2018 Junior GIYS Regatta
GIYS | July 17, 2018in

420 (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 17, 2018 2:34:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (21 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
5825   420   Iain Shand/
Lachlan Hooper  
NERYC/    1   2   1   4  
1  
2  
1805      Daniel Unangst/
Robert Shand  
NERYC/    2   1   2   5  
2  
3  
3733      Marguerite Lejeune/
Wade Anthony  
Rock Hall Yacht Club/    3   3   3   9  
3  
4  
7289   n/a   skylor sweet/
isabella Webb  
neryc/    6   5   6   17  
4  
5  
4467      Ian Ronald/
Elizabeth Cottage  
North East River Yacht Club/    10   6   4   20T  
5  
6  
4768      George Carty/
Sarah Rosa  
SSA/TAYC/    5   7   8   20T  
6  
7  
3196   3196   Mae Wallace Angus/
Eleanor Patterson  
FBYC/    9   8   5   22  
7  
8  
6392      Blake Vogel/
Raam Fox  
SSA/    4   12   9   25  
8  
9  
7299   SSA TBD   Andrew Rich/
Jimmy Flake  
SSA/    8   13   7   28  
9  
10  
7288      Connor Vogel/
Malcolm Morris-Berlin  
SSA/    7   11   11   29  
10  
11  
2419      Caitlin Rosner/
Lilly Newman  
Cape St Claire/    12   4   22/RET-BF   38T  
11  
12  
0643      Anthony Marcic/
Ivan Marcic  
Maryland Yacht Club/    14   14   10   38T  
12  
13  
4769      Nicole Witter/
Joshua Sambrano  
TAYC/    13   17   12   42  
13  
14  
1645      John Thomas Mason/
Lucas Casati  
FBYC/    11   10   22/DNF   43  
14  
15  
CSC3      Bridget Bisson/
Clementine McLemore  
YCCSC/    15   16   13   44  
15  
16  
5523      Morgan Carew/
Nolan Corson  
SSA/    16   9   22/DNS   47  
16  
17  
7603      Oliver Robinson/
Maddy Scales  
SSA/    17   15   22/DNF   54  
17  
18  
2668   Cape St. Claire   Lili Taber/
Sam Tucker  
Cape St. Cliare/    22/DNF   19   14   55  
18  
19  
13      Andrew White/
Ryan Lipchak  
Cape Youth Sailing/    22/DNF   18   22/DNF   62  
19  
20  
3738   3738   Lucy Paskoff/
Brooke Bogden  
NERYC/    22/DNS   22/DNS   22/DNS   66T  
20  
20  
CREW 5523      Nolan Corson/
Walker Semans  
SSA/    22/DNS   22/DNS   22/DNS   66T  
20  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 17, 2018 2:34:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (1 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
 



Division: Junior (25 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
187959      David Manley [Junior]   TAYC   5   1   6  
1  
2  
189783      Ian Street [Junior]   FBYC   6   3   9T  
2  
3  
209620      Robby Meek [Junior]   SSA   3   6   9T  
3  
4  
142498      Jack McKenna [Junior]   FBYC/HYC   7   4   11  
4  
5  
170331      Magnus Weissenberger [Junior]   GIYS   2   10   12T  
5  
6  
166915   crazy eyes   andrew Ciszewski [Junior]   fishing Bay Yacht Club   4   8   12T  
6  
7  
205406      Philip Ralph [Junior]   TAYC   12   5   17T  
7  
8  
205404      Britt Cortina [Junior]   FBYC   10   7   17T  
8  
9  
187977      Jack Cabell [Junior]   FBYC   17   2   19  
9  
10  
199980   brick   mark Bourdin [Junior]   TRED AVON YACHT CLUB   8   12   20  
10  
11  
208101      Andrew Witter [Junior]   TAYC   11   11   22  
11  
12  
199180      Colin Ward [Junior]   TAYC   14   9   23  
12  
13  
208760      Jordan Bendura [Junior]   FBYC   1   26/DNF   27T  
13  
14  
190238      Joshua Bendura [Junior]   FBYC   9   18   27T  
14  
15  
142480      Charlotte Elaine Patterson [Junior]   FBYC   13   17   30  
15  
16  
200368   Nightwing   Evelyn Wensell [Junior]   FBYC   19   13   32T  
16  
17  
6      Jack McDonnell [Junior]   GIYS   18   14   32T  
17  
18  
2      Mary Nolan [Junior]   GIYS   23   15   38T  
18  
19  
211538      Gavin Bogdan [Junior]   NERYC   22   16   38T  
19  
20  
191980   Mary Almany   Joshua Almany [Junior]   FBYC   15   26/DNF   41T  
20  
21  
153375      Noah Macielag [Junior]   rhyc   21   20   41T  
21  
22  
178575      Madi Norris [Junior]   TAYC   16   26/RET-BF   42  
22  
23  
192060      Jean-Pierre Piasecki [Junior]   TAYC   25   19   44  
23  
24  
1      Gregory Kosmowski [Junior]   Gibson Island Club   24   21   45  
24  
25  
185431   Knot Karyn   Kiki Harris [Junior]   NERYC   20   26/RET-BF   46  
25  
 



