2019 Cowford Cup
The Florida Yacht Club | May 18-19, 2019

Optimist Green (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 19, 2019 12:35:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
17413   Maija Andert    Lake Eustis Youth Sailing Foundation   2   1   1   4  
1  
2  
13774   Nevie Collins    Florida Yacht Club   1   2   2   5  
2  
3  
144   Anna Andert    Lake Eustis Youth Sailing Foundation   3   3   5   11  
3  
4  
U6   Ava Green    FYC   4   5   3   12  
4  
5  
U4   Maya Jones    FYC   5   6   6   17  
5  
6  
17856   Cade Spohr    The Florida Yacht Club   6   4   8   18  
6  
7  
14646   Nathan Allen    FYC   7   9   4   20  
7  
8  
114244   Connor Orlando    Halafax Youth Sailing   9   8   7   24T  
8  
9  
33   Keegan Skipper    St Augustine Yacht Club   8   7   9   24T  
9  
10  
TBD1   Luke Jacobs    St. Augustine Yacht Club   10   10   10   30  
10  
 



Optimist (13 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 19, 2019 1:38:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
18034   Mary Katherine Monahan [Red]   FYC   1   4   1   4   10T  
1  
2  
12785   Scott Busey [Red]   Florida Yacht Club   4   3   2   1   10T  
2  
3  
22449   Bode Snider [Blue]   SCYC   3   2   3   5   13  
3  
4  
11371   Ian Richardson [Blue]   DIYSF   8   1   4   8   21  
4  
5  
21487   Callen Burnett [Blue]   SPYC/DIYC   2   5   6   14/DSQ   27  
5  
6  
97925   Blake Vincent [White]   DIYSF   5   8   5   11   29  
6  
7  
20188   River Keysers [Red]   SAYC   7   6   11   6   30T  
7  
8  
12900   Christopher Shaffer [White]   DIYC   6   7   7   10   30T  
8  
9  
20681   Charles Sweeney [Blue]   SAYC   12   11   10   2   35T  
9  
10  
20252   Petra Humphrey [Blue]   CYC NC   9   10   13   3   35T  
10  
11  
14949   Stella Herford [Blue]   FYC   10   9   9   7   35T  
11  
12  
20409   Curren Burkley [Red]   FYC   11   12   8   14/DNC   45  
12  
13  
8979   McRae Busey    Florida Yacht Club   13   13   12   9   47  
13  
 



Laser Radial (15 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 19, 2019 12:34:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
206155   William weinbecker    The Florida Yacht Club   1   3   1   5  
1  
2  
188922   Maggie Mclauchlin    FYC   2   5   4   11  
2  
3  
162336   Tyler Baker    HSA   3   4   5   12  
3  
4  
179490   Davis McLauchlin    FYC   6   2   6   14T  
4  
5  
204419   Bridget Monahan    FYC   4   7   3   14T  
5  
6  
184410   Christopher McCollum    FYC   5   10   2   17  
6  
7  
201274   Thomas Weiss    Davis Island Yatch Club   10   1   8   19  
7  
8  
177265   Reid Nelson    Davis island Yacht Club   8   8   7   23  
8  
9  
185464   Neil Bunce    SCYC   7   6   13   26  
9  
10  
187307   Bradlee Anderson    SCYC   9   9   14   32  
10  
11  
206097   Ian iles-lee    davis island youth sailing foundation   11   11   12   34  
11  
12  
176266   Ian Brown    DIYC, Tampa FL   14   14   9   37  
12  
13  
19   Nolan Orlando    Halafax Youth Sailing   15   13   10   38T  
13  
14  
128   Ava Edinger    diyc   12   15   11   38T  
14  
15  
8   Daniel Martin    Halifax Sailing Association   13   12   15   40  
15  
 



420 (19 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 19, 2019 12:55:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
7280   Thomas Mazzeo    South Carolina Yacht Club   2   2   3   7  
1  
2  
42   Kai Priester    SAYC   1   3   5   9  
2  
3  
6   Jocelyn Grannis    SAYC   4   4   2   10  
3  
4  
78   Elyse Bernthal    SAYC   3   1   8   12  
4  
5  
09   Augustus Gardner    SAYC   6   6   4   16  
5  
6  
66   Bobby Newland    LEYSF   8   7   6   21  
6  
7  
FYC 2   Cross Thomas    Florida Yacht Club   5   5   15   25  
7  
8  
FYC 13   Lily Theisen    The Florida Yacht Club   12   11   7   30T  
8  
9  
4   Siena Branch    Halifax youth sailing   10   8   12   30T  
9  
10  
FYC 12   Lauren Eichler    FYC   13   10   10   33  
10  
11  
FYC 14   Charlie Lawrence    FYC   7   9   18   34T  
11  
12  
FYC 10   Barrie Snyder    The Florida Yacht Club   9   12   13   34T  
12  
13  
3   Colin Molnar    Halifax Sailing Association   11   14   11   36  
13  
14  
FYC 15   Joseph Bradley    BK sailing team   20/DNC   20/DNC   1   41T  
14  
15  
FYC 8   Rohan Jones    FYC   16   16   9   41T  
15  
16  
99   Adelaide Vazzana    Lake Eustis Youth Sailing   15   13   14   42  
16  
17  
FYC 4   Wade Morris    FYC   14   15   17   46  
17  
18  
9   Matheus Jaensch    Lake Eustis Sailing Club   17   17   16   50  
18  
19  
FYC 11   Cappy Goodwin    Florida Yacht Club   18   20/RET-BF   20/DNC   58  
19  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network