2019 Tampa Bay Hospice Cup
Davis Island Yacht Club | April 27, 2019

Spinnaker (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 2:55:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
151   long shot   12   melges melges 32   john poulson [A]   DIYC   1   1  
1  
2  
46625   Jhawk   72   J BOAT J105   David Arata
David A Arata [A]  
Spyc   2   2  
2  
3  
17   Yard Raven   42   Farr Farr 30   Mike Kayusa
Jamie Myers [A]  
DIYC   3   3  
3  
4  
46453   Chip's All In   54   B Boats B32   Chip Merlin
Chip Merlin [A]  
DIYC   4   4  
4  
5  
83198   fire & ice   81   j105 j105   George Cussins [A]   diyc   5   5  
5  
6  
532   Mojo   177   J Boats 22   Robert Touton [B]   DIYC   6   6  
6  
7  
41186   Junior   123   J Boats J27   Frank Selph
Frank Selph, Jr [B]  
DIYC   7   7  
7  
8  
52910   Shazaam!   75   J Boats J42   roger gatewood
brian wassmuth [A]  
DIYC   8   8  
8  
9  
282   Privateer   132   S2 9.1   Chris Jones
Christopher O Jones [B]  
DIYC   9   9  
9  
10  
30   Dr Bligh   132   S2 9.1   John Lackey
John Lackey [B]  
DIYC   10   10  
10  
11  
155   Raptor   81   Tillotson-Pearson J 105   Steven Lewis [A]   Davis Island yacht Club   11   11  
11  
12  
241   Tenacity   132   Performance Sailcraft Laser 28   Kenneth Hardy
Kenneth Wilfred Hardy [B]  
DIYC   13/DNC   13  
12  
 



Racer/Cruiser (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 2:55:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
43620   Wing-it   126   Irwin Citation 39 CB   mike doyle
mike doyle  
Davis Island Yacht Club   1   1  
1  
2  
12464   Team Effort   177   Tartan 30   Tom Turton    DIYC   2   2  
2  
3  
005   REVENGE   132   Dufour 34   Lee Burstiner    DIYC and TSS   3   3  
3  
4  
53311   Abeona   90   Morgan Yachts Morgan 36-5   Joseph Toth    SPYC   4   4  
4  
5  
60740   Sacred Cow   78   Beneteau Oceanis 473   dave german    DIYC   5   5  
5  
6  
1   Blue Heron   103   Catalina 425   RUSSELL HOADLEY    DIYC   6   6  
6  
7  
007   Esperanza   138   C&C C&C 33 mk2 CB   Ralph Stoddard
Dragos Zanchi  
Davis Island Yacht Club   7   7  
7  
 



Non-Spinnaker (2 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 2:55:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
42696   No Way Jose   95   J Boats J 35   Jose SUAREZHOYOS    DIYC   1   1  
1  
2  
283   komus   241   Morgan 24   N (Rusty) Shenk
Todd Gartrell  
diyc   2   2  
2  
 



Multi-Hull (1 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 2:55:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
33   Black Pearl   153   Tremalino Mutihull   Chris Brown    SPYC   2/DNC   2  
1  
 



Cruiser (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 2:55:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
96   Antea   209   Yankee Yachts Yankee 30   Stanislav Svoboda
Stanislav Svoboda [B]  
DIYC   1   1  
1  
2  
50   Sentimental / You   174   Catalina 380   Craig Cameron [A]   DIYC   2   2  
2  
3  
4951   First Wind   220   CSY 44   Art Cupps [B]   DIYC   3   3  
3  
4  
Xxxx   Karma   187   Cheoy Lee Pedrick 41   Reg Aitken
Sue Aitken [A]  
DIYC   4   4  
4  
5  
244   Chamamé   167   C&C 36' KCB   Tim Rutherford [A]   DIYC   5   5  
5  
6  
90   Gulf Wind   199   Catalina 380   Edward Allen
edward Allen [B]  
diyc   6   6  
6  
7  
201   Guppie   214   Catalina Catalina 320   Herbert Wittnebert
Herbert E Wittnebert [B]  
TSS   7   7  
7  
8  
53275   Wings   215   C&C C&C 30   Mike Danielson [B]   DIYC   8   8  
8  
9  
5690   Satisfaction   229   Catalina 30   Finn Walling [B]   DIYC   9   9  
9  
10  
667   Bodacious   185   Hunter Hunter 340   Greg Johnson [A]   Tampa Sailing Squadron   10   10  
10  
11  
21   II Easy   172   catalina 387   Dean Truesdell [A]   DIYC-Bay Sailors   11   11  
11  
12  
11504   Freyja   136   Tartan 41   Gary Self [A]   None   12   12  
12  
13  
10864   Impulse   234   Bristol Yawl   Robert Abberger [B]   DIYC   16/DNC   16T  
13  
13  
none   JollyMon   168   catalina CATALINA 42   Robert Spana [A]   Davis Island YC   16/RET-BF   16T  
13  
13  
h426   Swish   161   Hunter 426 Aft Cockpit   Donald Davis [A]   None   16/RET-BF   16T  
13  
 



