West Dennis Yacht Club Invitational
West Dennis Yacht Club | July 09, 2018in

Opti Green (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 09, 2018 12:29:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
5664   Tabasco Cat   Lizzie Cochran   Cotuit Mosquito Yacht Club   [4]   3   1   2   1   1   1   9  
1  
2  
39   Poseidon   Audrey Pozen   Cotuit Mosquito Yacht Club   1   1   [3]   1   2   3   2   10  
2  
3  
22253      Brooke Bartlett   Chatham Yacht Club   2   2   [4]   3   3   2   3   15  
3  
4  
7521   California Dreamin'   Audrey Coonan   West Dennis Yacht Club   [5]   4   2   4   4   5   5   24  
4  
5  
10723   GoGo   Hunter Crane   Rachel Crane   3   5   [8]   5   5   6   4   28  
5  
6  
21241      Avery Quake   Stage Harbor Yacht Club   7   6   5   7   6   4   [8]   35  
6  
7  
19885   Sam Bartlett   Sam Bartlett   Chatham Yacht Club   6   7   6   8   8   [10/DNS]   6   41  
7  
8  
19896   Crinkly Crab   Billy Adams   WDYC   [9]   8   7   6   7   7   7   42  
8  
9  
20497   Gator Bait   Paige Fenton   Stage Harbor Yacht Club   8   [9]   9   9   9   8   9   52  
9  
 



Opti Championship (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 09, 2018 1:48:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (10 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
19889   Jackpot   Jack Spillane [Blue]   Hyannis Yacht Club   2   2   3   [4]   3   10  
1  
2  
13554      Cailyn Murphy [Blue]   Chatham Yacht Club   5   5   [13]   12   2   24  
2  
3  
13889   Splash   Julia Scipione [Blue]   Chatham Yacht Club   [12]   9   11   6   11   37  
3  
4  
11053   Orange Thunder   Conor Donahue [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   7   14   6   17   [20]   44  
4  
5  
20125      Hadley Earl [Blue]   Stage Harbor YC   14   11   [23]   10   13   48  
5  
6  
21607   None   Chad Bartlett [Blue]   Chatham Yacht Club   13   17   9   [25]   10   49  
6  
7  
9593   Knotty Boy   James Counselman [Blue]   Stone Horse Yacht Club   [22]   10   18   11   16   55  
7  
8  
10447      Walker Naughton [Blue]   Stone Horse Yacht Club   17   13   15   14   [23]   59  
8  
9  
21107      Waters Lloyd [Blue]   BYRC   15   20   12   18   [24]   65  
9  
10  
14550   Peek-a-boo   Faye Adams [Blue]   WDYC   20   25   24   [27]   25   94  
10  
 



Division: Red (14 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22631   RePete   Peter Cotoia [Red]   Hyannis Yacht Club   1   1   1   [2]   1   4  
1  
2  
16887   Buddy   Cody Lamoreux [Red]   Chatham Yacht Club   11   3   2   1   [29/DNC]   17T  
2  
3  
12673      Aidan Sheehan [Red]   HYC   6   [7]   4   3   4   17T  
3  
4  
5474      Peter Visco [Red]   Stone Horse Yacht Club   [18]   4   7   5   7   23  
4  
5  
12924      Tucker Lamoreux [Red]   Chatham Yacht Club   8   6   [10]   8   6   28  
5  
6  
21642      Esme Shields [Red]   Bass river   4   [15]   8   9   8   29  
6  
7  
14235   Knot Reel   Marc Gadbois [Red]   Hyannis Yacht Club   3   [29/DNS]   22   7   5   37  
7  
8  
1115   In the Blue   Sarah Leary [Red]   Stage Harbor Yacht Club   10   [29/DNC]   5   19   14   48  
8  
9  
324   Rasta2   Ryan Petrush [Red]   Cotuit Mosquito Yacht Club   [21]   12   17   16   17   62  
9  
10  
21071   E-rocket   Eliza Barker [Red]   BRYC   16   18   14   [20]   18   66  
10  
11  
6041   El Conejo   Olivia Pozen [Red]   Cotuit Mosquito Yacht Club   [23]   22   21   21   12   76  
11  
12  
2012      Caroline Friendly [Red]   Stage Harbor Yacht Club   25   16   [29/DNC]   24   21   86  
12  
13  
3356   White Caps   Matt Leopold [Red]   CMYC   24   21   [29/DNC]   22   22   89  
13  
14  
18   0   Catherine Walker [Red]   Stage Harbor Yacht Club   27   23   [29/DNC]   26   29/DNC   105  
14  
 



