San Francisco Leukemia Cup Regatta
Corinthian Yacht Club | October 21, 2018

J105 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
385   MAVERICK   78   Ian Charles    StFYC   1   1  
1  
2  
137   Natural Blonde   78   Cooper Deisinger    STFYC   2   2  
2  
3  
355   Yunona   78   Artem Savinov
Artem A Savinov  
none   3   3  
3  
4  
85   Russian Roulette   78   Sergey Lubarsky
William Woodruff  
raceQs   4   4  
4  
5  
337   Arrived!   78   Tom Struttmann    St Francis   5   5  
5  
6  
400   LULU   78   Don Wieneke    SFYC   6   6  
6  
7  
357   Yellowfin   78   Dick Maclay    BYC   7   7  
7  
8  
120   Blue Ribbon   78   Peter Campfield    SFYC   8   8  
8  
9  
42   Jose Cuervo   78   Michael Stephens
Michael Stephens  
San Francisco Yacht Club   9   9  
9  
10  
468   Nimbus   78   Neil Gibbs    SYC   10   10  
10  
 



Knarr (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (17 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
138   Cahoots   0   James Scarbrough
James Scarbrough  
St. Francis YC   1   1  
1  
2  
107   Boondock Saints   0   Hans Williams
Hans Williams  
Stockton Sailing Club   2   2  
2  
3  
140   Svenkist   0   Sean Svendsen    St.FYC.   3   3  
3  
4  
143   NARCISSUS   0   John JENKINS
Eric Gray  
SF YC   4   4  
4  
5  
132   Penelope   0   Charles Griffith    St.FYC   5   5  
5  
6  
USA 125   Aquavit   0   jonathan perkins
jonathan perkins  
sfyc   6   6  
6  
7  
104   Flyer   0   Chris Kelly    Richmond YC   7   7  
7  
8  
103   Kulani   0   Timothy Dowling
Timothy G Dowling  
Saint Francis Yacht Club   8   8  
8  
9  
111   Gjendin   0   Graham Green    St. Francis   9   9  
9  
10  
134   Alinea   0   joihn Buestad    St.F.Y.C.   10   10  
10  
11  
128   Niuhi   0   George Hecht
Russ Silvestri  
StFYC   11   11  
11  
12  
US 120   Snaps lll   78   Knud Wibroe    SFYC   12   12  
12  
13  
47   Kraken   0   Risley Sams    StFYC   13   13  
13  
14  
122   GOSSIP   0   Mark Malcoun    StFYC   14   14  
14  
15  
130   adelante   0   donald nazzal    stfyc   15   15  
15  
16  
144   Fifty Fifty   250   Steve Wegner
Bruce Ahlbom & Rhett Krawitt  
SFYC   16   16  
16  
17  
102   Benino   198   Mark Dahm
Mark Dahm  
StFYC   17   17  
17  
 



PHRF1 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
7676   Kuai   27   Daniel Thielman    CYC   01:12:38   1   01:12:38   1  
1  
01:12:38
2  
61522   Blue   30   Ray Paul
Ray Paul  
SFYC   01:14:36   2   01:14:36   2  
2  
01:14:36
3  
50092   Bright Hour   0   James Bradford
James Bradford  
San Francisco Yacht Club   01:17:06   3   01:17:06   3  
3  
01:17:06
4  
15983   Lotus   -30   Marcel Houtzager    SFYC   01:44:19   4   01:44:19   4  
4  
01:44:19
5  
39528   Chance   27   Stanley Hales    Sfyc   NO TIME   6/DNC   01:45:19   6  
5  
01:45:19
 



