2018 Seal Beach to Dana Point Race
Dana Point Yacht Club | July 07, 2018

PHRF (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, July 09, 2018 6:37:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (12 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
51520   TRIUMPH   -14   steve sellinger [A]   NHYC   05:11:24   1   05:11:24   1  
1  
05:11:24
2  
18081   Flyingfiche II   -3   Bob Zellmer [A]   LBYC/TPYC   05:20:53   2   05:20:53   2  
2  
05:20:53
3  
USA7676   Flaquita   -28   paul casanova [A]   SCYRA   05:22:41   3   05:22:41   3  
3  
05:22:41
4  
7065   Timeshaver   -9   Viggo Torbensen [A]   DPYC   05:26:44   4   05:26:44   4  
4  
05:26:44
5  
7918   Cirrus   42   Timothy Harmon [A]   CRA   05:38:20   5   05:38:20   5  
5  
05:38:20
6  
61040   Heartbeat 4   39   Charles Brewer [A]   Newport Harbor Yacht Club   05:45:11   6   05:45:11   6  
6  
05:45:11
7  
46714   Pole Dancer   36   Tom & Terri Manok [A]   OYC   05:48:08   7   05:48:08   7  
7  
05:48:08
8  
38021   S P I R I T   27   Chuck Bayless [A]   DPYC   05:54:04   9   05:54:04   9  
8  
05:54:04
9  
USA 691   Beulahs Biscuits   42   Dennis Swift [A]   Arizona Yacht Club   06:09:35   11   06:09:35   11  
9  
06:09:35
10  
USA87   Yippee Kai Yay   1   Barry Senescu [A]   DPYC   06:12:53   12   06:12:53   12  
10  
06:12:53
11  
60409   Zimmer   33   Michael Gebb [A]   ABYC   06:14:20   13   06:14:20   13  
11  
06:14:20
12  
19   Occams Razor   39   Ed Kooij [A]   DPYC   06:17:40   14   06:17:40   14  
12  
06:17:40
 



Division: B (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
87178   Reliance   60   William McKeever [B]   BYC   05:49:50   8   05:49:50   8  
1  
05:49:50
2  
67720   Gray Goose   96   Jeremy Quinton/ Scott Clapp [B]   DPYC   05:55:32   10   05:55:32   10  
2  
05:55:32
3  
67039   Windfall   96   John Setchell [B]   Navy Yacht Club   06:21:55   16   06:21:55   16  
3  
06:21:55
4  
77429   Chaos Theory   96   Norman Hosford [B]   DPYC   06:23:29   17   06:23:29   17  
4  
06:23:29
5  
42682   warrior   75   Roger Groh [B]   TPYC   08:30:00   24   08:30:00   24  
5  
08:30:00
6  
46973   Blitz   93   Bryan Nickel [B]   NHYC   NO TIME   41/DNF   08:31:00   41T  
6  
08:31:00
6  
23   Firewater   90   Rich Bennett [B]   WSA-OC   NO TIME   41/DNF   08:31:00   41T  
6  
08:31:00
6  
USA 103   Growlie   84   Bill Johnson [B]   CBYC   NO TIME   41/DNF   08:31:00   41T  
6  
08:31:00
6  
87996A   Roller   45   Federico Pavoncelli [B]   Dana Point Yacht Club   NO TIME   41/DNF   08:31:00   41T  
6  
08:31:00
 



Division: C (12 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
47576   Altheris   120   Raymond Booth [C]   Balboa Yacht club   06:18:36   15   06:18:36   15  
1  
06:18:36
2  
8391   Shockwave   105   Mike Grijalva [C]   Arizona Yacht Club   07:16:27   18   07:16:27   18  
2  
07:16:27
3  
7626   lulu   123   David Booker [C]   SlBYC   07:23:13   19   07:23:13   19  
3  
07:23:13
4  
97938   Starckweather   126   Graham Forsyth [C]   DPYC   07:23:16   20   07:23:16   20  
4  
07:23:16
5  
7158   MAGIC II   120   Jim Brock [C]   LBYC   07:25:14   21   07:25:14   21  
5  
07:25:14
6  
46981   Besame Mucho   138   Dan Hannegan [C]   DWYC   07:35:20   22   07:35:20   22  
6  
07:35:20
7  
46493   FLY'N-BRY'N-NS   139   Jerry Bryan [C]   DPYC   NO TIME   41/DNF   08:36:00   41T  
7  
08:36:00
7  
56587   IZABLUE   119   Mark Doliva [C]   DPYC   NO TIME   41/DNF   08:36:00   41T  
7  
08:36:00
7  
56269   Cabernet Sky   102   Charles Buckner [C]   DPYC   NO TIME   41/DNF   08:36:00   41T  
7  
08:36:00
7  
60413   Freedom   99   David Normandin [C]   DPYC   NO TIME   41/DNC   08:36:00   41T  
7  
08:36:00
7  
46600   blew men-fous   130   Peter Cochran [C]   Dana West YC   NO TIME   41/DNF   08:36:00   41T  
7  
08:36:00
7  
47474   Cruz Control   138   Russ Brown [C]   ALYC   NO TIME   41/DNF   08:36:00   41T  
7  
08:36:00
 



Division: D (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
56896   Tomol-NS   154   Sue Griesbach [D]   DPYC   07:41:03   23   07:41:03   23  
1  
07:41:03
2  
56674   MER SEA   238   Charles Gramlich [D]   Dana West Yacht Club   NO TIME   41/DNF   08:41:00   41T  
2  
08:41:00
2  
7389   bellissima   210   Tom Cornelius [D]   LSFYC   NO TIME   41/DNF   08:41:00   41T  
2  
08:41:00
2  
USA52676   MOONRAKER-NS   179   SCOTT EATON [D]   DWYC   NO TIME   41/DNC   08:41:00   41T  
2  
08:41:00
2  
46828   Fair Havens   222   Dave Griffin [D]   DPYC   NO TIME   41/DNF   08:41:00   41T  
2  
08:41:00
2  
56926   Shaken, Knot Stirred-NS   186   Jack Houston [D]   LMVYC   NO TIME   41/DNF   08:41:00   41T  
2  
08:41:00
2  
46717   Trofina 2   162   Anna Scharer [D]   DPYC   NO TIME   41/DNF   08:41:00   41T  
2  
08:41:00
 



ORCA (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, July 07, 2018 11:51:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (1 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
5   Trident   31   Terry Argast [A]   SBYRC   07:47:05   1   07:47:05   1  
1  
07:47:05
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network