Division: White (4 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
12458      Shannon Welburn [White]   Stone Horse Yacht Club   9   8   [19]   15   15   47  
1  
2  
15670      Shea Welburn [White]   Stone Horse Yacht Club   [19]   19   16   13   9   57  
2  
3  
13050   Chillax   Tyler Quake [White]   Stage Harbor Yacht Club   [26]   24   20   23   19   86  
3  
4  
12663   Optimistic   Erik Menyhart [White]   Hyannis Yacht Club   28   [29/DNC]   29/DNC   29/DNS   29/DNC   115  
4  
 



club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 09, 2018 3:15:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (40 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8163      Hayden Earl/
Jack Howard  
Stage Harbor YC/ Tabor Academy Boat Club   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
6927      Alex Gonzalez/
Catherine Shakin  
Stage Harbor/ Stage Harbor Yacht Club   [3]   2   2   2   3   9  
2  
3  
6457   N/A   William Bailey/
Jack Szymanski  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   5   3   3   6   [13]   17  
3  
4  
8443      Ryan Goldstein/
Izzy Maggioni  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   [7]   6   5   5   2   18  
4  
5  
7689      Abigail Lenox/
Calder Robbins  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   2   5   4   [8]   8   19  
5  
6  
7818      Jack Welburn/
Emma Sullivan  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   4   4   8   [42/DSQ]   4   20  
6  
7  
8442      Ellen Fuller/
Hank Bailey  
Chatham Yacht Club/ CYC   9   [14]   6   3   6   24  
7  
8  
1011      Elliot Kinder   Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club
/ Hyannis Yacht Club  
8   7   [12]   7   11   33  
8  
9  
1013      Carter Morin/
Lila Coffman  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   10   [11]   11   10   5   36  
9  
10  
1014   5   Patrick Igoe/
Olivia Demmin  
HYC/ HYC   13   [15]   7   15   9   44  
10  
11  
8396      Cornelius Bottomley/
Tucker Henry  
BRYC/ Bass River Yacht Club   11   17   14   4   [18]   46  
11  
12  
8080      Josh Dillon/
Tess Adams  
West Dennis Yacht Club/ WDYC   6   10   13   18   [22]   47T  
12  
13  
8251      Andrew Shimmel/
Brett Gaughrin  
BRYC/ BRYC   [17]   13   10   17   7   47T  
13  
14  
1010      Ellen Efstathiou/
Alex McFarland  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   18   16   9   11   [31]   54  
14  
15  
1007      Evan daSilva/
Charlie Kettlewell  
Hyannis/ Hyannis Yacht Club   20   12   15   [28]   15   62  
15  
16  
1798      Liam Lawless/
Emily Miller  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   14   9   20   21   [28]   64  
16  
17  
8268      Lauren Cooper/
Ashley Cooper  
Bass River Yacht Club/ BRYC   [24]   23   17   20   10   70  
17  
18  
8081      Walter Sullivan/
Anna Corney  
West Dennis Yacht Club/ WDYC   22   19   16   14   [26]   71  
18  
19  
1802      Samir Stevenson/
Liam Somers  
waquoit bay yacht club/ waquoit bay yacht club   [29]   20   23   13   16   72  
19  
20  
1464      Zachary Earnshaw/
Kasey Dillon  
WDYC/ WDYC   [28]   27   27   9   12   75T  
20  
21  
8168      Will Lucy/
Maggie Forger  
Stage harbor yacht club/ Shyc   [35]   18   31   12   14   75T  
21  
22  
7817   Usain Boat   Pierce Sullivan/
Elizabeth Kelly  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   12   [28]   19   26   20   77  