Morgan Invasion (14 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 4:13:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
5   Challenger   244   morgan 33   Dennis Bosi [B]   Dunedin Boat Club   1   1  
1  
2  
H100   Another Road   174   Heritage West Indies 36   Tim Ruman [A]   Davis Island Yacht Club   2   2  
2  
3  
164   La Vie Dansante   211   Morgan Morgan 38-2   Tim Keogh [A]   Bay Sailors   3   3  
3  
4  
124   Mazel   246   Morgan Classic 28   Jason Baruch [B]   DIYC   4   4  
4  
5  
M32   “Bella”   252   Morgan 321   Kathy Walsh [B]   DIYC   5   5  
5  
6  
2086   still SOFA KING   181   MORGAN 44 CC   robi robinson [A]   DIYC   6   6  
6  
7  
229   Nobility   265   Morgan OI 41 Sport Boat   Michael Noble [B]   SPYC   7   7  
7  
8  
3   Happy Ending   204   Morgan 38-2   Leon Williamson, Jr
Leon A Williamson, Jr [A]  
Davis Island Yacht Club   8   8  
8  
9  
202   Dungle Jums   265   Morgan Morgan 22   Cindy Hunt [B]   SPYC   15/DNF   15T  
9  
9  
none   Too Lazy Too   265   Morgan Yachts Out Island 41   Michael Woodard [B]   none   15/DNF   15T  
9  
9  
59   Sleeper   192   Morgan Out Island 41 (416) ketch   Junab Ali
Denna E. Ali [A]  
Pasadena Yacht & Country Club   15/DNF   15T  
9  
9  
134   O'TAY Too   235   Morgan Morgan 34   David Pickard [B]   DIYC   15/DSQ   15T  
9  
9  
23   Patronus   177   Morgan Catalina Morgan 45   Larry and Cary Willis [A]   DIYC   15/DNC   15T  
9  
9  
1   Saoirse   210   Morgan Morgan 38   DAVID LORICK
Pat Dunlea [A]  
DIYC   15/DNC   15T  
9  
 



Just for Fun (25 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 2:55:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
71   Pelican   0   Morgan OI 416   David Lundeen
Betsy Lundeen  
PYCC   1/WIN*   1T  
1  
1  
291   Blue Moon   0   C&C 40   Charleys Angels    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
24   Thin Ice   0   Hobie 17 Beach Cat   Shawn Evans    Davis Island Yacht Club   1/WIN*   1T  
1  
1  
11   MuneQuita   0   Tartan 4000   Martin Zonnenberg    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
97   wt flyer   153   Pearson flyer   daphne ullman
bill bostick  
DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
—   Valkyrie   0   Ericson 381   Tom Berndt    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
N/A   Iemanja   0   Valiant 40' cutter   James Hamm
Donna Hamm  
DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
027   White Hart   215   Tartan Tartan 34   Geoff Stephens    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
1234   Yes Dear   957   Beneautue 423   Ben Richmond
Ben Richmond  
DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
343   Searenity   0   Beneteau 343   Bill Bostick    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
335   Wild Thing   190   Catalina Yachts Catalina 36   Chris Toro    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
10   Walkabout   0   Prout Event 34 catamaran   John Walker    none (Bay Sailors)   1/WIN*   1T  
1  
1  
1982   Dorothy's Toy II   0   Catalina 36' sloop   Edwin Talbot    Treasure Island / Baysailors   1/WIN*   1T  
1  
1  
N   Capella   0   Navigator    Kris Self
Kris Self  
Dolphin Cruising Club   1/WIN*   1T  
1  
1  
usa 52686   Scorpion   84   Beneteau 367   Leslie Fisher
Paul Silvernail  
DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
60290   Angelfire 3   0   Dickerson 37   James Frijouf    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
17404   Medicine show   412   Blue Magic Optimist Pram   Duncan Hardy
Duncan S Hardy  
DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
h29.5   Tropical Dream   0   Hunter 29.5   Catherine Metzkes
Catherine Metzkes  
Gulfwinds sailing club   1/WIN*   1T  
1  
1  
5555   Morgan   0   Canoe   Joan Supkay    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
0   Warrior's Song   0   Jeanneau 36   Dennis Geivett    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
60865   La Gaviota   0   custom Endeavor Hull monohull   Clay tanaka    DIYC member   1/WIN*   1T  
1  
1  
None   Serenade   239   Westwind Westwind38   David Knapp    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
0   Wind Song   0   Morgan Yachts Out Island 416   Joe Baruch    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
1  
Blank   Another Road   0   Morgan / Catalina 381 Center Cockpit   Brian Watson    None   1/WIN*   1T  
1  
1  
6058   Dulcinea   242   Catalina Yachts Catalina 27 TR   Clay MORRIS    DIYC   1/WIN*   1T  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network