2018 USA Junior Olympic Sailing Festival
Pensacola Yacht Club | June 29-July 01, 2018in

Optimist Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 01, 2018 2:52:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22202   Stella Claire Hackel   Pensacola Yacht Club   1   1   [9/DNF]   2   1   5  
1  
2  
2   Hailey Ward   Pensacola Yacht Club   2   3   1   1   [4]   7  
2  
3  
15747   Sean Cruthirds   Mobile   3   2   [4]   3   3   11  
3  
4  
1   Alec Ward   Pensacola Yacht Club   [4]   4   2   4   2   12  
4  
5  
21447   Lily Campus   Pensacola Yacht Club   5   [7]   3   6   6   20  
5  
6  
1130   Noah Wacker   buccaneer   [9/DNS]   6   5   5   7   23  
6  
7  
6P   Cole Camero   TBD   7   [9/DNF]   6   7   5   25  
7  
8  
4   Emmy Kuhn   Fairhope Yacht Club   6   5   7   [9/DNS]   9/DNS   27  
8  
 



Optimist RWB (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 01, 2018 3:25:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (27 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
CAN 20005   Jackson Macaulay   LOOT/RNSYS   5   2   1   8T  
1  
2  
21447   Charles Gilman Hackel   LOOT /PYC   1   5   2   8T  
2  
3  
1937   Truman Rogers   LOOT   4   1   3   8T  
3  
4  
21419   LAURA Hamilton   LOOT/LYC   2   3   6   11  
4  
5  
18508   Madeline Janzen   Southern Yacht Club / LOOT   3   6   5   14T  
5  
6  
21476   Ryan McGauley   LOOT   6   4   4   14T  
6  
7  
22414   Henry Allgeier   LOOT   7   12   7   26  
7  
8  
15112   Emory Friend   Southern Yacht Club   10   11   8   29  
8  
9  
21284   Elliott Lipp   LOOT / CYC (SC)   12   8   12   32  
9  
10  
20000   Joe Comer   FYC   9   9   16   34T  
10  
11  
BER1019   Ethan Thompson   LOOT   13   10   11   34T  
11  
12  
GBR 6312   Jamie Wilkimson   LOOT/Hayling Island Sailing Club   8   15   13   36  
12  
13  
BER 1031   Ben Redburn   LOOT   15   13   15   43  
13  
14  
CAN1581   Ayrton Stein   Lake Ontario Optimist Team   11   23   10   44  
14  
15  
21544   Jack Laurent   Southern Yacht Club   16   20   9   45  
15  
16  
16719   Darby Smith   BSC   18   14   14   46  
16  
17  
9402   Chandler Taloney   FYC   14   7   28/BFD   49  
17  
18  
21521   Adelaide Laurent   Southern Yacht Club   19   17   17   53  
18  
19  
341   Cruz Dabney   Fairhope   21   16   20   57  
19  
20  
18951   Aidan McKoin   Southern Yacht Club   17   22   19   58  
20  
21  
21008   Connell Bartling   Pensacola Yacht Club   23   18   18   59  
21  
22  
20453   Nate Hartwell   Fairhope Yacht Club   20   21   21   62  
22  
23  
21269   Emily Allen   FYC   26   19   23   68  
23  
24  
19977   Leif Carlson   Atlanta Yacht Club   22   25   25   72T  
24  
25  
13450   Taylor Hundley   Fair hope Yacht Club   24   24   24   72T  
25  
26  
2542   Harbor Wacker   buccaneer   25   26   22   73  
26  
27  
8P   Erin Sides   Birmingham Sailing Club   28/DNC   28/DNS   28/DNC   84  
27  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 01, 2018 2:58:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
213062   Matthew Dupuy   Pontchartrain Yacht Club   1   2   2   5  
1  
2  
166000   James Simkins   Pensacola Yacht Club   2   3   1   6  
2  
3  
144344   Addison Jones   Pensacola Yacht Club   3   1   4   8  
3  
4  
162197   Matt Grove   PYC   4   6   3   13  
4  
5  
201316   Zack Smith   Pensacola Yacht Club   5   4   5   14  
5  
6  
116402   Matthew Bennett   Dixie Sailing Club   7   5   6   18  
6  
7  
1   Donovan Kane   Pensacola Yacht Club   6   8   7   21  
7  
8  
206103   Roberto Johnson   CHYC   9/DNF   7   8   24  
8  
 



C420 (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 01, 2018 3:23:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
1   Emily Alfortish   Southern Yacht Club   1   1   2   4  
1  
2  
8039   Claire Housey   SYC   2   2   1   5  
2  
3  
8047   Liam Bishop   Fairhope   4   3   3   10  
3  
4  
8401   Isabel Smith   BSC   3   4   6/OCS   13  
4  
5  
4863   Michael Mcknight   Pontchartrain   5   5   4   14  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network