22  
23  
6296      Owen Primeau/
Jan Lapinksi  
Chatham/ Chatham Yacht Club   [42/DNF]   29   18   16   17   80  
23  
24  
5413      Katherine Ward/
Emma Garrity  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   15   [31]   21   23   24   83  
24  
25  
1006      Veronica Smith/
Ava Willis  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   31   8   [35]   29   21   89  
25  
26  
6224      Sophia Adams/
Lydia Barker  
Bass River Yacht Club/ bass river yacht club   23   [34]   26   22   27   98  
26  
27  
7211      Cole Bender/
Jake Lacoche  
Stonehorse Yacht Club/ Stonehorse yacht club   30   21   24   24   [42/DNS]   99  
27  
28  
1016   12   Charles Blair/
Jack Ciluzzi  
Hyannis Yacht Club/ HYC   26   [42/DNF]   33   25   19   103T  
28  
29  
2012      Myles Donovan/
Kaden Gardiner  
Yarmouth Rec/ Yarmouth Sailing   21   26   [30]   27   29   103T  
29  
30  
6673   WDYC 12   Christopher Johnson/
Ryan FitzMaurice  
West Dennis Yacht Club/ West Dennis Yacht Club   19   22   [36]   30   34   105  
30  
31  
369      Will Hurd/
Jack Thompson  
West Dennis YC/ West Dennis YC   16   [37]   28   32   30   106T  
31  
32  
2941      Sarah Alix/
Jenny Lawton  
West dennis yacht club/ West Dennis Yacht Club   27   25   29   [35]   25   106T  
32  
33  
6581      Erin Gillis/
Elizabeth Corney  
Dennis Yacht Club/ DYC   [37]   36   22   19   33   110  
33  
34  
2016      Anthony Zappala/
Emma O'Donovan  
Yarmouth Sailing/ Yarmouth Sailing   32   24   25   33   [42/DNS]   114  
34  
35  
1801      Benjamin Pugh   Waquoit Bay Yacht Club   25   30   32   [42/DNS]   42/DNS   129  
35  
36  
6197      Colin Gaughran/
Garrett Shimmel  
BRYC/ BRYC   33   33   [42/DNC]   42/DNS   23   131  
36  
37  
C21      Graziella Vezza/
molly mckeen  
HYC/ HYC   34   35   [37]   31   32   132  
37  
38  
7061      Sophie Maggioni/
Caitlin Fitzmaurice  
CYC/ CYC   [36]   32   34   34   35   135  
38  
39  
7573      Zach Myers/
Owen Myers  
CYC/ CYC   38   39   38   [42/DNS]   36   151  
39  
40  
7567      Owen Egan/
Paige Egan  
Chapoquoit Yacht Club/ Chapoquoit Yacht Club   39   38   [42/DNC]   36   42/DNS   155  
40  
41  
            [42/DNC]   42/DNC   42/DNC   42/DNC   42/DNS   168  
41  
 



club 420 (no spinnaker/trap) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 09, 2018 1:47:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8169      Ashley Quinn/
Maggie Forger  
Stage Harbor Yacht Club/ Danielle Forger   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
8167   Club Boat   Drew Donahue/
Shep Hearle  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage harbor yacht club   2   2   [3]   2   3   9  
2  
3  
7231      Brady Welburn/
Riley Mills  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   [5]   4   2   3   2   11  
3  
4  
7261      Ben Visco/
Summer Mills  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   3   3   [4]   4   4   14  
4  
5  
5412      Zach Bender/
Amelia Garrity  
Stonehorse Yacht Club/ Stonehorse Yacht Club   6   6   5   5   [8/DNS]   22  
5  
6  
8      Timothy Boston/
Cecilia Treadwell  
bass river yacht club/ Bass River Yacht Club   4   5   6   [8/DNS]   8/DNS   23  
6  
7  
2585      Elizabeth Damon   Bass River Yacht Club   [7]   7   7   6   5   25  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network