SailFest Chubb U.S. Junior Sailing Championships Area D Qualifier
Sarasota Youth Sailing | April 06-07, 2019in

Optimist Green (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 07, 2019 12:10:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (45 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
97925   Blake Vincent    DIYSF   3   4   3   1   [12]   4   1   1   2   19  
1  
2  
17404   Duncan Hardy    DIYC   1   1   4   5   1   2   [13]   11   3   28  
2  
3  
16138   Luke Dluzneski    st petersburg   8   [28]   1   8   7   7   4   5   1   41  
3  
4  
15   Nicolas Ojesto    Coconut Grove Sailing Club   4   11   6   2   10   [13]   2   2   13   50T  
4  
5  
16713   Aden Weinberg    Coconut Grove Sail Club   6   3   5   3   6   6   7   [22]   14   50T  
5  
6  
1712   Chase Carney    CCSC   2   8   8   4   [19]   1   11   9   8   51  
6  
7  
21660   Isaiah Jones    MRPF   9   2   15   12   2   8   5   16   [17]   69  
7  
8  
1810   Benjamin Dreyfuss    Naples Community SC   14   7   2   6   [29]   5   8   26   4   72  
8  
9  
16124   Leona Mounts    CCSC   13   6   13   14   4   10   10   [15]   5   75  
9  
10  
20483   Brice Claypoole    Sarasota Sailing Squadron   7   24   7   [25]   3   19   3   14   16   93  
10  
11  
16   Julia Gil    CGSC   18   12   10   [23]   15   12   6   3   19   95  
11  
12  
20   Dylan Recanatesi    Sarasota Sailing Squadron   [23]   10   17   11   13   11   15   12   9   98  
12  
13  
17246   Curt Wheeler    Sarasota Youth Sailing   5   13   26   7   [27]   3   27   24   6   111  
13  
14  
10167   Finn Cox    SPYC   20   20   11   17   14   15   [30]   6   10   113  
14  
15  
645   Conor Merry    CGSC   21   16   12   13   8   [24]   17   8   22   117  
15  
16  
21845   Regina Rettig    MRPF   17   15   20   22   5   14   9   28   [39]   130  
16  
17  
15049   Marina Wardlaw    Coconut Grove Sailing Club   22   14   24   15   16   9   14   [25]   23   137  
17  
18  
117404   Ernie Plass    Sarasota youth sailing   32   5   18   19   31   [36]   21   18   12   156  
18  
19  
20288   Bennett Lamb    SPYC   11   19   9   16   18   [39]   39   17   32   161  
19  
20  
6   Serenity Jackson    CCSC   10   [39]   35   32   21   16   12   4   37   167  
20  
21  
17613   Luis PERE    Coconut grove sailing club   16   33   14   9   24   18   [34]   29   30   173  
21  
22  
15518   Felicia Bland    Naples Community Sailing Center   15   23   28   18   34   21   16   23   [36]   178  
22  
23  
6713   Leila Gelley    CGSC   27   26   19   29   9   26   20   [31]   28   184  
23  
24  
1903   Colton Schmidt    VYBA   12   21   27   26   25   23   32   20   [34]   186  
24  
25  
1103   Sam Merry    CGSC   19   32   30   33   11   22   29   [36]   15   191  
25  
26  
22525   Tilly Miller    DIYC   35   25   [40]   35   26   17   36   7   11   192  
26  
27  
1404   Cole Wall    Sarasota Youth Sailing   34   18   25   24   [38]   28   24   19   21   193  
27  
28  
21503   Max Dale    SCYC   [41]   27   22   10   36   20   22   38   20   195  
28  
29  
11800   Ashton Fernandez    Naples community sailing center   25   22   23   27   32   32   25   10   [35]   196  
29  
30  
19308   Joey DeLuca    Sarasota Youth Sailing   [46/DNS]   17   16   20   28   30   26   33   27   197  
30  
31  
16849   Hunter Schardt    CCSC   37   30   [38]   28   22   29   23   13   18   200  
31  
32  
17395   Pete Caputo    DIYC   33   29   32   [36]   33   27   18   21   25   218  
32  
33  
18310   Benjamin Kramer    Sarasota Youth Sailing   30   31   31   34   20   31   38   [40]   7   222  
