2018 Junior Olympic Sailing Festival
Rochester Yacht Club | July 28-29, 2018

Optimist Green (top)
Series Standing - 18 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 29, 2018 12:08:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18  Total Pos
1  
6706   Juliana Lanz   Rochester Yacht Club   2   2   1   1   2   2   [6]   3   2   [4]   1   2   2   2   4   1   3   2   32  
1  
2  
6   Aaron Griffith   Rochester Yacht Club   [4]   1   2   2   1   1   [4]   1   3   1   4   4   3   3   3   3   1   4   37T  
2  
3  
5363   Avery Howe   Rochester YC   1   3   3   3   3   [4]   2   4   1   2   2   3   1   4   1   2   2   [6]   37T  
3  
4  
6723   AIDEN OWENS   OLCOTT YACHT CLUB   [9/DNS]   [9/DNS]   9/DNS   9/DNS   9/DNS   3   1   2   4   5   3   1   4   1   2   4   4   1   62  
4  
5  
01   Baerhuk OBanion   Henderson Harbor Yacht Club   3   4   4   4   4   5   3   5   5   3   5   5   5   5   [6]   5   [6]   3   68  
5  
6  
15779   Corey Timkey   Olcott Yacht Club   [9/DNS]   [9/DNS]   9/DNS   9/DNS   9/DNS   6   5   6   6   6   9/DNS   9/DNS   6   6   5   6   5   5   107  
6  
 



Optimist (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 29, 2018 12:15:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: blue (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
15680   Layla Altobelli [blue]   Rochester Yacht Club   1   3   4   14   [17]   2   7   5   3   39  
1  
2  
8646   Kevin Concannon [blue]   Henderson Harbor Watersports program   9   4   6   6   4   7   5   7   [16]   48  
2  
3  
044   Quinn Sweet [blue]   Ithaca Yacht Club   13   11   15   [21/RET]   3   4   2   12   8   68  
3  
4  
38   Jack Riley [blue]   YYC   4   8   11   [21/RET]   13   11   11   6   7   71  
4  
5  
19260   David Petercsak [blue]   Skaneateles Sail Club   [15]   10   10   13   12   8   12   8   2   75  
5  
6  
1339   Lauren Ulrich [blue]   Henderson Harbor Yacht Club Water Sports Program   [21/DNS]   17   8   10   15   5   15   3   19   92  
6  
7  
CAN1113   Amelia Richter [blue]   RYC   19   [20]   12   8   11   20   13   1   14   98  
7  
8  
107   Adelaide Matzky [blue]   RYC   11   13   [21/RET]   21/DNS   21/DNS   10   10   19   11   116  
8  
9  
18414   Joshua Elliott [blue]   YYC   12   16   16   15   16   [19]   19   18   10   122  
9  
 



Division: red (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
14400   Jessi Avila-Shah [red]   Youngstown Yacht Club   2   1   [3]   1   1   1   1   2   1   10  
1  
2  
17730   Ava Wohlleber [red]   Youngstown   3   2   [5]   3   5   3   4   4   4   28  
2  
3  
21016   Willem Light-Olson [red]   Willow Bank Yacht Club   5   5   1   2   2   6   [14]   10   9   40  
3  
4  
8615   David Concannon [red]   Henderson Harbor Watersports Program   6   6   2   4   6   13   6   15   [18]   58  
4  
5  
19361   Emma Steinberg [red]   Willow Bank Yacht Club   7   9   [18]   7   8   15   9   11   17   83  
5  
6  
19746   Konnor Kelly [red]   Willowbank Yacht Club   14   14   13   5   7   [17]   8   16   13   90T  
6  
7  
21237   Benjamin Orbach [red]   Willow Bank Yacht Club   10   12   7   12   14   14   [18]   9   12   90T  
7  
8  
20002   Annie Toole [red]   Willow Bank   16   18   17   [21/DNS]   21/DNS   18   20   20   21/RET   151  
8  
 



