2018 Junior Olympic Sailing Festival
Baltimore County Sailing Center | July 11-13, 2018

Optimist Green (22 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 1:28:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22667, Double Trouble, Christopher Draper, Annapolis Yacht Club, 1-1-[3]-3-1- ; 6   
2. 6154, Mayhem, Mason Cook, Annapolis Yacht Club, 2-3-[9]-5-2- ; 12   
3. 19258, , Nicholas Tollefson, AYC, 6-2-7-1-[12]- ; 16   
4. 17424, Gael Force, Conor Mastromarco, AYC, [22/TLE]-9-1-4-3- ; 17   
5. 16186, , Jake Beaver, SSA, 8-6-2-[15]-6- ; 22   
6. 11842, , Samuel Rogers, TAYC, 5-7-4-[11]-9- ; 25   
7. 11630, , Thomas Christiansen, MRYC, [22/TLE]-4-6-13-7- ; 30   
8. 1331, , E.J. Brody, TAYC, [22/TLE]-5-11-7-8- ; 31   
9. 19552, Poseidon, Robbie Herzog, Tred Avon Yacht Club, 3-11-20-[22]-5- ; 39T   
10. 14931, , Ben Gendell, AYC, 9-8-[16]-8-14- ; 39T   
11. 9411, Kabaam, Philip Thompson, Annapolis YC, [22/TLE]-12-5-10-13- ; 40   
12. 12352, , Michael Werblow, AYC, [22/TLE]-10-13-2-18- ; 43T   
13. 15624, , David Rogers, TAYC, 4-18-[19]-17-4- ; 43T   
14. 8794, , Will Mohler, AYC, [22/TLE]-13-15-6-11- ; 45   
15. 11862, , Sam Noble, MRYC, [22/TLE]-16-8-9-15- ; 48   
16. 11643, , Richard Wilmer, Annapolis YC, 7-[22]-10-19-21/TLE- ; 57   
17. 15811, , Grayson Gibbons-Neff, TAYC, [22/TLE]-14-21-14-10- ; 59   
18. 15222, Neptune, Eli Waltz, SSA, [22/TLE]-17-12-12-20/TLE- ; 61   
19. 7448, Jackpot, Jack Callahan, Tred Avon Yacht Club, [22/TLE]-15-14-18-16- ; 63   
20. 2413, , Jesse Bird, Annapolis Yacht Club, [22/TLE]-19-18-20-17- ; 74   
21. 12203, Cookie, Benedict Dyer, Miles River Yacht Club, [22/TLE]-20-17-16-22/TLE- ; 75   
22. 18664, , Charlotte Hugo, AYC, 22/TLE-21-22-21-[23/DNS]- ; 86   
 



Optimist (48 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 12:42:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21552, , Dylan Paglee[Red], AYC, 2-3-1-2-[11]- ; 8   
2. 15924, , Willem DeSimone[Red], Tred Avon Yacht Club, 1-4-3-[17]-1- ; 9   
3. 21433, , William Wrightson[Red], TAYC/AYC, 3-1-[6]-4-6- ; 14   
4. 14888, ORCA, R. Patrick Gallagheer[Blue], TAYC, 8-2-4-5-[14]- ; 19T   
5. 18100, , Walker Angus[Red], FBYC, 4-7-[10]-6-2- ; 19T   
6. 21260, Opti, Audrey Permenter[Blue], Norfolk Yacht and Country Club, 7-5-5-[19]-8- ; 25   
7. 20380, , Reed McAllister[Red], Fbyc, 6-9-[15]-9-3- ; 27   
8. 18948, , Owen MacWilliams[Blue], SSA, 5-15-2-8-[17]- ; 30   
9. 8080, Knot Today, Nathan Jensen[Red], NERYC, 12-12-[13]-11-4- ; 39   
10. 18361, , Liam Edgell[Blue], TAYC, 20-[27]-7-3-10- ; 40   
