2019 Bay Cup I
Lakewood Yacht Club |

PHRF Spin (Non-Sprit) (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 02, 2019 4:49:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
32581   Leading Edge   72   Tom Sutton    lyc   03:07:45   1   03:07:45   1  
1  
03:07:45
2  
51709   Hamburg II   39   Albrecht Goethe    LYC   03:08:09   2   03:08:09   2  
2  
03:08:09
3  
4607   Sodalis III   51   Jim Demarest    LYC   03:18:52   3   03:18:52   3  
3  
03:18:52
4  
21335   Firewater   129   Walter Horton    GBCA   03:24:57   4   03:24:57   4  
4  
03:24:57
5  
10312   Danelaw   111   Roy Olsen    LYC   03:51:55   5   03:51:55   5  
5  
03:51:55
6  
303   Dragoon   174   Bill Mead    Southern Yacht Club, GBCA   NO TIME   8/DNF   03:52:55   8T  
6  
03:52:55
6  
31630   Leopard   123   Robert Hunkins    LYC   NO TIME   8/DNF   03:52:55   8T  
6  
03:52:55
 



PHRF Spin (Sprit) (9 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 02, 2019 4:49:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
USA74   Second Star   33   J.D. Hill    LYC   02:50:30   1   02:50:30   1  
1  
02:50:30
2  
51316   Second Wind   33   Chris Waters    GBCA   03:03:38   2   03:03:38   2  
2  
03:03:38
3  
43937   Pesto   78   john barnett    lyc   03:07:43   3   03:07:43   3  
3  
03:07:43
4  
378   Rocky (formally Infinity)   78   Joe Aikins    Lakewood   03:08:01   4   03:08:01   4  
4  
03:08:01
5  
296   Stinger   78   J B Bednar    LYC/GBCA   03:15:39   5   03:15:39   5  
5  
03:15:39
6  
US51   Water Nymph lll   96   Brian Tulloch    HYC   03:17:24   6   03:17:24   6  
6  
03:17:24
7  
238   Airborne   69   David Christensen    LYC/GBCA   03:18:01   7   03:18:01   7  
7  
03:18:01
8  
77   77   108   George Cushing    GBCA   03:20:31   8   03:20:31   8  
8  
03:20:31
9  
77   Hammertime   120   Dan Erklauer    None   NO TIME   10/DNC   03:21:31   10  
9  
03:21:31
 



PHRF Non-Spin (10 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 02, 2019 4:49:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
USA 607   Sweet Peril   120   Thomas Reiser    LYC   03:26:34   1   03:26:34   1  
1  
03:26:34
2  
17   GOOD NEWS   117   ASH WALKER    LYC   03:27:03   2   03:27:03   2  
2  
03:27:03
3  
584   Big D   151   Jim Foster    GBCA   03:39:06   3   03:39:06   3  
3  
03:39:06
4  
45   Figaro2   101   Gerhard Wittich    LYC   03:44:08   4   03:44:08   4  
4  
03:44:08
5  
172   Non Sequitur   90   June Shaw    HYC   04:02:21   5   04:02:21   5  
5  
04:02:21
6  
33406   Alessandra   138   Alexander Hankins    Sea Star Base Galveston   NO TIME   11/DNF   04:03:21   11T  
6  
04:03:21
6  
155   Sanity   145   Gary Peterson    GBCA   04:03:21   11/RET-BF   04:03:21   11T  
6  
04:03:21
6  
1152   SEUTE DEERN   132   HANS KNICKREHM    LYC   NO TIME   11/DNF   04:03:21   11T  
6  
04:03:21
6  
31707   Tanura   151   Tim Vogelsang    LYC   NO TIME   11/DNF   04:03:21   11T  
6  
04:03:21
6  
001   Other Woman   137   Brantly Minor    GBCA   04:03:21   11/RET-BF   04:03:21   11T  
6  
04:03:21
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 02, 2019 4:49:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
60120   Bad Girl   171   Nicole Laster    GBCA   02:35:55   1   02:35:55   1  
1  
02:35:55
2  
586   Hobgoblin   132   Marty Pedowicz    LYC   03:09:06   2   03:09:06   2  
2  
03:09:06
3  
232   Seahorse   160   Michael c    N/A   03:21:02   3   03:21:02   3  
3  
03:21:02
4  
655   Royal Crescent   139   Robert Crosby    LYC   03:28:44   4   03:28:44   4  
4  
03:28:44
5  
133   Stellar of Course   168   Ronald Eddleman    GBCA   03:29:44   9/RET-BF   03:29:44   9T  
5  
03:29:44
5  
45   Seazure   164   Craig Beimgraben    South Coast Sailing Club   03:29:44   9/RET-BF   03:29:44   9T  
5  
03:29:44
5  
044   Wine Knot   153   Robert Best    LYC   03:29:44   9/RET-BF   03:29:44   9T  
5  
03:29:44
5  
379   Rodeless Traveler   169   Evan Macaluso    SailTime Houston   03:29:44   9/RET-BF   03:29:44   9T  
5  
03:29:44
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network