Division: white (3 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
66   Koen Anderson [white]   Ithaca Yacht Club   8   7   9   9   9   16   [17]   17   5   80  
1  
2  
3134   Ryan Gleichauf [white]   Rochester Yacht Club   18   19   14   [21/DNS]   21/DNS   9   3   14   6   104  
2  
3  
13414   Gerald Wohlleber [white]   Youngstown   17   15   [19]   11   10   12   16   13   15   109  
3  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 29, 2018 12:41:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
152994   Jordan Oszlak   Oakville Yacht Squadron   [4]   1   2   2   1   1   4   4   15  
1  
2  
193300   Robert Nicholson   Oakville Yacht Squadron   3   3   1   1   5   4   [7]   2   19  
2  
3  
209701   Siri Schantz   Hoover Sailing Club   1   2   [7]   3   2   6   1   5   20  
3  
4  
191504   Matthew Lyons   Rochester Yacht Club   5   5   6   6   [10]   5   3   3   33  
4  
5  
192872   Adam Strobridge   Sodus Bay Junior Sailing Association   2   4   4   [8]   8   2   8   6   34  
5  
6  
192900   delaney goodfellow   LCS   8   6   3   4   4   8   5   [13]   38  
6  
7  
196054   Helios HE   Oakville Yacht Squadron   [10]   8   8   7   7   3   9   1   43  
7  
8  
187275   William Askew   Oakville Yacht Squadron   7   7   5   5   9   [13]   6   8   47  
8  
9  
176270   Olivia Corasaniti   Willowbank Yacht Club   6   10   9   [14/DNS]   11   7   2   7   52  
9  
10  
155200   Aiden Harig   Willow Bank Yacht Club   11   11   10   [14/DNS]   3   10   12   10   67  
10  
11  
6   Cylas Doyle   SBJSA   9   9   [14/DNF]   9   12   11   10   9   69  
11  
12  
170400   Clementine Matzky   RYC   [14/DNS]   14/DNS   14/DNS   14/DNS   6   9   11   11   79  
12  
13  
11   Maxine Palmerton   YYC   12   12   [14/DNF]   14/DNS   13   12   13   12   88  
13  
 



C420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 29, 2018 1:57:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
6878   Elliott Mendenhall/
Sam Thompson  
Rochester YC/ Rochester YC   2   2   2   1   3   2   [5]   2   14  
1  
2  
4108   Kenneth Byrne/
Ellie Torrisi  
Skaneateles Country Club/ Skaneateles Country Club   [6]   5   5   5   2   1   4   1   23  
2  
3  
7677   John Rogers/
Joseph Mecenas  
Ithaca Yacht Club/ Ithaca Yacht Club   1   1   1   [15/OCS]   8   6   1   15/DSQ   33  
3  
4  
6876   Erin Szuromi/
Emmy Kaza  
Rochester/ Rochester Yacht Club   3   3   3   2   [9]   8   9   6   34  
4  
5  
3124   Dixon Reynolds/
Alexis Katsabekis  
Youngstown Yacht Club/ Youngstown YC   7   6   8   3   1   3   7   [9]   35  
5  
6  
2098   Ava Blackwell/
Kyle Weldon  
Skaneateles Country Club/ Skaneateles Country Club   4   4   6   6   6   7   [10]   8   41  
6  
7  
898   Ryan Gelston   Skaneateles Country Club   9   [10]   7   7   4   10   3   4   44T  
7  
8  
6879   Lena Fine/
Emily Davis  
Rochester Yacht Club/ Rochester Yacht Club   [11]   9   4   4   5   9   8   5   44T  
8  
9  
6995   Donovan Kuo   Ithaca Yacht Club   8   [11]   11   9   7   5   2   3   45  
9  
10  
3183   Caitlin Barry   Youngstown Yacht Club   5   7   9   8   [10]   4   6   7   46  
10  
11  
6874   Benjamin Hosford/
Ella Weber  
Rochester Yacht Club/ Rochester Yacht Club   10   8   10   10   [11]   11   11   10   70  
11  
12  
1   Megan Kelsch   Youngstown   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   105T  
12  
12  
898   drew (420 crew) down   skaneateles sailing school   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   105T  
12  
12  
6995   Wiley Anderson   Ithaca Yacht CLub   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   105T  
12  
 



C420 Non-Spin (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 29, 2018 12:39:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
222   Miles Sweet   Ithaca Yacht Club   1   1   1   1   [3]   1   1   1   7  
1  
2  
126   Claire Lewis/
MADISON MEINCKE  
Olcott Yacht Club/ OLCOTT YACHT CLUB   [4]   2   3   2   1   2   3   2   15  
2  
3  
007   Alexander humbert/
Matt Humbert  
SBJSA/ SBJSA   2   3   2   3   2   3   2   [4]   17  
3  
4  
4508   Ej Franks/
Alex Decker  
Ej franks/ Willow Banks   3   4   4   [7/DNS]   5   5   4   3   28  
4  
5  
119   Ella Thibault/
Sharidan Hathaway  
Olcott Yacht Club/ Olcott   [5]   5   5   4   4   4   5   5   32  
5  
6  
222   Eamon Colbert-Auble   Ithaca Yacht Club   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   49  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network