11. 6887, Wizard, Nathan Finkelstein[White], SSA, 9-8-[29]-7-18- ; 42   
12. 20616, Seaglass, Ava Arepally[Red], TAYC, 16-6-[37]-1-24- ; 47   
13. 10586, Spice, Jamie Cottage[Red], North East River Yacht Club, 11-11-19-[25]-7- ; 48   
14. 15299, , William Lindsley[Blue], SSA, 13-[36]-11-24-5- ; 53   
15. 18706, , Will Donald[Red], AYC, 10-10-[25]-16-19- ; 55   
16. 19788, , Beylen Gode[Blue], AYC, [29]-17-17-13-13- ; 60   
17. 15765, , Julia Kozlowski[Blue], BCSC, 27-13-8-15-[34]- ; 63   
18. 20615, Black Squirrel, Matthew Periconi[Blue], TAYC, 25-23-[26]-14-9- ; 71   
19. 10436, , Henry Ciszewski[Blue], fishing Bay Yacht Club, [23]-14-16-22-21- ; 73T   
20. 19279, Sea jordan, luca webb[Blue], NERYC, 19-16-18-[20]-20- ; 73T   
21. 5848, Star Lord, Isabela Hillmann[Red], Miles River Yacht Club, 15-26-23-10-[40]- ; 74T   
22. 7424, , John Tilton[Red], SSA, 28-19-12-[29]-15- ; 74T   
23. 16575, , Owen Bott[Blue], Baltimore County Sailing Center, 21-20-14-21-[28]- ; 76   
24. 19416, , Ashton Perkins[White], SSA, 17-28-9-[39]-39- ; 93   
25. 21073, , Luca DeSimone[Blue], Tred Avon Yacht Club, 22-29-30-[32]-16- ; 97   
26. 21294, shark bait, Lilliana webb[Red], NERYC, 32-21-[34]-23-22- ; 98   
27. 19067, Sea Bird, Hartley Cooper[White], Tred Avon YC, [41]-39-20-12-29- ; 100   
28. 20537, Neverland, Nicholas Savage[Red], GIYS, 30-25-[39]-36-12- ; 103T   
29. 18369, EZ Breezy, Michael Yost[Blue], MRYC, 14-18-[43]-30-41- ; 103T   
30. 11556, Rogue Wave, Graydon Dinsel[Red], NERYC, [34]-24-27-26-26- ; 103T   
31. USA 9927, , Blake Goodwin[Red], HYC, 35-37-24-18-[42]- ; 114   
32. 20369, , Robbie Wilmer[Blue], Annapolis YC, 18-[46]-33-33-31- ; 115   
33. 14365, Table Goat, Cam Brewer[Blue], Fishing Bay Yacht Club, 39-[44]-22-35-23- ; 119   
34. 261, , Patrick Tis[Red], Bcsc, 31-34-21-[41]-38- ; 124   
35. 13790, A, Avery Bald[Blue], Annapolis Yacht Club, 37-35-28-[38]-25- ; 125   
36. 20628, , Meredith Werblow[Blue], AYC, 33-30-35-[37]-30- ; 128   
37. 15345, Dyer Straits, Vincent Dyer[Blue], Miles River Yacht Club, 36-32-36-27-[46]- ; 131   
38. 18241, , Graham Richards[Red], TAYC, 26-31-40-[49/OCS]-35- ; 132   
39. 18432, , Grace McDonnell[Red], GIYS, [45]-40-38-31-27- ; 136T   
40. 6914, , Nathan Richards[Blue], TAYC, [43]-33-32-28-43- ; 136T   
41. 9564, , Robert "Henry" Mullikin[Blue], Miles River Yacht Club, 24-41-[44]-44-37- ; 146   
42. 18046, , Maggie Mohler[Blue], Annapolis Yacht club, 42-22-41-43-[44]- ; 148   