Optimist Red-White- Blue (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 17, 2018 2:10:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (29 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher [Blue]   TAYC   5   6   4   15  
1  
2  
20369      Robbie Wilmer [Blue]   Annapolis YC   9   4   8   21  
2  
3  
18361      Liam Edgell [Blue]   TAYC   7   12   6   25  
3  
4  
20811      Campbell Conway [Blue]   AYC   13   8   18   39  
4  
5  
19788      Beylen Gode [Blue]   AYC   8   15   21   44  
5  
6  
6914      Nathan Richards [Blue]   TAYC   25   10   16   51  
6  
7  
16575   Jay Bott   Owen Bott [Blue]   BCSC   21   26   9   56  
7  
8  
19302      Finley Heflin [Blue]   Annapolis Yacht Club   23   14   27   64  
8  
9  
18369   EZ Breezy   Michael Yost [Blue]   MRYC   10   24   31   65  
9  
10  
8714      Parker Herman [Blue]   SSA   14   20   42   76  
10  
11  
19279   Sea jordan   luca webb [Blue]   NERYC   17   28   32   77T  
11  
12  
15765      Julia Kozlowski [Blue]   BCSC   18   40   19   77T  
12  
13  
11660      Carter Spalding [Blue]   Miles River Yacht Club   20   23   35   78  
13  
14  
20628      Meredith Werblow [Blue]   AYC   29   38   22   89  
14  
15  
15345   Dyer Straits   Vincent Dyer [Blue]   MRYC   24   17   53/OCS   94  
15  
16  
3021      Bailey Fletcher [Blue]   LYC   16   42   40   98  
16  
17  
18046      Maggie Mohler [Blue]   Annapolis Yacht Club   37   33   30   100  
17  
18  
12448   Sea Salt   Alders Kulynych-Irvin [Blue]   AYC   41   31   29   101T  
18  
19  
10436      Henry Ciszewski [Blue]   fishing Bay Yacht Club   38   29   34   101T  
19  
20  
21073      Luca DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   45   35   23   103  
20  
21  
13790      Avery Bald [Blue]   Dar es Salaam Yach Club, Tanzania   43   37   33   113  
21  
22  
20770      Trey Burman [Blue]   SSA   28   45   43   116  
22  
23  
4562      Molly Jethwa [Blue]   Gibson island   46   41   39   126  
23  
24  
16983      Declan McDonnell [Blue]   GIYS   42   34   53/DNF   129  
24  
25  
9564      Robert Mullikin [Blue]   MRYC   51   43   36   130  
25  
26  
18924   Savage Beast   Molly Savage [Blue]   GIYS   48   46   41   135  
26  
27  
714      Charlotte Brody [Blue]   TAYC   50   48   38   136  
27  
28  
5641      Henry Lentz [Blue]   GIYS   47   49   53/DNF   149  
28  
29  
15299      William Lindsley [Blue]   SSA   53/DNS   53/DNS   47   153  
29  
 



Division: Red (19 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
15924      Willem DeSimone [Red]   Tred Avon Yacht Club   1   2   3   6  
1  
2  
21552      Dylan Paglee [Red]   AYC   2   5   5   12  
2  
3  
18706      Will Donald [Red]   AYC   4   1   11   16  
3  
4  
21433      William Wrightson [Red]   TAYC   3   3   14   20  
4  
5  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Red]   TAYC   6   7   17   30  
5  
6  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Red]   NERYC   11   16   15   42  
6  
7  
5848   Star Lord   Isabela Hillmann [Red]   Miles River Yacht Club   26   21   1   48  
7  
8  
261   opti   Patrick Tis [Red]   bcsc   39   9   7   55  
8  
9  
20380      Reed McAllister [Red]   Fbyc   34   13   10   57  
9  
10  
20537   Neverland   Nicholas Savage [Red]   GIYS   33   25   2   60  
10  
11  
18241      Graham Richards [Red]   TAYC   22   19   20   61  
11  
12  
18432      Grace McDonnell [Red]   GIYS   15   39   12   66  
12  
13  
21360      Katie Yost [Red]   MRYC   27   18   25   70  
13  
14  
11668      Ellie Hasenberg [Red]   MRYC   35   32   13   80  
14  
15  
10586   Spice   Jamie Cottage [Red]   North East River Yacht Club   36   22   26   84  
15  
16  
7424      John Tilton [Red]   SSA   31   11   53/OCS   95  
16  
17  
21294   shark bait   Lilliana webb [Red]   NERYC   32   36   28   96  
17  
18  
3131      Aiden Bowman [Red]   LYC   19   44   37   100  
18  
19  
22487   n/a   Hayes Peterson [Red]   Tred Avon Yacht Club   12   53/RET   46   111  
19  
 