PHRF2 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
USA 101   Swift Ness   36   reuben rocci    RYC   01:16:34   1   01:16:34   1  
1  
01:16:34
2  
25487   Peregrine   45   David Halliwill
Tad Lacey, Mike O'Callaghan, Randy Smith  
SFYC   01:17:15   2   01:17:15   2  
2  
01:17:15
3  
USA 103   Bad Dog   36   Richard Swanson    StFYC   01:18:23   3   01:18:23   3  
3  
01:18:23
4  
58484   Kuda Wuda   69   Craig Page    sfyc   01:19:49   4   01:19:49   4  
4  
01:19:49
5  
56709   Good Call   39   Richard Garman
Richard N Garman  
CYC   01:21:17   5   01:21:17   5  
5  
01:21:17
6  
28528   Jarlen   72   Robert Bloom
Greg Winters  
SYC   01:21:36   6   01:21:36   6  
6  
01:21:36
7  
38300   Willow   69   Robert Braid    Sausalito Yacht Club   01:26:02   7   01:26:02   7  
7  
01:26:02
8  
38108   Raven   69   Brice Dunwoodie    GGYC   01:30:09   8   01:30:09   8  
8  
01:30:09
 



PHRF3 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
USA 855   Looper   84   Duane Yoslov
Duane Yoslov  
San Francisco Yacht Club   01:08:36   1   01:08:36   1  
1  
01:08:36
2  
Sp1   Serenade   96   Hank Easom    Sfyc   01:18:45   2   01:18:45   2  
2  
01:18:45
3  
XX   Another Girl   90   Cinde Lou Delmas    RYC, StFYC   01:23:06   3   01:23:06   3  
3  
01:23:06
4  
28394   Mistral   81   Mark Wommack
Mark Wommack  
Sequioa yacht Club   01:24:10   4   01:24:10   4  
4  
01:24:10
5  
9484   Mulan   84   Michael Chammout    CYC   01:24:26   5   01:24:26   5  
5  
01:24:26
6  
77549   Dawn's Early Light   87   Kevin Mills    Richmond Yacht Club   01:29:00   6   01:29:00   6  
6  
01:29:00
7  
40   Lonestar   81   Madeline Morey    SFYC   01:31:38   7   01:31:38   7  
7  
01:31:38
8  
28597   Sail La Vie   105   Duane Brumm    Richmond YC   01:43:18   8   01:43:18   8  
8  
01:43:18
 



PHRF4 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
584   Wingman   114   Jim Diepenbrock    CYC   00:57:09   1   00:57:09   1  
1  
00:57:09
2  
60   Solaris / Flotek   114   Justin Foox
Matteo Brognoli  
SFYC   00:59:29   2   00:59:29   2  
2  
00:59:29
3  
67   Shenanigans   129   Tina Lundh
Bill Moore  
SFYC   01:02:57   3   01:02:57   3  
3  
01:02:57
4  
827   TEAM BOB   183   Nicholas Sessions
Nicholas Bayard Sessions  
San Francisco YC   01:03:04   4   01:03:04   4  
4  
01:03:04
5  
1327   Bottoms Up   183   Brett Davis    GGYC   01:04:11   5   01:04:11   5  
5  
01:04:11
6  
82   Youngster   138   Ron Young    SFYC   01:06:51   6   01:06:51   6  
6  
01:06:51
7  
4590   Highlander   117   Robert Horton    Tiburon Yacht Club   01:07:18   7   01:07:18   7  
7  
01:07:18
8  
25   Alpha III   234   Alex Salogub
Chris Johnson  
GGYC   01:09:15   8   01:09:15   8  
8  
01:09:15
9  
7507   Gypsy Lady   174   Val Clayton    Marin Yacht Club   NO TIME   10/DNC   01:10:15   10  
9  
01:10:15
 



