The Chocopalooza Regatta
Rush Creek Yacht Club | November 10-11, 2018

Optimist Green (21 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 11, 2018 12:15:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21844      Teddy Reiser   Lakewood Yacht Club   2   [4]   1   4   2   9  
1  
2  
15973      Ian Farley   Lakewood YC   5   3   [22/DNF]   1   1   10T  
2  
3  
22111      Patrick McNamara   LYC   [8]   2   2   3   3   10T  
3  
4  
9032      Noah Gammell   FWBC   4   [6]   4   2   4   14  
4  
5  
17423      kai plunkett   lakewood yacht club, tx   [11]   7   6   5   5   23  
5  
6  
66783      Dax Marsden   Lakewood Yacht Club   [20]   1   8   9   8   26  
6  
7  
1      Elizabeth Cleaves   Corinthian Sailing Club   [14]   9   7   6   7   29  
7  
8  
21823   Karasquid   Karaline Cronan   HYC   7   [12]   9   8   6   30  
8  
9  
9265   Lightning Strikes Twice   Patrick Willits   Lakewood YC   1   13   3   [22/DNF]   22/DNF   39  
9  
10  
7q      Eli Pfarrer   Grapevine Sailing Club   19   15   [22/DNF]   7   9   50  
10  
11  
20824   Ladybug   Kaylee Keever   HYC   21   5   5   [22/DNF]   22/DNF   53  
11  
12  
8160      Henry Murphey   FWBC   6   11   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   61  
12  
13  
18674   OptimusPrime   Audrey Atherton   Rush Creek Yacht Club   9   14   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   67  
13  
14  
1960      Finn Messner   Fort Worth Boat Club   3   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   22/DNF   69  
14  
15  
21163      Harrison Fincher   Fort Worth Boat Club   18   8   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   70  
15  
16  
7      Linde Prins [White]   CSC   17   10   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   71  
16  
17  
15657      Isabel Gammell   FWBC   10   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   22/DNF   76  
17  
18  
8674      Genevieve Young   RCYC   12   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   22/DNF   78  
18  
19  
16102      William Wise   Lakewood   13   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   22/DNF   79  
19  
20  
14691   Opti   Briar Burt   FWBC   15   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   22/DNF   81  
20  
21  
3      Meike Prins   CSC   16   [22/DNF]   22/DNF   22/DNF   22/DNF   82  
21  
 



Optimist (26 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 11, 2018 2:09:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22490   Scott Baker   William Baker [Blue]   Lakewood Yacht Club   3   1   1   4   [6]   9  
1  
2  
22264      Zachary Brown [Blue]   Lakewood Yacht Club   4   [6]   3   2   1   10  
2  
3  
18910      Ava Anderson [Red]   Lakewood Yacht Club   [13]   2   2   6   2   12  
3  
4  
22019      Kailey Warrior [Red]   HYC   [7]   3   6   1   3   13T  
4  
5  
22550      James Brock [Blue]   AYC   1   5   4   3   [27/DSQ]   13T  
5  
6  
17761      MAX NILSSON [Red]   FWBC/ P1   2   4   7   8   [27/DSQ]   21  
6  
7  
11270      Blake Polsen [Blue]   Lakewood Yacht Club   11   [13]   5   5   4   25  
7  
8  
22285      Cole Gourley [Blue]   LYC   8   10   8   [11]   7   33  
8  
9  
22265      Mathieu Brown [Blue]   Lakewood Yacht Club   9   [16]   13   7   5   34  
9  
10  
19797      Parker Younger [Red]   Fort Worth Boat Club/P1   6   [12]   12   9   10   37  
10  
11  
17420      Tanner Ward [Blue]   Lyc   [21/TLE]   8   10   13   13   44T  
11  
12  
22385   Breaking Wind   Mac Cronan [Blue]   HYC   12   [15]   11   12   9   44T  
12  
13  
17922   Opti   Brock Smith [Red]   Fort Worth Boat Club   [15]   7   15   14   11   47T  
13  
14  
18959      Kynes Cabrera [Blue]   AYC   18   11   [27/OCS]   10   8   47T  
14  
15  
19624   Wee Sail   Catherine Froelich [Blue]   Austin YC   10   [19]   14   16   12   52  
15  
16  
16366      Gianpaolo Keating [White]   FWBC   5   [21]   16   19   16   56  
16  
17  
9759      Keen Cabrera [White]   AYC   17   [20]   9   18   14   58T  
17  
18  
19627      Nicholas Carew [Red]   AYC/P1   [19]   9   17   17   15   58T  
18  
19  
19289      AJ Ghazi [Blue]   FWBC-P1   16   14   18   [20]   19   67  
19  
20  
19162      Dylan Tomko [White]   HYC LCYC   [21/TLE]   18   20   15   20   73  
20  
21  
13569   Fetch Me   Garrett Sugg [Red]   Houston Yacht Club   [21/TLE]   17   19   21   17   74  
21  
22  
20124      Luke LaQuey [Blue]   Fort Worth Boat Club   21/TLE   [23]   22   22   18   83  
22  
23  
15555   Dolphin Dream Machine   Mercedes Porter [White]   Rush Creek Yacht Club   21/TLE   24   21   23   [27/DNF]   89  
23  
24  
18422      Ashleigh Hoye [White]   Rush Creek Yacht Club   14   [27/DNF]   27/DNF   27/DNF   27/DNF   95  
24  
25  
12808   Sedra   Ewan Dossin [Blue]   Lakewood Yacht Club   21/TLE   22   [27/DNF]   27/DNF   27/DNF   97  
25  
26  
21040      Taylor Barney [Blue]   Rush creek YC   21/TLE   25   [27/DSQ]   27/DSQ   27/DNF   100  
26  
 



