Fall Festival Regatta, Florida East Coast Regatta Series, Regatta #3
Palm Beach Sailing Club | October 28, 2018

Optimist Gold (5 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 12:57:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17412   William Kulas   USSCMC   1   [2]   1   1   2   5  
1  
2  
17259   Aidan Norvell   Palm Beach Sailing Club   3   1   [4]   3   1   8  
2  
3  
18544   Elizabeth Wire   US Sailing Center Martin County   2   [5]   2   2   4   10  
3  
4  
11635   Henry Taylor   PBSC   4   3   3   [6/DNC]   3   13  
4  
5  
22555   Landon Rapp   Youth sailing foundation of Indian River County   5   4   [6/DNS]   6/DNC   6/DNC   21  
5  
 



Optimist Silver (23 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 12:57:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21667   Grady Stahl   US Sailing Center Martin County   [2]   2   1   1   1   5  
1  
2  
21645   Adam Lee   Martin County   [3]   3   2   2   2   9  
2  
3  
4607   Max Paul-Hus   Palm Beach sailing club   10   7   4   4   [24/DNF]   25  
3  
4  
80   Oliver Taylor   PBSC   14   10   3   [24/DNF]   3   30  
4  
5  
4609   Reef Baker   Palm Beach Sailing Club   12   [24/DNF]   24/DNF   6   4   46  
5  
6  
16169   Alexander Edlin   Mark Sorensen Youth Sailing   16   8   [24/DNF]   3   24/DNC   51  
6  
7  
4606   Everett Bruckerhoff   Palm Beach Sailing Club   1   4   [24/DNF]   24/DNC   24/DNC   53  
7  
8  
21663   Tainoa Hartley   Usscmc   17   9   [24/DNF]   5   24/DNC   55  
8  
9  
22558   Thomas Kennedy   Youth Sailing Foundation of IRS   7   1   [24/DNF]   24/DNC   24/DNC   56  
9  
10  
22042   Nick Crull   Youth Sailing Foundation of Indian River   4   6   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   58  
10  
11  
22554   Michael Ladd   Youth Sailing Foundation   8   5   [24/DNF]   24/DNC   24/DNC   61  
11  
12  
99   Peter Swanson   Youth Sailing Foundation of Indian River   5   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   77  
12  
13  
21569   Savanna Hendrix   US Sailing Center Martin co   6   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   78  
13  
14  
21668   Mia Stahl   US Sailing Center Martin County   9   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   81  
14  
15  
4604   Evelyn Bruckerhoff   Palm Beach sailing club   11   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   83  
15  
16  
22557   Ronja Sander   Youth Sailing Foundation Vero Beach   13   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   85  
16  
17  
19087   Ocean Joseph   Fort Pierce Riverside SC   15   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   87  
17  
18  
4600   Rainey Baker   Palm Beach Sailing Club   18   [24/DNF]   24/DNF   24/DNC   24/DNC   90  
18  
19  
USA97   Ethan Arias   Upper Key Sailing Club   19   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   91  
19  
20  
4602   Elina Oswald   PBSC   20   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   92  
20  
21  
91   Charlie Ruth   Palm Beach Sailing Club   [24/DNF]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   96T  
21  
21  
4605   Sebastian Cunningham   Palm Beach Sailing   [24/DNF]   24/DNF   24/DNF   24/DNC   24/DNC   96T  
21  
21  
32   Merrit Kennedy   Youth Sailing Foundation of IRS   [24/DNC]   24/DNC   24/DNF   24/DNC   24/DNC   96T  
21  
 



