Texas Race Week Regatta
Galveston Bay Cruising Association | June 06-08, 2019

Non-Spinnaker (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 08, 2019 5:05:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time  3  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
584   Big D   151   Jim Foster    GBCA   1   04:07:22   2   05:10:02   1   04:07:45   4  
1  
13:25:09
2  
133   Stellar of Course   168   Ronald Eddleman    GBCA   2   04:10:14   3   05:14:43   4   04:34:53   9  
2  
13:59:50
3  
33406   Alessandra   138   Alexander Hankins    SSBG   6   04:46:27   1   05:09:26   3   04:33:58   10  
3  
14:29:51
4  
001   Other Woman   137   Brantly Minor    GBCA   4   04:31:51   4   05:19:04   5   04:50:45   13  
4  
14:41:40
5  
657610   SSTV Sirly   131   Rob Freas    Sea Scouts, BSA   3   04:13:37   5   05:19:46   6   04:51:27   14  
5  
14:24:50
6  
4398   Renaissance   196   Jim Miller    GBCA   8/DNC   04:47:27   8/RET   05:40:58   2   04:20:52   18  
6  
14:49:17
7  
526   BAG   114   Mike Keever    GBCA   5   04:38:20   6   05:39:58   8/RET   05:48:31   19  
7  
16:06:49
 



Multihull (1 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 08, 2019 4:06:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time  3  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
148   Try Me   -27   Greg Way    GBCA   2/DNC   433277:01:00   1   03:53:59   1   04:21:44   4  
1  
433285:16:43
 



ORC - Spinnaker (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 08, 2019 4:02:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
USA74   Second Star   1.0808   J.D. Hill    LYC   1   1   1   3  
1  
2  
51709   Hamburg II   1.0727   Albrecht Goethe    LYC   3   2   3   8  
2  
3  
4607   Sodalis III   1.0517   Jim Demarest    LYC   2   7   2   11T  
3  
4  
77   77   0.9765   George Cushing    GBCA   4   3   4   11T  
4  
5  
455   Edelweiss   1.0394   Ted Greak    Ted Greak   6   4   5   15  
5  
6  
51316   Second Wind   1.1046   Chris Waters    Gbca   5   6   8   19  
6  
7  
10312   Danelaw   0.9517   Roy Olsen    LYC   7   8   6   21  
7  
8  
103   Rogue Flyer   1.1059   Dean Jensen    None   11/DNC   5   7   23  
8  
9  
52956   HotTicket   1.0962   Jim Hightower    GBCA   11/DNC   11/DNC   11/DNC   33T  
9  
9  
12039   Aeolus   1.0717   James Liston    HYC / GBCA   11/DNC   11/DNC   11/DNC   33T  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network