33  
34  
1930   Jackson Wilcox    Sarasota Youth Sailing   38   37   34   30   23   25   19   [39]   24   230  
34  
35  
718   Jad Abedrabbo    SPYC   24   35   [41]   37   30   33   28   37   31   255  
35  
36  
9308   William McCracken    SARASOTA YOUTH SAILING   26   9   21   21   [46/DNS]   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   261  
36  
37  
10305   Cooper Lee    CCSC   [46/DNF]   46/DNS   29   31   37   34   35   27   26   265  
37  
38  
2   Noveli Skinner    Davis island   39   38   [43]   40   17   35   37   32   29   267  
38  
39  
2143   MANUELA CARRILLO    CGSC   29   34   37   [39]   35   37   33   30   38   273  
39  
40  
10961   Thomas Guilford Jr.    SPYC   31   40   39   [42]   40   40   31   35   33   289  
40  
41  
3   Adelaide Trichter    Sarasota Youth Sailing   40   42   42   43   39   38   40   34   [46/DNF]   318  
41  
42  
88   Anthony Smart    DIYSF   28   36   33   38   [46/DNS]   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   319  
42  
43  
11   Willem Staubitz    Coconut Grove Sailing Club   36   41   36   41   [46/DNS]   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   338  
43  
44  
114   Jet Speigel    CGSC   [46/DNS]   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   368T  
44  
44  
4607   Max Paul-Hus    Palm Beach Sailing Club   [46/DNS]   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   46/DNS   368T  
44  
 



Optimist (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 07, 2019 11:44:14 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (23 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
21487   Callen Burnett [Blue]   Roy Burnett   5   [7]   4   6   4   5   3   27  
1  
2  
22442   wyatt Norman [Blue]   South Carolina Yacht Club   9   8   9   [13]   6   2   6   40  
2  
3  
14898   Rosie Simpson [Blue]   SPYC   4   3   11   8   7   [22]   12   45  
3  
4  
21554   Peyton Weaver [Blue]   SPYC   10   19   [40/BFD]   12   10   3   11   65  
4  
5  
19608   Taylor Brown [Blue]   Shane Brown   12   11   8   [27]   13   17   8   69  
5  
6  
9710   Sophia Fuller [Blue]   SPYC   13   13   12   4   12   [33]   21   75  
6  
7  
15150   Gianna Talarico [Blue]   CCSC   11   20   7   21   16   [28]   13   88  
7  
8  
2487   Adam Mendelblatt [Blue]   SPYC   23   14   13   14   [26]   13   15   92  
8  
9  
18295   Garrett January [Blue]   CCSC   22   22   [40/BFD]   23   11   9   16   103  
9  
10  
22353   Reid Mendelblatt [Blue]   SPYC   15   16   18   [20]   20   16   19   104  
10  
11  
19720   Tyler Grooms [Blue]   Naples Comm Sailing Center   27   17   25   10   [34]   20   17   116  
11  
12  
14691   Ryder Ellis [Blue]   SPYC   18   18   14   17   [28]   25   27   119  
12  
13  
18298   Reese Ellis [Blue]   SPYC   20   24   15   29   [32]   11   26   125  
13  
14  
17701   Landon Coleman [Blue]   VYBA   17   [29]   24   19   24   21   24   129  
14  
15  
10210   Tom Seibold [Blue]   CCSC   21   [25]   23   22   22   23   23   134  
15  
16  
17404   Nate Clement [Blue]   DIYC   28   31   17   [33]   31   10   18   135  
16  
17  
18313   Anthony Alessi [Blue]   Davis Island   32   [38]   27   18   8   19   33   137  
17  
18  
17813   Charles McGucken [Blue]   Tampa Yacht and Country Club   31   [33]   26   28   19   14   25   143  
18  
19  
17053   Jackson Lee [Blue]   CCSC   26   [32]   21   32   25   29   22   155  
19  
20  
22446   Jonah Sroka [Blue]   Sarasota youth sailing   30   27   32   [40/DNS]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   209  
