2018 Lewes Yacht Club Junior Regatta
Lewes Yacht Club | July 24, 2018

Optimist Green (10 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Optimist Red (17 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 24, 2018 2:12:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
15924   Willem DeSimone   Tred Avon Yacht Club   [1]   1   1   1   3  
1  
2  
20380   Reed McAllister   Fishing Bay YC   2   [3]   2   3   7  
2  
3  
21433   William Wrightson   TAYC   3   2   3   [4]   8  
3  
4  
18100   Walker Angus   FBYC   [5]   5   4   2   11  
4  
5  
8080   Nathan Jensen   NERYC   6   4   [7]   5   15  
5  
6  
19137   Brooke Bogdan   NERYC   4   [9]   6   6   16  
6  
7  
20616   Ava Arepally   TAYC   7   [15/TLE]   5   8   20  
7  
8  
3131   Aiden Bowman   Lewes Yacht Club   8   7   [18/DNF]   9   24  
8  
9  
22487   Hayes Peterson   Tred Avon Yacht Club   [18/DNS]   6   9   18/DNF   33T  
9  
10  
21360   Katie Yost   MRYC   [18/DNS]   18/DNF   8   7   33T  
10  
11  
3021   Nicholas Holmon   LYC   [18/DNF]   8   18/DNS   18/DNF   44  
11  
12  
3022   Rachel Delie   Lewes Yacht Club   [18/DNF]   10   18/DNS   18/DNS   46  
12  
13  
10586   Jamie Cottage   North East River Yacht Club   [18/DNC]   18/DNF   18/DNS   18/DNS   54T  
13  
13  
10436   Henry Ciszewski   fishing Bay Yacht Club   [18/DNS]   18/DNF   18/DNS   18/DNS   54T  
13  
13  
9752   Georgia Wensell   FBYC   [18/DNS]   18/DNF   18/DNS   18/DNS   54T  
13  
13  
18241   Graham Richards   TAYC   [18/DNS]   18/DNF   18/DNS   18/DNS   54T  
13  
13  
21294   Lilliana webb   NERYC   [18/DNS]   18/DNF   18/DNS   18/DNS   54T  
13  
 



Optimist White (2 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 24, 2018 2:12:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
19067   Hartley Cooper   Tred Avon YC   3/OCS   3/DNF   1   [14/TLE]   7  
1  
2  
2784   Noah Wensell   FBYC   [3/DNC]   3/DNF   3/DNS   3/DNS   9  
2  
 



Optimist Blue (12 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 24, 2018 2:12:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
21073   Luca DeSimone   Tred Avon Yacht Club   [3]   2   1   1   4  
1  
2  
22562   Bo Angus   Fbyc   1   1   [4]   4   6  
2  
3  
18361   Liam Edgell   TAYC   2   [4]   3   2   7  
3  
4  
14888   R. Patrick Gallagher   TAYC   [4]   3   2   3   8  
4  
5  
6914   Nathan Richards   TAYC   [13/DNC]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
14365   Cameron Brewer   FBYC   [13/DNC]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
1331   Charlotte Brody   TAYC   [13/DNF]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
16575   Owen Bott   Baltimore County Sailing Center   [13/DNS]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
15345   Vincent Dyer   MRYC   [13/DNC]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
18369   Michael Yost   MRYC   [13/DNC]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
19279   luca webb   NERYC   [13/DNC]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
5  
12203   Benedict Dyer   MRYC   [13/DNC]   13/DNF   13/DNS   13/DNS   39T  
5  
 



Laser Radial (27 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 24, 2018 3:20:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
212633   David Grace   SSA   [1]   1   1   1   3  
1  
2  
208760   Jordan Bendura   FBYC   2   2   [3]   2   6  
2  
3  
142498   Jack McKenna   FBYC/HYC   3   [14]   2   4   9  
3  
4  
187959   David Manley   Tred Avon Yacht Club   4   4   4   [9]   12  
4  
5  
205404   Britt Cortina   FBYC   5   3   5   [6]   13  
5  
6  
184618   Charles Anderson   Severn Sailing Association / WRSC   6   5   [8]   3   14  
6  
7  
199180   Colin Ward   TAYC   10   7   [14]   5   22  
7  
8  
203629   Morey Levy   Fbyc   [28/DNS]   6   10   8   24  
8  
9  
209620   Robby Meek   SSA   9   [10]   6   10   25  
9  
10  
166915   Andrew Ciszewski   fishing Bay Yacht Club   7   [15]   12   7   26T  
10  
11  
170331   magnus weissenberger   GIYS   11   8   7   [12]   26T  
11  
12  
199980   Mark Bourdin   Tred Avon Yacht Club   12   11   9   [16]   32  
12  
13  
189783   Ian Street   FBYC   8   12.5/TIE   [13]   13   33.5  
13  
14  
182425   Sarah Grace   SSA   [28/DNF]   9   16   11   36  
14  
15  
142480   Charlotte Patterson   FBYC   13/TLE   12.5/TIE   11   [15]   36.5  
15  
16  
205406   Philip Ralph   TAYC   [28/DNS]   28/DNS   15   14   57  
16  
17  
185509   Jack Grace   SSA   14/TLE   16   [28/DNS]   28/DNS   58  
17  
18  
153375   Noah Macielag   RHYC   15/TLE   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   71  
18  
19  
185431   Karyn Harris   NERYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
155335   Chase Brewer   FBYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
No #   Hayden Gibbons-Neff   TAYC   [28/DNF]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
192060   Jean-Pierre Piasecki   TAYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
195431   Benjamin “Ren” Moody   FBYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
200368   Evelyn Wensell   FBYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
211538   Gavin Bogdan   NERYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
208101   Andrew Witter   TAYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
19  
191980   Joshua Almany   FBYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   84T  
19  
 



Club 420 (spinnaker). (10 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 24, 2018 2:34:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
5825   Iain Shand   NERYC   1   1   1   [2]   3  
1  
2  
3733   Marguerite Lejeune   Rock Hall Yacht Club   [2]   2   2   1   5  
2  
3  
3023   William Hearn   Lewes Yacht Club   4   [11/DNS]   3   11/DNF   18  
3  
4  
4467   Ian Ronald   North East River Yacht Club   3   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   25  
4  
5  
3196   Mae Wallace Angus   FBYC   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
5  
5  
2931   Ivan Yelk   Lewes Yacht Club   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
5  
5  
1645   John Thomas Mason   Fishing Bay Yacht Club   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
5  
5  
7289   Skylor Sweet   NERYC   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
5  
5  
1805   Daniel Unangst   NERYC   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
5  
5  
4467   Elizabeth Cottage   North East River Yacht Club   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network