43. 12448, Sea Salt, Alders Kulynych-Irvin[Blue], Annapolis Yacht Club, [47]-38-45-34-33- ; 150   
44. 4562, Opti, Molly Jethwa[Blue], GIYC, 40-42-[47]-42-36- ; 160   
45. 5723, , Grace Hamilton[Red], Miles River Yacht Club, 46-45-31-[49/DNS]-47- ; 169T   
46. 714, , Charlotte Brody[Blue], TAYC, 38-43-42-46-[48]- ; 169T   
47. 20770, , Trey Burman[Blue], SSA, [48]-47-46-45-32- ; 170   
48. 1615, , Marcus Kozlowski[White], BCSC, 44-[49/DNF]-49/DNF-40-45- ; 178   
 



Laser Radial (38 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 12:50:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 208760, , Jordan Bendura, FBYC, [9]-6-1-5-1- ; 13   
2. 187959, Laser, David Manley, TAYC, 3-3-6-[7]-2- ; 14   
3. 209620, , Robby Meek, Severn Sailing, [12]-4-3-4-7- ; 18   
4. 189783, , Ian Street, FBYC, [11]-1-7-11-4- ; 23   
5. 180050, Rosanne Rosannadana, Xavier Shattuck, SSA, [16]-2-2-8-13- ; 25   
6. 185509, , Jack Grace, SSA, 1-12-5-9-[18]- ; 27   
7. 184618, laser, Charles Anderson, SSA / WRSC, 6-10-8-[14]-6- ; 30   
8. 142498, , Jack McKenna, FBYC/HYC, 4-[25]-13-6-8- ; 31   
9. 205404, , Britt Cortina, FBYC, 7-7-12-[23]-9- ; 35   
10. 132669, , William McCollum, AYC, 2-13-[17]-15-10- ; 40   
11. 158770, , Alex Adams, AYC, 8-[30]-23-2-11- ; 44   
12. 212633, , David Grace, SSA, 17-19-[20]-10-3- ; 49   
13. 166915, crazy eyes, andrew Ciszewski, fishing Bay Yacht Club, 13-20-19-1-[36]- ; 53   
14. 6, , Jack McDonnell, GIYS, 20-18-4-[33]-12- ; 54   
15. 187173, Dauntless, MORGAN ESSEX, NERYC, 26-[28]-24-3-5- ; 58T   
16. 203629, , Morey Levy, Fbyc, 15-17-10-16-[27]- ; 58T   
17. 199180, , Colin Ward, TAYC, [23]-8-22-13-16- ; 59T   
18. 208101, , Andrew Witter, TAYC, 19-9-9-22-[26]- ; 59T   
19. 205406, , Philip Ralph, TAYC, 18-5-18-[25]-19- ; 60T   
20. 206094, GPYC Laser, Billy Vogel, Big Blue Sailing Academy, 10-11-15-24-[25]- ; 60T   
21. 4848, , Ian Ronald, NERYC, [21]-15-14-18-15- ; 62   
22. 182425, , Sarah Grace, SSA, 14-[26]-11-17-21- ; 63   
23. 195431, , Benjamin Moody, FByC, 5-16-27-28-[35]- ; 76   
24. 190238, , Joshua Bendura, FBYC, 22-[31]-26-12-20- ; 80T   
25. 201217, Laser Radial, Jennifer Permenter, Big Blue Sailing Academy, [39/DNF]-14-25-19-22- ; 80T   
26. 178575, , Madi Norris, TAYC, 31-24-16-26-[33]- ; 97   
27. 153375, , noah Macielag, rhyc, 24-27-[33]-27-24- ; 102   
28. 191980, , Joshua Almany, FBYC, 27-[36]-29-32-17- ; 105   
29. 187327, , paul Trudell, Big Blue Sailing NYCC, 35-23-[36]-21-28- ; 107   
30. 186755, , Lydia Sweeney, Big Blue Sailing Academy, 34-32-28-[39/DNF]-14- ; 108   
