Lost Bay Regatta
Point Yacht Club | October 06, 2018in

1 Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 06, 2018 4:46:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
009   Friday Night Gigolos   90   Weston Stanley [A]   FYC   01:23:09   1   1  
1  
2  
52899   Atlantic Union II   42   Paul Gillette [A]   PYC   01:24:11   2   2  
2  
3  
70   Sea ya   126   Kirk Newkirk [A]   PBYC   01:26:07   3   3  
3  
4  
200   Trifecta   90   Tom Hutchings [A]   Point Yacht Club   01:27:55   5   5  
4  
5  
007   Helicity   108   Eric Esbensen [A]   BYC   01:27:58   6   6  
5  
6  
88   Muffin Top   75   Richard Zern [A]   Pensacola Yacht Club   04:07:48   14   14  
6  
 



Division: B (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
13303   Reach~Around   156   Jeffory S. Hunt [B]   PYC/PBYC   01:31:16   9   9  
1  
2  
33689   Two Pot Screamer   132   David Vaughan [B]   FWYC   01:33:47   10   10  
2  
3  
22205   KANALOA   153   MICHAEL BEARD [B]   PYC   01:37:55   12   12  
3  
4  
378   HELLDIVER   132   Kim Kaminski [B]   NYCP   01:44:45   13   13  
4  
 



Division: C (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
101   Phoenix   177   stephen nichols [C]   PYC   01:27:06   4   4  
1  
2  
5   EVELYN   180   ken wall [C]   N/A   01:29:41   7   7  
2  
3  
917   Tigress   177   Don Faircloth [C]   FYC   01:30:37   8   8  
3  
4  
818   Hey Buck   174   Kent Snell [C]   MYC   01:33:48   11   11  
4  
 



2 Non Spinnnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 06, 2018 4:46:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: D (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
27   NIGHT SKY   105   JULIE DENTON [D]   Pensacola Yacht Club   01:12:59   8   8  
1  
2  
84   Hula Girl   114   John Horner [D]   Pt YC   01:13:18   10   10  
2  
3  
C&C38   SEALEVEL   150   Linda McGonigal [D]   none   01:26:11   13   13  
3  
 



Division: E (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
201   acadia   186   Robert Kriegel [E]   Pensacola Yacht Club   01:01:17   1   1  
1  
2  
455   Miss Grace   162   Michael Wierszalowski [E]   Fairhope yatch club   01:05:10   3   3  
2  
3  
0000   5 oclock   159   Brandon Hall [E]   Pyc   01:06:50   5   5  
3  
4  
211   Belize   183   Tere Mills [E]   Fairhope Yacht Club   01:27:32   14   14  
4  
 



Division: F (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
7109   Wave Dancer   198   Ryan McKee [F]   MYC   01:05:11   4   4  
1  
2  
495   gypsy wind   192   jack ardrey [F]   fyc   01:10:27   6   6  
2  
3  
None   Sugar   228   shannon kemmerer [F]   None   01:13:19   11   11  
3  
4  
H 280   I wanna   228   Jeff Woodruff [F]   None   01:25:33   12   12  
4  
 



Division: G (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
179   Horse   270   Phil Turner [G]   PTYC   01:01:33   2   2  
1  
2  
200   Bangerang   248   Seth McGonigal [G]   Buccaneer Yacht Club   01:11:02   7   7  
2  
3  
33   Zig Zag   240   JASON KNOLL [G]   Pensacola Beach   01:13:06   9   9  
3  
4  
NA   miss em   243   larry mickwee [G]   Point Yacht Yacht Club   01:53:13   15   15  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network