20  
21  
7151   Anna Jacobson [Blue]   TYCC   [37]   36   34   36   33   36   35   210  
21  
22  
8455   Grace Howard-Allen [Blue]   Davis island   36   37   31   [40/DNS]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   224  
22  
23  
22662   Carlo Velazquez [Blue]   CGSC   [40/DNS]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   240  
23  
 



Division: Red (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
22527   Dorothy Mendelblatt [Red]   SPYC   [2]   1   1   2   1   1   1   7  
1  
2  
17077   Matthew McGonigal [Red]   CCSC   3   4   5   3   3   [7]   4   22  
2  
3  
5537   Sidney Moyer [Red]   SPYC   7   6   2   [11]   5   8   7   35  
3  
4  
18588   Tanner DeMarzo [Red]   Clearwater Community Sailing Center   6   5   6   5   [15]   12   5   39  
4  
5  
18809   Carson Page [Red]   Naples Community Sailing Center   8   9   3   7   [14]   6   9   42  
5  
6  
19768   Carter WEATHERILT [Red]   Clearwater Community Sailing Center   14   15   10   9   9   [18]   14   71  
6  
7  
16030   Joshua Pope [Red]   Sarasota Sailing Squadron   29   21   29   [31]   17   27   20   143T  
7  
8  
10009   Macy Parke [Red]   CCSC   25   23   20   24   27   24   [31]   143T  
8  
9  
20887   gus swencki [Red]   sarasota youth sailing   24   30   16   30   18   31   [32]   149  
9  
10  
18391   Cooper Atkins [Red]   naples community sailing center   33   34   33   34   35   34   [36]   203  
10  
 



Division: White (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
7377   John Hartney [White]   SPYC   1   2   [40/BFD]   1   2   4   2   12  
1  
2  
21422   Cole Rogers [White]   SPYC   16   10   22   25   21   [30]   10   104  
2  
3  
12900   Christopher Shaffer [White]   DIYC   19   12   [30]   15   29   15   30   120  
3  
4  
15299   Kate Arthur [White]   Tampa Yacht and Country Club   34   28   28   26   23   [35]   29   168  
4  
5  
18122   Wesley Wood [White]   SPYC   [35]   35   35   16   30   26   28   170  
5  
6  
20280   Hollis Harding [White]   NCSC   [40/BFD]   26   19   35   36   32   34   182  
6  
 



OPen BIC (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 07, 2019 12:21:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
9076   alice Leroux    halifax youth sailing daytona beach   1   1   [3]   1   1   1   1   2   3   3   14  
1  
2  
3440   Conor Reeser    LYC   2   3   1   4   2   3   [5]   1   1   2   19  
2  
3  
9495   Brodie Hausman    MRPF   4   2   2   2   3   2   2   [5]   2   1   20  
3  
4  
8576   Maxwell Freeman    Sarasota Yacht Club   3   4   4   5   4   5   3   3   6   [7]   37  
4  
5  
8964   Caroline Arthur    Tampa Yacht and Country Club   5   5   [9]   6   5   4   8   7   5   5   50  
5  
6  
8572   Jason Folvig    Folvig Jennifer   7   6   7   [9]   7   8   7   4   4   4   54  
6  
7  
8623   Wyatt Wrigley    Sarasota Yacht Club   [8]   7   5   3   6   7   4   8   7   8   55  
7  
8  
8603   Danika Hoddinott    sarasota yacht club   6   [8]   6   7   8   6   6   6   8   6   59  
8  
9  
8616   Mason RILEY    Sarasota Yacht Club   11   11   [12/DNF]   11   11   9   9   9   9   9   89  
9  
10  
8591   Wilkes (Doc) Borden    Sarasota Yacht Club   10   9   8   8   10   [12/DNS]   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   93  
10  
11  
8667   Jake Hoddinott    sarasota yacht club   9   10   10   10   9   [12/DNS]   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   96  