NONSPINN1 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
28901   Q   54   Glenn Isaacson
Glenn Isaacson  
SFYC   01:00:52   1   01:00:52   1  
1  
01:00:52
2  
18230   Freedom   96   Jib and Muriel Martens
Muriel Martens  
San Francisco   01:04:01   2   01:04:01   2  
2  
01:04:01
3  
8049   Tom Perot   126   George Janson    Tom Perot   01:04:06   3   01:04:06   3  
3  
01:04:06
4  
1007   TREX   54   Taylor Elliott
Daniel Chador  
SFYC   01:04:16   4   01:04:16   4  
4  
01:04:16
5  
227   Katester   99   Byron Reeves    CYC   01:05:04   5   01:05:04   5  
5  
01:05:04
6  
77974   Osprey   42   Michael Bender
John Glennon  
RYC   01:06:52   6   01:06:52   6  
6  
01:06:52
7  
56583   Music   147   Robert Engelhart    Oakland   01:10:00   7   01:10:00   7  
7  
01:10:00
8  
33685   Sonata   138   Alice Shinn    San Francisco Yacht Club, Tiburon Yacht Club   01:10:29   8   01:10:29   8  
8  
01:10:29
9  
28552   City Lights   -6   Robert Wilson
Robert K Wilson  
St. Francis Yacht Club/Encinal Yacht Club   01:12:27   9   01:12:27   9  
9  
01:12:27
10  
1165   Hangar1   114   Kevin Holden
Modern Sailing  
MSC   01:16:07   10   01:16:07   10  
10  
01:16:07
11  
1921   Attitude Adjsutment   105   Stephan Sonnenschein
Modern Sailing  
MSC   01:31:06   11   01:31:06   11  
11  
01:31:06
12  
28713   French Kiss   144   Harmon Shragge    Sss   NO TIME   13/DNC   01:32:06   13  
12  
01:32:06
 



NONSPINN2 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 6:35:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
142   Summer Sailstice   153   John Arndt    Arndt   01:26:09   1   01:26:09   1  
1  
01:26:09
2  
41   MOJO   159   Luis Segundo    Berkeley Yacht Club   01:26:38   2   01:26:38   2  
2  
01:26:38
3  
USA 1   Cinnamon Girl   222   Mariellen Stern    TYC   01:26:42   3   01:26:42   3  
3  
01:26:42
4  
218   Kele   165   Terry Newell
Modern Sailing  
MSC   01:27:01   4   01:27:01   4  
4  
01:27:01
5  
179   Time & Tide   168   Paul Oliva    South Beach Yacht Club   01:31:03   5   01:31:03   5  
5  
01:31:03
6  
3515   Traharta   150   Leigh Hunt
Modern Sailing  
MSC   01:31:16   6   01:31:16   6  
6  
01:31:16
7  
1639   Encore   150   Kevin Roesler    CYC   01:32:08   7   01:32:08   7  
7  
01:32:08
8  
1369   53 Grandad   156   Toby Marion
Guy Marion  
Corinthian Yacht Club   01:32:44   8   01:32:44   8  
8  
01:32:44
9  
1002   Great Expectations   165   Travis Dewater
Modern Sailing  
MSC   02:02:40   9   02:02:40   9  
9  
02:02:40
10  
47126   Windhover   147   John Dodge
Ted West  
CYC   NO TIME   13/DNC   02:03:40   13T  
10  
02:03:40
10  
9374   Fiore Italia   185   Darren Cowdery
Modern Sailing  
MSC   NO TIME   13/DNF   02:03:40   13T  
10  
02:03:40
10  
NA   Serendipity   156   Gregory Gould
Steve Lane  
Treasure Island Yacht Club   NO TIME   13/DNC   02:03:40   13T  
10  
02:03:40
 



Classic Boat (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 21, 2018 8:06:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
3   Kookaburra   204   martin koffel
martin koffel  
SFYC   01:03:28   1   01:03:28   1  
1  
01:03:28
2  
0   Copperhead   159   Steve Hutchinson    St. Francis Yacht Club   01:05:15   2   01:05:15   2  
2  
01:05:15
3  
1947   MAYAN   144   Beau Vrolyk
Stacey Vrolyk  
StFYC   01:06:53   3   01:06:53   3  
3  
01:06:53
4  
64   Royono   144   Jason Winkel    San Francisco Yacht Club   01:08:04   4   01:08:04   4  
4  
01:08:04
5  
P3   Water Witch   90   John Egelston
Gena Egelston  
The San Francisco Yacht Club   NO TIME   6/DNC   01:09:04   6  
5  
01:09:04
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network