31. 185431, Knot Karyn, Kiki Harris, NERYC, 29-33-[34]-20-30- ; 112T   
32. 155335, , Chase Brewer, Fishing Bay Yacht Club, 25-34-[35]-30-23- ; 112T   
33. 142480, , Charlotte Elaine Patterson, FBYC, [33]-21-31-29-32- ; 113   
34. 200368, Nightwing, Evelyn Wensell, FBYC, 32-22-[39/DNF]-31-31- ; 116T   
35. No #, , Hayden Gibbons-Neff, TAYC, 28-29-30-[35]-29- ; 116T   
36. 185969, , Ronny Weed, AYC, 30-[35]-21-34-34- ; 119   
37. 211538, , Gavin Bogdan, NERYC, [39/DNS]-39/DNS-32-39/DNS-39/DNS- ; 149   
38. 170331, , Magnus Weissenberger, GIYS, [39/DNS]-39/DNS-39/DNS-39/DNS-39/DNS- ; 156   
 



C420 (21 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 12:57:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 3738, , Olivia Sowa/Lucy Paskoff, NERYC, 1-1-3-1-[4]-1- ; 7   
2. 5825, C 420, Iain Shand/Lachlan Hooper, NERYC, 6-5-1-2-1-[16]- ; 15   
3. 3733, , Marguerite Lejeune/Wade Anthony, Rock Hall Yacht Club, 4-3-[5]-3-2-4- ; 16   
4. 7289, N/a, skylor sweet/isabella webb, NERYC, 5-2-2-4-[9]-5- ; 18T   
5. 1805, , Daniel Unangst/Elizabeth Cottage, North East River Yacht Club, 2-4-4-[6]-5-3- ; 18T   
6. 3196, , Mae Wallace Angus/Lucas Casati, FBYC, 3-6-6-7-7-[9]- ; 29   
7. AYC6, , Andrew Tollefson/Jon Jon Weed, AYC, 7-10-9-9-[14]-2- ; 37   
8. BCSC4, C420, William Dryer/Thomas Krulak, Baltimore County Sailing Center, [22/DSQ]-7-7-8-15-7- ; 44T   
9. 13196, , John Thomas Mason/Eleanor Patterson, FBYC, 9-11-8-[12]-8-8- ; 44T   
10. 6392, , Blake Vogel/Raam Fox, SSA, 8-15-13-[17]-3-14- ; 53T   
11. 2, 2, Reese Meyers/Hailey Austin, Baltimore County Sailing Center, 14-[16]-14-13-6-6- ; 53T   
12. 8, , Olivia Yazigi/Conner Sciullo, Baltimore County Sailing Center, 12-8-11-11-[16]-11/TLE- ; 53T   
13. 5525, , Morgan Carew/Cole Semans, SSA, [16]-9-16-10-11-10- ; 56   
14. 7288, , Connor Vogel/Malcolm Morris-Berlin, SSA, 11-12-10-[15]-12-15- ; 60   
15. 6987, , Tad Clifton/SarahGrace Clifton, SSA, 17-18-17-5-10-[19]- ; 67T   
16. 7579, , Nicole Witter/William Hunter, TAYC, 10-13-15-[18]-17-12- ; 67T   
17. 7704, , Nolan Corson/Walker Seamense, DENISE CORSON, 13-14-12-16-13-[18]- ; 68   
18. BCSC1, , Marina Dryer/Charlotte Bott, Baltimore County Sailing Center, 20-17-18-14-[22/RET]-17- ; 86   
19. 4768, 41, Chiara Kalinski/Sarah Rosa, TAYC, 18-19-[22/DNF]-20-18-13- ; 88   
20. 4769, , Joshua Sambrano/Dylan Callahan, TAYC, 19-[20]-19-19-19-20- ; 96   
21. AYC#, AYC, Corbin Voorhees, AYC, 15-[22/DNS]-22/DNS-22/DNS-22/DNS-22/DNS- ; 103   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network