PGJSA Championship Regatta
Southold Yacht Club | August 10, 2018in

Optimist (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 10, 2018 4:24:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
94   Paul Haefliger [Blue]   Shinnecock Yacht Club   3   6   6   3   3   6   27  
1  
2  
20336   Phoebe Fogarty [Blue]   OCYC   20   9   3   5   12   9   58  
2  
3  
16403   Anna Finora [Blue]   Old Cove Yacht Club   5   7   12   16   5   15   60  
3  
4  
22394   Jackson Suter [Blue]   Old Cove Yacht Club   2   27   2   12   11   8   62  
4  
5  
15514   Patrick O'Driscoll [Blue]   Old Cove   10   8   10   15   6   16   65  
5  
6  
4162   Grace Havlik [Blue]   Orient Yacht Club   15   20   8   13   22   13   91  
6  
7  
77   Jack Heidenry [Blue]   MYC   21   15   21   20   9   14   100  
7  
8  
6593   Vivian Smith [Blue]   Orient Yacht Club   24   33   14   14   10   10   105  
8  
9  
10749   Mirabelle Meredith-Jones [Blue]   Orient Yacht Club   29   5   19   27   17   23   120T  
9  
10  
21619   Jonathan Wiggins [Blue]   Old cove   12   18   11   33   20   26   120T  
10  
11  
154454   Sean Beaver [Blue]   Southold Yacht Club   32   16   36/DSQ   17   16   18   135  
11  
12  
06504   john spicer [Blue]   Southold   19   29   17   24   29   20   138  
12  
13  
20903   Caspar Meredith-Jones [Blue]   Orient Yacht Club   18   30   23   26   19   31   147  
13  
14  
12762   Charlie Webb [Blue]   Orient Yacht Club   22   22   15   32   24   36/DSQ   151  
14  
15  
9820   David Wolleben [Blue]   Old Cove   34   23   20   28   26   27   158  
15  
16  
3704   Lily Stemhagen [Blue]   Orient Yacht Club   33   26   24   19   32   29   163  
16  
17  
124050   Kevin Young [Blue]   Southold Yacht Club   28   34   33   29   33   25   182  
17  
18  
14436   Henry Ji [Blue]   Southampton Yacht Club   35   35   31   35   35   33   204  
18  
 



Division: Red (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
9730   Robert Finora [Red]   Old Cove Yacht Club   1   1   1   1   7   2   13  
1  
2  
20837   Anna Sauberg [Red]   Ocyc   23   4   5   7   8   1   48  
2  
3  
11211   Ansley Hanus [Red]   OLD COVE   7   11   26   10   18   11   83  
3  
4  
12696   Peter Sharples [Red]   OYC   6   25   22   4   25   19   101  
4  
5  
15302   mason miller [Red]   SYC   16   31   34   11   13   17   122T  
5  
6  
11448   Brianna Burns [Red]   Mattituck Yacht Club   14   21   16   23   27   21   122T  
6  
7  
16451   Scarlett Cleary [Red]   Southold Yacht Club   9   32   25   21   21   24   132  
7  
 



