christine Kronich/Harry Hust
Cole Woerner, Minnetonka Yacht Club, 5-3-9-5-7-5-5-8-2-[15]-7-6- ; 62   
5. US415, Anniversary, Mark UPHAM/Maggie Thayer
John Harris, Alpena Yacht Club, 6-5-7-6-5-11-7-[15]-6-3-3-9- ; 68   
6. 335, 7-Up, Juliana Senfft/Aaron Diamond
Ben Diamond, Alpena, 4-7-10-[11]-8-9-11-3-7-8-5-4- ; 76   
7. USA 323, TABOO, Tim Rumbles/Anna Rumbles
Sherry Rygwelski, Alpena Yacht Club, 10-[16]-6-10-10-4-4-10-5-4-10-8- ; 81   
8. 350, Ripple, Jade MACRAE/Greg Holde
Julie MacRae, Minnetonka, 3-2-5-4-[22/OCS]-22/OCS-9-6-8-6-6-11- ; 82   
9. USA 261, Frieda Sail, Charlie Hurd/Jacie Hurd
Scott Brown, Minnetonka, 8-[19]-4-9-6-7-8-12-11-5-8-7- ; 85   
10. 476, Pandora's Box, Wayne Lewis/Chad Lewis
Steve Garant, Alpena, 13-13-8-8-4-[22/OCS]-10-9-9-7-9-3- ; 93   
11. 322, Mustang, Sally Jacquemin/Garrett Moen
Tristan Wischmeier, Minnetonka Yacht Club, 9-8-[16]-7-3-12-6-5-10-14-11-10- ; 95   
12. 334, Surprise, Steve Wilson/Pete Wilson
Gregg Resnick, Alpena Yacht Club, [19]-17-11-12-14-6-17-7-17-12-16-12- ; 141   
13. 299, Whisper, Walter Jacquemin, Alpena Yacht Club, 15-11-19-15-[22/OCS]-10-13-13-12-11-13-13- ; 145   
14. 160, Sailbolt, Bolt Moore, Minnetonka Yacht Club, 11-9-14-14-13-15-12-17-19-[20]-12-17- ; 153   
15. US400, Gray Spirit, Jock McDonald/Micharl Johnson
Megan Johnson, Okoboji Yacht Club, 14-10-15-19-9-13-16-11-16-16-18-[20]- ; 157T   
16. 344, Y-Lee, Ray Haverstock/Faye Haverstock, Minntonka, 12-12-13-17-16-[22/OCS]-14-14-13-18-14-14- ; 157T   
17. USA1348, Guster, Jim Coddingtron, Okoboji Yacht Club, 16-15-12-16-12-16-[20]-18-14-9-17-15- ; 160   
18. 306, Yikes, Roger Stoesz/Jacob Stoesz, Minnetonka Yacht Club, 18-[20]-20-13-11-8-15-19-18-10-19-19- ; 170   
19. 282, Sapphyre, Cindy Verant, Minnetonka Yacht Club, 17-14-[21]-21-15-14-18-20-20-19-20-18- ; 196   
20. 71, Iris II, matthew diamod/Ted Johnson
Brynna Smith, Alpena Yacht Club, [21]-21-17-20-18-18-21-21-15-17-15-16- ; 199   
21. 266, Cardinal Puff, William Rock/David goodwin
David Goodwin, MYC, 20-18-18-18-17-17-19-16-[22/DNS]-21-21-21- ; 206   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network