Inland Lakes Championship
Lake Eustis Youth Sailing Foundation and Lake Eustis Sailing Club | October 27-28, 2018

Optimist Green (17 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 11:48:46 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
21849   Cooper Duquette   Manatee River Pram Fleet   3   1   2   1   2   1   1   [7]   1   3   1   16  
1  
2  
17813   Charles McGucken   TYCC   4   2   1   2   3   3   3   5   [6]   2   3   28  
2  
3  
15299   Kate Arthur   Tampa Yacht Club   7   3   4   4   7   5   [9]   1   4   1   4   40  
3  
4  
14949   Stella Herford   Florida Yacht Club   1   8   9   3   5   2   2   2   5   [11]   5   42  
4  
5  
15   Blake Vincent   DIYSF   5   5   3   5   1   [14]   4   4   2   9   10   48  
5  
6  
8979   McRae Busey   Florida Yacht Club   2   6   12   8   4   9   7   8   [18/DNS]   12   8   76  
6  
7  
21660   Isaiah Jones   Manatee River Pram   9   4   10   10   10   7   [19/DNF]   10   9   8   2   79T  
7  
8  
1022   Davis Wash   Tampa Yacht Country Club   [12]   10   7   7   11   10   6   12   3   7   6   79T  
8  
9  
13774   Nevie Collins   Florida Yacht Club   11   11   5   11   9   8   8   [14]   7   5   13   88  
9  
10  
21845   Regina Rettig   MRPF   8   12   8   9   12   6   5   13   13   [14]   7   93  
10  
11  
9257   Skip Eckhard   Tampa Yacht Club   6   9   6   6   6   4   [19/DNF]   17/DNS   18/DNS   16/DNS   16/DNS   104  
11  
12  
USA22402   Matthew Settles   Manhattan Yacht Club   13   [19/DNF]   11   14   14   11   11   3   12   6   12   107  
12  
13  
17413   Maija Andert   LEYSF   10   13   13   12   8   13   12   6   11   [15]   14   112  
13  
14  
144   Anna Andert   LEYSF   [19/RET-BF]   19/DNS   14   15   15   15   10   15   10   4   11   128  
14  
15  
114244   Nathan Watkins   Halifax Youth Sailing   14   [19/DNF]   15   13   13   12   19/DNF   11   8   10   15   130  
15  
16  
13443   Everett Williams   Clearmont   15   7   [19/DNF]   16/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   9   14   13   9   140  
16  
17  
155   Maya Turkanik   Lake Eustis Youth Sailing Foundation   [19/RET]   19/DNS   19/DNS   16/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   16   15/DNF   16/DNS   16/DNS   174  
17  
 



Optimist (8 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 11:48:46 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
18034   Mary Katherine Monahan [Red]   Florida Yacht Club   1   1   1   1   1   1   1   1   1   [3]   9  
1  
2  
18599   Mina Bernthal [White]   SAYC   4   4   2   3   2   [5]   2   2   3   1   23  
2  
3  
17772   Elyse Bernthal [Blue]   SAYC   3   2   4   4   3   2   3   4   4   [5]   29  
3  
4  
20409   Curren Burkley [Blue]   sayc   [6]   3   3   2   5   4   6   5   2   4   34  
4  
5  
20188   River Keysers [Blue]   SAYC   2   6   [7]   5   4   6   4   3   6   2   38  
5  
6  
20681   Charles Sweeney [Blue]   SAYC   5   [7]   5   7   6   3   7   6   5   6   50  
6  
7  
12614   VICTOR CRUZ [Red]   CLERMONT SAILING   [7]   5   6   6   7   7   5   7   7   7   57  
7  
8  
tbd   Izabel Cuevas [Blue]   Clermont Sailing   [9/DNS]   9/DNS   9/DNS   9/DNS   9/DNS   9/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   77  
8  
 



Laser Radial (4 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 11:20:43 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
198081   Matthew Smith   Lake Eustis/Clermont Sailing   1   1   [2]   1   2   2   2   1   1   2   1   14  
1  
2  
162336   Tyler Baker   HSA   2   2   1   2   1   1   1   2   2   1   [3]   15  
2  
3  
143304   Sarah Pearl   Lake Eustis Sailing Club   [3]   3   3   3   3   3   3/DNF   3   3   3   2   29  
3  
4  
33   Dylan Truenow   Lake Eustis   4   4   4   [5/DNS]   5/DNS   5/DNS   5/DNS   4   4   4   4   43  
4  
 



C420 non-Spinnaker (14 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 11:34:45 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
42   Kai Priester   SAYC   1   2   1   1   1   1   1   1   5   3   [7]   17  
1  
2  
18   Erik Volk   Dunedin   2   1   [3]   2   2   2   3   2   1   1   2   18  
2  
3  
11   Ethan Wissel   St. Augustine Yacht Club   6   3   2   5   3   3   2   3   [7]   2   1   30  
3  
4  
89   Mia Mondello   Sayc   3   4   5   3   4   6   7   7   2   [8]   6   47  
4  
5  
2   Marissa Baney   Dunedin Boat Club   [8]   7   4   4   5   4   4   5   6   6   4   49  
5  
6  
7   Blake March   SAYC   5   6   7   [15/DNS]   6   5   6   4   3   5   3   50  
6  
7  
99   Andrew Dryden   Lake Eustis Youth Sailing Association   10   11   6   6   [15/DNF]   8   5   12   4   7   5   74  
7  
8  
1   Ethan Ghozali   Dunedin Youth Sailing   11   8   11   [15/DNS]   7   7   8   6   9   4   11   82  
8  
9  
66   Ruth Pearl   LEYSF   4   5   10   7   8   10   [15/DNS]   10   8   9   12   83  
9  
10  
4   Maxwell Molnar   Halifax Sailing Association   7   9   8   [15/DNS]   9   9   15/DNF   8   11   10   8   94  
10  
11  
3   Colin Molnar   Halifax Sailing Association   12   10   9   8   10   11   [15/DNF]   9   10   12   9   100  
11  
12  
44   Hunter Grimm   LEYSF   9   12   12   [15/DNS]   11   12   15/DNS   11   12   11   10   115  
12  
13  
8   Jack Parker   Dunedin Yacht Club   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   13   15/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   140  
13  
14  
10   Jocelyn Grannis   SAYC   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   14   15/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   141  
14  
 



OPen Bic (7 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 28, 2018 12:28:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
9558   Brodie Hausman   MRPF   1   [2]   1   1   1   1   2   1   1   1   10  
1  
2  
7294   James Freund   MRPF   2   1   [8/DNF]   2   2   3   1   2   2   2   17  
2  
3  
8974   Selah Pearl   Lake Eustis Sailing Club   4   3   [8/DNS]   3   3   2   3   3   4   3   28  
3  
4  
8961   Garrett Thorn   Lake Eustis   3   4   2   4   4   4   4   4   [5]   4   33  
4  
5  
9114   Parker Hoeft   Lake Eustis Youth Sailing Foundation   5   [8/DNF]   3/DNS   8/DNS   5/DNS   8/DNS   8/DNS   5   3   7/DNS   52  
5  
6  
8972   Ashton Truenow   Lake Eustis youth sailing foundation   [8/RET-BF]   8/DNS   3/DNS   8/DNS   5/DNS   8/DNS   8/DNS   7   6   5   58  
6  
7  
9055   Maxime Cristofari-Little   Lake Eustis Yourh Foundation   [8/DNF]   8/DNF   8/RET-BF   8/DNS   5/DNS   8/DNS   8/DNS   6   7   6   64  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network