High School 420s (19 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 3:08:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17   Nita Holloway   Vero Beach YSF   2   2   [3]   1   1   6  
1  
2  
7845   Ethan Rushlow   Palm Beach Sailing Club   1   1   4   [5]   3   9  
2  
3  
15   Mylee Smith   N/A   [12]   4   2   2   7   15  
3  
4  
4118   Matthew St Aubin   Upper Keys Sailing Club   9   3   1   4   [13]   17  
4  
5  
7003   Frank Garcia-Montes   UKSC   4   6   5   [7]   4   19  
5  
6  
16   Ayla Weisberg   Palm Beach Saiiling club   3   7   7   6   [11]   23  
6  
7  
7054   Michaelangelo Goralski   UKSC   8   8   6   [9]   2   24T  
7  
8  
16   Sydney Ohs   Vero Beach YSF   5   [10]   8   3   8   24T  
8  
9  
7840   Jensyn Kretschmar   Palm Beach Sailing Club   7   5   9   [11]   5   26  
9  
10  
6419   Christian Buckles   UKSC   6   9   [11]   8   9   32  
10  
11  
01   Liz Cloninger   Palm Beach Sailing Club   [16]   13   10   12   6   41  
11  
12  
9185   Andrea Misiunas   Upper Keys Sailing Club   [15]   12   12   10   10   44  
12  
13  
7278   Evan Hartigan   Mark Sorensen Youth Sailing Club   [14]   11   13   14   12   50  
13  
14  
4   caleb tyler   Space Coast Sailing   11   [14]   14   13   14   52  
14  
15  
53   Thomas Schuerger   Space Coast Sailing Team   10   [20/DNS]   20/DNS   20/DNS   20/DNF   70  
15  
16  
476   Ella Renner   Upper Keys Sailing Club   13   [20/DNS]   20/DNS   20/DNS   20/DNF   73  
16  
17  
1   Sailor Mohrman   Space Coast Sailing- EGYC   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNF   20/DNC   80T  
17  
17  
5   Eddie Phelan   Eau Gallie, Indian Harbour beach   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNF   20/DNC   80T  
17  
17  
0   Jackson Bjorklund   Space Coast Sailing   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   80T  
17  
 



Open Bics (14 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 3:38:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
14   Caroline Locke   US Sailing Center Martin County   1   [2]   1   2   1   5  
1  
2  
9076   alice leroux   Halifax Youth Sailing Daytona Beach   [5]   5   2   1   2   10T  
2  
3  
6245   Julie Zahniser   US Sailing Center   2   1   [4]   4   3   10T  
3  
4  
9099   Daniel Martin   HYS   [4]   4   3   3   4   14  
4  
5  
9032   Nolan Orlando   Halafax Youth Sailing   [7]   6   5   5   6   22  
5  
6  
5172   Peik Sander   USSMC   3   [8]   7   8   5   23  
6  
7  
8565   Ethan Linder   Space Coast Sailing- EGYC   [15/DNF]   3   8   7   7   25  
7  
8  
9078   Siena Branch   Halifax Youth Sailing   6   7   10   6   [15/DNS]   29  
8  
9  
9   Adam Van Eaton   US Sailing Martin County   9   10   6   10   [15/DNS]   35  
9  
10  
8833   Benjamin Mohrman   Space Coast Sailing- EGYC   10   9   9   9   [15/DNS]   37  
10  
11  
1   Jack Allen   Space Coast Sailing   8   [11]   11   11   8   38  
11  
12  
07   Jakub Barski   USSCMC   [15/DNF]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   60T  
12  
12  
3   Pia Mohrman   Space Coast Sailing- EGYC   [15/DNF]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   60T  
12  
12  
11   Aiden Leppo   Eau Gallie Yacht Club   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
12  
 



Portsmouth (10 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 2:06:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos Total Corrected
1  
4   Jacob Ammons   Treasure Coast Youth Sailing Foundation   1   1   1   1   4  
1  
00:44:20
2  
229   John Robertson   Palm Beach Sailing Cub   5   4   4   3   16  
2  
00:54:54
3  
6   Aaron Maggiacomo   Palm Beach Sailing Club   11/DNF   2   3   2   18  
3  
00:53:14
4  
203751   Bill McKenzie   pbsc   11/DNF   3   2   4   20  
4  
00:55:53
5  
1378   Paul Gingras   Sailfish Club   2   11/DNS   11/DNS   11/DNS   35  
5  
00:55:58
6  
1764   John Brim   Sailfish Club   3   11/DNS   11/DNS   11/DNS   36  
6  
00:57:03
7  
1   Charles Field   PBSC   4   11/DNS   11/DNS   11/DNS   37  
7  
00:58:15
8  
10   Jeff Bruckerhoff   PBSC   11/DNS   11/DNC   11/DNS   11/DNS   44T  
8  
01:00:49
8  
USA 30658   Robin Baker   PBSC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   44T  
8  
01:00:49
8  
0002   TBD TBD   Sailfish Club   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   44T  
8  
01:00:49
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network