Laser 4.7 (13 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 11, 2018 12:10:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
187738      Ethan Polsen   Lakewood Yacht Club   [8]   2   2   1   1   6T  
1  
2  
162400      Jacob Brown   Lakewood Yacht Club   1   1   [3]   2   2   6T  
2  
3  
46   Laser   Brindle Burt   FWBC   2   3   1   3   [4]   9  
3  
4  
154246      Matthew Schloemer   RCYC   3   [6]   4   6   3   16  
4  
5  
161116      Keaton Chandler   RCYC   4   [5]   5   4   5   18  
5  
6  
4      Camryn Colonna   RCYC   5   4   6   [7]   6   21  
6  
7  
180121      Reid Johnson   Fort Worth Boat Club   [9]   7   8   5   7   27  
7  
8  
175002   Laser   Richie Amato   Austin Yacht Club   7   [8]   7   8   8   30  
8  
9  
24108      Cayden Vandling   Rush Creek Yacht Club   6   9   [14/DNF]   14/DNF   14/DNF   43  
9  
10  
100623      Alex Havens   Grapevine SC Junior   11/TLE   [14/DNF]   9   14/DNF   14/DNF   48  
10  
11  
71      Andrew Hemker   RCYC   11/TLE   10   [14/DNF]   14/DNF   14/DNF   49  
11  
12  
10      Cassandra Havens   Grapevine SC Junior   11/TLE   [14/DNF]   14/DNF   14/DNF   14/DNF   53T  
12  
12  
214588      Drew Gourley   LYC   11/TLE   [14/DNF]   14/DNF   14/DNF   14/DNF   53T  
12  
 



Laser Radial (18 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 11, 2018 12:09:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
205399      Lucija Ruzevic   DCYC/GCYSA   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
207154      Andrew Vandling   Rush Creek Yacht Club   [4]   2   2   2   2   8  
2  
3  
211539      Cullen Bryant   Corinthian Sailing Club   3   3   3   [4]   3   12  
3  
4  
200196      ashton Pigulski   GSC   2   4   5   [12]   5   16  
4  
5  
199144      Kate Schmiege   Rush Creek Yacht Club   [10]   9   6   3   4   22  
5  
6  
201311      Daniel Polson   GSC   [9]   7   4   6   7   24  
6  
7  
197059      Aston Atherton   Rush Creek Yacht Club   5   8   7   9   [10]   29  
7  
8  
178925      Isaac Barkley   RCYC   6   5   8   [11]   11   30T  
8  
9  
187677      Gust Schmiege   RCYC   [12]   6   9   7   8   30T  
9  
10  
188092      Aubin Hattendorf   CSC   8   10   [11]   8   6   32  
10  
11  
190289      Imad Mabsout   Lakewood Yacht Club   [14]   13   10   5   9   37  
11  
12  
157853      Justin Sasek   Grapevine Sailing Club   [19/DNF]   14   12   10   12   48  
12  
13  
197593      ALiyah Ravji   RCYC   [15]   15   13   13   13   54  
13  
14  
162179      Lucas Swearingen   GSC   7   11   [19/DNF]   19/DNF   19/DNF   56  
14  
15  
143393      Abi Beesley   RCYC   13   12   [19/DNF]   19/DNF   19/DNF   63  
15  
16  
1130      Wendi Froelich   Austin YC   11   [19/DNF]   19/DNF   19/DNF   19/DNF   68  
16  
17  
8      JEB Bradford   Grapevine Sailing Club   [19/DNF]   19/DNF   19/DNF   19/DNF   19/DNF   76T  
17  
17  
170675      Sara Melanson   Lakewood Yacht Club   [19/DNF]   19/DNF   19/DNF   19/DNF   19/DNF   76T  
17  
 



420 Club (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 11, 2018 12:10:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
2379   6226   Grace Bates/
Kelly Bates  
Lakewood YC/ Lakewood YC   1   2   1   1   [3]   5  
1  
2  
5061      Paul Houston/
Celia Houston  
LYC/ LYC   [3]   1   2   2   2   7  
2  
3  
6225      Lucy Brock/
Julius Heitkoetter  
AYC/ AYC   2   [4]   4   3   1   10  
3  
4  
7229      Alexander Wise/
Jakob Sutton  
Lakewood YC/ Lakewood YC   [6/TLE]   3   3   4   4   14  
4  
5  
8542   Yard Sale   Hanna Progelhof/
Taylor Snyder  
RCYC/ AYC   4   [5]   5   5   5   19  
5  
6  
7056      Nathan-Gautham Gantala/
Fiona Froelich  
AYC/ Austin YC   [7/DNF]   6   6   6   6   24  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network