32nd Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta®
Lakewood Yacht Club | October 25-28, 2018

Withdrew Prior to Start (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 10:27:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: B%2BCAN (1 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
472   Breezing Up   195   William Howze [B+CAN]   None   3/DNS   3  
1  
 



Division: C%2BCTR (1 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
A408   Happy 'Ours   162   Andrew Zinn [C+CTR]   LCYC   3/DNS   3  
1  
 



Multihull A (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 10:27:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
51231   Trilobyte   -24   Ted Mahavier   Port Arthur Yacht Club   19:59:45   1   1  
1  
2  
009   Nelda Ray   -45   Peter Pattullo   Longview Yacht Club   20:25:37   2   2  
2  
3  
129   Gimme Samoa   -12   John Williams   Rockport Yacht Club   20:38:40   3   3  
3  
4  
148   Try Me   -27   Gregory Way   GBCA   NO TIME   5/DNF   5  
4  
 



Multihull C (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 12:35:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
002   Chaton Noir   132   John Scherer   WYC   28:20:23   1   1  
1  
2  
5855   JEDICCO   150   Fred Pounds   LYC   28:52:22   2   2  
2  
3  
44   Folie A Deux   147   Gary Vaughan   Waterford Yacht Club   38:39:26   3/CPT-MTR   3  
3  
4  
853   Vivace   159   Scott Weaver   none   NO TIME   8/DNS   8T  
4  
4  
213   Delta Tango   138   Deneen Taylor   LYC   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
4  
A301   Flying Pig   138   Shaun Williamson   Houston Yacht Club   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
4  
33122   Sundowner   153   John Brian   None   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
 



Cruising Poleless Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 11:44:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1159   Nachtwacht   114   Thomas Caskey [A]   Lyc   26:15:27   1   1  
1  
2  
158   Force Majeure   126   John Lehman [A]   none   31:14:31   2   2  
2  
 



Division: B (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A304   ESCONDIDA   255   Matt Parker [B]   Cat Alley   32:18:56   3/CPT-MTR   3  
1  
2  
111   Fiddler   147   Taylor Smith [B]   Lakewood Yacht Club   32:44:20   4   4  
2  
3  
121   Topaz   159   Tom Frankum [B]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   7/DNF   7T  
3  
3  
1   Bay Girl   192   Paul Francis [B]   Houston Yacht Club   NO TIME   7/DNF   7T  
3  
 



Cruising Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 12:37:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A%2BCAN (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
3038   Myassis Dragon ll   201   Billy Heirendt [A+CAN]   Lake Worth Sailing Club   29:35:31   10   10  
1  
2  
376   Moonlighter   204   Travis Smith [A+CAN]   Byc   30:50:11   18   18  
2  
3  
3275   Windfall   254   Brian Levack [A+CAN]   GBCA   35:00:05   32/CPT-MTR   32  
3  
4  
H27   Half Mine II   244   John Sangree [A+CAN]   Mariner Village Condo   41:49:31   46/CPT-MTR   46  
4  
5  
22102   Jester   214   Scott Perry [A+CAN]   GYC   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
5  
1945   Gypsy Soul   203   William King [A+CAN]   N/A   NO TIME   72/DNS   72T  
5  
 



Division: B%2BCAN (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4398   Renaissance   196   Jim Miller [B+CAN]   GBCA   28:32:28   5   5  
1  
2  
112   Shiraz   182   Howard Webb [B+CAN]   LWSC   37:31:21   36/CPT-MTR   36  
2  
3  
55   Gemini   190   James Hammond [B+CAN]   Galveston Bay Sail & Power Squadron   40:31:05   43/CPT-MTR   43  
3  
4  
273   Wind Orchid   194   Jon Jones [B+CAN]   none   NO TIME   72/DNF   72T  
4  
4  
114   Sunshine   181   Sterling West [B+CAN]   None   NO TIME   72/DNF   72T  
4  
 



Division: C%2BCTR (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4720   Third Wish   169   Eric Kellen [C+CTR]   None   27:25:31   2   2  
1  
2  
24   Cimboco   199   Phil Pierce [C+CTR]   None   29:13:01   8   8  
2  
3  
A404   Hi Yo Silver   223   Steven Fetherston [C+CTR]   none   30:16:40   11   11  
3  
4  
A407   On Verra   227   Russell Stamets [C+CTR]   Houston Yacht Club   31:59:03   23   23  
4  
5  
35091   Augusta   218   Joe Walker [C+CTR]   None   36:49:16   34/CPT-MTR   34  
5  
6  
41   Homers’ Odyssey   169   Jason Anderson [C+CTR]   None   38:46:20   38/CPT-MTR   38  
6  
 