11  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 07, 2019 11:13:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (27 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
191997   nicholas reeser    LYC   [4]   1   1   2   1   2   7  
1  
2  
194236   Daniel Escudero    Lauderdale Yacht Club / Atlanta Yacht Club   3   [4]   3   1   3   1   11  
2  
3  
211312   Mathieu Dale    Lauderdale YC/St Croix YC   [22/BFD]   2   5   5   5   3   20  
3  
4  
212604   Benjamin Smith    LYC/CYC-NC   2   8   2   3   8   [11]   23  
4  
5  
200404   Robby Meek    LYC   [21/BFD]   5   7   6   2   4   24  
5  
6  
206050   Matthew King    Sarasota Youth Sailing   1   [12]   9   7   4   6   27  
6  
7  
212616   Lucas Sawin    LYC/HYC   6   6   10   4   9   [13]   35  
7  
8  
207861   Sammy Clark    Key Biscayne Yacht Club   [23/BFD]   3   8   10   6   9   36  
8  
9  
208099   Humberto Porrata    KBYC   5   9   [14]   9   10   7   40  
9  
10  
204115   Preston Weaver    SPYC   11   11   4   [12]   11   8   45  
10  
11  
211614   Trenton Shaw    LYC/BBYC   [19/BFD]   7   6   18   7   12   50  
11  
12  
199185   Dmitriy Ovren    LYC/ILYC   8   15   11   8   13   [17]   55  
12  
13  
206109   Marina Geilen    KBYC   9   10   [28/BFD]   14   15   10   58  
13  
14  
186598   Alex Liebel    Sarasota Youth Sailing   [24/BFD]   13   12   15   14   5   59  
14  
15  
194546   Morgan Smith    Sarasota Youth Sailing   7   [18]   17   17   12   15   68  
15  
16  
178898   Josh Becher    Lauderdale Yacht Club / HHYC   10   17   18   11   16   [19]   72T  
16  
17  
204409   logan rimel    Spyc   13   16   13   16   [17]   14   72T  
17  
18  
201274   Thomas Weias    Davis Island Yacht Club   12   20   16   19   [21]   18   85T  
18  
19  
197101   Devin Wade    SYS   [20/BFD]   14   20   13   18   20   85T  
19  
20  
181164   Marlon Mulkay    CGSC   15   19   19   20   19   [22]   92  
20  
21  
200538   Alex Erwin    CCSC   14   21   21   21   [23]   16   93  
21  
22  
206574   parker eckert    C.G.S.C   [25/BFD]   23   15   22   20   21   101  
22  
23  
20053   Bryn Muller    CCSC   16   24   22   [25]   22   23   107  
23  
24  
195127   Anna Vasta    Ccsc   17   22   24   23   [25]   25   111  
24  
25  
194595   Nathaniel Meloro    SARASOTA   18   [25]   23   24   24   24   113  
25  
26  
148696   Jack Folvig    Sarasota Yacht Club   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   26   26   26   134  
26  
27  
209370   Chris Purcell    LYC   [28/DNS]   28/DNS   28/DNS   28/DNS   28/DNS   28/DNS   140  
27  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 07, 2019 11:24:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
120912   Spencer Dominguez    Key Biscayne Yacht Club   3   1   [12]   1   5   1   11  
1  
2  
191582   Daniela Dreyfuss    Naples Community SC   [12]   2   2   6   1   3   14  
2  
3  
208388   Amaya Escudero    Lauderdale Yacht Club / Atlanta Yacht Club   [7]   4   6   2   3   4   19  
3  
4  
215481   Kevin Gosselin    Lauderdale Yacht Club   1   7   5   4   4   [8]   21  
4  
5  
156950   Conor Kellett    Coconut Grove Sailing Club   5   11   1   3   [17/BFD]   2   22  
5  
6  
204770   William Wardlaw    cgsc   2   10   [11]   5   2   9   28  
6  
7  
161956   Tommy McCormick    Key Biscayne Yacht Club   4   8   7   [10]   6   6   31  
7  
8  
206614   Luciana Solorzano    CGSC   8   9   3   8   [10]   5   33  
8  
9  
215643   Martin Barrera    Cgsc   [17/UFD]   12   4   7   7   10   40  
9  
10  
209376   Lucia Gil    CGSC   9   5   8   [12]   8   12   42  
10  
11  
210460   Paola ALvarez    coconut grove sailing club   10   3   10   [11]   9   11   43  