Division: White (4 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
19067   Sea Bird   Hartley Cooper [White]   Tred Avon YC   30   27   24   81  
1  
2  
19416      Ashton Perkins [White]   SSA   40   30   44   114  
2  
3  
4317      Sarah Bain [White]   Maryland Yacht Club   44   47   45   136  
3  
4  
20891      Tatiana Marcic [White]   Maryland Yacht Club   49   53/RET-BF   53/RET   155  
4  
 



Opti Green Fleet (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 17, 2018 2:49:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (33 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
22667   Double Trouble   Christopher Draper   Annapolis Yacht Club   1   1   1   3  
1  
2  
6154   Mayhem   Mason Cook   Annapolis Yacht Club   2   3   5   10  
2  
3  
17424   Gael Force   Conor Mastromarco   AYC   5   7   2   14  
3  
4  
1331      E.J. Brody   TAYC   6   10   3   19T  
4  
5  
12203   Cookie   Benedict Dyer   MRYC   4   8   7   19T  
5  
6  
8794   Sailfish   Will Mohler   Annapolis Yacht Club   10   4   13   27  
6  
7  
9411   Kabaam   Philip Thompson   Annapolis YC   16   11   4   31  
7  
8  
12352      Michael Werblow   AYC   3   9   20   32T  
8  
9  
14931      Ben Gendell   AYC   11   6   15   32T  
9  
10  
179   Kirby   John Szynal   AYC   9   16   8   33  
10  
11  
20618      Coard Benson   TAYC   12   13   9   34  
11  
12  
4859      Rachel Delie   LYC   22   12   6   40  
12  
13  
11643      Richard Wilmer   Annapolis YC   7   2   34/DNF   43  
13  
14  
1466   James Corson   Parker Corson   Tred Avon Yacht Club   14   18   12   44  
14  
15  
1925      Samuel de los Reyes   AYC   17   20   10   47  
15  
16  
14370   Flip Flops   Mckenna Traxel   Annapolis Yacht Club   13   5   34/DNF   52T  
16  
17  
2413      Jesse Bird   Annapolis Yacht Club   18   23   11   52T  
17  
18  
41   swan   JT Lizewski   Miles River Yacht Club   15   24   14   53  
18  
19  
19552   Poseidon   Robbie Herzog   Tred Avon Tacht Club   24   15   16   55  
19  
20  
15222   Neptune   Eli Waltz   SSA   8   14   34/RET   56  
20  
21  
12777   Chop Chop   Piper Langston   MRYC   23   19   19   61  
21  
22  
16510      Elizabeth Spalding   Miles River Yacht Club   19   25   22   66  
22  
23  
10784      August (Gus) Keish   MYC   25   26   18   69  
23  
24  
9384   Lisa Hunter   Christian Hunter   Tred Avon   20   17   34/RET   71  
24  
25  
1   French Fries   will French   Severn Sailing   21   21   34/DNF   76  
25  
26  
11239      James O’Leary   YCCSC   34/DNF   27   17   78  
26  
27  
15446      Flora Cole   SSA   34/DNF   22   23   79  
27  
28  
15   Beth Ann Shaeffer   George Shaeffer   GIYS   26   34/DNF   21   81  
28  
29  
3047   SS Quacker   Harry Brown   Miles River Yacht Club   34/DNF   34/DNF   34/DNF   102T  
29  
29  
2801   #3   Jaylyn Sarlo   MRYC   34/DNF   34/DNF   34/RET   102T  
29  
29  
9550   Good Magic   William Rosenthal   Annapolis Yacht Club   34/DNS   34/DNS   34/DNS   102T  
29  
29  
18664      Charlotte Hugo   Annapolis Yacht Club   34/DNS   34/DNS   34/DNS   102T  
29  
29  
6415      Audrey Gode   AYC   34/DNS   34/DNS   34/DNS   102T  
29  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network