Division: D%2BCAN (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
244   Moonlight Serenade   169   Michael Glass [D+CAN]   none   31:00:46   20   20  
1  
2  
174   No Le Hace   163   Aaron Gladish [D+CAN]   None   31:12:01   22   22  
2  
3  
133   Stellar of Course   168   Ronald Eddleman [D+CAN]   GBCA, TMCA   34:18:09   31   31  
3  
4  
149   Eulalia   167   Joseph Vance [D+CAN]   None   39:15:26   40/CPT-MTR   40  
4  
5  
162   Tarah Shell   160   Gary Hodges [D+CAN]   None   40:18:06   42/CPT-MTR   42  
5  
6  
A401   Rancho Azul   173   Roger Brandt [D+CAN]   Lake Worth Sailing Club/GBCA/TMCA   NO TIME   72/DNF   72T  
6  
6  
393   Two J Birds   163   Dag Calafell [D+CAN]   none   NO TIME   72/DNS   72T  
6  
 



Division: E%2BCAN (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
232   Seahorse   157   Michael Clark [E+CAN]   N/A   30:28:51   13   13  
1  
2  
H38   Mystic Winds   158   Burt Gilson [E+CAN]   Corinthian Sailing Club   30:34:24   15   15  
2  
3  
2   Salsa II   156   Kevin Somers [E+CAN]   Sea Star Base Galveston   36:37:52   33   33  
3  
4  
165   Mischief   155   Nancy Welch [E+CAN]   TMCA, TASS, GBCA   38:46:56   39/CPT-MTR   39  
4  
5  
007   Pushy Galore   158   Rick Brown [E+CAN]   None   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
5  
M-45   Tropic Breeze   155   John E Jones [E+CAN]   Blue Dolphin   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
 



Division: F%2BCAN (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A410   It's All Good   147   Paul Britton [F+CAN]   SailTime Houston   38:44:02   37   37  
1  
2  
60187   Sea Nymph   152   Joan van Ravenswaay [F+CAN]   Houston Yacht Club   39:36:55   41/CPT-MTR   41  
2  
3  
38109   Wandering Star   143   Rob Sherrill [F+CAN]   GBCA,TMCA   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
3  
044   Wine Knot   147   Robert Best [F+CAN]   LYC   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
3  
9   Longhawk   150   Sam Crowder [F+CAN]   LYC   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
 



Division: G%2BCAN (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
53   Astarte   139   Cheryl Morvillo [G+CAN]   TASS, Waterford   29:31:31   9   9  
1  
2  
A777   Paradise II   138   Mike Wilkinson [G+CAN]   LYC   30:43:05   17   17  
2  
3  
046   Makan Angin   140   Jill Hughes [G+CAN]   Lakewood Yacht Club   33:21:01   29   29  
3  
4  
A412   Kemah Therapy   142   Orlando Cruz [G+CAN]   Sailtime Houston   NO TIME   72/DNF   72T  
4  
4  
A303   Solana   138   Thomas Bayman [G+CAN]   Houston Yacht Club   NO TIME   72/DNF   72T  
4  
 



Division: I%2BCAN (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A411   It's About Time   134   EVAN MACALUSO [I+CAN]   SailTime Houston   28:21:29   3   3  
1  
2  
15   Adelaide   130   Christopher Curran [I+CAN]   Waterford Yacht Club   30:20:21   12   12  
2  
3  
655   Royal Crescent   133   Robert Crosby [I+CAN]   LYC   30:29:22   14   14  
3  
4  
27   Vela   134   Le Gros White [I+CAN]   TMCA   32:01:57   24   24  
4  
5  
0   Spartacus   117   Dan Martinez [I+CAN]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
5  
37   Wendy Days   133   Mike Metts [I+CAN]   None   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
 



Division: J%2BCAN (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A405   Wild Thing   110   Christopher Kemp [J+CAN]   GYC   32:17:12   25   25  
1  
2  
526   BAG   111   Michael Keever [J+CAN]   GBCA   32:42:08   27   27  
2  
3  
51   Sunshine Hippie   89   Edward Novess [J+CAN]   ASA   33:40:56   30   30  
3  
4  
61518   GAYLE WINS   117   Anthony Loyd [J+CAN]   Lakewood Yacht Club   41:29:50   45/CPT-MTR   45  
4  
5  
1   Nauti Girl   94   Shannon Hicks [J+CAN]   Watergate   NO TIME   72/DNF   72  
5  
 



Division: K%2BKTCH (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1068   Liberty   220   David Gohlke [K+KTCH]   none   28:44:04   6   6  
1  
2  
102   Wind Chaser   193   Lonny Doss [K+KTCH]   Lake Charles Yacht Club   37:00:09   35/CPT-MTR   35  
2  
3  
17   Patriot   201   Carl Drechsel [K+KTCH]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
3  
Y50   Mermaid III   213   William Young [K+KTCH]   Seabrook Shipyard   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
3  
40983   Mandalay   172   Michael Van Gemert [K+KTCH]   Waterford Harbor   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
3  
A413   Tradewind   223   Richard Ravarino [K+KTCH]   None   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
3  
P47   Rainbow   178   Jerry Simoneaux [K+KTCH]   TMCA / GBCA / Gulf Area Yachting Society   NO TIME   72/DNF   72T  
3  
 