11  
12  
166131   benjamin reeser    KBYC   6   [13]   9   9   13   7   44  
12  
13  
151800   Sebastian Lopez    Coconut Grove Sailing Club   11   6   13   [14]   12   14   56  
13  
14  
008   Marianne Cook    Coconut Grove sailing club   13   [15]   14   13   11   13   64  
14  
15  
188888   Ava Edinger    davis island yacht club   14   14   [17/DNF]   17/DNS   17/DNS   17/DNS   79  
15  
16  
199393   Mcaulay Carter    St. Petersburg Yacht club   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   85  
16  
 



C420 (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 07, 2019 11:06:08 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (24 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
8133   J.J. (Jessica) Smith /
Will Murray  
Sarasota Youth Sailing/SPYC/ Sarasota Youth Sailing   [5]   5   1   1   1   1   9  
1  
2  
8583   Parker Tyson /
Laurel Tyson  
Tbd/ Tbd   1   1   2   [5]   3   3   10  
2  
3  
8614   Bryce Tone    SYS   4   6   3   3   [7]   2   18  
3  
4  
7660   Nathan Bowen /
Michael Bowen  
ASC/SAYRA/ ASC/SAYRA   2   4   [25/BFD]   4   6   7   23  
4  
5  
8136   Mateo Rodríguez /
Larry Thomas  
CCSC/ CCSC   3   2   5   [14]   9   6   25  
5  
6  
5711   James McGirr /
Maxton Delbridge  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   [13]   3   6   12   5   4   30  
6  
7  
6420   Adrian Winkelman /
Nico Tave  
CCSC/ CCSC   6   [11]   4   10   2   10   32  
7  
8  
8105   Ry Menke /
Nikki Gay  
DIYC/ DIYSF   [8]   7   8   7   4   8   34  
8  
9  
1738   Nicholas DeWitt /
Matthew Mackin  
SYS/ Sarasota Youth Sailing   [20]   13   10   2   8   11   44  
9  
10  
7902   Patrick Walke /
Morgan Gahan  
ESC/ ESC   12   [14]   9   6   13   5   45  
10  
11  
8432   Pharaoh Tyehimba /
Ryan Gray  
DIYC/ DIYC   7   10   [13]   11   12   9   49  
11  
12  
25   Mason Sullivan /
Camden Sullivan  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth sailing   11   [12]   11   8   10   12   52  
12  
13  
15   Madeline Smith /
Hannah Yates  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   [18]   9   7   13   18   14   61  
13  
14  
7900   Bo Dwyer /
Zac Syska  
Edison Sailing Center/ Edison Sailing Center   14   8   [25/BFD]   9   16   17   64  
14  
15  
7054   Michaelangelo Goralski /
Maggie Lavoie  
UKSC/ Upper Keys Sailing Club   9   19   16   19   [22]   13   76T  
15  
16  
7955   Luke King /
Aden Anderson  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   15   16   [17]   16   14   15   76T  
16  
17  
14   Ayla Edwards /
Byron McCobb-Pratt  
SYS/ Sarasota Sailing Squadron   10   20   18   [22]   11   18   77  
17  
18  
8053   Kane Fenton /
Zoey Wattso  
VYBA/ VYBA   [19]   17   12   17   19   16   81  
18  
19  
8139   Alyssa Jongsma /
Annabelle Riggs  
VYBA/ Venice Youth Boating Association   16   [21]   14   15   17   21   83  
19  
20  
7003   Francisco Garcia-Montes    Upper Keys Sailing Club   17   15   [20]   20   20   20   92T  
20  
21  
4118   Matthew St Aubin    Upper Keys Sailing Club   [21]   18   19   21   15   19   92T  
21  
22  
5318   Michael Childers /
Jesse Anderson  
SYS/ SYS   22   [23]   21   18   21   22   104  
22  
23  
2221   Alexandra Hardison /
Emily Clark  
Upper keys sailing club/ Upper Keys Sailing Club   24   22   15   [25/DNS]   25/DNS   25/DNS   111  
23  
24  
476   Steven Wilson /
Hunter Haddad  
Upper Keys Sailing Club/ Upper Keys Sailing Club   23   [24]   22   23   23   23   114  
24  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network