Flying Scot Florida Circuit Race #4
Davis Island Yacht Club | January 19-20, 2019

Flying Scot (28 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, January 19, 2019 3:51:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
6133   The Scuppernong   Jeff Linton    Davis Island Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
6040   Patriot   Rob Whittemore    Fishing Bay YC   2   5   3   2   12  
2  
3  
6099      Mark Taylor
Mark Taylor  
Clinton Lake Sailing Association   3   7   8   4   22  
3  
4  
5810   Rosie   Tom McNally    Lake Monroe Sailing Assoc   5   10   7   3   25  
4  
5  
6138      Dave Martin    Coconut Grove Sailing Club   7   3   10   11   31  
5  
6  
5871   Ack Ack   Charlie Clifton
Charles Clifton  
SSS   6   4   16   6   32  
6  
7  
4765   Chasing After the Wind   David Ames    SSS/FBYC   4   15   4   10   33  
7  
8  
6088   Hamburger   Chris Monica and Oliver Morgan    DIYC   16   11   2   5   34  
8  
9  
4156      Hugh Haggerty    Ephraim Yacht Club   9   14   5   7   35  
9  
10  
6143   Dr Evil   David Helmick    LESC   13   9   6   8   36  
10  
11  
5696   5696   Chip Merlin    Davis island Yacht Club   12   17   9   12   50  
11  
12  
6164   Bugatti Scotti   Andy Rahn    Sarasota Sailing Squadron   8   8   18   18   52  
12  
13  
6135   Wildcard   Eric Bussell
Eric L Bussell  
Clinton Lake Sailing Assocaition   15   16   14   9   54  
13  
14  
3914   Steamboat Willie   Ronald Pletsch
Ronald Pletsch  
SSS   10   20   12   15   57  
14  
15  
5642   Orion   David Moring
David Moring  
LESC   11   19   17   13   60  
15  
16  
5957   Jigsaw   Juan Gaitan
Juan Gaitan  
LESC   26   2   20   19   67  
16  
17  
5179   HopScotch   Scott Marriott    Lake Monroe Sailing Association   19   12   15   22   68  
17  
18  
5544   Gumba   Jim Bigham
Jim Bigham  
SSS   18   6   25   21   70T  
18  
19  
4925   Herbie   Henry Picco    Indian River YC   20   22   11   17   70T  
19  
20  
5622   ZOOM   Randy Pawlowski    IRYC   14   18   19   20   71  
20  
21  
6158   Puddle Jumper   Lynn Bruss    Privateer Yacht Club   22   21   13   16   72  
21  
22  
5629   Redeem   John McNally
Robert  
Juoiter Sailing Club   21   23   22   14   80  
22  
23  
5141   Eightball   Bob Twinem    Sarasota sailing squadron   17   13   29/RET   29/DNS   88  
23  
24  
5297   kits and giggles   Kit Fortescue    Davis Island Yacht Club   24   24   23   24   95  
24  
25  
6109   i gone   Obie Smith    Coconut Grove Sailing Club   27   27   21   23   98  
25  
26  
5502      Donna Mohr
Donna L Mohr  
Rudder Club of Jacksonville   23   26   24   29/DNS   102  
26  
27  
5665   Tacky   Tony Porterfield    Lake Monroe Sailing Association   25   25   29/RET   29/DNS   108  
27  
28  
38   Minor Upgrade   Andre Corriveau    Tampa Sailing Squadron   29/DNS   28   26   29/DNS   112  
28  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network