2019 US Lasers Nationals - Masters
Monterey Peninsula Yacht Club | July 19-21, 2019

Laser (30 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 21, 2019 5:20:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
204392   Doug Hart [Great Grand Master]   MBYC   [31/DSQ]   5   4   2   5   1   1   6   24   24  
1  
2  
206055   Tracy Usher [Grand Master]   StFYC/MPYC   2   2   2   [9]   2   4   2   3   17   24  
2  
3  
212594   Bill Symes [Great Grand Master]   WSC/NHYC   1   7   3   1   [11]   9   5   1   27   27  
3  
4  
210544   Peter Vessella [Grand Master]   StFrancis   4   4   [9]   5   4   3   4   2   26   33  
4  
5  
210652   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   8   14   1   16   [19]   7   3   11   60   67  
5  
6  
199359   Will Benedict [Apprentice Master]   RYC   [14]   8   5   7   1   6   12   8   47   68  
6  
7  
210102   Niclas Bornling [Master]   PCSC   3   11   [31/DSQ]   3   17   2   15   10   61   75  
7  
8  
188888   Kurt Wessels [Master]   StFYC   9   15   7   4   12   5   [16]   9   61   75  
8  
9  
173666   Mike Bishop [Master]   StFYC   6   18   6   13   3   10   [31/OCS]   7   63   77  
9  
10  
196036   Paul Swan [Grand Master]   Park City Sailing Associatio   19   12   12   6   [22]   13   10   5   77   84  
10  
11  
191567   Chris BOOME [Great Grand Master]   St. Francis Yacht Club   10   24   10   [26]   21   11   8   4   88   88  
11  
12  
213878   Frank Hart [Grand Master]   VLSC/WSC   15   9   22   [24]   9   8   6   15   84   91  
12  
13  
171314   Pete Trachy [Apprentice Master]   Richmond Yacht Club   [18]   16   14   8   6   14   9   14   81   102  
13  
14  
198013   Craig Berleme [Grand Master]   NOMAD   5   6   18   14   15   18   21   [31/DSQ]   97   104  
14  
15  
206110   Lance Kim [Apprentice Master]   TISC   12   1   [31/DSQ]   15   13   15   7   22   85   106  
15  
16  
190263   Martin Bonsager [Master]   Balboa Yacht Club   20   10   11   [23]   16   20   11   13   101   115  
16  
17  
210103   Mark Young [Great Grand Master]   MBYC   [23]   21   17   18   10   21   17   12   116   116  
17  
18  
212688   Thomas Vollbrecht [Master]   N/A   21   13   21   20   7   16   13   [31/DNF]   111   125  
18  
19  
198379   David LaPier [Grand Master]   -   13   20   8   22   [23]   17   22   19   121   128  
19  
20  
207254   Clay Karmel [Grand Master]   MBYC   7   17   16   17   26   12   27   [31/DNF]   122   129  
20  
21  
185874   Justin Foox [Master]   SfYC   17   3   13   25   20   19   23   [31/DSQ]   120   134  
21  
22  
156877   Paul Miachika [Grand Master]   Arizona Yacht Club   11   22   24   11   [27]   25   19   17   129   136  
22  
23  
210657   Scott Sharples [Apprentice Master]   Arizona Yacht Club   22   [26]   15   21   8   26   18   20   130   151  
23  
24  
213885   Tom Laube [Great Grand Master]   Mission Bay Yacht Club   16   23   23   [27]   24   22   26   18   152   152  
24  
25  
199994   Greg Naiman [Grand Master]   ABYC   24   25   20   [31/OCS]   14   28   14   21   146   153  
25  
26  
196080   Steven Schmidt [Master]   ILCA   [31/DSQ]   19   19   19   18   24   24   16   139   153  
26  
27  
200935   Nigel Donnelly [Grand Master]   ILCA   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   10   25   23   25   24   169   176  
27  
28  
153106   Garth Hobson [Grand Master]   MPYC   [31/DSQ]   27   25   12   28   27   20   31/DNS   170   177  
28  
29  
194053   Steve Kraft [Great Grand Master]   MPYC   [31/DNF]   31/DNS   31/DNS   31/DNC   31/DNC   31/DNC   28   23   206   206  
29  
30  
208583   Simon Bell [Grand Master]   RYC   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   217   224  
30  
 



Radial (12 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 21, 2019 5:21:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
111908   Toshinari Takayanagi [Grand Master]   RYC   1   [4]   4   2   2   1   1   2   13   20  
1  
2  
210660   Walt Spevak [Great Grand Master]   StFYC, Okoboji YC   [8]   1   1   4   1   2   7   7   23   23  
2  
3  
199603   Laird Henkel [Master]   none   2   10   [11]   1   3   5   2   3   26   40  
3  
4  
212607   Chad Coberly [Master]   Grand Rapids Yacht Club   3   [7]   5   3   5   7   5   1   29   43  
4  
5  
196051   Roger Herbst [Great Grand Master]   SLF   [13/DSQ]   2   3   7   7   8   10   11   48   48  
5  
6  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   SSA   [13/DSQ]   3   9   9   6   11   3   8   49   49  
6  
7  
152201   john-bernard Duler [Grand Master]   st francis yacht club   4   5   2   8   [12]   9   6   10   44   51  
7  
8  
202677   David Wyllie [Great Grand Master]   LWSC   9   [11]   10   5   8   10   4   9   55   55  
8  
9  
210714   sanjai kohli [Grand Master]   CYC   6   9   8   [12]   11   3   8   4   49   56  
9  
10  
192948   Robbie O'Brien [Master]   CAF, TISC, Howth YC   5   6   6   [10]   9   4   9   5   44   58  
10  
11  
200168   Chris Ganne [Apprentice Master]   ILCA   7   8   7   6   4   6   [11]   6   44   65  
11  
12  
199511   Stephen Aguilar [Grand Master]   Lake Washington sailing club   [13/DSQ]   12   12   11   10   12   12   12   81   88  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network