Division: O%2BPHRF (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
21335   Firewater   143   Walter Horton [O+PHRF]   Gbca   28:47:29   7   7  
1  
2  
001   Other Woman   137   Brantly Minor [O+PHRF]   GBCA   30:40:36   16   16  
2  
3  
1237   felicity   136   gerald lawrie [O+PHRF]   TCYC   30:53:10   19   19  
3  
4  
60031   Barefoot Shoes   137   James Coe [O+PHRF]   GBCA   31:01:53   21   21  
4  
5  
266   Zephyr   175   John Epley [O+PHRF]   GCBA   41:02:23   44/CPT-MTR   44  
5  
6  
423   Knot Guilty   158   Robert Scardino [O+PHRF]   Waterford Yacht Club   NO TIME   72/DNF   72  
6  
 



Division: P%2BPHRF (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
17   GOOD NEWS   126   Ash Walker [P+PHRF]   Lakewood Yacht Club   27:06:40   1   1  
1  
2  
1152   SEUTE DEERN   129   HANS KNICKREHM [P+PHRF]   LYC   28:23:16   4   4  
2  
3  
A403   No Shoes   121   Stephen McGinty [P+PHRF]   none   32:19:48   26   26  
3  
4  
42733   Blue Pelican   98   Cliff Presswood [P+PHRF]   Watergate Yachting Center   32:58:59   28   28  
4  
5  
168   Osprey   95   Walter Barnett [P+PHRF]   LYC   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
5  
52492   Endless Summer   94   Tom Geis [P+PHRF]   LCYC   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
5  
334   Cache'   109   Robert Giles [P+PHRF]   LYC   NO TIME   72/DNF   72T  
5  
 



PHRF Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 10:27:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A414   Texas Rose   66   Forbes Durdin [A]   Lakewood Yacht Club   23:41:51   4   4  
1  
2  
46864   Joyride   75   Greg Casamayor [A]   GBCA   24:03:23   5   5  
2  
3  
44766   Rosalita   48   Jeff Hart [A]   none   24:03:34   6   6  
3  
4  
USA122   Easy does it   90   Uzi Ozeri [A]   LYC   24:18:18   7   7  
4  
5  
4607   Sodalis III   60   Jim Demarest [A]   LYC   24:20:04   8   8  
5  
6  
103   Rogue Flyer   48   Dean Jensen [A]   N/A   24:30:25   9   9  
6  
7  
A406   Muse   48   Lamar Felder [A]   GBCA/TMCA   25:14:40   10   10  
7  
8  
7   Parrot Tales   81   Alan Moore [A]   Lakewood   25:32:16   11   11  
8  
 



Division: B (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
455   EDELWEISS   111   Ted Greak [B]   LYC   22:20:42   1   1  
1  
2  
7288   Encore   96   Sawnie McEntire [B]   LYC   22:50:01   2   2  
2  
3  
45   Figaro2   96   Gerhard Wittich [B]   LYC   23:03:44   3   3  
3  
4  
83   Karma   96   Jay Johnson [B]   LYC   25:33:12   12   12  
4  
5  
657610   SSTV Sirly   117   Rob Freas [B]   Sea Scouts, BSA   26:08:44   13   13  
5  
6  
80   Painkiller   159   Greg Turman [B]   CCYC   NO TIME   17/DNF   17T  
6  
6  
11899   BANJO GIRL   171   jay zittrer [B]   LYC   NO TIME   17/DNF   17T  
6  
6  
415   Bev 'n Jo   126   Charles Herpich [B]   Lakewood   NO TIME   17/DNF   17T  
6  
 



ORC TOT - Spinnaker Bacardi Fleet (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 27, 2018 10:27:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA74   Second Star   1.2927   J.D. Hill [A]   LYC / GBCA   26:29:41   1   1  
1  
2  
12039   Aeolus   1.2801   James Liston [A]   HYC /GBCA   27:44:49   3   3  
2  
3  
52956   Hot Ticket   1.3174   Jim Hightower [A]   GBCA   28:15:15   5   5  
3  
4  
32111   Passion   1.467   Steve Hastings [A]   CCYC   29:35:12   8   8  
4  
5  
36   Gamble   1.4702   Jason Seibert [A]   LYC   30:07:41   9   9  
5  
6  
16   Soap Opera   1.2692   Daniel Malak [A]   CLYC   32:22:15   11   11  
6  
 



Division: B (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
43937   Pesto   1.2039   John Barnett [B]   LYC   26:55:45   2   2  
1  
2  
40306   Whistler II   1.1015   Cran Fraser [B]   LakewoodnYacht CLub   28:12:49   4   4  
2  
3  
398   Flyer   1.0419   Ben Miller [B]   GBCA   29:00:36   6   6  
3  
4  
624   Texas Ranger IV   1.2085   Charles WIelchowsky [B]   LYC/HYC/GBCA   29:15:26   7   7  
4  
5  
430   Kinderspel2   1.1945   John Bell [B]   CCYC   30:11:43   10   10  
5  
6  
584   Big D   1.0948   Jim Foster [B]   GBCA   NO TIME   13/DNF   13  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network