VYBA Venetian Cup Regatta 2019
Venice Youth Boating Association | April 27, 2019in

Optimist Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 1:47:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (30 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1810, Benjamin Dreyfuss, Naples Community SC, 2-[6]-2-4-1-1- ; 10   
2. 16124, Leona Mounts, CCSC, 1-3-5-1-[6]-2- ; 12   
3. 1712, Chase Carney, CCSC, 6-10-4-[13]-2-5- ; 27   
4. 11800, Ashton Fernandez/Ashton Fernandez, Naples community sailing center, 8-9-[16]-2-13-3- ; 35   
5. 1404, Cole Wall, Sarasota Youth Sailing, 4-5-9-[22]-5-20- ; 43   
6. 1903, Colton Schmidt/Colton Schmidt, Venice Youth Boating Association, 13-[19]-1-10-16-4- ; 44T   
7. 12714, Ashton Broadwater, Edison Sailing Center, [26]-11-20-3-4-6- ; 44T   
8. 15518, Felicia Bland, Naples Community Sailing Center, [21]-18-8-8-9-7- ; 50   
9. 18887, hunter schardt, CCSA, 10-[27]-17-7-7-10- ; 51   
10. 17404, Ernie Plass, Sarasota youth sailing, 7-1-13-14-18-[21]- ; 53   
11. 20483, gemma davies, SYS, 9-4-7-20-[22]-15- ; 55   
12. 11002, Jack Jentgen, Naples Community Sailing center, [20]-15-12-5-8-17- ; 57T   
13. 1930, Jackson Wilcox, Sarasota Youth Sailing, 11-8-14-12-[23]-12- ; 57T   
14. 1904, Carson Dec/Carson Dec, VYBA, 15-16-3-[21]-17-9- ; 60   
15. 19308, Dylan Recanatesi/Dykan RecanAtesi, Sarasota sailing squadron, 3-2-18-18-21-[22]- ; 62   
16. 9308, Will McCracken, Sarasota Youth Sailing, 18-7-[19]-19-3-16- ; 63   
17. 7179, ty davies, SYS, 17-17-10-6-14-[29]- ; 64   
18. 12793, Jules Alvarez, Tampa Yacht & CC, 19-13-6-11-[24]-18- ; 67   
19. 1901, Riley Corrigan, VYBA, 14-14-[24]-16-11-14- ; 69   
20. 20481, Brice Claypoole, Sarasota Youth Sailing, 5-22-11-9-[28]-24- ; 71   
21. 4, Alexandria Broadwater, Edison Sailing Center, [28]-24-23-17-15-8- ; 87   
22. 20236, Vincent Zadlo, Naples Community Sailing Center, [27]-23-22-24-10-11- ; 90   
23. 6, Serenity Jackson, CCSC, 12-20-21-[25]-19-19- ; 91   
24. 18310, Benjamin Kramer, Sarasota Youth Sailing, [24]-21-15-23-12-23- ; 94   
25. 9028, Charles Reynolds/Charles Reynolds, SPYC, 22-12-26-15-[29]-25- ; 100   
26. 1902, Wyatt Furman, Venice Yacht Club, 16-25-[29]-29-20-13- ; 103   
27. 10961, Thomas Guilford Jr., SPYC, 25-26-25-26-25-[28]- ; 127   
28. 12801, Brandon Tarpley, Edison Sailing Center, 23-[29]-28-28-27-27- ; 133   
29. 18347, Dean Broadwater, Edison Sailing Center, [29]-28-27-27-26-26- ; 134   
30. 3, Curt Wheeler, Sarasota Youth Sailing, 30-30-30-30-30-[31/DNC]- ; 150   
 



Optimist Red (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 11:21:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18588, Tanner DeMarzo, Clearwater Community Sailing Center, 1-1-2- ; 4   
2. 162281, Hunter Brandon, Dunedin Sailing Association, 4-2-1- ; 7   
3. 20887, gus swencki, sarasota youth sailing, 2-3-3- ; 8   
4. 16030, Josh Pope, Sarasota Youth Sailing, 3-4-4- ; 11   
 



Optimist White (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 11:21:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14691, Ryder Ellis, SPYC, 1-1-1- ; 3   
2. 21422, Cole Rogers, SPYC, 2-2-2- ; 6   
3. 15299, Kate Arthur, Tampa Yacht Club, 3-3-3- ; 9   
 



Optimist Blue (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 11:21:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17701, Landon Coleman, YYBA, 2-2-1- ; 5   
2. 22446, Jonah Sroka, Sarasota youth sailing, 1-1-4- ; 6   
3. 16138, Luke Dluzneski, St Petersburg, 3-3-5- ; 11   
4. 21849, Cooper Duquette/Cooper Duquette
Cooper Duquette, MRPF, 4-5-3- ; 12   
5. 9710, Sophia Fuller, SPYC, 7-4-2- ; 13   
6. 21659, Isaiah Jones, MRPF, 5-7-7- ; 19   
7. 1022, Skip Eckhard, Tampa Yacht Club, 8-6-8- ; 22   
8. 18298, Reese Ellis, SPYC, 6-9-11- ; 26T   
9. 0, Davis Wash, TYCC, 9-8-9- ; 26T   
10. 162140, Jan Mistak, Dunedin Sailing Association, 11-10-6- ; 27   
11. 15298, Nino Barbieri, ESC, 10-11-10- ; 31   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 1:25:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 201819, Jordan Hand, Charlotte Harbor Youth Sailing, 1-1-1-1- ; 4   
2. 199397, Luke Middaugh, Edison Sailing Center, 2-2-2-2- ; 8   
3. 186598, Alex Liebel, Sarasota Youth Sailing, 3-3-3-3- ; 12   
4. 194546, Morgan Smith, Sarasota Youth Sailing, 4-4-4-4- ; 16   
5. 197101, Devin Wade, SYS, 5-5-5-5- ; 20   
 



Club 420 (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 1:06:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 4, Matthew King/Helena Wood-Barron, Sarasota Youth Sailing, 1-1-1-1- ; 4   
2. 25, Madeline Smith/Mason Sullivan, Sarasota Youth Sailing, 2-3-3-3- ; 11   
3. 8132, Camden Sullivan/Cooper Delbridge, Sarasota Youth Sailing, 6-5-2-2- ; 15   
4. 7955, Aden Anderson/Luke King
Luke King, Sarasota Youth Sailing, 3-6-5-5- ; 19   
5. 7900, Bo Dwyer/Morgan Gahan, Edison Sailing Center, 4-4-8-4- ; 20   
6. 7902, Patrick Walke, ESC, 7-2-9-7- ; 25   
7. 5711, James McGirr/Hannah Yates, Sarasota Youth Sailing, 9-8-4-6- ; 27   
8. 8053, Anna Roberts/Zoe Watson, Venice youth boating association, 8-7-6-8- ; 29   
9. 9, Charlie Suroski/Caroline Cicotte, Edison Sailing Center, 5-10-10-10- ; 35T   
10. 8139, Alyssa Jongsma/Annabelle Riggs, VYBA, 10-9-7-9- ; 35T   
 



Open BICs (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 1:27:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 9558, Brodie Hausman, MRPF, 1-1-1- ; 3   
2. 8413, Anna Jacobson, TYCC, 2-2-2- ; 6   
3. 8964, Caroline Arthur, Tampa Yacht Club, 3-3-3- ; 9   
4. 7294, JAMES FREUND, MRPF, 4-4-4- ; 12   
 



JAM420 (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 1:06:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (1 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 778, Kane Fenton/Nicholas Waite, VYBA, 1-1-1-1- ; 4   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network