2019 Yngling Open World Championship, Sheboygan Wi, USA
Sail Sheboygan | July 26-August 02, 2019

Yngling (22 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, August 01, 2019 5:36:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Hometown, Country, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14 / NED 355, NYNKE, Maarten Jamin/Jaap Smolders
Cristel Pessers, Amsterdam, NH, NED, De Meeuwen, 3-[5]-3-1-3-1-1-2-1-2- ; 17   
2. 15 / USA 316, , Luke Ingalls/Dakota Northrup
Ian Nannig, L COMPTON, RI, USA, Sakonnet YC, 4-3-2-5-[7]-7-2-7-3-1- ; 34   
3. 5 / USA-302, Grani, Bruce Chafee/Ben Shore
Brodt Taylor, Boston, MA, USA, Sakonnet YC, 6-2-7-4-2-4-3-10-[12]-6- ; 44   
4. 1 / USA 41, Stinky, Christine Kronich/Harry Hust
Cole Woerner, Saint Paul, MN, USA, Minnetonka Yacht Club, 2-4-4-6-[13]-9-6-3-8-5- ; 47   
5. 9 / DEN111, Yeti, Jørgen Ring/Amalie Hallager
Jens Zacho, Klampenborg, Sjælland, DEN, Taarbaek Sejlklub, 8-8-6-11-10-2-5-1-6-[17]- ; 57   
6. 16 / USA 348, Teal, Ellie Field/John Ingalls
Molly Lacerte, Little Compton, RI, USA, Sakonnet Yacht Club, 5-[16]-1-14-1-12-4-13-5-9- ; 64   
7. 20 / SUI398, Sagitta, Patrick Haag/Gianni De Nardis
Joseph D'Aujourd'hui, Zurich, ZH, SUI, SCRG, 13-[19]-14-7-5-3-7-4-9-3- ; 65   
8. 11 / USA323, Taboo, Tim Rumbles/Anna Rumbles
Hannah Lewis, Alpena, MI, USA, Alpena Yacht Club, 1-1-8-9-18-[19]-15-9-2-15- ; 78   
9. 10 / DEN 196, Athene, Jørgen Krogh/Frederik Løppenthin
Carl Vilhelm Bech, Virum, Denmark, DEN, Taarbaek Yachtclub, 9-6-11-15-9-14-10-15-[20]-4- ; 93   
10. 7 / USA 476, Pandora's Box, Wayne Lewis/Chad Lewis
Steve Garant, Alpena, MI, USA, Alpena Yacht Club, 14-10-9-16-4-10-[17]-17-4-10- ; 94   
11. 23 / USA 350, Ripple, J.D. MACRAE/Julie MacRae
Tom Luloff, Wayzata, MN, USA, Minnetonka, 15-12-[19]-12-8-15-8-5-7-13- ; 95   
12. 19 / SWE 55, , Walter Baumgartner/Eva Baumgartner
Oskar Erdin, Beinwil am See, MO, SWE, Borstahusen Segelsällskap, [17]-11-15-3-17-11-13-8-10-8- ; 96   
13. 24 / USA322, Mustang, Sally Jacquemin/Garrett Moen
Tighe Case, Golden Valley, MN, USA, Minnetonka Yacht Club, [19]-9-17-2-6-17-12-6-16-12- ; 97   
14. 22 / USA 415, Anniversary, Mark Upham/John Harris
Maggie Thayer, Ossineke, MI, USA, Alpena Yacht Club, 10-14-10-17-12-6-9-14-[19]-7- ; 99   
15. 13 / US400, Gray Spirit, Jock McDonald/Michael Johnson
Megan Johnson, Okoboji, IA, USA, Okoboji Yacht Club, 12-17-12-8-15-5-11-11-13-[18]- ; 104   
16. 18 / USA 261, Frieda Sail, Charlie Hurd/Jacie Hurd
Dan Broberg, Chanhassen, MN, USA, Minnetonka Yacht Club, 16-13-5-10-14-8-16-[19]-17-16- ; 115   
17. 6 / USA 334, Surprise, steven wilson/pete wilson
Phil Hartmeyer, Alpena, Michigan, USA, Alpena Yacht Club, 11-7-16-[20]-16-13-18-20-11-14- ; 126   
18. 8 / SUI 470, , Karin Imoberdorf, Bern, BE, SUI, Segelclub Hallwil, 18-15-18-19-[21]-18-20-12-14-11- ; 145   
19. 4 / USA 8, Great White, Doug Walker/Andrew Walker
Annette Walker, Saint Paul, MN, USA, Minnetonka Yacht Club, 20-20-13-18-11-[21]-14-16-15-21- ; 148   
20. 12 / USA 299, Whisper, Walter Jacquemin/Katie Jacquemin
River Servia, Alpena, MI, USA, Jacquemin, 7-18-20-13-20-16-19-[21]-21-19- ; 153   
21. 2 / USA 282, Sapphire, Cindy Verant/Brian Spott
Mathew Keberlein, Minnetrista, MN, USA, Minnetonka Yacht Club, 21-21-[22]-21-19-20-21-18-18-20- ; 179   
22. 21 / USA 140, 1974, John Budd/Joel Henley
Susan Buchovic, Deephaven, MN, USA, Minnetonka Yacht Club, [22]-22-21-22-22-22-22-22-22-22- ; 197   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network