Division: White (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
9451   Everett LEHNERT [White]   Old Cove YC   4   2   4   6   2   4   22  
1  
2  
22417   Finlay Allonby [White]   SIYC   8   3   9   2   1   3   26  
2  
3  
12099   Brian Lynch [White]   Old Cove Yacht Club   13   10   7   9   4   7   50  
3  
4  
20835   Max Sauberg [White]   Ocyc   11   14   13   22   15   5   80  
4  
5  
19664   William Bateman [White]   SIYC   17   12   18   8   28   36/DNF   119  
5  
6  
16522   Anders Siewert [White]   SIYC   25   17   27   18   31   12   130  
6  
7  
18481   Patrick Miller [White]   old cove yacht club   26   13   28   25   23   22   137  
7  
8  
10992   Eli shainker [White]   Orient yacht club   30   19   30   30   14   30   153  
8  
9  
20546   Nicholas Dowling [White]   Southold Yacht Club   27   28   32   34   30   28   179  
9  
10  
9918   Michael Ji [White]   Southampton Yacht Club   31   24   29   31   34   32   181  
10  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 10, 2018 4:43:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
188640   Billy Burton   Southold Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
208088   Sarah Schuringa   Southampton Yacht Club   2.3/RDG   2   2   3   9.3  
2  
3  
199154   Natalie Miller   Southold Yacht Club   2   4   3   2   11  
3  
4  
187176   Chloe Chisholm   Southampton Yacht Club   3   3   4   4   14  
4  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 10, 2018 3:12:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
214289   Francesca Edmands   Old above Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
167172   henry miller   Southold   4   2   2   4   12  
2  
3  
170093   Tyler Meadows   Southampton   2   5   4   2   13T  
3  
4  
199162   Jay Hard   Southold   3   4   3   3   13T  
4  
5  
136887   Conor O’Driscoll   Old Cove   5   3   5   5   18  
5  
 



Sunfish Single (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 10, 2018 3:13:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
3219   Cam MacKinnon   Southold Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
33   Richard (Micky) Kalich   Mattituck Yacht Club   2   2   2   2   8  
2  
3  
77204   perry gardiner   Mattituck   3   3   4   3   13  
3  
4  
98875   Zachary Warren   MYC   7   4   3   5   19  
4  
5  
77785   Kelsey Young   Southold Yacht Club   4   6   6   4   20  
5  
6  
3774   Charles Boyar   Charles Boyar   5   7   5   6   23  
6  
7  
8   Campbell Conard   Devon Yacht Club   6   5   8/DNS   8/DNS   27  
7  
 



C420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 10, 2018 2:54:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6904   Ben Honig/
Patrick Dolan  
Old Cove Yacht Club/ Old Cove Yacht Club   1   2   2   1   1   7  
1  
2  
7739   Amelia Neumann/
Connor Fischetti  
Old Cove/ Old Cove   3   1   4   3   2   13T  
2  
3  
2870   Julia Stork/
Will Stork  
Southampton YC/ Southampton YC   2   3   1   4   3   13T  
3  
4  
7809   Schuyler Stump/
Marina Cirillo  
Southampton/ Southampton Yacht Club   5   4   3   6   5   23  
4  
5  
6619   Alexander Patti/
Rufus Burnes  
Orient Yacht Club/ Orient Yacht Club   6   6   5   2   11   30  
5  
6  
Orient 2   Luke Valentino/
Sophie Josephson  
Orient Yacht Club/ Orient Yacht Club   4   9   7   5   6   31  
6  
7  
21   Henry Haefliger/
Christian Doscas  
Shinnecock Yacht Club/ Shinnecock Yacht Club   8   5   6   9   4   32  
7  
8  
Orient 4   Silas Fleissig/
Aidan Crowley  
Orient Yacht Club/ Orient Yacht Club   11   7   10   7   7   42  
8  
9  
4131   Jillian Preston/
Lindsey Gelderman  
Southold/ Southold   9   8   8   12   10   47  
9  
10  
8211   Mei Gallagher/
Nolan Jennings  
Devon Yacht Club/ Devon Yacht Club   13   10   11   8   9   51  
10  
11  
3575   Alexander Von Lehe/
Nick gargiulo  
Shinnecock Yacht Club/ shinnecock yacht club   7   11   9   10   15/DSQ   52  
11  
12  
88   Patrick McKeever/
Brian McKegney  
Southold/ Southold   10   12   12   11   8   53  
12  
13  
8212   Isabelle Dejoux/
Phoebe Hackett  
Devon Yacht Club/ Devon Yacht Club   12   15/DNF   15/DNS   15/DNS   15/DNS   72  
13  
14  
ORIENT TBD   Silas Fleissig   Orient Yacht Club   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   75  
14  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network